JAJA11
29.09.11,13:12
Zakladám túto tému a rada by som bola, keby sa tu ozvali firmy, ktoré sa snažia vymáhať pohľadávky. Mohli by tu pridať svoje skúsenosti s vymáhaním pohľadávok a hlavne akým spôsobom sa im darí najefektívnejšie pohľadávky vymôcť. :rolleyes:
Ja ososbne som začala vymáhať pohľadávky súdnou cestou. Nejaké sa mi podarilo vymôcť už po upomienke, niektorí odberatelia zaplatili po vystavení platobného rozkazu. Ako posledné využívam inštitút exekúcie, ale to považujem za poslednú možnosť.
Akú máte úspešnosť pri vymáhaní pohľadávok?
JAJA11
29.09.11,12:00
Nik nemá problémy s platením faktúr :eek:
Nám sa v poslednej dobe nakopili neuhradené faktúry. Človek nechce prísť o zákazníka, tak predáva a predáva, dúfajúc, že druhá strana už zaplatí a potom nemá ani výrobky ani platbu :mee:
Často sa nám stáva, že zákazník slušne berie malé množstvá a pravidelne platí. Potom príde, že sa mu to rozbieha viac, odoberie na faktúru veľké množstvo výrobkov a nezaplatí :confused:
Viem, že sú firmy, ktoré vymáhajú pohľadávky, ale takéto vymáhanie pohľadávok je dosť drahé a ak nám aj vymohli nejakú pohľadávku, tak to bolo od takej firmy, ktorá by to bola uhradila aj sama...
tak sa teraz trápime sami, ale nejak sa nedarí.
Už som rozmýšľala, že by tu na porade mohla byť rubrika neplatičov a podnikatelia by mohli uverejňovať tiežpodnikateľov, ktorí si neplnia svoje záväzky. Podmienkou na zverejnenie by mohol byť právoplatný platobný rozkaz. Často sa jedná o pohľadávky cca 150-200 EUR a keď idem za exekútorom, tak musím zaplatiť zálohu 100,- EUR. Ak nič nevymôže, tak mám len zas ďalšie výdavky a žiaden úžitok. Tak mi ostáva platobný rozkaz a neplatič sa len smeje....
Myslím, že by to v prípade niektorých pomohlo (tak ako to pomohlo SP po zverejnení neplatičov) :o
camozzi
29.09.11,12:28
K pohladavkam poviem asi tolko... Ja sa snazim s dodavatelmi dohodnut platbu vopred, ale taketo podmienky dohodneme az na zaklade istych skusenosti. Inak na Slovensku dobierky. Skusal som platbu vopred a efekt bol taky, ze zaplatil som nemalu sumu vopred a dodavatel to aj tak poslal na dobiekru. Kedze mi ide o tovar, tak zasielku prevezmem a opatovne zaplatim. Paradoxne, takto vznikaju pohladavky mne. U dodavatelov, kde mozem platit kartou vopred online, tak zaplatim takto. Uz aj tu sa mi stalo, ze som zapltil vopred kartou a cast dodavky neprisla a dodavatel iba sluboval, ze peniaze vrati. Sluboval, sluboval az som zasiel do banky a v spolupraci s kartovym oddelenim som svoju pohladavku vymohol. Nase vztahy to nenarusilo a obchodujeme dalej.
Na margo exekutorov poviem asi iba tolko, ze spoliehat sa na vymozenie pohladavky formou exekutora sa nevyplati. Ak firma alebo jednotlivec nema peniaze ani majetok, tak sa moze exekutor aj hodit o zem a nevymoze ani cent. Kde nic nie je, ani smrt neberie. Poznam podnikatela, ktory vdel, ze ide do najhorsieho a celu firmu prepisal na kamarata. Napokon prislo oznamenie o spisani majetku a zacati exekucie. Podnikatel poslal exekutorovi cestne prehlasenie, ze nema nic a na otazku co s tym spisovanim mu exekutor povedal "to moze vyhodit".
Zrejme by bolo dobre sa zacat zamyslat nad predchadzanim vzniku pohladavok a to platenim za tovar/sluzby vopred alebo dobierky.