sheida
30.09.11,13:44
Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?
buchač
30.09.11,11:50
Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?

...hm ....dokonca majú ....:confused:

Niektorým deťom susedovcov som od určitej doby začal vykať .......raz darmo , profesionálna deformácia , na vysokej škole sme si vykali ....česť výnimkám - poniektorým študentom som tykal , ale len v separé...naopak to nefungovalo , respektíve niekedy pred promóciami ...
Stanislav 1975
30.09.11,11:51
Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?

Tak na toto len- :eek::eek::eek:, s týmto nesúhlasím, aby žiak tykal učitelovi- kde je nejaká slušnosť?Toto ma fakt teda šokovalo...
srska
30.09.11,11:53
...hm ....dokonca majú ....:confused:

Niektorým deťom susedovcov som od určitej doby začal vykať .......raz darmo , profesionálna deformácia , na vysokej škole sme si vykali ....česť výnimkám - poniektorým študentom som tykal , ale len v separé...naopak to nefungovalo , respektíve niekedy pred promóciami ...čo si prednášal?
Stanislav 1975
30.09.11,11:55
čo si prednášal?

sociálnu prácu...
Stefan2005
30.09.11,11:58
...aby žiak tykal učitelovi - kde je nejaká slušnosť?

... je to v našich končinách určite nezvyk; ale sú jazyky, v ktorých sa vykanie-tykanie nerozlišuje, a nič sa nedeje.
Slušnosť možno prejaviť i tykaním, a naopak - i vykaním možno byť vrcholne neslušným...
srska
30.09.11,11:59
sociálnu prácu...
mimotemystenly ahoj, kúp šarkany, zeber deti a v nedeľu o desátej dajme stretko tu http://www.schlosshof.at/cms/index.php
Stanislav 1975
30.09.11,12:00
... je to v našich končinách určite nezvyk; ale sú jazyky, v ktorých sa vykanie-tykanie nerozlišuje, a nič sa nedeje.
Slušnosť možno prejaviť i tykaním, a naopak - i vykaním možno byť vrcholne neslušným...

akože ja neviem, ale predsa len aby žiak tykal učitelovi, no neviem...
Aj ked je pravda, že aj ja som ako 8-mak tykal telocvikárovi,ale to bolo na lyžiarskom po flaške vínka... :-)
irma1
30.09.11,12:00
Aj to nejako zdôvodnila? Čo tým chce akože dosiahnuť?
No ber to tak, že buď rada, že neučíš napr. na Luníku IX...:)
irma1
30.09.11,12:03
... je to v našich končinách určite nezvyk; ale sú jazyky, v ktorých sa vykanie-tykanie nerozlišuje, a nič sa nedeje.
Slušnosť možno prejaviť i tykaním, a naopak - i vykaním možno byť vrcholne neslušným...

V zásade súhlasím. Lenže v našom jazyku to tak nie je. A deti by sa mali naučiť používať jazyk
tejto krajiny. A to dokonale.
Stanislav 1975
30.09.11,12:04
mimotemystenly ahoj, kúp šarkany, zeber deti a v nedeľu o desátej dajme stretko tu http://www.schlosshof.at/cms/index.php

No vladino, chodíme tam na ihrisko a do parku ale tento týžden sme chceli ísť na den zelá do Stupavy :-)
marjankaj
30.09.11,12:10
Tak na toto len- :eek::eek::eek:, s týmto nesúhlasím, aby žiak tykal učitelovi- kde je nejaká slušnosť?Toto ma fakt teda šokovalo...

A prečo nesúhlasíš? Ak je učiteľ žiakov rodič, tak bude asi neprirodzené, aby mu v škole vykal a doma tykal.:--- Bude mať z toho potom guláš.:eek:
buchač
30.09.11,12:11
čo si prednášal?

mimotemy ...nespomínam si , že by som sa zmienil o prednáškach ....;)

Logistika.....odbornosť ďalej nešpecifikujem ...:rolleyes:
srska
30.09.11,12:14
...hm ....dokonca majú ....:confused:

Niektorým deťom susedovcov som od určitej doby začal vykať .......raz darmo , profesionálna deformácia , na vysokej škole sme si vykali ....česť výnimkám - poniektorým študentom som tykal , ale len v separé...naopak to nefungovalo , respektíve niekedy pred promóciami ...asi som zle dedukoval:mad:
arizona
30.09.11,12:17
Mne sa to tiez nepozdava!
Myslim, ze riaditelka to mohla riesit tak,aby mal ucitel na vyber,ak chce, moze sam ziakom navrhnut,aby mu tykali.

Ale ako sa ma ucitel v starsom veku citit, ked ho malolete decka oslovuju menom a tykaju? Nie kazdemu je to prijemne...

Ved aj v rodinach deti starsim pribuznym vzdy netykaju.

Urcitu uctu k ucitelom treba zachovat,nie ju znevazovat za kazdu cenu...
ewita888
30.09.11,12:20
Tykaniez Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Prejsť na: navigácia (http://www.porada.sk/#mw-head), hľadanie (http://www.porada.sk/#p-search)
Tykanie je v niektorých jazykoch spôsob oslovovania jednej osoby pomocou 2. osoby jednotného čísla (ty). Tykanie sa v mnohých spoločnostiach považuje za dôverné, neformálne a v mnohých situáciách a spoločenských vzťahoch za neprijateľné. Na vyjadrenie formálnosti, spoločenského odstupu alebo úcty, hlavne pri jednaní s cudzími, staršími alebo spoločensky významnejšími osobami sa ako protiklad používa vykanie (http://www.porada.sk/wiki/Vykanie), teda oslovovanie jednotlivého človeka v 2. osobe množného čísla. V niektorých iných jazykoch, napr. nemčine, sa využíva aj onikanie (http://www.porada.sk/wiki/Onikanie) (oslovovanie v 3. osobe množného čísla), prípadne iné jazykové prostriedky.
V slovenčine a napríklad aj v češtine s tykaním súvisí aj voľba neformálneho pozdravu (http://www.porada.sk/wiki/Pozdrav). Pri vykaní sa používa formálne pozdrav, napr. "dobrý deň" a "dovidenia". Pri tykaní sa obyčajne oslovuje krstným menom alebo prezývkou. Oslovenie "pán" alebo "pani" je formálne a používa sa obyčajne len pri vykaní.
Zdroj: „http://sk.wikipedia.org/wiki/Tykanie (http://sk.wikipedia.org/wiki/Tykanie)“
kukučka
30.09.11,12:24
Pani riaditeľka to má v právomoci???
lubko6394
30.09.11,12:26
Na našej základnej škole sa zaviedlo to, že mnoho žiakov tyká učiteľom. Pani riaditeľka na porade povedala, že žiaci majú tykať učiteľom na oboch stupňoch. Neberte to, že je to drzosť žiakov, lebo takéto maniere vychádzajú od riaditeľky.
Je skupinka pedagógov, ktorí sme vrcholne proti tomu a upadáme preto do nemilosti.
Aký je váš názor na to?

Tak to považujem za úplnú hlúposť aj na strednej škole, nieto na základke. Predsa by sa deti mali naučiť slušnému správaniu. Komu potom také deti budú vlastne vykať, ked na tykanie si zvyknú doma a v škole ? Ako budú rodičia vysvetľovať deťom, že svojej učke môže povedať Ty Anča, a kamarátovej Vy pani učiteľka. A ako to je na triednych schôdzkach ? To riaditeľka rodičom tyká a to isté chce od nich ? A ked prídem so synom na pohovor k nej tak syn jej bude tykať a ja Vykať ? Zlatí komunisti, tí od človeka nikdy nič nechceli...
logomania
30.09.11,13:10
Môj vnuk chodí do triedy pre nadané deti (Jolana Laznibatová: Projekt alternatívnej výchovy a vzdelávania nadaných) a tam učiteľom tykajú.Tieto deti sú však tak vyspelé, že tykanie nepovažujú, že učiteľ je môj kamoš a môžem mu povedať čo chcem a robiť si čo chcem. Ak však s tým má nejaký žiak problém môže vykať. Je to na jeho slobodnej vôli.

http://zena.sme.sk/c/4064095/jolana-laznibatova-kazde-piate-dieta-v-europe-je-nadane.html (http://zena.sme.sk/c/4064095/jolana-laznibatova-kazde-piate-dieta-v-europe-je-nadane.html)
Na "obyčajnej" ZŠ nie je zvykom, aby deti tykali učiteľom, ale po dohode môžu. Myslím si však, ak učiteľ nechce, aby mu žiaci tykali tak s tým nemusí súhlasiť. Nikto mu predsa nemôže rozkázať a určiť kto mu bude tykať. Ani so všetkými kolegami nemáme potrebu si potykať. Vysvetlite pani riaditeľke, aby rešpektovala vaše slobodné rozhodnutie!
Možno na inej škole,keby učiteľ chcel, aby mu deti tykali mal by s vedením opačný problém.
alessi
30.09.11,14:23
či mi žiak povie "chodte do ..." alebo povie "chod do..." nie je to jedno?
terezamaria
30.09.11,14:51
Rôzne názory, ale na to má každý právo.
Jednoznačne pokladám vykanie aj za vyjadrenie úcty k učiteľovi. Nepochopím, čo s tým riaditeľka sleduje. Nie je už dosť žiakov, ktorí učiteľovi povedia rôzne nevhodné slová? Myslím, že tykaním ich ešte pribudne, lebo jednoznačne sa lepšie povie Ty de..l, ako Vy de..l. Nesúhlasím, je to môj pevný názor.
marleau
30.09.11,15:33
Riaditeľka tým dáva moc do rúk žiakov a to nie je zlé,ale nebezpečné.Neviem,ako može ona určovať za druhých,či dotyčným má žiak vykať alebo tykať.Veď ich zhadzuje pod úroveň aj tých žiakov.
Koľko len mojich podriadených alebo zamestnancov mi povedalo,aby som im tykal,aj mojmu šéfmontérovi vykám.Jednoducho si to nedovolím a hotovo.Aj moj inštruktor v autoškole to od každého vyžadoval,samozrejme hlavne baby (on bol sukničkár) to hneď využívali,ale ja som mu stále vykal.
pepsikova
30.09.11,16:15
..no k tomuto asi ani nieje čo povedať,musí to byť čistá blbosť, toto predsa žiadna riaditeľka v dnešnej, ani v inej dobe nemôže vymyslieť,nieto ešte aplikovať v praxi!...rada by som vedela meno školy, kde sa toto robí-aby tykal žiak učiteľovi s povolením riaditeľky...
ilona
30.09.11,16:46
Keď som videla názov témy, tak som si pomyslela, že to predsa nemôže byť pravda. V susedstve máme také 10-12 ročné deti, kde jedna rodina tykanie uznáva a tieto deti tykajú všetkým. Je to hrozné. To vykanie vyjadruje nejakú úctu k tomu staršiemu človeku,že už niečo viac prežil, možno že je aj múdrejší a tým deťom sa podarí vždy vysloviť niečo čo spôsobí trapas. Pri tom tykaní oveľa skorej povie to čo je zvyknutý povedať seberovnému kamarátovi,ako napr. ty somár a vy somár , tebe šibe a Vám šibe sa povie oveľa ťažšie, lebo to bežne nie je zaužívané.
sheida
30.09.11,16:53
To ste nevideli ten údiv, keď na konci školského roka, žiak 6.ročníka povedal mojej kolegyni - dôchodkyni "tak, čo, Libuška, budeme si tykať?" Tá skoro skolabovala. Pani riaditeľka takto chce mať kamarátske vzťahy so žiakmi. Máme ale aj rodičov, ktorí vyslovene zakázali deťom tykať učiteľom. Raz sa nám to vypomstí. Už sa stalo, že učiteľka niečo v triede povedala a reakcia žiaka bola" tak idem za Valikou a tá vám povie svoje" Valika je riaditeľka
Stefan2005
30.09.11,16:58
.....musí to byť čistá blbosť, toto predsa žiadna riaditeľka v dnešnej, ani v inej dobe nemôže vymyslieť,nieto ešte aplikovať v praxi!...

Schválne som si pozrel viaceré stránky, blogy pojednávajúce o zadaní v tejto téme. Možno bude niekto prekvapený, ale je (aj na Slovensku) už veľmi veľa škôl, tried, kde sa to praktizuje...

Citujem z jedného blogu ( http://www.skolskyportal.sk/blogy/david-kralik/2011/04/09/priama-rec-alebo-ak-chcete-v-tykani-nebude ):

"Jednou z vecí, ktoré sa v diskusiách pod mojimi článkami vyskytli, bol údiv nad tým, že mi decká v škole tykajú. Vraj to znižuje autoritu, chýba odstup a deti si vzťah učiteľa so žiakom predstavujú ako vzťah dvoch rovnocenných bytostí. Osobne sa s týmto názorom nestotožňujem. Je pravdou, že deti, ktoré boli u mňa v triede, mali problém akceptovať umelú autoritu. Teda autoritu typu: Ja som nadriadený a ty podriadený, preto budeš robiť to, čo ti poviem. Na druhej strane, ak si ich človek získal svojimi vedomosťami, schopnosťami, osobnosťou, neexistovali pre nich limity, ktoré by im bránili v ďalšom poznávaní. Dokázali sa naučiť neuveriteľné veci a zdolať nemožné prekážky.

Okrem osobnostných kvalít učiteľa tu však bol ešte jeden dôležitý faktor, od ktorého záviselo „fungovanie“ žiakov. A to - nech sa dialo čokoľvek, učiteľ musel dodržiavať vlastné pravidlá. Ak som raz deťom povedal, že v prípade nevypracovanej domácej úlohy si previnilec túto úlohu spraví v čase, keď my ostatní budeme hrať akčnú tímovú hru, tak som sa to snažil dodržať. A to za každú cenu. Aj keby ma to malo stáť pohľad na uslzenú detskú tvár.
Keď spätne porovnám triedy, kde mi deti tykali a kde vykali (v čase, keď som začínal, prispôsobil som sa trendu v škole, aby mi decká vykali), nevidím v nich z hľadiska disciplíny žiaden rozdiel. V škole som nemal problémy s nedostatkom úcty, či disciplíny a mimo školy tiež nie. Dokonca aj po rokoch, keď už decká odišli zo školy a naše cesty sa rozišli, môžem s kľudom Angličana skonštatovať, že sa ku mne moji bývalí žiaci chovajú slušne, niekedy až príliš :)"

Oplatí sa prečítať názory viacerých učiteľov: http://www.dobraskola.com/?tx_t3blog_pi1

Netvrdím, že príkaz je vždy najlepším prostriedkom na dosiahnutie cieľa - ovšem aj riaditeľ školy môže mať aké-také právo hovoriť do smerovania ním riadenej školy... Vždy nejaká skupina pedagógov bude mať odlišný názor. Poznám aj takých, ktorí dodnes trúchlia za trstenicami....
Zuzka
30.09.11,17:28
Už sa stalo, že učiteľka niečo v triede povedala a reakcia žiaka bola" tak idem za Valikou a tá vám povie svoje" Valika je riaditeľka

Valika by sa mala nad sebou zamysliet. :confused:
Nella_2
30.09.11,17:31
To ste nevideli ten údiv, keď na konci školského roka, žiak 6.ročníka povedal mojej kolegyni - dôchodkyni "tak, čo, Libuška, budeme si tykať?" Tá skoro skolabovala. Pani riaditeľka takto chce mať kamarátske vzťahy so žiakmi. Máme ale aj rodičov, ktorí vyslovene zakázali deťom tykať učiteľom. Raz sa nám to vypomstí. Už sa stalo, že učiteľka niečo v triede povedala a reakcia žiaka bola" tak idem za Valikou a tá vám povie svoje" Valika je riaditeľka

"Kamarátsky" vzťah by si mala pani riaditeľka získať iným spôsobom. V našej kultúre máme zaužívané tykanie a vykanie, ktoré slúži na vyjadrenie úcty, slušnosti..., tak prečo to chce narúšať? Niekde dokonca ešte pretrváva zvyk, keď deti vykajú vlastným rodičom.
Možno by bolo dobré zmobilizovať rodičov k nejakej petícii. V dnešnej dobe, keď to ide s disciplínou na školách dole vodou to považujem za veľmi nešťastný krok.
Nella_2
30.09.11,17:41
Schválne som si pozrel viaceré stránky, blogy pojednávajúce o zadaní v tejto téme. Možno bude niekto prekvapený, ale je (aj na Slovensku) už veľmi veľa škôl, tried, kde sa to praktizuje...

Citujem z jedného blogu ( http://www.skolskyportal.sk/blogy/david-kralik/2011/04/09/priama-rec-alebo-ak-chcete-v-tykani-nebude ):

"Jednou z vecí, ktoré sa v diskusiách pod mojimi článkami vyskytli, bol údiv nad tým, že mi decká v škole tykajú. Vraj to znižuje autoritu, chýba odstup a deti si vzťah učiteľa so žiakom predstavujú ako vzťah dvoch rovnocenných bytostí. Osobne sa s týmto názorom nestotožňujem. Je pravdou, že deti, ktoré boli u mňa v triede, mali problém akceptovať umelú autoritu. Teda autoritu typu: Ja som nadriadený a ty podriadený, preto budeš robiť to, čo ti poviem. Na druhej strane, ak si ich človek získal svojimi vedomosťami, schopnosťami, osobnosťou, neexistovali pre nich limity, ktoré by im bránili v ďalšom poznávaní. Dokázali sa naučiť neuveriteľné veci a zdolať nemožné prekážky.

Okrem osobnostných kvalít učiteľa tu však bol ešte jeden dôležitý faktor, od ktorého záviselo „fungovanie“ žiakov. A to - nech sa dialo čokoľvek, učiteľ musel dodržiavať vlastné pravidlá. Ak som raz deťom povedal, že v prípade nevypracovanej domácej úlohy si previnilec túto úlohu spraví v čase, keď my ostatní budeme hrať akčnú tímovú hru, tak som sa to snažil dodržať. A to za každú cenu. Aj keby ma to malo stáť pohľad na uslzenú detskú tvár.
Keď spätne porovnám triedy, kde mi deti tykali a kde vykali (v čase, keď som začínal, prispôsobil som sa trendu v škole, aby mi decká vykali), nevidím v nich z hľadiska disciplíny žiaden rozdiel. V škole som nemal problémy s nedostatkom úcty, či disciplíny a mimo školy tiež nie. Dokonca aj po rokoch, keď už decká odišli zo školy a naše cesty sa rozišli, môžem s kľudom Angličana skonštatovať, že sa ku mne moji bývalí žiaci chovajú slušne, niekedy až príliš :)"

Oplatí sa prečítať názory viacerých učiteľov: http://www.dobraskola.com/?tx_t3blog_pi1

Netvrdím, že príkaz je vždy najlepším prostriedkom na dosiahnutie cieľa - ovšem aj riaditeľ školy môže mať aké-také právo hovoriť do smerovania ním riadenej školy... Vždy nejaká skupina pedagógov bude mať odlišný názor. Poznám aj takých, ktorí dodnes trúchlia za trstenicami....


A potom, keď takíto žiaci, ktorí budú zvyknutí tykať svojim nadriadeným, nastúpia do zamestnania a tam začnú automaticky tykať svojmu riaditeľovi alebo vedúcemu...
Nechápem, načo je to dobré zavádzať na základnej alebo strednej škole. Raz je to tykanie/vykanie v našej kultúre a v našom jazyku zaužívané, vychovávame k tomu deti od malička... hádam sa nemusíme vo všetkom opičiť a preberať všetko z angličtiny (už aj tak sa vtiera do nášho jazyka až-až).
pepsikova
30.09.11,17:42
..no a ak by náhodou niekedy v budúcnosti sa nejaká riaditeľka sťažovala na správanie deciek, budeme sa musieť spýtať hneď v úvode, či povolila tykanie, alebo nie...morálku na našich školách nevidím ružovo ani teraz, nieto ešte po obojstrannom tykaní...
...a dosť ťažko ma niekto presvedčí, že vzťah učiteľ- žiak pri tykaní dáva deckám pocit väčšej zodpovednosti v učení i chovaní,ak vidíme, ako sa naša mládež chová voči sebe, rodičom,rodine...
..no tuším po lekároch budú dávať výpovede hromadne aj učitelia-ak ich decká raz-dva razy pošlú do rodného kraja či kúsok ďalej a morálka sa nebude dať ukočírovať....
Chokma
30.09.11,17:47
A nie je ta vasa riaditelka taka dlhovlasa vystudovana psychologicka? Lebo mna taka ista pucovala na statnici zo psycholy prave za to, ze som sa skor priklanala k tomu, aby sa pri komunikacii vo vztahu ucitel - ziak zachovalo vykanie. Tiez si myslim, ze vhodnejsie je vykanie, a to nepatrim k starsej konzervativnejsej generacii... Pani riaditelka sa o nevhodnosti svojho napadu vsak asi musi presvedcit sama...
marjankaj
30.09.11,17:56
Neviem si predstaviť, ako môžete v dnešnej dobe v rámci zákona niekoho(nemusí to byť práve žiak) donútiť, aby vám vykal alebo tykal.
Môžete sa iba rozhodnúť, či vy budete niekomu vykať alebo tykať.
Ivana Š
30.09.11,18:10
A prečo nesúhlasíš? Ak je učiteľ žiakov rodič, tak bude asi neprirodzené, aby mu v škole vykal a doma tykal.:--- Bude mať z toho potom guláš.:eek:

Ja som mala moju mamu učiteľku na prvom stupni ZŠ (a to rozhodne neodporúčam)
mala som z toho guláš, mala som ju za dve osoby
doma to bola moja maminka a v škole prísna pani učiteľka
aj keď som niečo potrebovala od nej v škole ako od mamy, v zborovni som si pýtala súdružku učiteľku XY
doplním ešte - aj som jej vykala
Chokma
30.09.11,18:11
Neviem si predstaviť, ako môžete v dnešnej dobe v rámci zákona niekoho(nemusí to byť práve žiak) donútiť, aby vám vykal alebo tykal.
Môžete sa iba rozhodnúť, či vy budete niekomu vykať alebo tykať.

To by si sa cudovala, co za prkotiny sa riesi na niektorych skolach (poradach)... Na psychiatrii to urcite vypada normalnejsie.
marjankaj
01.10.11,23:41
To by si sa cudovala, co za prkotiny sa riesi na niektorych skolach (poradach)... Na psychiatrii to urcite vypada normalnejsie.

Po prečítaní tejto témy som o tom dokonca presvedčený. Ale nehádžem všetkých do jedného vreca.

http://www.porada.sk/t173747-podporili-by-ste-strajk-ucitelov-keby-k-nemu-doslo-september-2011-a.html
buchač
02.10.11,05:34
Neviem si predstaviť, ako môžete v dnešnej dobe v rámci zákona niekoho(nemusí to byť práve žiak) donútiť, aby vám vykal alebo tykal.
Môžete sa iba rozhodnúť, či vy budete niekomu vykať alebo tykať.

...pokiaľ s tým vykaním alebo tykaním bude dotyčná osoba , samozrejme , súhlasiť predsa ....
Myslené všeobecne a myslené v mierach slušnosti ...pri nejakej tej hádke sa bežne stáva , že aktéri do tykania skĺznu , nič sa nedeje - je to len na nich vtedy to riešenie .

...žiak - študent ???....predsa aj tu je na výber :

- voči žiakovi ZŠ to povoľuje azda aj nejaký ten predpis ....ešte aj na súde je to tak , že sudca mládeži do 15 rokov tyká - opačne to ale nie je ...
- voči študentovi SŠ je to s tým povolením jeho samotného .......nám sa za oných čias na strednej buď vykalo , alebo tykalo ( profák sa ale na náš názor -celej triedy spýtal - povedzme , že si vypýtal povolenie...)
- študentov VŠ ani neriešim ....


Že pani riaditeľka sa snaží " ísť s dobou " , predpokladám , že samozrejme podľa amerického vzoru , je až príliš markantné , no takéto rozhodnutie nemôže ( teda nemala by ...) robiť násilím s prípadnými represáliami voči oponentom ...
Takýto prístup žiak - versus učiteľ by som pochopil ešte na tých výsostne špeciálnych školách , kde sú nadané deti ....ale inak ....????

No ale čo už ...ako ja vravím , asi je vzdialená príbuzná Rudolfovho čísla , alebo sa na ňu hodia :

Keď sa hovno dostane na skriňu , myslí si , že je torta ..
V lekárni rozum na predpis ešte nedávajú...
Blbí lidi .....taky lidi ...
amaligon
06.04.12,21:09
... myslím si, že riaditeľka je veľmi pokroková a vykanie nemá žiadne opodstatnenie v dnešnej dobe, ale naša spoločnosť bude musieť ešte niečim prejisť aby dospela k jedno-spôsobovej forme komunikácie, čo je tykanie ... podľa predošlích príspevkov si niektorí pomýlili vykanie so slušným správaním, kde v skutočnosti vykanie svädčí iba o hierarchií medzi konverzantanmi a nie o spôsobe kominikacie (či je komunikácia na kamarádskej alebo profesionálnej alebo na inej úrovni) ... ja som každopádne za tykanie v použití so zdvorilosnými frázami ktoré by dodávali zdvorilostný zmysel komunikacií a aj prinutili dotičného zmýšlať tak a nenechať ho nahradiť to jednoduchším vykaním, pri použití ktorého (vykania) to ani uctivo ani nemyslím - stačí, že použijem vy ...
takže tykanie, ale bude to musieť príjisť od slovenských jazykovedcov ktorí to uznaju všeobecne a nie len lokálne ako v riaditeľkynom prípade...
Silvernola
07.04.12,04:03
Myslím, že len slepo preberáš cudzie vplyvy bez toho, aby si vnímal tunajšie kultúrne a historické súvislosti. V anglicky hovoriacich krajinách nech si tykajú – keď iné nepoznajú. Ale v slovančine má tykanie a vykanie viaceré nuansy, nielen hierarchické.
mimotemyMimochodom, ja žijem na Slovensku a ma ide roztrhnúť, ak mi nejaký frustrovaný magor začne tykať. Raz darmo, nečakaj, že Slovensko sa začne prispôsobovať tebe, lebo ty si žil v anglicky hovoriacej krajine.
buchač
07.04.12,06:01
...a idem teraz do konfrontácie ...

... myslím si, že riaditeľka je veľmi pokroková
...pokrok je o niečom inom ...
a vykanie nemá žiadne opodstatnenie v dnešnej dobe
...povedal kto ???!!!!
, ale naša spoločnosť bude musieť ešte niečim prejisť aby dospela k jedno-spôsobovej forme komunikácie, čo je tykanie
...hm , Brusel nám už veľa nadiktoval ........može ďalšiu hlúposť zaviesť pod hrozbou sankcií...
... podľa predošlích príspevkov si niektorí pomýlili vykanie so slušným správaním
...myslíš ???...
, kde v skutočnosti vykanie svädčí iba o hierarchií medzi konverzantanmi
...ešte nik zatiaľ nespomenul v príspevku onikanie ........už len to je len hierarchia...
...ale to asi nepoznáš ....
Príklad ???...môj foter rodičom onikal , my vnúčatá sme tykali...úcta bola ale zachovaná...
a nie o spôsobe kominikacie (či je komunikácia na kamarádskej alebo profesionálnej alebo na inej úrovni) ... ja som každopádne za tykanie v použití so zdvorilosnými frázami ktoré by dodávali zdvorilostný zmysel komunikacií
...napríklad ?????????
a aj prinutili dotičného zmýšlať tak a nenechať ho nahradiť to jednoduchším vykaním, pri použití ktorého (vykania) to ani uctivo ani nemyslím - stačí, že použijem vy ...
takže tykanie, ale bude to musieť príjisť od slovenských jazykovedcov ktorí to uznaju všeobecne
...hádam rozum nepotratia na rozdielod iných ........
a nie len lokálne ako v riaditeľkynom prípade...

....čím je vlastne iná tá nová doba ?
Naša ( slovenská ) spoločnosť musí prejsť inými fázami riešení , aby vyriešila oveľa dôležitejšie problémy ..." a nie k dospeniu k jedno-spôsobovej forme komunikácie, čo je tykanie" - čo považujem jedno - osobovú blbosť ...všeobecne...


Poznámka :
....možno sa raz naši potomkovia dočkajú aj tej " vymoženosti " , že úradným jazykom Slovenska bude angličtina ...pche , s tou ich obmedzenou slovnou zásobou ...
martina0203
07.04.12,06:23
tykanie a vykanie udáva žiakom mieru drzosti..... žiak by mal učiteľovi vykať, aby mal k nemu úctu, vážil si ho.... takto si dieťa potom veľa dovoľuje a preto možno v niektorých prípadoch vznikajú situácie, aké vznikajú medzi žiakom a učiteľom.... v škôlke je jasné, že dieťa nerozlišuje, čo je tykanie a čo vykanie, u nás deti v škôlke učiteľku oslovujú menom, ale pred menom hovoria pani učiteľka, aby mali vsugerované, že keď prídu do školy, tak majú vykať...... neverím vlastným očiam, čo navrhla pani riaditeľka...... si predstavte takého siedmaka, ako tyká pani učiteľke...... no tak to si neviem ani predstaviť..... nemyslím, že je to vhodný nápad.....
buchač
07.04.12,06:36
tykanie a vykanie udáva žiakom mieru drzosti.....
...drzosť je slabé slovo ...........je tam viacero videí...
...šak americký vzor , filmy z Hollywoodu sú ako recept na podobné " vymoženosti " krajiny neobmedzených možností ...


http://www.youtube.com/watch?v=Me-07kfcF8w&feature=related
martina0203
07.04.12,15:52
to by človek neveril......


...drzosť je slabé slovo ...........je tam viacero videí...
...šak americký vzor , filmy z Hollywoodu sú ako recept na podobné " vymoženosti " krajiny neobmedzených možností ...


http://www.youtube.com/watch?v=Me-07kfcF8w&feature=related
doktor01
21.04.12,16:38
Ak si pani riaditeľka želá aby jej žiaci tykali, tak OK (aj keď je to neštandardné). Zrejme pani riaditeľka nepozná základne pravidlá slušného správania. Smutné. Požiadaj o stanovisko MŠ SR alebo školskú inšpekciu. Určite to nie je normálne.
doktor01
21.04.12,16:53
A ako to riešiť? Z videa je zjavné totálne ingnorovanie učiteľa.

PS: OD: tictac7 Riaditeľ chce odomňa výsledky. Rodič chce odomňa výsledky. Dieťa na mňa serie a povie, že nemusí nič.



...drzosť je slabé slovo ...........je tam viacero videí...
...šak americký vzor , filmy z Hollywoodu sú ako recept na podobné " vymoženosti " krajiny neobmedzených možností ...


http://www.youtube.com/watch?v=Me-07kfcF8w&feature=related
misomiso
21.04.12,17:03
... je to v našich končinách určite nezvyk; ale sú jazyky, v ktorých sa vykanie-tykanie nerozlišuje, a nič sa nedeje.
Slušnosť možno prejaviť i tykaním, a naopak - i vykaním možno byť vrcholne neslušným...

Neviem ktory jazyk mas na mysli, ale ak anglictinu, tak tam sa to vemi jasne rozlisuje tym, ci oslovujes krsnym menom alebo priezviskom, samozrejme v spojeni s Mr. Ms. a pod. Dokonca pouzivaju Sir a Madam, na odlisenie viacerych stupnov zdvorilosti.
trisestri
21.04.12,17:11
u nas bude pomaly zdvorilost ak nezmlati ucitela:)
misomiso
21.04.12,17:14
Ja som ucil na VS a tiez na odbornej strednej. Na VS bolo obojstranne vykanie samozrejmostou, na strednej sme mali oficialne nariadene studentom tiez vykat, hoci prax bola ina, vacsinou vsetci kolegovia ziakom tykali. Ja som zvycajne tykal ziakom, ktorych som ucil od 15 rokov (pripadne od 14) ale vykal som tym, ktory prisli povedzme vo veku 18.

Po ukonceni skoly som si zvycajne s mojimi studentami potykal, pretoze som si nevedel predstavit, ako by sme sa neskor stretavali v praxi ako kolegovia. Asi by nebolo odo mna velmi slusne ak by som im nadalej tykal a oni by mi mali vykat. Teda musel by som im odrazu zacat vykat, co tiez nie je velmi prirozena zmena.

Ale vzajomne tykanie na zakladnej alebo strednej skole povazujem za vrcholne nevhodne a pravdepodobne sa riaditelka takto snazi hrat na nejako extra modernu.
trisestri
21.04.12,17:16
je lepsie prednasat alebo podnikat?
misoft
21.04.12,17:49
Ale vzajomne tykanie na zakladnej alebo strednej skole povazujem za vrcholne nevhodne a pravdepodobne sa riaditelka takto snazi hrat na nejako extra modernu.
Asi chela použiť tzv. familiárny prístup k žiakom /študentom, ako rovnocenný s rovnocenným - lenže toto sa často nevypláca, ba dokonca sa to môže potom zvrhnúť do opačného extrému - viď videá.
misomiso
21.04.12,18:26
je lepsie prednasat alebo podnikat?

Ak ta bavi to co robis, tak je to v podstate jedno, za predpokladu, ze na pracovisku su normalne vztahy.

No ak mas vlastnu firmu, tak nemusis riesit s nadriadenymi, ktori casto nevedia ani to co ty, ale zato sa ti to snazia patricne skomplikovat, so zavistlivymi kolegami, a pod. Tohoto vsetkeho som teraz usetreny, to je ten najvacsi benefit podnikania.

Bojujem sice s konkurenciou, ale to je v podstate rovnocenny suboj v tom zmysle, ze sikovnejsi ma sancu vyhrat a preto ma to tak bavi. Na skole sikovnejsi dostal po gebuli, aby ju velmi nevystrkoval, a preto som aj odisiel.
janka1710
21.04.12,19:04
v 1. ročníku na ZŠ deti prirodzene tykajú učiteľom asi sú tak naučené zo škôlky neviem, ale snažím sa im povedať, že dospelým osobám by deti mali vykať, učíme ich pozdraviť a myslím, že je to správne.... ale nemali by ich v tom usmerniť rodičia ? Neraz sa mi stalo, že deti na sídlisku ma pozdravia AHOJ a rodičia sú z toho paf.... ale naučia sa .... a potom to berú ako normálnu vec.....
dudi
21.04.12,19:27
Možno by ste si podľa môjho veku (19r.) mysleli, že bude sa viac prikláňať k tomu tykaniu, ale nie. Taktiež sa mi to tykanie na ZŠ zdá ako totálna blbosť. Na ZS som si tykal s jedným účiteľom, ale to mi on osobne povolil a boli sme viac menej kamaráti, nebol medzi nami až taký veľký vekový rozdiel.
Teraz na SŠ nám prevažne vykajú, je to u nás zvykom, ale najdu sa aj profesori čo nám tykajú. No my im rozhodne vykáme ikeď niektoré profesorky majú 25-26 rokov a my 19r.
jansmrek1111
25.04.12,10:05
Nesuhlasim, deti maju mat uctu k pedagogom a starsim. Vykanie je prirodzene k autorite ved predsa ziak a ucitel nie su kamarati, nie su si rovni. Ucitel, ako kamarat ho nenauci, neprinuti sa ucit. Nebude mat respekt. Tykanie znizuje autoritu. Ked sa taky ziak dostane zo skoly, tak to bude hotova katastrofa
korduľa
25.04.12,10:55
myslim, ze riaditelka by mala dat na vyber ucitelom, kto chce nech suhlasi s tykanim a kto nie tak nech mu vykaju, ale osobne si myslim, ze to vykanie medzi dnesnymi detmi prispieva aspon k nejakemu respektu, pamatam sa, ze na zakladnej skole sme mali takmu malu mladu ucitelku, no mohla mat 1,50 , tenucky hlasok a velmi maly respekt, my ako osmaci sme teda boli dost bujara trieda ale keby sme jej mohli este aj tykat tak to by asi pre nas nebol uz problem ju este poklepkat rano po hlavke, :"ze ako moja"...
sheida
03.05.12,12:09
Vďaka neochote tykať si a kvôli tomu, že so žiakmi nemám "nadštandardné" vzťahy, som dostala výpoveď.
buchač
03.05.12,12:22
Vďaka neochote tykať si a kvôli tomu, že so žiakmi nemám "nadštandardné" vzťahy, som dostala výpoveď.
...hm ...je jasné , že dôvod výpovede bude nejaký iný uvedený ...teda , ak vôbec , lebo výpoveď môže byť aj bez dôvodu ...

...ak by to predsa len takto bolo , že hentá blbosť bola uvedená vo výpovedi ...hm , aj zahodno by som porozmýšľal o nejakej nedštandartnej žalobe , ktorá by okamžite na patričný súd putovala ...