RoliT
30.09.11,17:05
dobrý deň, dostal som výpoveď od zamestnávateľa a rozhodol som sa odísť z firmy s vyplatením odstupného... Dnešným dňom mi končí pracovný pomer a dostal som aj výstupné papiere z firmy... čo ma ale zarazilo a preto sa chcem poradiť...

na výpovedi mám napísané, že mám nárok na odstupné, avšak do zápočtového listu mi uviedli, že ZAMESTNANCOVI NEBOLO POSKYTNUTÉ ODSTUPNÉ... mám to dať prerobiť??? Má to pre mňa význam do budúcna??

ďalšia vec.. odstupné mi započítali do výplaty a tým pádom aj do hrubej mzdy... odstupné mi vyčíslili 1988 eur a mzdu za mesiac na 1013,10... preddavok na daň mám vo výške 448,64 eur... je správne, že my spočítali tieto sumy??? VZ ZP mám 2233,50, VZ NP 1116,75, VZ PvN 2978,00 a rovnako aj DPi a DPs... Mám to správne vypočítané??

Do potvrdenia mi zapísali ako vymeriavací základ na mesiac september sumu 2978,00 čo mi nesedí s ničím... ani s výplatnou páskou...

Som z toho už úplný jeleň...

viete mi s tým niekto pomôcť???

ďakujem za každú radu..
Tweety
30.09.11,15:16
dobrý deň, dostal som výpoveď od zamestnávateľa a rozhodol som sa odísť z firmy s vyplatením odstupného... Dnešným dňom mi končí pracovný pomer a dostal som aj výstupné papiere z firmy... čo ma ale zarazilo a preto sa chcem poradiť...

na výpovedi mám napísané, že mám nárok na odstupné, avšak do zápočtového listu mi uviedli, že ZAMESTNANCOVI NEBOLO POSKYTNUTÉ ODSTUPNÉ... mám to dať prerobiť??? Má to pre mňa význam do budúcna?? Nemá.
ďalšia vec.. odstupné mi započítali do výplaty a tým pádom aj do hrubej mzdy... odstupné mi vyčíslili 1988 eur a mzdu za mesiac na 1013,10... preddavok na daň mám vo výške 448,64 eur... je správne, že my spočítali tieto sumy??? VZ ZP mám 2233,50, VZ NP 1116,75, VZ PvN 2978,00 a rovnako aj DPi a DPs... Mám to správne vypočítané??

Do potvrdenia mi zapísali ako vymeriavací základ na mesiac september sumu 2978,00 čo mi nesedí s ničím... ani s výplatnou páskou...

Som z toho už úplný jeleň...

viete mi s tým niekto pomôcť???

ďakujem za každú radu..
Páska mala vyzerať takto: HM 3 001,10 €


Starobné poistenie: (-)
4,00%
120,00


Nemocenské poistenie: (-)
1,40%
16,00


Invalidné poistenie: (-)
3,00%
90,00


Poistenie v nezamestnanosti: (-)
1,00%
30,00


Zdravotné poistenie: (-)
4,00%
90,00


Odvody spolu:
13,40%
346,00



Výpočet dane



Hrubý základ dane:

2 655,10


Odpočítateľná položka na daňovníka:

296,60


Upravený daňový základ:

2 358,50


Daň (19%): (-)

448,00






Čistá mesačná mzda k výplate:

2 207,10

veronikasad
30.09.11,15:18
Pozri ešte raz do zápočtového listu - naozaj tam máš nevyplatené odstupné ?

V potvrdení (predpokladám na dávku v nezamestnanosti) - máš max.vymer.základ, z ktorého máš platené poistenie v nezamestnanosti. Odstupné je predmetom dane (pripočítava sa k mesačnej hrubeh mzde) a platia sa z neho odvody, najviac však z max.vymer.základu, ktorý je rôzny pre jednotlivé fondy.
RoliT
30.09.11,15:20
ďakujem za odpovede...

áno, v zápočtovom liste mám napísané, že Zamestnancovi nebolo poskytnuté odstupné podľa par. 76 ods.6 ZP....
vo výpovedi mám, že mi bude poskytnuté. a na výplatnej páske mám položku odstupné...
veronikasad
30.09.11,15:23
ďakujem za odpovede...

áno, v zápočtovom liste mám napísané, že Zamestnancovi nebolo poskytnuté odstupné podľa par. 76 ods.6 ZP....
vo výpovedi mám, že mi bude poskytnuté. a na výplatnej páske mám položku odstupné...
čítaj ešte raz - citovaný § je odchodné, ktoré sa vypláca pri prvom skončení prac.pomeru po nadobudnutí nároku na dôchodok.
Katy a R
30.09.11,15:24
ja ešte pripnem tabuľku - kde nájdeš max VZ, z ktorých sa platí poistné http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2011/924s ... ty si prekročil maximum ;):) .. takže OK
kika14
17.10.11,15:34
Je možné, aby zamestnávateľ nedal zamestnancovi výpoveď, ale bez dania výpovede s ním uzatvoril rovno dohodu o skončení prac. pomeru § 60 v náväznosti na § 63 ods.1 písm.b ?
drobeceva
17.10.11,16:20
Je možné, aby zamestnávateľ nedal zamestnancovi výpoveď, ale bez dania výpovede s ním uzatvoril rovno dohodu o skončení prac. pomeru § 60 v náväznosti na § 63 ods.1 písm.b ?
Zamestnávateľ by mal dať výpoveď. Ak z-c požiada pred plynutím VD, môže odísť dohodou. Ak nechce dohodu, musí mu za-ľ zabezpečiť prácu počas plynutia VD.
mishaa1
20.10.11,17:41
Dobry vecer,
ja by som sa chcela spytat, ako napisat vypoved zo strany zamestnavatela bez naroku na odstupne?
situacia je nasledovna: zamestnavatel mal v prenajme jedno ubytovacie zariadenie, do ktoreho ked nastupil,tak si prebral zamestnancov od predosleho najomcu a teraz ku dnu 30.10. mu najomna zmluva konci a po nom ide dalsi najomca, ktory si zamestnancov tiez chce nechat a dat im pracovne zmluvy ku dnu 1.11. a oni suhlasia aj s tym,ze im nebude vyplatene odstupne, nakolko im zabezpecil nahradne pracovne miesto v tom istom zariadeni. a maju vobec narok na odstupne v takejto situacii? mohli by ste mi prosim vypracovat nejaky vzor? lebo uz sa v tom skutocne nejak stracam...
mzdarka renca
20.10.11,17:49
navrhujem dohodu o skončení PP podľa § 60 ZP bez uvedenia dôvodu k 31.10.2011 pre všetkých zamestnancov, ktorí prechádzajú k novému zamestnávateľovi, je to najjednoduchšie riešenie.

len pri tom, ako budú podpisovať dohody o skončení PP, budú chcieť na 100% aj nové pracovné zmluvy u nového zamestnávateľa. Treba to nejako zmenežovať.
Mila123
20.10.11,17:56
Dobry vecer,
ja by som sa chcela spytat, ako napisat vypoved zo strany zamestnavatela bez naroku na odstupne?
situacia je nasledovna: zamestnavatel mal v prenajme jedno ubytovacie zariadenie, do ktoreho ked nastupil,tak si prebral zamestnancov od predosleho najomcu a teraz ku dnu 30.10. mu najomna zmluva konci a po nom ide dalsi najomca, ktory si zamestnancov tiez chce nechat a dat im pracovne zmluvy ku dnu 1.11. a oni suhlasia aj s tym,ze im nebude vyplatene odstupne, nakolko im zabezpecil nahradne pracovne miesto v tom istom zariadeni. a maju vobec narok na odstupne v takejto situacii? mohli by ste mi prosim vypracovat nejaky vzor? lebo uz sa v tom skutocne nejak stracam...
§ 27
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

§ 28
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Prevod podľa odseku 1 je prevod hospodárskej jednotky, ktorá si zachováva svoju totožnosť ako organizované zoskupenie zdrojov (hmotné zložky, nehmotné zložky a osobné zložky), ktorého cieľom je vykonávanie hospodárskej činnosti, bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.

§ 29
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o

a) dátume alebo navrhovanom dátume prechodu,
b) dôvodoch prechodu,
c) pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,
d) plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.

(2) Zamestnávateľ je povinný s cieľom dosiahnuť dohodu najneskôr mesiac pred tým, ako uskutoční opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov, prerokovať tieto opatrenia so zástupcami zamestnancov.

(3) Povinnosti ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa vzťahujú aj na preberajúceho zamestnávateľa.

§ 29a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

Ak sa zamestnancovi prevodom majú zásadne zmeniť pracovné podmienky a zamestnanec s ich zmenou nesúhlasí, pracovný pomer sa považuje za skončený dohodou z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) ku dňu prevodu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné podľa § 76.
mishaa1
20.10.11,18:01
Dakujem :) a je to uz dohodnute, popri podpisovani vypovede, v resp. dohody budu podpisovat aj nove pracovne zmluvy. a mali by vobec aj narok na odstupne? nakolko im zabezpecil nahradne riesenie?? dakujem
mzdarka renca
20.10.11,18:04
Dakujem :) a je to uz dohodnute, popri podpisovani vypovede, v resp. dohody budu podpisovat aj nove pracovne zmluvy. a mali by vobec aj narok na odstupne? nakolko im zabezpecil nahradne riesenie?? dakujem

pozri, ak skončia PP dohodou bez uvedenia dôvodu a túto dohodu podpíšu obe zmluvné strany (z-ci a z-ľ), tak nemajú nárok na odstupné.
mzdarka renca
20.10.11,18:17
§ 27
Prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

Ak zanikne zamestnávateľ, ktorý má právneho nástupcu, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov na tohto nástupcu, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

§ 28
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Prevod podľa odseku 1 je prevod hospodárskej jednotky, ktorá si zachováva svoju totožnosť ako organizované zoskupenie zdrojov (hmotné zložky, nehmotné zložky a osobné zložky), ktorého cieľom je vykonávanie hospodárskej činnosti, bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.

§ 29
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný najneskôr jeden mesiac pred tým, ako dôjde k prechodu práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov, písomne informovať zástupcov zamestnancov, a ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, priamo zamestnancov o

a) dátume alebo navrhovanom dátume prechodu,
b) dôvodoch prechodu,
c) pracovnoprávnych, ekonomických a sociálnych dôsledkoch prechodu na zamestnancov,
d) plánovaných opatreniach prechodu vzťahujúcich sa na zamestnancov.

(2) Zamestnávateľ je povinný s cieľom dosiahnuť dohodu najneskôr mesiac pred tým, ako uskutoční opatrenia vzťahujúce sa na zamestnancov, prerokovať tieto opatrenia so zástupcami zamestnancov.

(3) Povinnosti ustanovené v odsekoch 1 a 2 sa vzťahujú aj na preberajúceho zamestnávateľa.

§ 29a
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-09-2011-a.html#hore)

Ak sa zamestnancovi prevodom majú zásadne zmeniť pracovné podmienky a zamestnanec s ich zmenou nesúhlasí, pracovný pomer sa považuje za skončený dohodou z dôvodov podľa § 63 ods. 1 písm. b) ku dňu prevodu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné podľa § 76.




Miluška, toto sa jej problému netýka, nový nájomca nie je právny nástupca zamestnávateľa. mishaa písala len o tom, že terajší zamestnávateľ končí v prenajatých priestoroch, ktoré prenajímateľ prenajal inej spoločnosti, ktorá je ochotná zamestnať zamestnancov odchádzajúcej spoločnosti. :)
katka50
20.10.11,18:59
Dakujem :) a je to uz dohodnute, popri podpisovani vypovede, v resp. dohody budu podpisovat aj nove pracovne zmluvy. a mali by vobec aj narok na odstupne? nakolko im zabezpecil nahradne riesenie?? dakujem
Len pozor, aby v nových prac. zmluvách nemali skúšobnú dobu.
ekopo
22.10.11,07:21
mimochodom, je v príspevku 2 správny výpočet? pretože mne to vychádza v čistom na 2.209,25 € ........
mzdarka renca
22.10.11,07:34
mimochodom, je v príspevku 2 správny výpočet? pretože mne to vychádza v čistom na 2.209,25 € ........
máš pravdu, je to v čistom 2 209,25 €
SILVIA54
24.10.11,09:59
Ahojte, chcela by som sa poradiť : máme pobočku pracoviska v Leviciach a máme tam 5 zamestnancov.K 31.12.2011 sa zrušila nájomná zmluva priestorov kde pracujú a konatelia ju už nechcú predĺžiť a zamestnancov tohoto pracoviska chcú prepustiť.Mám urobiť výpovede podľa § 63 pís.1 ods.a) k 31.12.2011.Majú nárok na odstupné podľa tohoto §.Chcem sa opýtať,pokiaľ mi zostanú v pracovnom pomere do 31.12.2011 tak im odstupné nedám.Je to správne? Buď výpovedná doba alebo odstupné.Alebo si nakombinujú pomer výpovednej doby a odstupného,alebo odídu k 31.10.2011 a dostanú určitý pomer odstupného.Je to tak správne? Ďakujem
Tweety
24.10.11,10:02
Ahojte, chcela by som sa poradiť : máme pobočku pracoviska v Leviciach a máme tam 5 zamestnancov.K 31.12.2011 sa zrušila nájomná zmluva priestorov kde pracujú a konatelia ju už nechcú predĺžiť a zamestnancov tohoto pracoviska chcú prepustiť.Mám urobiť výpovede podľa § 63 pís.1 ods.a) k 31.12.2011.Majú nárok na odstupné podľa tohoto §.Chcem sa opýtať,pokiaľ mi zostanú v pracovnom pomere do 31.12.2011 tak im odstupné nedám.Je to správne? Buď výpovedná doba alebo odstupné.Alebo si nakombinujú pomer výpovednej doby a odstupného,alebo odídu k 31.10.2011 a dostanú určitý pomer odstupného.Je to tak správne? Ďakujem
Na odstupné majú nárok len vtedy, ak požiadajú o dohodu so skončením PP pred začiatkom plynutia VD. Ostané máš dobre.
SILVIA54
24.10.11,10:20
Ďakujem Tweety :-) takže keď požiadajú o dohodu do 31.10.2011 tak majú nárok na odstupné.Ak budú chcieť ostať do 31.12.2011 v pracovnom pomere (všetci sú dlhodobí zamestnanci nad 5 rokov) tak im odstupné nepatrí.Ak budú chcieť odísť do 30.11.2011 tak im dám za 1 mesiac odstupné.Je to tak ok?
Tweety
24.10.11,10:27
Ďakujem Tweety :-) takže keď požiadajú o dohodu do 31.10.2011 tak majú nárok na odstupné.Ak budú chcieť ostať do 31.12.2011 v pracovnom pomere (všetci sú dlhodobí zamestnanci nad 5 rokov) tak im odstupné nepatrí.Ak budú chcieť odísť do 30.11.2011 tak im dám za 1 mesiac odstupné.Je to tak ok? Kedže pracujú viac ako 5 rokov, majú nárok na 3mesačnú VD. Takže uprav aj výpoveď. Odstupné budú mať len toľko, koľko VD sa tzv.ušetrí.
§ 76
Odstupné

(1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi odstupné, ak sa pracovný pomer skončí dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu. Zamestnancovi podľa prvej vety patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.

(3) Ak sa zamestnávateľ so zamestnancom dohodne, že zamestnanec zotrvá v pracovnom pomere len časť výpovednej doby, zamestnancovi patrí pomerná časť odstupného.
SILVIA54
24.10.11,12:41
Ďakujem Tweety :-)