ivuska84
29.09.11,10:07
Želám pekný den, prečítala som si material DRSR ohľadom uplatňovania výdavkov na PHM a narazila som na toto:

Upozorňujeme daňové subjekty, že pokiaľ ide o daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, títo postupujú pri uplatňovaní výdavkov na spotrebované PHL podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov len v takom prípade, ak na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť využívajú iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku.
To znamená ,že ak SZČO ma prenajaté vozidlo, ma uzavretú zmluvu a používa vozidlo na podnikanie, može si uplatňovať paušálne výdavky? Rieši to tak akoby to bolo jeho vlastným majetkom? Doteraz som myslela, že môze len spotrebovane phm a viest knihu jazd, no toto by bolo jednoduchsie...jedna sa o docasnu sit, od buduceho roka uz pojde o vlastne vozidlo zaradene do majetku, tam mi to uz je jasne, že sa použijú paušálne . Len tento rok by som radsej yvolila jednoduchsiu cestu, nejde pritom ani o cely rok...

Za každý názor ďakujem
ivuska84
29.09.11,12:28
nikto?
IvetaH
29.09.11,12:53
http://www.podnikam.webnoviny.sk/automobil/automobil-v-podnikani-lepsie-je-ho-mat-v-majetku-firmy-alebo-pozicany/17157

Toto nemám z vlastnej hlavy, niekto mi to tiež doporučil a pomohlo mi to veľmi.
pa
marjankaj
29.09.11,13:31
To znamená, že ak používaš vozidlo nezaradené do obchodného majetku, teda aj prenajaté (Do OM majetku môžeš zaradiť iba vlastné vozidlo), tak si môžeš uplatniť paušálne výdavky do výšky 80% z preukázaného nákupu PHL a aj najazdeného počtu kilometrov za celé obdobie podľa tachometra.

Možno si si pod tými paušálnymi výdavkami predstavila niečo iné. 0,183 €/km. To si môžeš uplatniť iba pri vlastnom vozidle nezaradenom v obchodnom majetku.
ivuska84
30.09.11,03:57
nie nemyslela som tych 0.183, to viem, ze len pri vlastnom...a aj to ze nemozem zaradit do majetku, len som myslela ze tych 80% mozem pouzit len pri zaradidenom do majetku, cize vlastnom, ale ked mozem vyuzit aj pri prenajatom nezaradenom tak to je super, dakujem
marjankaj
30.09.11,06:37
nie nemyslela som tych 0.183, to viem, ze len pri vlastnom...a aj to ze nemozem zaradit do majetku, len som myslela ze tych 80% mozem pouzit len pri zaradidenom do majetku, cize vlastnom, ale ked mozem vyuzit aj pri prenajatom nezaradenom tak to je super, dakujem
A prečo krátiš výdavky, keď aj tak vedieš knihu jázd? :eek: Môžeš uplatňovať všetky výdavky na PHL.