peter1234567890
30.09.11,19:28
Ahojte, chcem si dat vymenit okno za plastove. Rozmer okna je 1500x1500 mm. Okno dam Slovaktual ale chcel by som sa poradit lebo chcem dat okno dvojkridlove a to neviem ci dat stredovy stlpik alebo staci ak bude bez stredoveho stlpiku. Cena je udajne rovnaka len neviem ten stlpik. Nemate niekto skusenost ci sa bez stlpika neprehne ram?
Vyhodu bez stlpika vydim vo vecsej svetelnej ploche lebo tam bude chybat stredny ram.
Vyhoda so stredovym ramom je zas ze sa daju sklapat obe kridla na vetracky tak nevieme sa rozhodnut.
Poradite?
dakujem
220870
30.09.11,17:57
1500 okno jednoznačne bez stlpika.
arizona
30.09.11,18:04
Ak tam chces dat sietku, tak jednoznacne stlpik!

Mam okna bez stlpika, nejak sme si to pri zadavani objednavky neuvedomili, ale nikdy viac! Nadavam pri kazdom umyvani okien,lebo sietka je uchytena cez tesnenie,ktore sa kazdym umyvanim okien stale viac a viac poskodzuje...
peter1234567890
01.10.11,03:51
A ten stlpik je dobry len koli sietke? O sietke som neuvazoval a ani nebudeme davat. Ale okrem tej sietky niesu problemy?
Nebude sa po dobe prehynat ram? Alebo inu skusenost s tym nemate?
marcelb16
01.10.11,04:18
Nie,ram sa nebude prehynat, no extra viac svetla tam mat nebudes. Ide len o to ci Ti ten pevny stlp bude vadit napr. pri pozerani z okna alebo pri trepani perin, ... Je to len otazka funkcneho vyuzitia. Co sa tyka siete, treba trochu uvolnit zvrtliky (ohnut), aby tak netlacili na tesnenie.
peter1234567890
01.10.11,04:44
Dakujem, tak asi objednam bez stlpika. Predsa len pri vyzerani z okna bude lepsie bez stlpika a este jedna otazocka to jedno kridlo sa da sklopit, otvorit a druhe len otvorit?
arizona
01.10.11,05:53
-ano, ventilacka je len na polke okna,druha sa da len bezne otvorit
luja5
01.10.11,06:58
Ako to mám ja:
Dvojdielne okno bez pevného stĺpika má šírku prerušenej tzv. "stĺpikovej" časti cca 14 cm, s pevným stĺpikom je šírka cca 19 cm. Okno nemám rozdelené na polovicu, ale jedna časť je menšia a jedna väčšia. Na okne bez pevného stĺpika môžem vyklápať len menšiu časť okna, na ktorom je oknová kľučka (ja to používam len pre vetranie, lebo na iné nepotrebujem, vedľa mám dvere na lodžiu), širšia časť oknovú kľučku nemá, ako je tomu pri dvojdielnom okne s pevným stĺpikom. Širšia časť okna je v otváracej časti hore a dole upevnená - "ukotvená" dvoma kovovými západkami, preto ho klasicky nemôžem otvoriť, nič sa mi preto ani neprehýňa, zatvorená časť okna rám "drží", toto okno mám už cca 8-9 rokov. Ak však chcem otvoriť väčšiu časť okna napr. pri umývaní celého rámu okna, musím ísť na rebrík, aby som mohla uvoľniť aj hornú západku, ktorá je pre mňa vysoko a bez uvoľnenia ktorej túto časť okna neotvorím. Možno by však kľučka mohla byť na väčšej časti okna (to by Ti mohol povedať dodávateľ), ktorá by sa tým dala klasicky aj vyklápať aj otvárať, čo by mohlo stačiť napr. pre vyzeranie z okna ;) a mal by si istotu, že časť okna, ktorú nebudeš potrebovať stále otvárať, bude aj po rokoch rám "držať".
marleau
01.10.11,07:08
Dobrý výrobca okien Vám vysvetli pre aj proti obe varianty.Ak sa venuje dostatočne zákazníkovi,tak Vám povie aj to,čo sa tu nedozviete.
Treba sa rozhodovať aj podľa toho,aké sú ostatné okná na dome,aby toto jedno nebolo s príliš veľkou zasklenou plochou oproti ostatným.Tiež to,či sa nebude využívať na presun zariadenia (hotová skriňa ap.).
peter1234567890
01.10.11,09:19
Musim dodrzat trochu estetiku bytovky uz len dvaja mame okno drevene v celku a inac maju plastove jednokridlove alebo dvojkridlove z Polska a maju stlpiky a prave predavac okien mi vravel nech porozmyslam o dvojkr. bez stlpika a vysvetlil mi to prave vecsou svetelnou plochou one vyhody nevedel.
marleau
01.10.11,09:49
No jasné,"odborník" z Poľska.Ak bude okno dvojkrídlové a bez stĺpika,tiež je menej svetla ako keby tam bolo jedno krídlo.A ten stĺpik moc svetla nezadrží.Ide o zaťaženie na rám,bočný profil (pánty-1 alebo 2 krídla),horná časť (rozpon 1,5 m),celková stabilita,ale o tom musí viac vedieť výrobca,ja som drevár,nie "oknár".
Ak to domrvia,može sa stať,že jedno krídlo budete mávať stále zatvorené,lebo ak otvoríte obe,može byť,že ich viac nezatvoríte....To bude drahý stĺpik.
Ľubomír
01.10.11,11:52
Musim dodrzat trochu estetiku bytovky uz len dvaja mame okno drevene v celku a inac maju plastove jednokridlove alebo dvojkridlove z Polska a maju stlpiky a prave predavac okien mi vravel nech porozmyslam o dvojkr. bez stlpika a vysvetlil mi to prave vecsou svetelnou plochou one vyhody nevedel.

Ten predávač ti chcel za každú cenu predať to čo mu nejde veľmi na odbyt. Koľkože ti uberie stredový stlpik zo svetla? Myslíš si, že budeš mať tmu o 12 na obed? Byť na tvojom mieste bral by som jednoznačne okno so stredovým stlpikom, pre kvalitnejšie zatváranie krídiel a pre ich menšiu hmotnosť. Ďalej je nutné dodržať vzhľad s ostatnými oknami.