Danielka1982
30.09.11,19:45
Zdravím poraďáci...Som na čiastočnom inv.dôchodku koli zraku a epi a preto som aj nezamestnaná.Teraz už aj tehotná.Chcem sa opýtať či budem mať nárok poberať materskú aj inv.dôchodok alebo len jedno z toho?A ďalšia otázka. Som na rizikovom tehotenstve kôli hroziacemu potratu a na UPSVaR odkiaľ poberam aj davku hm.nudze sa ma pýtali či som aj na PN koli riz.tehotenstvu.Mám teda nárok aj na PN aj napriek tomu,že nepracujem len poberam ten dôchodok?
veronikasad
30.09.11,17:48
Zdravím poraďáci...Som na čiastočnom inv.dôchodku koli zraku a epi a preto som aj nezamestnaná.Teraz už aj tehotná.Chcem sa opýtať či budem mať nárok poberať materskú aj inv.dôchodok alebo len jedno z toho?A ďalšia otázka. Som na rizikovom tehotenstve kôli hroziacemu potratu a na UPSVaR odkiaľ poberam aj davku hm.nudze sa ma pýtali či som aj na PN koli riz.tehotenstvu.Mám teda nárok aj na PN aj napriek tomu,že nepracujem len poberam ten dôchodok?
Ak si neplatíš dobrovolné nem.poistenie, tvoja PN-ka je len ospravedlnenie pre UP, aby si nemusela chodiť na kontakty. Nárok na nemocenské ti nevznikne. Pravdepodobne ani nárok na materské (podmienkou je 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch). Budeš mať nárok len na rodičovský príspevok, najskôr od mesiaca, kedy sa dieťa narodí. Rod. príspevok môžeš poberať v súbehu s invalidným dôchodkom.

Odkedy si evidovaná na ÚP ? Bola si v posledných dvoch rokoch zamestnaná ?
Katy a R
30.09.11,17:49
Danielka, treba doplniť info .. mala si predtým nejaké zamestnanie a platíš, či nepltíš dobrovoľne nemocenské poistenie?
Xanti
30.09.11,17:52
Na Pn ako platenú marodku zo SP nárok nemáš lebo nie si nemocensky poistená.

No ale kedže píšeš že poberáš dávku v hmotnej núdzi tak keby si bola vypísaná na PN, tak by Ti patril príplatok k tejto dávke vo výške 34,69 eur.

Ochranný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktoré sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje, ak si z dôvodu nepriaznivej životnej situácie nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť príjem vlastnou prácou a splnili podmienky na vznik nároku na dávku.

Podmienky vzniku nároku:
· nepriaznivý zdravotný stav občana, t.j. choroba, porucha zdravia uznaná ošetrujúcim lekárom trvajúca nepretržite viac ako 30 dní,

Ak ide o občana v hmotnej núdzi s nepriaznivým zdravotným stavom trvajúcim nepretržite viac ako 30 dní, výška ochranného príspevku je 34,69 € mesačne.

a ešte aj toto sa ťa môže týkať

Dávka sa zvýši o 13,50 € mesačne, ak je občan alebo fyzická osoba, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje tehotná žena. Zvýšenie patrí tehotnej žene od začiatku štvrtého mesiaca tehotenstva, ak preukáže svoje tehotenstvo tehotenským preukazom a počas tehotenstva pravidelne navštevuje tehotenskú poradňu.

zdroj : http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/hmotna-nudza/davka-a-prispevky-v-hmotnej-nudzi.html?page_id=226
Danielka1982
30.09.11,18:11
neplatim si DNP ved by som ani nemala z coho ked ciastočný inv.dochodok mam 113,60 a dávka hm.nudze sa pohybuje hore dole podla toho ci dostanem výživne na dceru alebo nie.Zamestnana som bola naposledy v roku 2006.Podpisovat sa nechodim,mala som chodit len pred posudkovu komisiu kazde 3 roky ale už nemusim kedze zistili ze mam ciastocnu stratu zraku natrvalo.Inv.dochodok poberam od roku 2007.
Xanti
30.09.11,19:10
Danielka,
takže ak správne chápem nie si evidovaná na UP.
Len poberáš dávku v hmotnej núdzi.
Ak máš ťažkosti v tehotenstve tak sa daj vypísať na PN, marodný lístok teda minimálne jeho kopiu zanesieš na oddelenie čo Ti vyplácajú dávku v hmotnej núdzi.

Ak si na marodke dostaneš viac o 34,69 eur mesačne, a ak chodíš pravidelne na kontroly ku gynekologovi tak dostaneš dalších 13,50 eur.
Danielka1982
04.10.11,06:09
Tu je ale dalsi problem.Davku v hmotnej nudzi dostavam ale len vtedy ked mi otec dcery nezaplati vyzivne.Dostanem nejakych 58 eur.Ale ak mi vyzivne posle tak nemam narok na davku v hmotnej nudzi.Kazdy mesiac musim podpisovat cestne prehlasenie ci mi vyzivne zaplatil alebo nie.Raz mi posle a raz nie.Je to nespravodlive.AJj na policii to je aj u exekutora ale nestane sa aby neposlal 3 mes.za sebou.Raz posle raz nie.Neviem teda ak nahodou posle vyzivne a ja nebudem mat narok na davku v hmotnej nudzi budem mat narok na tých 34,69 eur?
Xanti
04.10.11,07:57
Danielka,
tá suma sa ti naráta k tvojej dávke v hmotnej núdzi, takže ak Ti teraz vychádza dávka 58 eur tak potom ti výjde 106 eur. To tak spoločne ti vyrátajú ... Ak máš ťažkosti daj si vypísať marodku. A nezabudni chodiť na kontroly ku gynekologovi.

Čiže ak ti ex má platiť výživné napríklad vo výške 60 eur. A nezaplatí dostaneš 106 eur. Ak zaplatí dostaneš 46 eur.
Danielka1982
04.10.11,15:53
Ďakujem pekne za odpovede.Potešili ste ma.