KKatka
30.09.11,12:33
Ahojte poraďáci,

viete mi niekto poradiť postupy a proces vybavenia pozastavenia činnosti s.r.o.? Vo firme pracujem ako asistentka a dostala som od šéfa túto neľahkú úlohu. K31.12.2011 chce pozastaviť činnosť (neviem na ako dlho), zamestnanci dostali výpovede a ja mám počas týchto posledných 3 mesiacov vybaviť papierovačky okolo toho, pričom ani neviem kde začať. Môžete mi prosím poradiť? Asi by som mala najskôr požiadať o pozastavenie našej živnosti, no neviem čo potom, čo s Obchodným registrom? Ak ste niekto absolvovali celý ten kolotoč vybavovačiek a podelíte sa o radu, budem nesmierne vďačná.
Ďakujem
KEJKA
30.09.11,10:41
nechce ju likvidovať?
kedysi som tvrdila, že pozastavuje sa iba živnosť SZČO, u s.r.o. to možné nie je.
Ale kdesi tu na Porade nájdeš oponenta aj oporu v zákone, že to ide.
skús hľadať podľa kľúčových slov, mne by to tiež dlho trvalo a potrebuješ to ty, nie ja.
tlačítko "hľadať" hore
Economic
02.10.11,08:20
Ja by som Ťa najprv odporučila ísť v prvom rade na príslušný živnostenský úrad. Tam Ti určite budú vedieť povedať či áno a za akých podmienok. Živnostenský zákon hovorí : živnostenský úrad môže z podnetu podnikateľa pozastaviť prevádzkovanie živnosti na obdobie najmenej 6 mesiacov. Podnikateľ sa myslí aj FO aj PO podľa mňa /keďže oprávnenia sa vydávajú úplne identické pre FO a PO/ , takže určite to pôjde. Po dobu pozastavenia živnosti nemôžete vo Vašej sro vykonávať činnosti uvedené v pozastavených ŽL. Ešte ma napadá otázka. Bude spoločnosť vôbec ďalej pokračovať vo svojej činnosti ? Ak nie, potom by bola najvhodnejšia likvidácia spoločnosti. Likvidácia trvá minimálne 3 mesiace /zverejnenie v OV kde je lehota 90 dní na nahlásenie prihlášok/ Jej dĺžka závisí od obšírnosti Vášho podnikania, množstva prihlášok ....
KKatka
03.10.11,07:48
Ďakujem za odpovede a pomoc. Majiteľ nechce spoločnosť likvidovať, končíme z dôvodu nízkych tržieb, nepresadenia sa na trhu, no možno niekedy ju možno bude chcieť opäť "oživiť" (a vraj keby ju zrušil, ťažšie by sa opäť začínalo) Za nami stojí česká materská spoločnosť, tá funguje ďalej, no v našej dcére sa podnikať nebude, akékoľvek aktivity zaniknú, zamestnanci dostali výpovede. Najskôr zájdem na ŽÚ a zistím či to pôjde. Ďakujem za ochotu.
Economic
03.10.11,11:14
Ďakujem za odpovede a pomoc. Majiteľ nechce spoločnosť likvidovať, končíme z dôvodu nízkych tržieb, nepresadenia sa na trhu, no možno niekedy ju možno bude chcieť opäť "oživiť" (a vraj keby ju zrušil, ťažšie by sa opäť začínalo) Za nami stojí česká materská spoločnosť, tá funguje ďalej, no v našej dcére sa podnikať nebude, akékoľvek aktivity zaniknú, zamestnanci dostali výpovede. Najskôr zájdem na ŽÚ a zistím či to pôjde. Ďakujem za ochotu.

Dnes som bola na živnostenskom úrade riešiť nejaké záležitosti pre mojich klientov a pýtala som sa na prerušenie živnosti pre na PO. Nie je problém, tak ako som písala, dá sa to aj pre PO zrealizovať.
mr2
30.10.11,19:43
ak sa mozem spytat, ak je niekto konatel a spolocnik v pozastavenej sro ma narok na podporu v nezamestnanosti alebo sa to berie ze podnika? dakujem
Economic
30.10.11,19:48
ak sa mozem spytat, ak je niekto konatel a spolocnik v pozastavenej sro ma narok na podporu v nezamestnanosti alebo sa to berie ze podnika? dakujem

Čo to je za výraz "pozastavená sro ?" Obchodný zákonník taký termín nepozná.

Čo sa týka získania podpory, nesmieš byť spoločník, pretože ak by si bol, tvári sa to tak, že máš nárok na podiel na zisku. Musíš svoj obchodný podiel previesť na niekoho iného. A berie sa to, že vlastne podnikáš.
mr2
30.10.11,19:51
aha, a ak mam 1osobovu sro kde som spolocnik aj konatel, viem byt iba konatel? ze spolocnika spolocnost mat nebude? aby som mal narok na podporu
Mila123
30.10.11,20:21
aha, a ak mam 1osobovu sro kde som spolocnik aj konatel, viem byt iba konatel? ze spolocnika spolocnost mat nebude? aby som mal narok na podporu
prosím ťa ako môže fungovať s.r.o. bez spoločníka???? prepíš spoločnosť na niekoho iného, spoľahlivú osobu......
a máš poistenie v nezamestnanosti platné? 730 dní za 3 popr. 4 roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie
mr2
30.10.11,20:35
Mila - ja som zamestnany 3 roky a nieco, sro mam popri praci ale nevyslo mi to zatial vobec, som v strate nic som nezarobil a pytam sa keby nahodou ma chceli z prace prepustit (ved vies ake je to dnes) tak aby som mal aspon tu podporu uz ked som ju platil cele 3 roky a nieco.. takze prepisat na spolahlivu osobu alebo zrusit, ina moznost teda nieje...
Mila123
30.10.11,20:47
Mila - ja som zamestnany 3 roky a nieco, sro mam popri praci ale nevyslo mi to zatial vobec, som v strate nic som nezarobil a pytam sa keby nahodou ma chceli z prace prepustit (ved vies ake je to dnes) tak aby som mal aspon tu podporu uz ked som ju platil cele 3 roky a nieco.. takze prepisat na spolahlivu osobu alebo zrusit, ina moznost teda nieje...
je mi to jasné.....máš nárok na hmotné zabezpečenie ked sa zbavíš s.r.o. , pritom konateľom môžeš ostať....funkcia konateľa sa dý vykonávať aj bez nároku na odmenu,,......
Economic
31.10.11,05:10
aha, a ak mam 1osobovu sro kde som spolocnik aj konatel, viem byt iba konatel? ze spolocnika spolocnost mat nebude? aby som mal narok na podporu

Jediné čo môžeš urobiť je, previesť celý svoj obchodný podiel na niekoho z rodiny... Nesmieš byť v OR zapísaný ako spoločník. Konateľom môžeš byť bez nároku na odmenu.
ESTER
31.10.11,05:30
Čo tým dosiahne s.r.o., myslím tým aké poplatky prípadne odvody nebude musieť platiť ak teda pozastaví na ŽU podnikanie?
Economic
31.10.11,05:43
Čo tým dosiahne s.r.o., myslím tým aké poplatky prípadne odvody nebude musieť platiť ak teda pozastaví na ŽU podnikanie?

Sro je spoločnosť založená za účelom podnikania. Sú aj také predmety podnikania, na ktoré nie je potrebná živnosť. Čiže teoreticky aj bez živnosti je schopná spoločnosť normálne fungovať za určitých okolností. Neviem ako by sa pozerali na tento prípad úradníčky z ÚP. Oni si žiadajú dokladať výpis z OR. /teoreticky by to bolo možné z môjho pohľadu no nie som pracovník z ÚP a ten je dôležitejší/