kym
29.09.11,09:30
Na streche bytového domu sa mala konať nadstavba bytov. V liste vlastníctva už tieto "byty" sú zaevidované napriek tomu, že sa táto výstavba nekonala. Moja otázka je či je možné od spoločnosti, ktorá je evidovaná ako vlastník žiadať platby do fondu opráv. :confused:
Ďakujem.
Halli
29.09.11,07:56
(5) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní uhrádzať finančné prostriedky do fondu prevádzky, údržby a opráv a úhrady za plnenia.....

...a za čo teda chceš žiadať tie platby? :) Máš s tými priestormi nejaké naklady?
Chobot
29.09.11,08:07
Na streche bytového domu sa mala konať nadstavba bytov. V liste vlastníctva už tieto "byty" sú zaevidované napriek tomu, že sa táto výstavba nekonala. Moja otázka je či je možné od spoločnosti, ktorá je evidovaná ako vlstník žiadať platby do fondu opráv. :confused:
Ďakujem.

Niečo na tvojej otázke nesedí. Ako môžu byť byty na liste vlastníctva, keď ešte neboli postavené. Do katastra sa byty zapíšu až po kolaudácii, veď predtým sa nevie ani ich výmera.
kym
29.09.11,09:02
Fyzicky byty nie sú postavené, ale v liste vlastníctva sú zaevidované. Náklad sa síce netvorí ale ako "vlastník bytu" na liste vlastníctva sa má spolupodieľať minimálne na tvorbe fondu opráv.
Táto otázka je z dôvodu že podľa zákona (§27) by mali prispievať do fondu opráv.
kym
29.09.11,09:04
Prečo sú zapísané na liste vlastníctva to vie len kataster. Ja na to odpoveď nemám preto riešim otázku či majú povinnosť platiť do fondu opráv alebo nie????,
Chobot
29.09.11,10:28
Prečo sú zapísané na liste vlastníctva to vie len kataster. Ja na to odpoveď nemám preto riešim otázku či majú povinnosť platiť do fondu opráv alebo nie????,

A nie sú zapísané len ako stavba? Veď ešte nemôžu byť skolaudované, v nepostavenom byte sa nedá bývať.

Napíš mi do SS alebo do odkazu katastrálne územie a číslo LV, pozriem, ako sú zapísané (či už ako dokončené byty alebo len ako stavba.
tictac7
29.09.11,10:48
[QUOTE=Chobot;1859032]A nie sú zapísané len ako stavba? Veď ešte nemôžu byť skolaudované, v nepostavenom byte sa nedá bývať.

...ale dá sa, dá - aj u nás oproti začali nadstavovať a od 16.1.2009 tie byty sú na LV, vrátane podielu na spoločných priestoroch a všetky pôvodné byty majú taktiež upravený podiel na spoločných priestoroch o tie ešte neexistujúce....
Halli
29.09.11,13:07
Prečo sú zapísané na liste vlastníctva to vie len kataster. Ja na to odpoveď nemám preto riešim otázku či majú povinnosť platiť do fondu opráv alebo nie????,

No dobre tak !!!! :) vyber si....

Vyplýva to z § 10 ods. 2 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení, podľa ktorého vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome poukazujú preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností.

...či to má logiku v tomto prípade...neriešim:confused: ja myslím, že nie.
Takmerstarec
10.10.11,10:56
Mam otazku k teme, ale z ineho sudka. Nadstavby su v poslednej dobe dost rozsirene. Dovody su podla mojho usudku dva:

1. doterajsi vlastnici bytov (najma ak su to starsi penzisti) si tymto riesia nedostatok financnych prostriedkov na potrebne rekonstrukcie (udrzbu) obytneho domu tak, ze investori (teraz im vravia tiez develepori) im za ziskanie stavebneho miesta tuto rekonstrukciu ponukaju zdarma alebo k rekonstrukcii velmi vyznamne prispievaju,
2. nadstavba riesi problem udrzby a zateplenia strechy.

Niekedy vyznamnym dovodom moze byt aj lepsie vyuzitie spolocneho zdroja tepla, ktory ma na vykurovanie takychto novopristavenych bytov kapacitu, cim sa zvysi efektivnost jeho vyuzivania i posilnenie fondu oprav z prispevkov (platieb) novych susedov.

Nadstavbou a pribudnutymi bytmi vsak doterajsi majitelia stracaju zo svojich podielov na spolocnych priestoroch, niekedy (vlastne vacsinou) nemozu ovplyvnit, komu budu nove byty predane, teda je tu riziko prichodu zlych susedov (napriklad obava z ciganov, ktori nazberali na taketo byvanie kapital zo socialnych davok niekde v cudzine), pocas rekonstrukcie musia pretrpiet zhorsene podmienky byvania a silne znecistene prostredie, niekedy zimu, vypinanie dodavok energii, vody.

Prosim o vyjadrenia k takemuto pohladu na taketo pristavby.
Chobot
10.10.11,12:01
Mam otazku k teme, ale z ineho sudka. Nadstavby su v poslednej dobe dost rozsirene. Dovody su podla mojho usudku dva:

1. doterajsi vlastnici bytov (najma ak su to starsi penzisti) si tymto riesia nedostatok financnych prostriedkov na potrebne rekonstrukcie (udrzbu) obytneho domu tak, ze investori (teraz im vravia tiez develepori) im za ziskanie stavebneho miesta tuto rekonstrukciu ponukaju zdarma alebo k rekonstrukcii velmi vyznamne prispievaju,
2. nadstavba riesi problem udrzby a zateplenia strechy.

Niekedy vyznamnym dovodom moze byt aj lepsie vyuzitie spolocneho zdroja tepla, ktory ma na vykurovanie takychto novopristavenych bytov kapacitu, cim sa zvysi efektivnost jeho vyuzivania i posilnenie fondu oprav z prispevkov (platieb) novych susedov.

Nadstavbou a pribudnutymi bytmi vsak doterajsi majitelia stracaju zo svojich podielov na spolocnych priestoroch, niekedy (vlastne vacsinou) nemozu ovplyvnit, komu budu nove byty predane, teda je tu riziko prichodu zlych susedov (napriklad obava z ciganov, ktori nazberali na taketo byvanie kapital zo socialnych davok niekde v cudzine), pocas rekonstrukcie musia pretrpiet zhorsene podmienky byvania a silne znecistene prostredie, niekedy zimu, vypinanie dodavok energii, vody.

Prosim o vyjadrenia k takemuto pohladu na taketo pristavby.

Vlastne si stručne zachytil podstatu týchto nadstavieb.
tictac7
10.10.11,12:32
Mam otazku k teme, ale z ineho sudka. Nadstavby su v poslednej dobe dost rozsirene. Dovody su podla mojho usudku dva:

1. doterajsi vlastnici bytov (najma ak su to starsi penzisti) si tymto riesia nedostatok financnych prostriedkov na potrebne rekonstrukcie (udrzbu) obytneho domu tak, ze investori (teraz im vravia tiez develepori) im za ziskanie stavebneho miesta tuto rekonstrukciu ponukaju zdarma alebo k rekonstrukcii velmi vyznamne prispievaju,
2. nadstavba riesi problem udrzby a zateplenia strechy.

Niekedy vyznamnym dovodom moze byt aj lepsie vyuzitie spolocneho zdroja tepla, ktory ma na vykurovanie takychto novopristavenych bytov kapacitu, cim sa zvysi efektivnost jeho vyuzivania i posilnenie fondu oprav z prispevkov (platieb) novych susedov.

Nadstavbou a pribudnutymi bytmi vsak doterajsi majitelia stracaju zo svojich podielov na spolocnych priestoroch, niekedy (vlastne vacsinou) nemozu ovplyvnit, komu budu nove byty predane, teda je tu riziko prichodu zlych susedov (napriklad obava z ciganov, ktori nazberali na taketo byvanie kapital zo socialnych davok niekde v cudzine), pocas rekonstrukcie musia pretrpiet zhorsene podmienky byvania a silne znecistene prostredie, niekedy zimu, vypinanie dodavok energii, vody.

Prosim o vyjadrenia k takemuto pohladu na taketo pristavby.

len doplním svoje postrehy z blízkeho okolia. Domy, kde si takto riešili zateplenie a odstránenie systémových porúch už "zaplakali" - aj pôvodní aj noví majitelia bytov. Pretože každý developer je len obchodník a potrebuje zarobiť, používa čo najlacnejšiu pracovnú silu a čo najlacnejší materiál. A potom to tak aj vyzerá. My sme si všetko hradili z FO a z úveru (vyregulovanie kúrenia, výmena vodovodných a plynových potrubí, výmena balkónových zábradlí a výplní, zateplenie, strecha... spolu 570 tis. EUR. Dom oproti sa dal nachytať a dovolil developerovi nadstaviť 3 poschodia (z pôvodných 7), dostali za to zateplenie (bez komentára jeho nedostatkov už pri realizácii) a natreté zábradlia a výplne na balkónoch, vyregulované kúrenie (2x tak drahé ako naše), výmenu vodovodných a plynových potrubí (2x tak drahé ako naše) a....problémy, problémy, problémy.....už nie je v OR - nie je si kde uplatniť reklamácie na zatekanie fasády, strechy.......
Takmerstarec
11.10.11,05:17
Pan tictac7,

tak to, ze ten developer nema naslednika s vsetkymi prevzatymi zavazkami na zaruky a udrzbu je opat chyba v nasich zakonoch. To doposial nikto zo zakonodarcov na to neprisiel, ze vznikaju takto celospolocenske skody? Iste, pre sucasnych nasich vytecnych ekonomov to nie je problem vsak, bude praca pre ine firmy (aj Chaplinov kid v jeho filme rozbijal okna, aby mal jeho otec co zasklievat) a porastie HDP (hlavny ukazovatel stavu ekonomiky)!
Preco vsak pisete, ze niektore prace boli u tych Vasich susedov dvakrat drahsie? Susedom to bolo jedno kolko developer zaplatil ked oni neplatili nic, ci nie? Ci ako to vlastne bolo v zmluve ?
tictac7
11.10.11,05:23
Pan tictac7,

tak to, ze ten developer nema naslednika s vsetkymi prevzatymi zavazkami na zaruky a udrzbu je opat chyba v nasich zakonoch. To doposial nikto zo zakonodarcov na to neprisiel, ze vznikaju takto celospolocenske skody? Iste, pre sucasnych nasich vytecnych ekonomov to nie je problem vsak, bude praca pre ine firmy (aj Chaplinov kid v jeho filme rozbijal okna, aby mal jeho otec co zasklievat) a porastie HDP (hlavny ukazovatel stavu ekonomiky)!
Preco vsak pisete, ze niektore prace boli u tych Vasich susedov dvakrat drahsie? Susedom to bolo jedno kolko developer zaplatil ked oni neplatili nic, ci nie? Ci ako to vlastne bolo v zmluve ?

áno im to bolo jedno, to bolo len tak na okraj... Tie ceny viem preto, lebo nám tie firmy tiež správca odporučil, ale nakoľko my sme si sami urobili "výberové konanie" tak viem, za koľko to ponúkali...