srna
20.01.06,17:31
V decembri 2008 vo veku 57 rokov a 3 mesiace mám odísť do starobného dôchodku. K 1.3.2006 budem prepustená zo zamestnania z organizačných dôvodov. V prípade, že po skončení pracovného pomeru sa v ochrannej lehote stanem práceneschopná, môžem po skončení práceneschopnosti požiadať soc. poisťovňu o predčasný starobný dôchodok? ( posledných 7 rokov mám odpracovaných bez prerušenia u jedného zamestnávateľa). Ešte sa chcem opýtať ako dlho trvá ochranná lehota po skončení zamestnania.
KEJKA
21.01.06,09:15
odpoved mas tu - zadala si duplicitne tému :

http://www.porada.sk/showthread.php?p=168023#post168023
ajobs
22.01.06,22:33
V decembri 2008 vo veku 57 rokov a 3 mesiace mám odísť do starobného dôchodku. K 1.3.2006 budem prepustená zo zamestnania z organizačných dôvodov. V prípade, že po skončení pracovného pomeru sa v ochrannej lehote stanem práceneschopná, môžem po skončení práceneschopnosti požiadať soc. poisťovňu o predčasný starobný dôchodok? ( posledných 7 rokov mám odpracovaných bez prerušenia u jedného zamestnávateľa). Ešte sa chcem opýtať ako dlho trvá ochranná lehota po skončení zamestnania.

Ochranná lehota je v zásade 42 dní po ukončení poistenia (teda aj pracovného pomeru), ale nie vždy je najlepšie riešenie požiadať o predčasný dôchodok. Záviší to od okolností, výšky príjmu (teda aj od výšky priemerného osobného mzdového bodu), atď.
Ak chceš vedieť viac, konkretizuj svoju situáciu.
sklenkova
22.01.06,22:53
v SP jednému zamestnancovi od nás tzv.1.rok stornovali,lebo nebol 8 rokov na UP,tiež išiel do predčasného dôchodku
kukučka
22.01.06,23:19
Ak požiadaš o predčasný dôchodok, za každý mesiac do termínu normálneho odchodu do dôchodku sa predčasný kráti o pol percenta, tebe asi 19-20 mesiacov, teda 9,5 až 10 %.
Pravdepodobne máš nárok na podporu v nezamestnanosti, ak sa jej zriekneš a ozaj máš nepretržitých sedem rokov zamestnania, "odpustia" ti jeden rok, tede budú ti krátiť predčasný dôchodok o 6 % menej.
Predčasný dôchodok ti nepriznajú, ak je po krátení nižší ako 5670 Sk.
Najlepšie urobíš, ak zájdeš do sociálnej poisťovne, tam ti poradia.