derek191919
29.09.11,13:36
Zdravím Vás,
potreboval by som poradiť. Mám na facebooku vytvorenú skupinu s názvom mojej firmy, chcem rozbehnúť aj e-schop a ako určité promo, by som chcel cez tú facebookovú skupinu robiť súťaž povedzme raz do týždňa. Súťaž by prebiehala asi takto: Daj "páči sa mi to" a budeš zaradený do sutaže, sutaž ukončíme na konci týždna. Otázka znie, čo potrebujem kde nahlásiť alebo vybaviť, aby som mohol takúto súťaž robiť?
Dubak2000
29.09.11,14:10
ked som to kedysi zistoval tak podla pravidiel FB by sutaz nemala byt organizovana na FB. Cize by mala byt zverejnena na webe a propagovana cez FB. Slo myslim o to aby FB nemohol byt napadnuty ze je to FB sutaz. Mam dojem ze som vtedy vychadzal z tohoto clanku...
http://www.lupa.cz/clanky/co-byste-meli-vedet-o-pravidlech-uzivani-facebooku/
Necital som ho teraz ale mal by to byt ten. A mohlo sa to medzicasom zmenit.
Ale je otazka co FB skutocne kontroluje. Ale ais nikdo sa nechce dostat do situacie ze vybuduje skupinu a FB mu ju zrusi lebo vraj porusil nejake pravidlo....
derek191919
29.09.11,14:22
Ďakujem za info, určite si to pozriem ohľadne tych pravidiel na fb. A čo sa týka nejakých slovenských zákonov? Netreba tú súťaž nikde nahlásiť? Alebo pri losovaní výhercu netreba nejakého notára alebo niečo? Podotýkam ešte že ceny to budú vecné, do výšky maximálne 50 euro.
Dubak2000
30.09.11,06:50
myslim si ze nie je potreba nic. Myslim ze z malych vyhier sa dane neplatia, a notar netusim ci je vobec niekedy nutny. Podmienky si stanovuje vyhlasovatel a je na nom ako vytvori dojem regulernosti. Myslim ze ani notar nie je zaruka.
BiznisWeb
03.10.11,07:39
V minulosti sme organizovali súťaž, ale nie na FB, možno sa Vám info hodia. Sú 2 možnosti, ako si výhru zaúčtovať:
ako výdavok na reklamu
Poskytnutie výhry a ceny v reklamných súťažiach.

pozitívum: uznaný daňový výdavok, suma bez DPH ide do nákladov negatívum: DPH sa nemôže dať do nákladov, čiže 20% zo sumy je neuznaný danový výdavok aj z pohľadu dane z príjmov.


Vysvetlenie:
Z pohľadu dane z príjmov ide o uznaný daňový výdavok, zároveň však sme povinní oznámiť výhercovi ceny hodnotu výhry z dôvodu jej prípadného zdanenia (zdanenie si robí výherca sám).


Problém je s DPH, lebo ak si ju chcete na vstupe odpočítať, musíte ju zase na výstupe (pri fakturácii) odviesť, čo v tomto prípade nenastáva (lebo nie je žiadna fakturácia). Takže DPH z faktúry za výhru v súťaži napr. notebook sa nedá uplatniť - odpočítať.

2. ako bežnú spotrebu

Výhru v súťaži zaúčtujete ako bežnú spotrebu, alebo ináč aby to nebolo považované za výdavok na reklamu. Oproti bodu 1 môže byť uznané DPH ako daňový výdavok.