ZANAL
29.09.11,22:12
Prosím o radu. Som učiteľkou v ZŠ. Tento školský rok mne i kolegyniam vedenie znížilo úväzky ( ja učím 21 hodín z 23). Vedenie školy trvá na tom, že i pri skrátenom úväzku platí pre nás pracovný čas 40 hodín týždenne. V ktorých dokumentoch alebo zákonoch nájdem, že so zníženým úväzkom by sme mali mať aj úmerne znížený pracovný čas. Pretože pani riaditeľka to vraj v žiadnych zákonoch, ktoré sa týkajú pedagogických pracovníkov nenašla.
A tiež by ma zaujímalo, či aj v iných školách máte 40 hodinový pracovný čas ak nie ste v odboroch.
Za odpovede ďakujem.
logomania
30.09.11,08:17
Dvakrát som pracovala na znížený úväzok, nie som v odboroch a v zmluve som mala napísané toto:
Prvý-krát: mala som 13 hodín t.j. 56% prac úväzku na zmluve v odseku 9.1 mám napísané: Váš pracovný čas podľa § 85 ods.5 zákona č 311/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov , upravený kolektívnou zmluvou je 21 hod týždenne, (v škole som musela byť 21:5=4,2h čo je 4hodiny a 12 minút a nie 37,5h)bez prestávok v práci, pričom podľa § 91 citovaného zákona je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút
Druhý-krát na inej škole: mala som 19 hodín t.j. 83% prac úväzku na zmluve v odseku 9.1 mám napísané: Váš pracovný čas podľa§ 85 ods.5 zákona č 311/2001 Z.z. v znení neskorších predpisov , upravený kolektívnou zmluvou je 31 hod. 10min. týždenne, bez prestávok v práci, pričom podľa § 91 citovaného zákona je zamestnávateľ povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako 6 hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút
So zníženým pracovným úväzkom je znížený aj dozor. Napr. ak máš 50% úväzok a dozor za týždeň pre učiteľa s plným úväzkom je 60 minút tak ty ho máš skrátený na 30 minút čo je tých 50%
Aj logika hovorí, že kto pracuje na skrátený prac. úväzok, nemôže mať pracovný čas taký istý ako ten čo pracuje na plný úväzok - všetko sa prepočítava na počet % podľa pracovného úväzku.
Onko
30.09.11,10:18
Prosím o radu. Som učiteľkou v ZŠ. Tento školský rok mne i kolegyniam vedenie znížilo úväzky ( ja učím 21 hodín z 23). Vedenie školy trvá na tom, že i pri skrátenom úväzku platí pre nás pracovný čas 40 hodín týždenne. V ktorých dokumentoch alebo zákonoch nájdem, že so zníženým úväzkom by sme mali mať aj úmerne znížený pracovný čas. Pretože pani riaditeľka to vraj v žiadnych zákonoch, ktoré sa týkajú pedagogických pracovníkov nenašla.
A tiež by ma zaujímalo, či aj v iných školách máte 40 hodinový pracovný čas ak nie ste v odboroch.
Za odpovede ďakujem.

Ak učíš menej hodín a dostávaš menší plat, mala by si mať aj menší celkový pracovný čas. Logicky, keď dostávam napr. iba 60% platu, tak som v práci iba 60% času. Otázne teraz je, aký dostávaš plat...
ZANAL
30.09.11,10:26
Žiaľ plat mám nižší - adekvátny k úväzku. Pre mňa je to tiež logické, žiaľ nie pre pani riaditeľku.
pavlinka
30.09.11,10:38
Nemáme odbory a od 1.9.2010 máme 37,5 hodinový pracovný čas. Umožňuje to nový ZP platný od 1.9.2011 prostredníctvom zamestnaneckého dôverníka.
logomania
30.09.11,12:37
To keď učiteľ bude mať znížený prac. úväzok " keď to riadne pritiahnem za vlasy" bude učiť napr. len 1 triedu matematiky t.j. 5 hodín v týždni bude mať pracovný čas 37,5 hodiny tak isto ako ten čo má 23 hodinový úväzok? To je čo za nezmysel? Pozri môj predchádzajúci príspevok mne to predsa vyrátali na dvoch rôznych školách na menej hodín ako je 37,5 h. Čo si to môže robiť vedenie ako chce?
Onko
30.09.11,20:16
Čo znamená "trvá na tom, že i pri skrátenom úväzku platí pre nás pracovný čas 40 hodín týždenne"? Napísali Ti 40 hodín týždenne do zmluvy?
Ak to v zmluve nemáš, tak trvajú zbytočne, treba sa riadiť zmluvou.
Ak to v zmluve máš a zároveň tam máš napísaný nižší úväzok, tak treba požadovať opravu zmluvy, lebo je to nezmysel. Ak by to opraviť nechceli, tak sa treba obrátiť na zriaďovateľa školy.
ZANAL
01.10.11,04:06
Žiadnu zmluvu som ja ani moje kolegyne nepodpisovala. Máme novú p. riaditeľku a ešte nám zmluvy nevytvorila. Trvá na tom, čo nám dala na prvej porade ako príkaz a neskôr (keďže sme z práce odišli skôr) nám to dala na papieri, že pre nás platí 40 hodinový pracovný čas. 2 hodiny denne máme odrátané na prípravu doma a to nám vraj môže kedykoľvek zrušiť, keď bude chcieť.
ZANAL
01.10.11,04:12
Žiadnu zmluvu som ja ani moje kolegyne nepodpisovala. Máme novú p. riaditeľku a ešte nám zmluvy nevytvorila. Trvá na tom, čo nám dala na prvej porade ako príkaz a neskôr (keďže sme z práce odišli skôr) nám to dala na papieri, že pre nás platí 40 hodinový pracovný čas. 2 hodiny denne máme odrátané na prípravu doma a to nám vraj môže kedykoľvek zrušiť, keď bude chcieť.
ZANAL
01.10.11,04:14
Môžte mi, prosím, napísať viac o tejto funkcii zamestnaneckého dôverníka, pretože u nás zatiaľ nik takúto funkciu nemá. A potrebujeme si "vybojovať" pre nás podmienky.
pe.pe
01.10.11,06:01
Žiaľ plat mám nižší - adekvátny k úväzku. Pre mňa je to tiež logické, žiaľ nie pre pani riaditeľku.

Zdravím,

no pekná pani riaditeľka :eek: môžete jej odporučiť zdvihnúť telefón, zavolať kolegyni riaditeľke alebo kolegovi riaditeľovi, alebo na školksý úrad, alebo na ministerstvo...

No ale aby som sa pokúsil aj poradiť. Keďže pani je tvrdohlavá, treba asi využiť jej zbrane proti nej samotnej. Vyhcádzam z toho, že máte menší úväzok, ona trvá na plnom pracovnom čase 40 hodín a zároveň Vám kráti plat:

a) zákonník práce : §49 ods. 4:

"Zamestnancovi v pracovnom pomere na kratší pracovný čas patrí mzda zodpovedajúca dohodnutému kratšiemu pracovnému času" - z toho vyplýva, že ak zamestnanec nemá KPČ, nemožno mu mzdu krátiť. Vy ju krátenú máte...pani porušuje ZP.

ak by ale pani tvrdila, že v školstve sa uplatňuje len zákon o odmeňovaní 553 (čo je pravda, ale kľúčový je pre nás ZP, ide o dva zákony, z ktorých jeden je všeobecnejší - ZP platiaci pre všetkých zamestnancov a jeden konkrétnejší - zákon 553 platiaci pre zamestnancov vo verejnom záujme. Ak by došlo ku konfliktu dvoch zákonov, prednosť má všeobecnejší. Ale ku konfliktu nedôjde, nakoľko aj zákon 553 pamätá na úpravy funkčného platu pri KPČ.

b) zákon o odmeňovaní zamestnancov vo verejnom záujme (skrátene) 553/2003 v znení neskorších predpisov : §27 ods. 1:

"Tarifný plat, osobný plat, zvýšenie tarifného platu a príplatky určené mesačnou sumou sa zamestnancovi poskytujú za prácu vykonávanú v rozsahu ustanoveného pracovného času. Ak sa zamestnávateľ dohodne so zamestnancom na kratšom pracovnom čase, peňažné plnenia mu patria v pomernej výške zodpovedajúcej dĺžke dohodnutého pracovného času okrem príplatku podľa § 13b ods. 1. "

- prvá veta hovorí o čom? že zložky fukčného platu sa poskytujú v rozsahu ustanoveného prac. času. Vám pani ustanovila 40 hod. pracovný čas, podľa zákona Vám patrí plný funkčný plat,nekrátený. Zákon nehovorí o úväzku!!! (ani nemôže, nakoľko sú zamestnanci, ktorí majú legislatívne úväzok krátený a poberajú plný fuknčný plat, napr. vedúci zamestnanci, výchovní poradcovia). Hovorí o pracovnom čase. A druhá veta zas hovorí, kedy je možné zložky funkčného platu krátiť (okrem prípatku za triednictvo - to je ten §13 ods.1 tohto zákona). Kedy? Len pri KPČ!

Tá pani má v tom všetkom slušný hokej. Na Vašom mieste by som si vytlačil tieto zákony, alebo predmetné časti a žiadal plný funkčný plat...možno sa potom pani zobudí. Dať Vám ho totiž nemôže, finančná kontrola by to kvalifikovala ako neoprávnené nakladanie s fin. prostriedkami.

Držím palce!
veronikasad
01.10.11,06:24
Môžte mi, prosím, napísať viac o tejto funkcii zamestnaneckého dôverníka, pretože u nás zatiaľ nik takúto funkciu nemá. A potrebujeme si "vybojovať" pre nás podmienky.
aktuálny Zákonník práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#236
logomania
01.10.11,17:37
Pani riaditeľka porušuje zákon, ak vám ešte nedala zmluvy. Zmluva musí byť v deň nástupu do práce podpísaná a už je október. Nie je zmluva , nie je práca a nemusí byť ani odmena teda plat. A čo ak sa vám počas obdobia keď nemáte zmluvu a pracujete stane napríklad pracovný úraz alebo čo ak by si bola s deťmi na vychádzke a nejaké decko si zlomí nohu? Ako by sa to riešilo veď ty nemáš zmluvu a teda nemôžeš mať pracovný úraz a za decko nemôžeš byť vlastne zodpovedná? To si tá riaditeľka neuvedomuje - asi má v zákonoch veľmi veľký chaos alebo si myslí, že keď je riaditeľkou môže uplatňovať svoje vlastné zákony?


Platnú písomnú pracovnú zmluvu je potrebné uzatvoriť najneskôr v deň vzniku pracovného pomeru (deň nástupu do práce). V prípade, že zmluvné strany (Vy a Váš zamestnávateľ) podpíšu PZ neskôr, platí, že pracovná zmluva bola dohodnutá len ústne a podpísaný dokument (ktorý ste podpísali po začatí pracovného pomeru) sa považuje iba za potvrdenie o vzniku pracovného pomeru. Ústne dohodnutá PZ sa nepovažuje za neplatnú, t.j. pracovný pomer je platne dohodnutý, aj keď zamestnávateľ porušil pracovnoprávne predpisy a môže mu byť udelená sankčná pokuta. Pozor na jeden fakt vyplývajúci z § 45 bodu 3 ZP. Ak sa zabudne na písomnú formu pracovnej zmluvy, t.j. nebude obojstranne podpísaná najneskôr v deň nástupu do práce, nie je viac možné dohodnúť skúšobnú dobu. Trvajte na písomnej forme pracovnej zmluvy.

http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100373/447588/Pracovna-zmluva
http://www.praca-ako.sk/pracovno-pravne-poradenstvo/pracovna-zmluva/
ZANAL
02.10.11,05:27
Veľmi pekne ďakujem!