kimart
29.09.11,10:36
Ahojte, poprosím skúsených. Ako správne účtovať po novom zákazkovú výrobu napr. šitie odevov?čítala som o použití nových účtoch 316 - čistá hodnota zákazky, 606 výnosy zo zákazky. Môže mi prosím niekto lopatysticky vysvetliť ako účtovať od nákupu materiálu? alebo aspoň kde sa obrátiť? Moc pekne ďakujem:mee:
KEJKA
29.09.11,09:21
myslím, že v prípade šitia odevov nejde o zákazkovú výrobu v zmysle Postupov účtovania. ide o výrobky, prípadne nedokončenú výrobu /rozošité odevy/
Ivenka
29.09.11,09:25
Súhlasím s Kejkou. To čo máš na mysli sa učtuje pri výstavbe bytoviek - obst.nehnuteľnosti za účelom ďalšieho predaja. Podrobnejšie som to zatiaľ nečítala.
kimart
29.09.11,09:46
Tak potom, ak som správne pochopila účtujem bežne 311/602? Čo účtujem na konci roka, môže ísť všetok materiál do nákladov? či?
KEJKA
29.09.11,10:10
a ako si účtovala doteraz? Veď pre Teba sa nič nezmenilo?
Osobne by som účtovala 311/601-vlastné výrobky, ale to už musíš vedieť sama. Možno šiješ výlučne s prineseného materiálu.
A na konci roka zásoby oceníš a patria na účet zásob
112-materiál
121-nedokončené-nedošité výrobky /resp. 123/
JAJA11
29.09.11,10:15
Ja by som potrebovala upresniť čo sa považuje za zákazkovú výrobu. Mám totiž dilemu. My vyrábame plastové výlisky na zákazku. Čiže konkrétny výlisok predávame konkrétnemu odberateľovi, nemôžeme to predať inému odberateľovi. Čítala som na toto rôzne názory, je toto zákazková výroba a mám to účtovať po novom alebo nie? :o
Prípadne na koho sa mám obrátiť, aby som si ujasnila, čo presne je myslené tou zákazkovou výrobou? :mee:
KEJKA
29.09.11,10:22
zákazková výrov´ba nerovná sa výroba na zákazku.
Podľa mňa aj výlisku sú výrobky - platí vyššie uvedené.
preítaj si §§ novelizovaných Postupov účtovania.
kimart
29.09.11,10:25
a ako si účtovala doteraz? Veď pre Teba sa nič nezmenilo?
Osobne by som účtovala 311/601-vlastné výrobky, ale to už musíš vedieť sama. Možno šiješ výlučne s prineseného materiálu.
A na konci roka zásoby oceníš a patria na účet zásob
112-materiál
121-nedokončené-nedošité výrobky /resp. 123/
Hm, neviem, pretože preberám nové účto a tam účtovali na 602, ja som osobne doteraz nič podobné neúčtovala, mala som že keď zákazková výroba a nové postupy hovorili o 606 tak podľa toho... no asi to nechám na tej 602-ke, nakoľko vo VF sa účtuje šitie a nie konkrétny výrobok. Moc pekne ďakujem za vysvetlenie.
Ale až môžte prilepte sem čo konkrétne sa vzťahuje - považuje za zákazkovú výrobu - nejakú tú definíciu.ďakujem
Zužu
29.09.11,10:26
zákazková výroba - zákazka vznikajúca na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom osobitne dohodnutá na zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov alebo zmluva na likvidáciu majetku, obnovu prostredia alebo rekult. živ. prostredia po likvidácii majetku
Opatrenie MF SR z 13. decembra 2010 č. MF/25822/2010-74 zo 16. 12. 2010
dobre je to rozpísané aj Dane a účtovníctvo 3/2011
JAJA11
29.09.11,10:38
zákazková výrov´ba nerovná sa výroba na zákazku.
Podľa mňa aj výlisku sú výrobky - platí vyššie uvedené.
preítaj si §§ novelizovaných Postupov účtovania.

Práveže keď to čítam, zostávam v pomykove :o Je tam uvedené, že sa to týka majetku, pri ktorom odberateľ určí hlavné konštrukčné prvky - pri týchto výliskoch nám odberateľ určí ako to má vyzerať a z akého materiálu to má byť (teda čo má ten materiál spĺňať). Teraz je otázka, čo je to majetok. Podľa zákona o účtovníctve je to čo sa vykazuje v súvahe. My sme tieto výlisky doteraz účtovali ako výrobu, teraz mám však dilemu, či sa tým myslí všeobecný majetok, alebo iba majetok účtovaný na 0 :mee:
eva.toth
29.09.11,10:43
O zákazkovej výrobe účtujeme /okrem účtovníctva právnikov/ len na prelome rokov, alebo ak máme zákazku na viac rokov. Ide najmä o stavebné firmy, architektov ... ktoré sa musia "pohrať" s účtovníctvom, ak nemajú stavbu, zákazku ukončenú do konca zdaňovacieho obdobie. Ako presne v tomto prípade postupovať sa dozvieme v postupoch účtovania. Vo Vašom prípade ide o nedokončenú výrobu a nie o zákazkovú výrobu.
Zužu
29.09.11,11:11
Práveže keď to čítam, zostávam v pomykove :o Je tam uvedené, že sa to týka majetku, pri ktorom odberateľ určí hlavné konštrukčné prvky - pri týchto výliskoch nám odberateľ určí ako to má vyzerať a z akého materiálu to má byť (teda čo má ten materiál spĺňať). Teraz je otázka, čo je to majetok. Podľa zákona o účtovníctve je to čo sa vykazuje v súvahe. My sme tieto výlisky doteraz účtovali ako výrobu, teraz mám však dilemu, či sa tým myslí všeobecný majetok, alebo iba majetok účtovaný na 0 :mee:

ešte doplním , že sú to finančne a stavebne náročné veľké stavby (tunely, mosty, diaľnice, priemyslové komplexy...).
martina2006
08.12.11,07:55
Prosím Vás, s.r.o. robí výkopové práce, má ponuku na celkovú opravu a regeneráciu námestia v obci a ponuku na výstavbu vodovodu v obci. Bude sa jednať o zákazkovú výrobu? S.r.o. bude nakupovať materiál, práce od iných subjektov + urobí výkopové práce vlastnými zamestnancami a potom to vyfakturuje obci. Ide či nejde o zákazkovú výrobu, z toho čo som prečítala mi to nie je jasné. Ja si myslím, že nejde o zákazkovú výrobu. Ďakujem za rady.
KEJKA
08.12.11,08:08
ani mne sa nejaví, že ide o taký rozsah prác, k zákazkovej výrobe potrebuješ mať rozpočet a zmluvu o dielo, máš?
Určite však pôjde o nedokončenú výrobu, tie práce neurobíš za týždeň, ani za mesiac a fakturovať budeš až po odovzdaní diela, nie?
martina2006
08.12.11,08:17
je rozpočet aj zmluva o dielo, pôjde o práce, ktoré budú trvať 6-8 mesiacov. V obci s.r.o. vykope svojími bágrami a zamestnancami kanále, dá tam rúry, ktoré nakúpi, nakúpi iné práce od iných firiem. Fakturuje to postupne, po ukončení jednotlivých etáp obci.
KEJKA
08.12.11,08:20
v takom prípade by som účtovala o zákazkovej výrobe - určite, ak začnete, alebo ste už začali v tomto roku.
martina2006
08.12.11,17:49
Študovala som ohľadom účtovania zákazkovej výroby tu na porade a v Poradcovi, idem to účtovať po prvykrát. Prosím vás o kontrolu. Nákup materiálu, prác budem účtovať n a 5../321, vystavenú faktúru za ukončenú časť zákazky 311/606. Na konci roka porovnám náklady skutočné a náklady celkové na zákazku. Vyjde mi percento. Celkovú cenu zákazky prenásobím percentom a výjde mi aký výnos ma byť v danom roku zúčtovaný. A doúčtujem 316/606 alebo 606/316. Pochopila som podstatu účtovania zákazkovej výroby?
A ešte otázka, ak by zákazka bola v priebehu jedného roka začatá aj ukončená, tak aj tak treba účtovať o zákazkovej výrobe?
misolga
06.02.12,21:11
A ešte otázka, ak by zákazka bola v priebehu jedného roka začatá aj ukončená, tak aj tak treba účtovať o zákazkovej výrobe? - dopĺňam túto otázku: -namiesto doteraz používaných účtov 601,602,611,613 použijem účet 606 a keďže zákazka bola ukončená v priebehu roku účet 316 nepoužívam,ale účtujem iba spôsobom 311/606 ?
JAJA11
07.02.12,05:08
- dopĺňam túto otázku: -namiesto doteraz používaných účtov 601,602,611,613 použijem účet 606 a keďže zákazka bola ukončená v priebehu roku účet 316 nepoužívam,ale účtujem iba spôsobom 311/606 ?

áno, v priebehu roka sa účtuje namiesto 601,602,604 na účet 606. :)
misolga
10.02.12,10:33
ešte by som si chcela ujasniť nasledovné: Firma vyrába strešnú krytinu(spôsob účtovania B),ak dôjde k predaju,účtovanie bude nasledovne?:
-hotových výrobkov : 311/601
-hotových výrobkov spojených s montážou : 311/602
-firma zhotoví celú strechu(výroba krov+ pokládka hotových výrobkov..)-311/606 -aj keď nebol vyhotovený rozpočet,iba zmluva o dielo a strecha bola zhotovená do jedného roku , podľa mňa sa v tomto prípade jedná o zákazku
misolga
20.02.12,15:14
ešte by som si chcela ujasniť nasledovné: Firma vyrába strešnú krytinu(spôsob účtovania B),ak dôjde k predaju,účtovanie bude nasledovne?:
-hotových výrobkov : 311/601
-hotových výrobkov spojených s montážou : 311/602
-firma zhotoví celú strechu(výroba krov+ pokládka hotových výrobkov..)-311/606 -aj keď nebol vyhotovený rozpočet,iba zmluva o dielo a strecha bola zhotovená do jedného roku , podľa mňa sa v tomto prípade jedná o zákazku-posúvam:)
misolga
07.03.12,12:31
ešte by som si chcela ujasniť nasledovné: Firma vyrába strešnú krytinu(spôsob účtovania B),ak dôjde k predaju,účtovanie bude nasledovne?:
-hotových výrobkov : 311/601
-hotových výrobkov spojených s montážou : 311/602
-firma zhotoví celú strechu(výroba krov+ pokládka hotových výrobkov..)-311/606 -aj keď nebol vyhotovený rozpočet,iba zmluva o dielo a strecha bola zhotovená do jedného roku , podľa mňa sa v tomto prípade jedná sa o zákazkuOdpoveď:): V tretej možnosti(postavenia celej strechy..)uvádzam názor z dnešného školenia, (snáď niekomu pomôže):- jedná o zákazku-účet 606.Aj keď nebol vyhotovený rozpočet nákladov(je to chyba firmy, pretože nevie si odsledovať skutočné náklady od predpokladaných, ..), v niektorých prípadoch vo firme bola vyhotovená iba cenová ponuka pre klienta, aj vtedy sa jedná o zákazku-stavbou strechy došlo k obchodnému vzťahu,čiže vznikla dohoda medzi dodávateľom a odberateľom aj keď nebola uzatvorená písomná zmluva ..
promont maja
28.05.12,05:57
.. prikladám ... zíde sa ...
lusil329
07.08.12,10:12
ahojte poraďáci,
mám daňovú kontrolu a hádam sa s nou o zákazkovej výrobe. sme firma čo stavia montované rodinné domy, kde doba výstavby je cca 3 mesiace. máme svoj katalog a zákazník si z neho vyberie domček, ktorý sa mu postaví. ide aj v tomto prípade o zákazkovú výrobu? ja sa tomu všemocne bránim, účtovať o nej. a čo sa v podstate zmení v mojom účtovaní? počas roka účtujem 311/606 a 343 a len na konci roka rozostavaný domček by som rozúčtovala podľa zákazkovej výroby?
a dalej vyrábame aj plastové okná, zmluva nie je uzatvorená. ide aj tu o zákazkovú výrobu?
čítam usmernenie DR SR, a rada by som si ho vysvetlila vo svoj prospech. ved na domčekoch si zákazník nemení konštrukčné riešenie...
ďakujem za radu...
promont maja
08.08.12,05:07
... podľa môjho názoru, zákazkovú výrobu máte = minimálne pri domčekoch ... pri výrobe okien bez montáže ide o tzv. štandardizovanú výrobu ...

... podstatné pri zákazkovej výrobe je situácia na prelome rokov .. ak napr. máte skutočné náklady vo výške 40% z celkových predpokladaných nákladov a výnosy ( fakturované) sú iba napr. vo výške 10% z celkových predpokladaných výnosov = zúčtovaním tejto zákazkovej výroby je tento nepomer odstránený ..
KEJKA
08.08.12,05:16
aj ja si myslím, že ide o zakazkovú výrobu, a podľa zamerania možno máte povinnosť auditu a teda účtovať spôsobom A.
Preto hľadajú účty zákazkovej výroby v aktívach. nehádaj sa s nimi, ukáž im smernicu, kde máš napísanéí, že vzhľadom na 3-mes.dobu výstavby účtuješ priamo do nákladov s členením na zakazky=domčeky. A na konci roka vyysledovanú rozostavanossť preúčtuješ podľa zásad zákazkovej výroby, t.j. aj s kalkulovaným ziskom/stratou.
Ak účtuješ spôsobom B, tak sa tiež nehádaj, len tá smernica bude o sspôsobe B účtovania.
s DU sa vyslovene dohadovať neopláca, treba konštruktívne argumentovať, ako máte povinnosti splnené. Vždy sa nájde variantné riešenie.
lusil329
08.08.12,08:16
promont jana a kejka, veľmi pekne vám ďakujem za rady.povinnosť auditu nemáme, tých domčekov veľa nepostavíme počas roka tak 4-5. ja som to minulý aj predminulý rok spravila tak, že som na konci roka účtovala o nedokončenej výrobe. toto je kontrola na DPHčku a rýpu sa mi v tom, zrejme chcú niečo nájsť.
zajtra majú prísť ráno, tak potom dám vedieť ako som dopadla, teda výsledok budem vedieť zrejme až o nejaký ten týždeň. hlavne, čoho sa bojím, že kontrolujú DPHčku a kvoli tejto zákazkovej výrobe mi budú kontrolovať daň z príjmov. :(
promont maja
08.08.12,12:35
promont jana a kejka, veľmi pekne vám ďakujem za rady.povinnosť auditu nemáme, tých domčekov veľa nepostavíme počas roka tak 4-5. ja som to minulý aj predminulý rok spravila tak, že som na konci roka účtovala o nedokončenej výrobe. toto je kontrola na DPHčku a rýpu sa mi v tom, zrejme chcú niečo nájsť.
zajtra majú prísť ráno, tak potom dám vedieť ako som dopadla, teda výsledok budem vedieť zrejme až o nejaký ten týždeň. hlavne, čoho sa bojím, že kontrolujú DPHčku a kvoli tejto zákazkovej výrobe mi budú kontrolovať daň z príjmov. :(

... priprav sa aj na možnosť, že otvoria riadnu daňovú kontrolu = t. j. na všetky dane ...

... a keď spomínaš predminulý rok = rok 2010 ... účtovanie na účty 606, 316 a pod. je až od 1. 1. 2011 ... pozri: Finančného spravodajcu č. 4/99: http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=3703
promont maja
09.08.12,04:20
... práve som zistila, že sa, aspoň mne, nedá súbor pripojený v predchádzajúcom linku otvoriť = tak som ti toho Finančného spravodajcu pripla ... len ma ešte napadlo, že v priebehu roku 2010 vyšli ešte ďalšie dve čísla, ktoré rozoberajú problematiku zákazkovej výroby a aj zákazkovej výstavby, s tým že napr. FS 6/2010 je s platnosťou od 1. 7. 2010 ( koncesná zmluva = verejný obstarávateľ) ... ? ... aj keď to asi nebude Váš prípad ... ale ktovie, či? ... a u FS 12/2010 ide o opatrenie pod č. 56, resp. aj 55.
lusil329
09.08.12,20:59
dakujem moc za spravojdajcu, idem to preštudovať. dnes ma zase mučili a stále to nie je u konca tá kontrola. vyzerá to tak, že sa tej zákazkovej neubránim, vyzerá to tak, že to bude ešte dlho pokračovať a to som dúfala, že to dnes uzavrú....
KEJKA
10.08.12,04:41
dakujem moc za spravojdajcu, idem to preštudovať. dnes ma zase mučili a stále to nie je u konca tá kontrola. vyzerá to tak, že sa tej zákazkovej neubránim, vyzerá to tak, že to bude ešte dlho pokračovať a to som dúfala, že to dnes uzavrú....podľa mňa robíš chybu, že sa brániš zákazkovej výrobe. Mala si súhlasiť s tým, že to riešiš tak, akurát prispôsobuješ postupy = zjednodušuješ ich vzhľadom na dobu výstavby.
Otázkou však zostáva spôsob zaúčtovania na konci roka - mala by si im dokázať, že rozpočet v danej fáze bol s nulovým ziskom, viem pritiahnuté za vlasy, ale skús ísť na to touto cestou.
lusil329
16.11.12,21:26
Ďakujem za rady. prepáčte, že som sa tak dlho neozvala, ale kontrola naďalej trvá a tá zákazková výroba sa stala malým problém v porovnaní s tým, čo sa zistilo... bude to celé ešte nadlho... konateľ si už našiel daňovú poradkyňu, ktorá nás bude zastupovať...
promont maja
19.11.12,06:05
... dúfam, že ti to dobre dopadne ... držím palčoky ...