belo72
30.09.11,07:32
Dobrý deň

Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako a či vôbec mam šancu založiť SVB. Problém je v tom že som jediný majiteľ bytového domu. / štvorbytovka / . Koho rada bude pre mňa prijateľná ma u mňa Popradskú kávu Extra Speial 250g :)
Stanislav 1975
30.09.11,06:08
Dobrý deň

Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako a či vôbec mam šancu založiť SVB. Problém je v tom že som jediný majiteľ bytového domu. / štvorbytovka / . Koho rada bude pre mňa prijateľná ma u mňa Popradskú kávu Extra Speial 250g :)

Neviem a načo chceš zakladať SVB, keď si jediný majiteľ a sám o všetkom rozhoduješ?- nájdi si radšej nejakého správcu, SVB je podla mňa u teba zbytočné...

A tú kávu pošli kilovú, nie 250 gramovú...:-)
Halli
30.09.11,11:33
Dobrý deň



Prosím Vás vie mi niekto poradiť ako a či vôbec mam šancu založiť SVB. Problém je v tom že som jediný majiteľ bytového domu. / štvorbytovka / . Koho rada bude pre mňa prijateľná ma u mňa Popradskú kávu Extra Speial 250g :)

No zaujímavá otázka:) ak sa zamyslíš čo je SVB, tak spoločenstvo vlastníkov....ako môžeš byť spoločenstvo ak si jeden ...akože sám so sebou? Parádna partia :D a prenájom a vyučtovania si hádam urobíš sám , ak nie, niekoho si nájdi :)
tej kávy pošli hneď tri kilá a zrnkovú, mám kávovar...:D
Stanislav 1975
30.09.11,11:54
No zaujímavá otázka:) ak sa zamyslíš čo je SVB, tak spoločenstvo vlastníkov....ako môžeš byť spoločenstvo ak si jeden ...akože sám so sebou? Parádna partia :D a prenájom a vyučtovania si hádam urobíš sám , ak nie, niekoho si nájdi :)
tej kávy pošli hneď tri kilá a zrnkovú, mám kávovar...:D
A prečo by sám nemohol byť ako traja? Niekedy sa to dá...-jeden niečo navrhne, druhý schváli a tretí vykoná :-)))
Halli
30.09.11,11:55
A prečo by sám nemohol byť ako traja? Niekedy sa ICH:) dá...-jeden niečo navrhne, druhý schváli a tretí vykoná :-)))
...a ten štvrtý ICH dá všetkých troch na súd, že s tým nesúhlasí:D
Stanislav 1975
30.09.11,11:58
...a ten štvrtý ho dá na súd, že s tým nesúhlasí:D

Ozaj, to sa dá- teoreticky sám na seba podat žalobu? Napr. o určenie vlastníctva k bytu ? :-)

Fúha, ja som inak už zrelý na psychiatriu...:-)
Halli
30.09.11,12:00
Ozaj, to sa dá- teoreticky sám na seba podat žalobu? Napr. o určenie vlastníctva k bytu ? :-)

Fúha, ja som inak už zrelý na psychiatriu...:-)
Stando, ty mu to pojdeš potom poistiť proti živelným...a iným pohromám radšej :D..ale nehovor že si psycho, zavolal by k rozhodnutiu všetkých štyroch :D
marjankaj
30.09.11,12:00
No zaujímavá otázka:) ak sa zamyslíš čo je SVB, tak spoločenstvo vlastníkov....ako môžeš byť spoločenstvo ak si jeden ...akože sám so sebou? Parádna partia :D a prenájom a vyučtovania si hádam urobíš sám , ak nie, niekoho si nájdi :)
tej kávy pošli hneď tri kilá a zrnkovú, mám kávovar...:D

No neviem, či je to niekde stanovené, koľko je minimálny počet v SVB.
Napríklad v Spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť aj jeden spoločník. Tam to funguje.:---
marjankaj
30.09.11,12:02
Ozaj, to sa dá- teoreticky sám na seba podat žalobu? Napr. o určenie vlastníctva k bytu ? :-)

Fúha, ja som inak už zrelý na psychiatriu...:-)

No to by šlo. Máš 100%nú istotu, že vyhráš, nech je verdikt akýkoľvek.:rolleyes::---
Aj istotu, že prehráš :eek:
Len remíza je asi vylúčená. Ale možno bude aj predĺženie. A možno aj viackrát.:rolleyes:
Halli
30.09.11,12:02
No neviem, či je to niekde stanovené, koľko je minimálny počet v SVB.


Napríklad v Spoločnosti s ručením obmedzeným môže byť aj jeden spoločník. Tam to funguje.:---

Nani, to je spoločnosť, nie spoločenstvo :D v zákone ide o minimálny počet bytov s xxx vlastníkmi pre založenie SVB.
marjankaj
30.09.11,12:04
Nani, to je spoločnosť, nie spoločenstvo :D
A ty keď ideš niekde do spoločnosti, tak si tam úplne sama?:---
Jozef Štora
30.09.11,12:05
Obavam sa, ze nezlozis obligatorne organy spolocenstva cize ho nezalozis, ja by som volil spravcu, mam taky dom v Bratislave kde su len najomne byty aj ked ich je 21 a ten spravujem... na zmluvu... a su tam traja majitelia tych 21 bytov...
Halli
30.09.11,12:08
Obavam sa, ze nezlozis obligatorne organy spolocenstva cize ho nezalozis, ja by som volil spravcu, mam taky dom v Bratislave kde su len najomne byty aj ked ich je 21 a ten spravujem... na zmluvu... a su tam traja majitelia tych 21 bytov...

Ale samozrejme, SVB nie a správa je dobrá len na to, aby niekto viedol agendu a robil ročné vyúčtovanie...čo v prípade 4 bytov može robiť aj schopejší účtovník....ak nie on sám, lebo tam sa platby za energie môžu rozpočítavať úplne jednoduchým spôsobom a fond opráv si jeden vlastník tvoriť nemusí, stačí mať peniaze na účte z prenájmu :)
martin33AA
30.09.11,12:12
Milovanému štvorjedinému vlastníkovi!
Viem, že ťa napadla zaujímavá myšlienka, len na ňu možeš aj rýchlo zabudnúť, totiž nemáš troch vlastníkov bytov - ktorý sú rozdielny v "pohlaví" aj najmä v
menách. predseda može byť hockto aj ja napr. teda stačí ti správca aj to by som mohol byť ja .
Halli
30.09.11,12:15
Milovanému štvorjedinému vlastníkovi!
Viem, že ťa napadla zaujímavá myšlienka, len na ňu možeš aj rýchlo zabudnúť, totiž nemáš troch vlastníkov bytov - ktorý sú rozdielny v "pohlaví" aj najmä v
menách. predseda može byť hockto aj ja napr. teda stačí ti správca aj to by som mohol byť ja .

Akože? ...v pohlaví /ja,moja mama a moja dcera/ aj v menách /voláme sa všetky Usmievavá:D/ môžu byť takí istí:D...musia to byť ale iné osoby martinko:D
belo72
30.09.11,15:25
OK. Ako sa to nedá už viem. :) Nevie niekto ako by sa to dalo ? Čo ak nastane taká situácia : štyria vlastníci v štvorbytovke založia spoločenstvo. Potom jeden z nich kúpi zvyšné 3 byty takže sa stane vlastníkom všetkých bytov. Spoločenstvo musí zaniknúť ? Aby sa nešpekulovalo prečo ho chcem vytvoriť jeden z dôvodov je aj ľahšie vybavenie úveru - no nie jediný :)
Ľudia a s tou kávou – nebuďte nenásytný :)
Halli
30.09.11,15:44
OK. Ako sa to nedá už viem. :) Nevie niekto ako by sa to dalo ? Čo ak nastane taká situácia : štyria vlastníci v štvorbytovke založia spoločenstvo. Potom jeden z nich kúpi zvyšné 3 byty takže sa stane vlastníkom všetkých bytov. Spoločenstvo musí zaniknúť ? Aby sa nešpekulovalo prečo ho chcem vytvoriť jeden z dôvodov je aj ľahšie vybavenie úveru - no nie jediný :)
Ľudia a s tou kávou – nebuďte nenásytný :)

...a ako chceš v takom SVB registrovať orgány SVB? však rozmyšlaj,že SVB musí mať podľa zákona 182...nejaké náležitosti. Nuž ak my sme nenásytní, tak ty si špekulant a od teba žiadnu kávu nepotrebujem :D:---
belo72
30.09.11,16:12
No tu kávu si si zatiaľ nezaslúžil :) Že som špekulant to si ma chcel uraziť alebo pochváliť :)
Halli
01.10.11,08:30
No tu kávu si si zatiaľ nezaslúžil :) Že som špekulant to si ma chcel uraziť alebo pochváliť :) odpovedz si sám...
Mária27
01.10.11,09:10
SVB vzniká alebo sa zakladá na správu bytového domu. Nehnuteľnosť sa stáva bytovým domom až vtedy, ak jej vlastník prevedie aspoň jeden byt do vlastníctva nájomcu, teda ak je v dome viac vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov. To je zmysel spoločenstva - spravovať spoločné časti a spoločné zariadenia.

Ty nepostupuješ podľa zákona 182/1993, ale podľa občianskeho zákonníka - ak byty prenajímaš. Ak by si skúpil byty v dome, spoluvlastníctvo by splynulo, stal by si sa jediným vlastníkom nehnuteľnosti, ale už nie bytového domu, teda by si nepotrepoval žiadnu správu.