sokolovakl
06.09.04,14:47
chcela BY SOM SA VSETKýCH DISKUTUJUCICH OPYTA AKO TO BUDE V PRIPADE AK ZIVNOSTNIK NEMA AUTO, MOZE SI ZA DANOVO UZNATELNY VYDAVOK ODPOCITAT CESTOVNE V MHD? ALEBO EXISTUJE NIECO VYHODNEJSIE PREDPOKL. ZE CESTOVNE PRIKAZY SI ROBIT NEMOZE DAKUJEM
Yvvetta
06.09.04,14:38
Nemôže si živnostník dať do nákladov cestovné s MHD ako cesta do zamestnania a späť.
Ale keď dokáže, že išiel za klientom doloží to zmluvou, alebo objenávkou, alebo, že išiel po výpis z banky, vyplatiť na poštu firemné šeky, tak si myslím že áno. Mohol by si tieto výdavky dať do nákladov.
Dokonca si myslím, že ak by vedel vieruhodne dokázať uskutočnenú cestu taxíkom, že súrne sa musel dostaviť na jednanie a pod., mohol by si tieto cesty dať do nákladov.

Podľa mňa sú to výdavky na uskutočnenie a udržanie jeho príjmov. Keď nemá auto, nemôže predsa chodiť pešo. Nie sme povinní vlastniť auto a ani mať vodičské preukazy.

Nevidím problém ani prečo by SZČO nemohol vypísať cesťák. Práveže by som povedala, že musí, aby spravil vyúčtovanie.

Ale to je môj názor.
Paula
06.09.04,15:55
Súhlasím s názorom, že každá pracovná cesta je nákladom (výdavkom). Keď môže byť v s.r.o., prečo by nemohla byť u živnostníka. Mám tiež skromný dotaz na spoludiskutujúch. Živnostník má vo svojej firme auto na lízing. Do výdavkov v rámci lízingu si dáva len to, čo súvisí s podnikaním (kilometre a spotreba). Navyše si však platí tzv.mesačník pre mestskú dopravu - tú používa, keď firemné auto zostáva doma a on pracovne cestuje MHD. Môže si dať do výdavkov alikvótnu časť mesačníka? Alebo je potrebné priložiť doklady kde bol, kedy bol,s kým jednal, čo vybavil?
accad
07.09.04,05:25
Do nákladov si môže dať alikvótnu časť z mesačného cestovného lístka. Vzhľadom na to, že výdavky majú byť preukázateľné určite odporúčam urobiť si prehľad pracovných ciest, pri ktorých podnikateľ použil verejnú dopravu a doložiť k mesačnému cestovnému lístku. S pozdravom Edita
Paula
07.09.04,06:11
Edita, ďakujuem za informáciu.
sokolovakl
07.09.04,11:36
dakujem za prispevky, ale boli v rovine dohadov potrebovala by som nieco konkretne 1. moze SZČO robit cestovné prikazy
2.ak nema mot. vozidlo moze si uplatnovať cestovné mesačné listky
3.ak si kupi ojazdene auto co dava do nakladov ako si ho odpisuje ?
Dakujem vsetkým
sway
08.09.04,07:51
Do nákladov si môže dať alikvótnu časť z mesačného cestovného lístka. Vzhľadom na to, že výdavky majú byť preukázateľné určite odporúčam urobiť si prehľad pracovných ciest, pri ktorých podnikateľ použil verejnú dopravu a doložiť k mesačnému cestovnému lístku. S pozdravom Edita

Nechcem nikoho plašiť, ale absolútne nesúhlasím, výdavky na MHD , vlaky... môžete dať do nákladov LEN svojím zamestnancom - sebe nie, je to rovnako ako zo stravenkami.
A v s.r.o. je to úplne inak ako pri živnostníkovi v s.r.o. je človek už zamestnanec - preto si takéto výdavky dáva do nákladov.
Jediná prípustná forma je používanie vlastného mot. vozidla na účely podnikania..../knihy jázd, zaplatená cestná daň, PHM - bloky, zdokladované atď./
Ak má niekto poruke zákon pošlite paragraf ktorý ustanovfuje, že titeto/MHD a cestovné../ výdaje sú nákladmi uznanými na zníženie daňového základu. - podľa mňa ho nenájdete.
sway
sokolovakl
09.09.04,09:47
suhlasim s tebou sway ale každopadne zamyslime sa nad situáciou že živnostník nemá motorové vozidlo a z hľadiska zabezpečenia jeho príjmov je nevyhnutné aby využil mhd...taxik.........? neviete nieco o navrhovanej zmene zákona pre živnostníkov tykajúce sa cestovného vdaka navrh bol?! :confused:
bea
09.09.04,11:14
Ja nesúhlasím so sway. V zákone o dani z príjmov v § 19 ods. 2 písm. e) je napísané:
"výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 vynaložené v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorej príjmy sú predmetom dane, vykonávanej v inom mieste, ako je miesto, v ktorom túto činnosť pravidelne vykonáva, a to vo výške výdavkov (nákladov) na ubytovanie, dopravu hromadnými dopravnými prostriedkami a na nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste."
Takže ja si myslím, že výdavky na vlaky, autobusy ... si môže živnostník pri služobnej ceste dať do nákladov.
sway
09.09.04,13:23
Ja nesúhlasím so sway. V zákone o dani z príjmov v § 19 ods. 2 písm. e) je napísané:
"výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 vynaložené v súvislosti s výkonom činnosti, z ktorej príjmy sú predmetom dane, vykonávanej v inom mieste, ako je miesto, v ktorom túto činnosť pravidelne vykonáva, a to vo výške výdavkov (nákladov) na ubytovanie, dopravu hromadnými dopravnými prostriedkami a na nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste."
Takže ja si myslím, že výdavky na vlaky, autobusy ... si môže živnostník pri služobnej ceste dať do nákladov.

ok BERIEM - JE TO TAM, uprimne by ma potesilo toto aj v praxi, je pravda ze som nemala tento rok DK, ale predtým mi vyhadzovali všetko.../o čom bola reč/ - má niekto iné skúsenosti s DK?, tak je potom ale určite dôležité mať to dobodky zdokladované, zrejme to tak budem robiť, uvidíme či to obhájime, ale malo by to fungovať. Ďakujem za konkretizovanie.
Susan
09.09.04,13:25
Suhlasim so sway. A naco zbytocne drazdit danovnikov s listkami na MHD. Okrem ineho myslite si, ze zivnostnikovi pomoze dat do nakladov par korun na HMD?? To by som sa radsej dohodla s rodinnym prislusnikom, ktory ma auto, aby mi ho par mesiacov prenajimal. Tot moj nazor:-)) :p
anita
09.09.04,14:29
Vydavky na cestovné u SZČO sú daňovými nákladmi. Napr. ak účtujem viacerým klientom a nemám auto, tak som nutená za klientom cestovať. Každú cestu si pravdaže odôvodním. Na základe zaučtovaných bločkov resp. cestovnych lístkov účtujem (môžem ale nemusím, je to na zaklade dohody)klientovi aj svoje cestovné výdavky.