milka1619
30.09.11,13:38
Prosím o radu : uzatváram PZ a chcem sa spýtať, či hodinovú mzdu z-ncovi môžem určiť na 2 des. miesta ( napr. 2,20 Eur/hod. Minimálna hod. mzda je 1,822 Eur/hod./ 40 hod.pt./1,.stup.np) ? Ďakujem.
Stina
30.09.11,11:57
áno môžeš.
veronikasad
30.09.11,12:21
Prosím o radu : uzatváram PZ a chcem sa spýtať, či hodinovú mzdu z-ncovi môžem určiť na 2 des. miesta ( napr. 2,20 Eur/hod. Minimálna hod. mzda je 1,822 Eur/hod./ 40 hod.pt./1,.stup.np) ? Ďakujem.
Pokial je vyššia ako minimálna pre príslušný tarifný stupeň - môžeš ...
učtovníčka
04.10.11,22:03
Prosím poradiť ohľadne hodinovej mzdy. Mám situáciu, že v salóne sú naraz 2 pracovníčky a 2 majú voľno-denná prevádzka. Pracujú aj vo sviatok.
Tie ktoré pracujú dostanú aj príplatok za sviatok.Čo s tými ktoré nepracujú vo sviatok, lebo im nevyšla smena prepláca sa im aj tak sviatok? Majú hodinovú mzdu a platia sa im skutočne odpracované hodiny. Preplácať im príplatok za sobotu a nedeľu keď majú potom voľné dni alebo predtým. Myslím že podľa zákona im to nepatrí. Prosím o radu.
vika7
05.10.11,08:50
Chcela by som sa spýtať. V našom podniku máme zmluvy s podielovou formou mzdy. V auguste nám šéf vyplatil mzdy,ktoré boli nižšie ako min.mzda. Odôvodnil to tým,že neboli tržby a kríza atď. Môže niečo takéto urobiť? Môže byť takáto podielová mzda menšia ako 317€ v hrubom?
Ivík32
05.10.11,18:16
Odpoveď v texte:
Prosím poradiť ohľadne hodinovej mzdy. Mám situáciu, že v salóne sú naraz 2 pracovníčky a 2 majú voľno-denná prevádzka. Pracujú aj vo sviatok.
Tie ktoré pracujú dostanú aj príplatok za sviatok.Čo s tými ktoré nepracujú vo sviatok, lebo im nevyšla smena prepláca sa im aj tak sviatok?
*** nie, neprepláca
Majú hodinovú mzdu a platia sa im skutočne odpracované hodiny. Preplácať im príplatok za sobotu a nedeľu keď majú potom voľné dni alebo predtým. Myslím že podľa zákona im to nepatrí.
*** Zákonník práce neprikazuje žiadne príplatky za sobotu a nedeľu. Ak sú príplatky dohodnuté v kolektívnej zmluve, majú na ne zamestnankyne nárok, ak pracujú v sobotu alebo v nedeľu, aj keď majú predtým alebo potom voľno
Prosím o radu.
Ivík32
05.10.11,18:23
Chcela by som sa spýtať. V našom podniku máme zmluvy s podielovou formou mzdy. V auguste nám šéf vyplatil mzdy,ktoré boli nižšie ako min.mzda. Odôvodnil to tým,že neboli tržby a kríza atď. Môže niečo takéto urobiť? Môže byť takáto podielová mzda menšia ako 317€ v hrubom?

Minimálna mesačná mzda je 317 €, ak zamestnanec odpracuje celý mesiac, musí zarobiť minimálne 317 €.
Minimálna hodinová mzda je 1,822 €/hod. ( pri 40 hod. týždennom prac. čase), ak v prepočte na odpracované hodiny zamestnanec zarobí menej, musí mu zamestnávateľ priznať doplatok do minimálnej mzdy bez ohľadu na tržby, krízu a podobne.