martin1771
28.09.11,17:59
Dobrý deň, dúfam že mi tu dokážete pomôcť. Tento rok som začal študovať na vysokej škole. Problém je v tom, že to nieje tá práva škola a úprimne je mi tam zle, nedokážem sa sústrediť pretože ma prednášky nudia (prihlásiť sa tam bol jednoducho omyl). Rozmýšľam o tom, že by som odišieľ a aspoň brigádoval (poprípade i pracoval na plný úväzok), aby som vykril stratu sirotského a vdovského dôchodku. Mohli by ste mi prosím povedať ako by to bolo s výdajmi keby brigádujem poprípade normálne pracujem? Mám na mysli výdaje ako zdravotné poistenie, a ine o ktorych mozno ai neviem. Dúfam, že mi tu bude niekto schopný poradiť.
martin1771
28.09.11,16:01
Ešte som chcel dodať, že mám 18 rokov a počas tochto roka by som sa chcel pripravovať na príjmačky aby som v budúcom roku išieľ študovať to čo mám rád.
ivka70
28.09.11,16:43
Odporucam ti, neukoncovat skolu, aj ked do nej nebudes chodit.
Minimlane do februara ak nie az do augusta budes studentom pre ZP, pre dochodky , rodinne pridavky aj pre danovy bonus.

Teda mam na mysli, neoznamuj skole, ze si skoncil, brigadovat mozes, ale pockaj si, kym ta skola vyhodi kvoli neabsolvovanym skuskam, teda ze neprejdes do dalsieho semestra ci roka.
Az potom s papierom o vyradeni zo studia sa budes musiet zaregistrovat bud na UP alebo ako samoplatitel v ZP a odhlasit aj RP, DB aj dochodky.
martin1771
28.09.11,17:26
Odporucam ti, neukoncovat skolu, aj ked do nej nebudes chodit.
Minimlane do februara ak nie az do augusta budes studentom pre ZP, pre dochodky , rodinne pridavky aj pre danovy bonus.
Nevies teda ci by nam zostali pridavky, i keby neprejdem cez zimny semester, po cely rok?
ivka70
28.09.11,17:43
Nevies teda ci by nam zostali pridavky, i keby neprejdem cez zimny semester, po cely rok?

To zavisi od toho, kedy skola vyhodnocuje uspesnost, niektore fakulty to robia aj po zimnom semestri, ine az po ukonceni rocnika skumaju, ci mas dost kreditov na postup do dalsieho rocnika.
treba to nastudovat v studijnom poriadku tvojej fakulty.

Ale minimalne do februara studentom budes a mozes vyuzivat vsetky vyhody studenta.
A mozno ta ta skola zacne aj bavit, ved po jedniom tyzdni este nemozes vediet ako to bude pokracovat. Prvy tyzden je vzdy taky hekticky ....
martin1771
28.09.11,17:49
A mozno ta ta skola zacne aj bavit, ved po jedniom tyzdni este nemozes vediet ako to bude pokracovat. Prvy tyzden je vzdy taky hekticky ....
No ja tam asi ani neplanujem chodit. Uprimne asi sa potrebujem pozviechat. V podstate ta skola kam chcem ist je tazka a ja som sa uprimne poriadne dlho pravidelne neucil. Potrebujem nastartovat mozog postupne a to by som asi nedokazal na tejto vyske kde by som sa strasne premahal k uceniu.
ivka70
28.09.11,17:54
No ja tam asi ani neplanujem chodit. Uprimne asi sa potrebujem pozviechat. V podstate ta skola kam chcem ist je tazka a ja som sa uprimne poriadne dlho pravidelne neucil. Potrebujem nastartovat mozog postupne a to by som asi nedokazal na tejto vyske kde by som sa strasne premahal k uceniu.

Na kazdej skole sa budes musiet premahat k uceniu, ziadna nie je o tom, ze lusknes prstom a same naskace do hlavy.
A pokusit sa zvladnut prvy semester je celkom slusne nastartovanie na ucenie na prijimacky.
ivana505
28.09.11,18:16
presne tak, neodchádzaj zo skoly, mas mnozstvo výhod a skus si podať žiadost este na sociálne štipendium
martin1771
28.09.11,18:28
Na kazdej skole sa budes musiet premahat k uceniu, ziadna nie je o tom, ze lusknes prstom a same naskace do hlavy.
A pokusit sa zvladnut prvy semester je celkom slusne nastartovanie na ucenie na prijimacky.
No to je pravda z casti. Triedna nam v triede vzdy prizvukovala v podstate to co hovoris ty, a to ze i ked budeme na zlej skole mame tam zostat aby sme po roku nemuseli znova privikat na ucenie. Vies ale v poslednych 2 rokoch som strasne zlenivel. Na gymnaziu som sa uz skoro ani neucieval az som dosiel k maturitam ucil som sa len pocas akademickeho tyzdna a len vdaka bohu som zmaturoval na 1. Z kazdeho predmetu som vedel len zopar tem. Neviem ako to vysvetlit ale jednoducho mam pocit ze by som mal odist (snad sa nemylim)
martin1771
28.09.11,18:29
ivka70: mimochodom este som sa ti nepodakoval za tvoje rady
ivka70
28.09.11,18:40
No to je pravda z casti. Triedna nam v triede vzdy prizvukovala v podstate to co hovoris ty, a to ze i ked budeme na zlej skole mame tam zostat aby sme po roku nemuseli znova privikat na ucenie. Vies ale v poslednych 2 rokoch som strasne zlenivel. Na gymnaziu som sa uz skoro ani neucieval az som dosiel k maturitam ucil som sa len pocas akademickeho tyzdna a len vdaka bohu som zmaturoval na 1. Z kazdeho predmetu som vedel len zopar tem. Neviem ako to vysvetlit ale jednoducho mam pocit ze by som mal odist (snad sa nemylim)

Nuz, triedna asi vie, o com hovori.
A podla mna je velmi slusna vyzva zvladnut zimny semester, ked to nie je ta prava skola.

mimotemy moze popri uceniu sa na VS ucit aj slovencinu :D:D:D(napr. privYkat)
tnboss
29.09.11,19:03
Mám dosť podobný problém, vybral som si školu, ktorá je na mňa moc ťažká. A chcem sa spýtať, keď ma vyhodia zo školy po zimnom semestri musím sa ísť zaregistrovať na úrad práce? A následne ak by som znovu išiel na budúci rok na inú VŠ odznova bol by som opäť študent a všetko by za mňa platil štát (odvody atď)?
ivka70
29.09.11,19:09
Registracia na UP nie je povinna, ka sa vsak nezaregistrujes na UP, tak sa musis zaregistrovat v ZP ako dobrovolne poisteny.
Ak si registrovany na UP, ides sice do ZP sa prihlasit, ale ako evidovany nezamestnany a tam plati poistenie stat.

A inak, aj ako studenti mate povinnost zahlasit zdravotnej poistovni do 8 dni, ze ste studenti, potrebujete k tomu potvrdenie o navsteve skoly. Dufam, ze ste si toto prihlasenie splnili.
martin1771
30.09.11,07:27
mimotemy moze popri uceniu sa na VS ucit aj slovencinu :D:D:D(napr. privYkat)
:mee: to som teda talent
Mila123
30.09.11,07:34
:mee: to som teda talent
sa pochváľ, nemusíš VŠ ale aspoň odbor, ktroý chceš- nechceš študovať...., resp. študuješ....