bbecks
30.09.11,20:03
Zdravim Vas,

podla zakona by mali byt uz elektronicke registracne pokladnice, teda fisklana pokladna. Chcem sa opytat plati to aj pre e-shopy ?

Je to dost draha zalezitost pozeral som tie pokladnice stoja okolo 500€ a k tomu este nejaky software.

Dakujem.
KEJKA
30.09.11,18:34
závisí, či prijímaš peniaze v hotovosti, alebo iba bezhotovostne - na účet.
bbecks
30.09.11,19:11
cisto len na ucet mi chodia peniaze
tictac7
30.09.11,19:32
cisto len na ucet mi chodia peniaze

tak nemusíš. Inak na túto tému je tu X tém, len treba hľadať niekde tam, čoho sa to týka....
bbecks
30.09.11,19:37
ok super diky za radu :-) ja som to hladal ale nikde som nenasiel konkretne ci sa to tyka aj eshopov
Tati5
05.10.11,08:45
Ako je to teda v prípade, že prevádzkujem e-shop, tovar posielam na dobierku poštou a peniažky mi potom prídu v hotovosti? Je potrebné, aby som mala ERP?

Vopred ďakujem za odpoveď.
KEJKA
05.10.11,10:26
Ako je to teda v prípade, že prevádzkujem e-shop, tovar posielam na dobierku poštou a peniažky mi potom prídu v hotovosti? Je potrebné, aby som mala ERP?

Vopred ďakujem za odpoveď.
to zn. že dostávaš tržby v hotovosti - musíš mať ERP.
prečo ti peniaze na dobierku nechodia na účet? Mala by si po starosti s ERP.
Žabinka
05.10.11,10:39
to zn. že dostávaš tržby v hotovosti - musíš mať ERP.
prečo ti peniaze na dobierku nechodia na účet? Mala by si po starosti s ERP.
A toto už neplatí? Alebo sa pod tovarom na dobierku myslí len úhrada na účet?
Zákon o RP §3 (2) Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,
2. mincí z drahých kovov, pamätných bankoviek, pamätných mincí, zberateľských mincí, hárkov bankoviek a súborov obehových mincí, ako aj bankoviek a mincí, ktoré boli stiahnuté z peňažného obehu a stratili status zákonného platidla po uplynutí obdobia určeného na ich výmenu, v Národnej banke Slovenska, 5) v bankách, 6) v pobočkách zahraničných bánk7) a na numizmatických burzách,
3. poštových cenín na filatelistických burzách,
4. tovaru prostredníctvom predajných automatov,
5. tovaru na dobierku,
6. doplnkového tovaru súvisiaceho s poskytovaním poštových služieb,
7. tovaru súvisiaceho s poskytovaním doplnkových služieb vo vozidlách železničnej dopravy a autobusovej dopravy, v leteckej doprave a vodnej doprave,
8. tovaru občanmi s ťažkým zdravotným postihnutím, 8)
9. živých zvierat okrem akvarijných rybičiek, exotického vtáctva, exotických zvierat, hadov, škrečkov, morčiat a iných hlodavcov,
10. tovaru predávaného vo vysokohorských zariadeniach, ktoré sú bez napojenia na cestnú sieť a verejnú rozvodnú sieť elektrickej energie,
11. tovaru vyrobeného v rámci praktického vyučovania žiakov,
Tati5
11.10.11,18:49
Kejka a Žabinka, ďakujem za Vaše odpovede, avšak teraz ste ma zmiatli :(, ktorá odpoveď je teda správna? Potrebujem teda ERP alebo nie?
KEJKA
11.10.11,20:28
Kejka a Žabinka, ďakujem za Vaše odpovede, avšak teraz ste ma zmiatli :(, ktorá odpoveď je teda správna? Potrebujem teda ERP alebo nie?
áno predaj cez internet je mimo režimu ERP.
Lenže ak preberieš peniaze v hotovosti, tak je to tržba za predaj tovaru a tam je povinnosť mať ERP.
tento problém-nesúlad bol predmetom diskusie na seminári, z ktorého som nejaké zaujímavosti zverejnila, neviem ten príspevok v rýchlosti nájsť.
lektorka - Ing. Mastihubová - sa vyjadrila, že dobierkou a predajom cez internet sa myslí "klasický" scénar. Objednávka z domu, úhrada prevodom, príde balík poštou objednávateľovi, prípadne pri preberaní balíka adresát uhradí na pošte a pošta pripíše peniaze na účet dodávateľovi. T.j. bezhotovostný predaj.
Ty píšeš, že dostaneš peniaze v hotovosti. Záver bol, že sme ju zmiatli a musí to premyslieť a pripúšťa zmenu, novelizáciu, prípadne výklad zákona, stanovisko.
Ja by som sa držala základného pravidla - ak dostanem za tovar peniaze v hotovosti alebo hotovosť, v dôsledku ktorej som povinná dodať tovar, službu, tak musím mať ERP. /samozrejme musí to byť v súlade s prílohou k zákonu o ERP/.
Ing. Pavol Zúber
14.10.11,08:38
Vlastním hracie automaty, z ktorých vyberám každý mesiac tržbu (príjem v hotovosti), okrem toho predávam náhradné diely na automaty+PC komponenty na fa-zaplatenú cez banku. Musím mať reg.pokladňu?
Tati5
15.10.11,19:48
Chcela by som poprosiť o názor na Kejkinu odpoveď aj ostatných prevádzkovateľov e-shopov. Ako to funguje u Vás, vlastníte ERP, v príprade, že predávate tovar na dobierku a platba Vám príde v hotovosti?

Tati5
neldanka
23.02.12,09:30
ahojte, viem, ze sa tu toho popisalo vela, ale ja mam taky dotaz... nasa s.r.o. poskytuje pripojenie do netu, a niekolko ludi mi nosi mesacne splatky v hotovosti, je problem ak nemam erp, hotovost preberiem a nasledne ju vlozim na nas ucet??? (ja viem, ze mali by to robit oni, ale...).
Zita5
23.02.12,09:46
Chcela by som poprosiť o názor na Kejkinu odpoveď aj ostatných prevádzkovateľov e-shopov. Ako to funguje u Vás, vlastníte ERP, v príprade, že predávate tovar na dobierku a platba Vám príde v hotovosti?Tati5
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii
/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012_otazke.pdf
19. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, ktorý dodáva odberateľovi formou dobierky, vzniká mu povinnosť evidovať tržby v ERP ?
Odpoveď:
Povinnosť evidencie tržieb v ERP vyplýva podnikateľovi v prípade predaja tovaru, v hotovosti. Táto povinnosť sa nevzťahuje na predaj tovaru na dobierku. Kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo od zásielkovej služby, t.j. nie je naplnená podmienka úhrady priamo predávajúcemu. To znamená, ak podnikateľ bude dosahovať tržby iba ako úhrady dobierky, alebo úhrady bezhotovostne, potom mu nevzniká povinnosť evidovať tržby v ERP.

Z uvedeného pre mňa vyplýva to, že ak mi peniaze doručí pošta alebo si ich prevezmem na pošte na základe poštovej poukážky (ktoré kupujúci uhradil pri prevzatí dobierky ) tak nie som povinná platbu evidovať cez ERP .
To znamená kupujúci neplatí tržbu mne priamo do ruky, ale už cez sprostredkovateľa a tým je Pošta .

Ale ak niekto si príde osobne ku mne, nazvem to do e-shopu pre tovar(ktorý si objednal cez e shop) a za tovar mi zaplatí v hotovosti, tak som povinná tržbu evidovať v ERP .

To znamená , že pri dobierke vystavíte PPD ,pripojíte FA + ústrižok z poštovej poukážky a zaúčtujete do príjmov .

Takto tomu chápem ja .
Zita5
23.02.12,10:03
pre Kejka :

rovnaká školiteľka (ako uvádzate) na školení uviedla, to je zasa moja skúsenosť nasledovné:

k §3 - zákon o ERP v tomto ustanovení určuje, ktorí podnikatelia nemusia pri predaji alebo poskytovaní služby používať pokladnicu, resp. za akých podmienok . Ide o nasledovné prípady :

vyberiem ten čo nás zaujíma -

- ak ide o predaj na dobierku(ide o všeobecne zaužívanú formu predaja, kedy kupujúci za tovar zaplatí pri prevzatí zásielky na pošte alebo pri prevzatí zásielky od zásielkovej služby t.j. nie je naplnená podmienka úhrady v hotovosti priamo predávajúcemu .
MartinaZC
07.03.12,12:21
Prosím Vás, dobre si myslím, že keď zamestnancovi dám na každý odpracovaný deň stravný lístok v hodnote 3,80 Eur a on mi raz za mesiac /vždy posledného/ vráti do pokladne 45% z hodnoty stravenky, že toto nemusím riešiť cez ERP? Ďakujem
sassanka
13.03.12,06:53
Chcela by som poprosiť o radu. Rakúsky občan si u nás objednal tovar a chce platiť v hotovosti je mi jasné že musím mám ERP. Dám mu aj faktúru na tento tovar + blok z ERP. Ale musím podávať aj súhrný výkaz DPH keď to predávam rakúskemu občanovi? On si pre ten tovar príde. Neviem kde mám dať dodanie tovaru - musí sa udávať?
tictac7
13.03.12,07:08
občanovi AT, ktorému predávaš tovar na jeho vlastnú potrebu, tento predávaš s DPH platnou na SK a nikam zvlášť to neuvádzaš. Je to taký istý obchod, ako pri občanovi SK.