Alivia
29.09.11,10:10
Dobrý deň

Pred odvodom DPH 25-teho kolega opravil jednu faktúru.Originál opravenej fa zabudol zaslať našim odberateľom.DPH u nás sa odviedlo.

29-teho sme vzájomne s odberateľom zistili, že evidujeme túto faktúru v roznej sume. Odberateľ odmieta opravenú fa prijať s tým, že je to zaslané z našej strany neskoro a že je to naša chyba, opravená fa mu mala byť zaslaná ešte pred odvodom DPH.

Máme si my spätne opraviť túto fa v systéme a podať opravné DPH?

ďakujem za reakcie,...
Tweety
29.09.11,08:14
Dobrý deň

Pred odvodom DPH 25-teho kolega opravil jednu faktúru.Originál opravenej fa zabudol zaslať našim odberateľom.DPH u nás sa odviedlo.

29-teho sme vzájomne s odberateľom zistili, že evidujeme túto faktúru v roznej sume. Odberateľ odmieta opravenú fa prijať s tým, že je to zaslané z našej strany neskoro a že je to naša chyba, opravená fa mu mala byť zaslaná ešte pred odvodom DPH.

Máme si my spätne opraviť túto fa v systéme a podať opravné DPH?

ďakujem za reakcie,...
Ak tá opravená faktúra je správna, odberateľ ju má akceptovať, to, že ste ju zaslali po dph, nie je problém, pretože on si nárok na odpočet dph môže uplatniť až do konca roka 2011.
babi2
29.09.11,08:43
No podľa mňa tu môže byť problém v tom, že pôvodná faktúra bola na vyššiu sumu a odberateľ si uplatnil vyššiu DPH. Ak je to tak, v tom prípade by som asi nechala v účtovníctve pôvodnú faktúru a urobila by som k nej dobropis
Tweety
29.09.11,08:48
No podľa mňa tu môže byť problém v tom, že pôvodná faktúra bola na vyššiu sumu a odberateľ si uplatnil vyššiu DPH. Ak je to tak, v tom prípade by som asi nechala v účtovníctve pôvodnú faktúru a urobila by som k nej dobropis
Vidíš, to ma ani nenapadlo,automaticky som počítala, že vyfakturovali s vyššou dph. AK je to tak, potom sa odberateľovi ani nečudujem(odpočítal viac, ako mohol). Treba im potom zaslať dobropis pôv. faktúry.
mondes
02.10.11,19:10
Zdravím Vás, do druhého kvartálu DPH som nazaúčtovala došlú faktúru od dodávateľa, takže odpočet si môžem urobiť v III. Q. A tu je môj problém. Faktúra vystavená dňa 30.6.2011, splatná dňa 13.7.2011 a dátum vzniku daň. pov. je 30.6.2011. Ak tú faktúru zaúčtujem s takýmto dátumom daň. pov. , tak mi tú faktúru hodí do 2. Q. Ako ju mám zaúčtovať, aby som si mohla urobiť odpočet DPH v treťom Q.? Vďaka.
KEJKA
02.10.11,19:16
to závisí od SW, najjednoduchšie je dať dátum DP 1.7., tým pádom by ti to malo dať do III.Q.
Niektoré SW dávajú možnosť presunúť - zvoliť obdobie iné, než by podľa dátumov malo byť.
mondes
02.10.11,19:22
to závisí od SW, najjednoduchšie je dať dátum DP 1.7., tým pádom by ti to malo dať do III.Q.
Niektoré SW dávajú možnosť presunúť - zvoliť obdobie iné, než by podľa dátumov malo byť.
Ďakujem veľmi pekne, nevedela som, že môžem dať tam aj iný dátum, ako je na faktúre. Rozmýšľam, že ak by som mala nejakú došlú faktúru napr. z januára, ktorú by som nejakým spôsobom nezaúčtovala a teraz by som si chcela uplatniť odpočet, tak dátum DP by som mohla dať 1.7.2011? Ďakujem.
KEJKA
02.10.11,20:20
to závisí od SW.
Ak chceš dosiahnut, aby SW to automaticky zahrnul do DPH, tak ti nič iné nezostáva.
Môžeš to urobiť aj ručne, ale je to nepohodlné, poznámky si robiť, dopisovať, prepisovať podklady k DPH.
betka
10.10.11,08:04
Dobrý deň

Pred odvodom DPH 25-teho kolega opravil jednu faktúru.Originál opravenej fa zabudol zaslať našim odberateľom.DPH u nás sa odviedlo.

29-teho sme vzájomne s odberateľom zistili, že evidujeme túto faktúru v roznej sume. Odberateľ odmieta opravenú fa prijať s tým, že je to zaslané z našej strany neskoro a že je to naša chyba, opravená fa mu mala byť zaslaná ešte pred odvodom DPH.

Máme si my spätne opraviť túto fa v systéme a podať opravné DPH?

ďakujem za reakcie,...

Dodala by som, že sa neopravuje FA, t.j. vymeňte si, ale je potrebné vystaviť dobropis-pri znížení, alebo ťarchopis pri zvýšení. (par.25 z o DPH)