Imenhotep
30.09.11,20:23
Vlastníme tzv. rekreačnú chalupu. Vedľa chalupy je pozemok klasifikovaný ako záhrada (aj keď je v strmom svahu a sú tam 2 ovocné stromy). Z akého titulu nám obec vyrubuje zvýšenú daň za záhradu (voči obyvateľom z trvalým pobytom). Keby sme dali preklasifikovať záhradu na lúku museil by sme tiež platiť zvýšenú "rekreačnú" daň aj z tejto lúky? Z koľkých pozemkov, ktoré by sme eventuálne vlastnili v obci, by sme museli platiť zvýšenú "rekreačnú daň"? Ďakujem.
arizona
30.09.11,18:26
Potrebujes odpoved v anglictine?
..lebo netusim, ako tvoja otazka suvisi s anglickym jazykom...
:-O
Imenhotep
30.09.11,18:34
Pardón, nechápem ako sa to dostalo do anglického jazyka
Katy a R
30.09.11,18:53
Myslím, že odpoveď nájdeš vo VZN obce o miestnych daniach a poplatkoch ...
buchač
30.09.11,19:08
Vlastníme tzv. rekreačnú chalupu. Vedľa chalupy je pozemok klasifikovaný ako záhrada (aj keď je v strmom svahu a sú tam 2 ovocné stromy). Z akého titulu nám obec vyrubuje zvýšenú daň za záhradu (voči obyvateľom z trvalým pobytom). Keby sme dali preklasifikovať záhradu na lúku museil by sme tiež platiť zvýšenú "rekreačnú" daň aj z tejto lúky? Z koľkých pozemkov, ktoré by sme eventuálne vlastnili v obci, by sme museli platiť zvýšenú "rekreačnú daň"? Ďakujem.

Daň z nehnuteľnosti

Daňovník

Je ním osoba, ktorá má daňovú povinnosť, vo všeobecnosti:
vlastník pozemku,
správca pozemku vo vlastníctve štátu, obce alebo vyššieho územného celku zapísaný v katastri nehnuteľností (ďalej len "kataster").

Zákon v § 5 stanovuje však i špeciálne prípady, kedy je osoba daňovníkom:
fyzická alebo právnická osoba, ktorej boli pridelené na obhospodarovanie náhradné pozemky vyčlenené z pôdneho fondu užívaného právnickou osobou až do vykonania pozemkových úprav,
nájomca, ak je splnená aspoň jedna z týchto podmienok:
nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej 5 rokov a nájomca je zapísaný v katastri,
má v nájme pozemky spravované Slovenským pozemkovým fondom,
má v nájme náhradné pozemky daňovníka uvedeného v bode 1.

Ak nemožno určiť daňovníka podľa hore uvedených kritérií, je daňovníkom osoba, ktorá pozemok skutočne užíva. V praxi to znamená, že neexistuje pozemok za ktorý by sa nemusela platiť daň, ak obec túto daň zaviedla.

Ak je pozemok v spoluvlastníctve viacerých daňovníkov, daňovníkom dane z pozemkov je každý spoluvlastník podľa výšky svojho spoluvlastníckeho podielu. Ak sa všetci spoluvlastníci dohodnú, daňovníkov dane z pozemkov zastupuje jeden z nich a ostatní spoluvlastníci za daň ručia do výšky svojho podielu na dani.
Predmet dane

Predmetom dane (t. j. za čo sa daň platí) z pozemkov sú pozemky na území SR v tomto členení:

a) orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady,
b) trvalé trávne porasty,
c) záhrady,
d) lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy,
e) rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy,
f) zastavané plochy a nádvoria,
g) stavebné pozemky,
h) ostatné plochy okrem stavebných pozemkov.

Predmetom dane z pozemkov nie sú:
časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
pozemky alebo ich časti, na ktorých sú postavené pozemné komunikácie s výnimkou verejných účelových komunikácií, a celoštátne železničné dráhy a regionálne železničné dráhy,
pozemky alebo ich časti zastavané stavbami, ktoré nie sú predmetom dane zo stavieb.

Na zaradenie pozemku do príslušnej skupiny je určujúce zaradenie pozemku podľa katastra. Pre zaradenie lesného pozemku do kategórie lesa je určujúci lesný hospodársky plán. I tu však zákon pozná určité výnimky:
za stavebný pozemok považuje pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení až do právoplatnosti kolaudačného rozhodnutia na stavbu, ktorá je predmetom dane zo stavieb, alebo stavba s bytmi a nebytovými priestormi, ktoré sú predmetom dane z bytov. Celkovú výmeru stavebného pozemku tvoria parcely, ktorých parcelné čísla sú uvedené v právoplatnom stavebnom povolení. Stavebným pozemkom však nie je na účely tohto zákona pozemok uvedený v právoplatnom stavebnom povolení na zmenu stavby, najmä ak ide o prístavbu, nadstavbu a stavebnú úpravu.
za ostatné hospodársky využívané vodné plochy sa považujú vodné plochy využívané najmä na produkciu vodných živočíchov, chov hydiny alebo iných živočíchov, na produkciu rastlinných alebo iných produktov.

Časti plôch a nádvorí zastavaných stavbami, ktoré nie sú stavbami sa považujú za stavebné pozemky.
Základ dane (t.j. hodnota, z ktorej sa platí daň)
orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, trvalé trávne porasty

Základom dane z týchto pozemkov je hodnota pozemku bez porastov určená vynásobením výmery pozemkov v m2 a hodnoty pôdy za 1 m2 uvedenej v prílohe č. 1 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach.
lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy, rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy

Základom dane z týchto pozemkov je hodnota pozemku bez porastov určená vynásobením výmery pozemkov v m2 a hodnoty pozemku zistenej na 1 m2 podľa platných predpisov o stanovení všeobecnej hodnoty majetku.
záhrady, zastavané plochy a nádvoria, stavebné pozemky, ostatné plochy okrem stavebných pozemkov

Základom dane z týchto pozemkov je hodnota pozemku určená vynásobením výmery pozemkov v m2 a hodnoty pozemkov za 1 m2 uvedenej v prílohe č. 2 zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach. Správca dane (t. j. obec) však môže všeobecne záväzným nariadením ustanoviť, že namiesto hodnoty stavebného pozemku uvedenej v prílohe č. 2 sa použije hodnota stavebného pozemku uvedená vo všeobecne záväznom nariadení.

Sadzba dane
Ročná sadzba dane z pozemkov je 0, 25 %.

Ročnú sadzbu môže správca dane (t. j. obec) všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti znížiť alebo zvýšiťs účinnosťou od 1. januára príslušného zdaňovacieho obdobia. Takto určená ročná sadzba dane z pozemkov nesmie presiahnuť 20-násobok najnižšej ročnej sadzby dane z pozemkov určenej správcom dane vo všeobecne záväznom nariadení. Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti určiť sadzby dane rôzne pre jednotlivé druhy pozemkov alebo pre jednotlivé katastrálne územia.
Daň z pozemkov sa vypočíta ako súčin základu dane a ročnej sadzby dane z pozemkov.

Zníženie a oslobodenie od dane
Správca dane (t. j. obec) môže všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane z pozemkov alebo oslobodiť od dane z pozemkov presne špecifikovaných v zákone.


Kam idú príjmy z daní?

Peniaze, ktoré zaplatíte za daň z nehnuteľnosti sú príjmom rozpočtu obce, v ktorej sa nehnuteľnosť nachádza. Preto má obec právo určiť miestne koeficient alebo inak upraviť výšku dane. Všetko záleží na tom, ako veľkých príjmov chce dosiahnuť (samozrejme v medziach zákona).
Imenhotep
30.09.11,19:09
Ďakujem., ale vo VZN to veru nenajdem..asi by som dotaz mal dať do inej porady, chcel som todať do záhradkyale tam to nejak zlikvidovali..
buchač
30.09.11,19:14
Ďakujem., ale vo VZN to veru nenajdem..asi by som dotaz mal dať do inej porady, chcel som todať do záhradkyale tam to nejak zlikvidovali..

....ale nájdeš ......obec by mala mať ...na základe čoho by inak vyrúbili daň ??????

VZN je predsa vec verejná ...na obecnom úrade sú povinný dať k nahliadnutiu ...a nie jedna ho aj na nete má ...o mestách ani nevravím ...

http://www.google.sk/search?client=opera&rls=cs&q=vzn&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
Katy a R
30.09.11,19:33
Neviem veru, či sa ešte nájde obec, čo nemá oficiálnu stránku ... a VZN tam určite je ;)... skontroluj koeficient
(však povinné zverejňovanie zmlúv ... )
Imenhotep
03.10.11,17:34
Neviem či maešte niekto sleduje. Skúsim preformulovať problém. V jednej obci mám zdedených tuším 50 malých pozemkov ale nevlastním tam žiadnu budovu ani byt. Platím tam z ních "normálnu nerekreačnú daň". V inej obci mám rekreačnú chalupu a zza záhradu platím z "rekreačnú" daň. Teda, koľko pozemkov v obci mi môžu zdaniť s rekreačnou prirážkou ak tam mám chalupu. Alebo ešte ináč.V obci kde mám zdedené pozemkyby som kúpil rekreačnú chalupu. Mohla bymi tam obec všetky pozemky teraz zdaniť s "rekreačnou" prirážkou?
Katy a R
04.10.11,11:40
Neviem či maešte niekto sleduje. Skúsim preformulovať problém. V jednej obci mám zdedených tuším 50 malých pozemkov ale nevlastním tam žiadnu budovu ani byt. Platím tam z ních "normálnu nerekreačnú daň". V inej obci mám rekreačnú chalupu a zza záhradu platím z "rekreačnú" daň. Teda, koľko pozemkov v obci mi môžu zdaniť s rekreačnou prirážkou ak tam mám chalupu. Alebo ešte ináč.V obci kde mám zdedené pozemkyby som kúpil rekreačnú chalupu. Mohla bymi tam obec všetky pozemky teraz zdaniť s "rekreačnou" prirážkou?

Každá obec má svoje VZN ... a tie sa môžu líšiť ... samozrejme zákon musí byť dodržaný. Členenie pozemkov máš vyššie (od buchač)... Čiže pokým sa do toho konkrétneho VZN nepozrieš, nepohneš sa ďalej ..
misoft
04.10.11,14:21
http://www.poradca.sk/SubPages/OtvorDokument/Clanok.aspx?idclanok=41512
http://mojachalupa.sk/content/vyššia-daň-z-nehnuteľnosti-pre-rekreačné-objekty
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=1&aid=930

Niečo na čítanie.


Predmet dane

Predmetom dane (t. j. za čo sa daň platí) z pozemkov sú pozemky na území SR v tomto členení:
a) orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady,
b) trvalé trávne porasty,
c) záhrady,
d) lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy,
e) rybníky s chovom rýb a ostatné hospodársky využívané vodné plochy,
f) zastavané plochy a nádvoria,
g) stavebné pozemky,
h) ostatné plochy okrem stavebných pozemkov.


Predmetom dane z pozemkov nie sú:


časti zastavaných plôch a nádvorí, ktoré sú zastavané stavbami, ktoré sú predmetom dane zo stavieb alebo dane z bytov,
pozemky alebo ich časti, na ktorých sú postavené pozemné komunikácie s výnimkou verejných účelových komunikácií, a celoštátne železničné dráhy a regionálne železničné dráhy,
pozemky alebo ich časti zastavané stavbami, ktoré nie sú predmetom dane zo stavieb.

Na zaradenie pozemku do príslušnej skupiny je určujúce zaradenie pozemku podľa katastra. Pre zaradenie lesného pozemku do kategórie lesa je určujúci lesný hospodársky plán. I tu však zákon pozná určité výnimky



BTW: pojem "rekreačná daň" prípadne "rekreačná záhrada" v našej legislatíve neexistuje - je to výmysel, ktorý nemá žiadnu oporu v zákonoch (existuje daň z nehnuteľnosti, daň z bytov a domov, atď.) Toto je v rozpore so zákonom, samospráva prekročila svoje právomoci a diskriminuje "cezpoľných" - taktiež neprípustné - porušujú ústavu.

Zákon o obecnom zriadení - Zákon č. 369/1990 Zb.


§ 6
Všeobecne záväzné nariadenia obce


(1) Obec môže vo veciach územnej samosprávy vydávať nariadenia; nariadenie nesmie byť v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, zákonmi a medzinárodnými zmluvami, s ktorými vyslovila súhlas Národná rada Slovenskej republiky a ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom.

(2) Vo veciach, v ktorých obec plní úlohy štátnej správy, môže vydávať nariadenie len na základe splnomocnenia zákonom a v jeho medziach. Také nariadenie nesmie byť v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, medzinárodnými zmluvami, ktoré boli ratifikované a vyhlásené spôsobom ustanoveným zákonom, so zákonmi, s nariadeniami vlády, so všeobecne záväznými predpismi ministerstiev a ostatných ústredných orgánov štátnej správy.

http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-obecnom-zriadeni/

Riešenie: vziať VZN, podať orgánom štátnej správy (okres) podnet na prešetrenie zákonnosti tohto VZN a žiadať, aby VZN bolo v súlade so zákonom.
Katy a R
04.10.11,14:33
pre misoft ... myslíš, že vo výmere má spomínanú "rekreačnú" daň :confused:;).... podľa mňa má len upravený koeficient. Pochybujem, žeby mali VZN v rozpore zo zákonom ... aj keď u nás je všeličo možné. A aj preto sa treba najskôr doň pozrieť :) ... a ak nie je v súlade so zákonom - tak riešiť.
misoft
04.10.11,15:15
Jeden nikdy nevie - často sú na dedinách starostami aj iné persóny (ktoré ani základku nemajú ukončenú, nevedia čítať ani písať) - takže sa nájde, že tam trcnú nejakú "debilinu"!
Kvaka
04.10.11,16:23
Vlastníme tzv. rekreačnú chalupu. Vedľa chalupy je pozemok klasifikovaný ako záhrada (aj keď je v strmom svahu a sú tam 2 ovocné stromy). Z akého titulu nám obec vyrubuje zvýšenú daň za záhradu (voči obyvateľom z trvalým pobytom). Keby sme dali preklasifikovať záhradu na lúku museil by sme tiež platiť zvýšenú "rekreačnú" daň aj z tejto lúky? Z koľkých pozemkov, ktoré by sme eventuálne vlastnili v obci, by sme museli platiť zvýšenú "rekreačnú daň"? Ďakujem.
Za dom, ktorý je klasifikovaný ako stavba rekreačných a záhradkárskych chát a domčekov na individuálnu rekreáciu, je daň z nehnuteľnosti vyššia ako za rodinný dom v obci. Zákon však nepozná pojem rekreačná záhrada, iba záhrada.
Obec môže vo VZN určiť sadzbu dane za pozemky vyššiu alebo nižšiu, podľa § 8 ods. 2 zákona o miestnych daniach.
2) Ročnú sadzbu dane z pozemkov podľa odseku 1 môže správca dane všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti znížiť alebo zvýšiť.
Ak máte v rovnakom katastrálnom území vyššiu daň zo záhrady ako obyvatelia obce s trvalým pobytom, môže to byť napríklad preto, že obyvatelia obce s trvalým pobytom sú zvýhodnení nižšou sadzbou dane, lebo bývajú v tej časti obce, kde je sadzba dane znížená alebo je tvoja záhrada v tej časti obce, ktorá má sadzbu dane zvýšenú.
Imenhotep
05.10.11,01:05
Teda ako som porozumel z vašej reakcie: obec je ako za feudalizmu "pán nadživotom a smrťou" majiteľov nehnuteľnosti v jej katastri.., keď mi zdaní všetkých mojích 50 (alebo koľko) pozemkov "rekreačnou prirážkou" nemôžem ani ceknuť..
Katy a R
05.10.11,08:25
Teda ako som porozumel z vašej reakcie: obec je ako za feudalizmu "pán nadživotom a smrťou" majiteľov nehnuteľnosti v jej katastri.., keď mi zdaní všetkých mojích 50 (alebo koľko) pozemkov "rekreačnou prirážkou" nemôžem ani ceknuť..
Zdaniť ti ich môže len tak, ako všetkým ostatným ... v zmysle platných predpisov. Ak by to tak nebolo, treba dať prešetriť (ako píše misoft vyššie)
misoft
05.10.11,14:21
Platí rovnosť všetkých pred zákonmi - t.z. že koeficienty a výmery daní musia platiť rovnako pre domácich ako aj "cezpoľných" - inak je to diskriminácia (a teda porušovanie zákonov a ústavy)
Kvaka
05.10.11,14:45
Platí rovnosť všetkých pred zákonmi - t.z. že koeficienty a výmery daní musia platiť rovnako pre domácich ako aj "cezpoľných" - inak je to diskriminácia (a teda porušovanie zákonov a ústavy)
Malo by to tak byť, len obec môže vo VZN urobiť toto:
§8 ods. 2 Ročnú sadzbu dane z pozemkov podľa odseku 1 môže správca dane všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti znížiť alebo zvýšiť.

Ako to chápeš ty? Ja tomu rozumiem tak, že v jednotlivých častiach obce môže byť zvýšená/znížená sadzba voči iným častiam obce. Je jedno, či v tej časti býva cezpoľný alebo domáci, ak bývajú v rovnakej časti, tak by mali mať rovnakú sadzbu dane. Čo keď zadávateľ otázky býva v tej časti, čo má vyššiu sadzbu dane? Aj domáci by tam museli mať takú istú sadzbu, ale on to nenapísal, ani VZN nenašiel.
spigi
22.11.11,19:25
Malo by to tak byť, len obec môže vo VZN urobiť toto:
§8 ods. 2 Ročnú sadzbu dane z pozemkov podľa odseku 1 môže správca dane všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti znížiť alebo zvýšiť.

Ako to chápeš ty? Ja tomu rozumiem tak, že v jednotlivých častiach obce môže byť zvýšená/znížená sadzba voči iným častiam obce. Je jedno, či v tej časti býva cezpoľný alebo domáci, ak bývajú v rovnakej časti, tak by mali mať rovnakú sadzbu dane. Čo keď zadávateľ otázky býva v tej časti, čo má vyššiu sadzbu dane? Aj domáci by tam museli mať takú istú sadzbu, ale on to nenapísal, ani VZN nenašiel.

Presne tak, ak má obec vymedzenú vo svojom VZN jednotlivú časť obce (tu platí že v tejto časti obce musí byť aspoň 5 % všetkých daňovníkov), v tejto časti obce si obec VZN môže určiť pre jednotlivé druhy dani rôzne sadzby oproti ostatnej časti obce. Od 1.1.2012 môže byť tento rozdiel pri dani z pozemkov maximálne 5 násobok najnižšej sadzby dane za pozemky. Samozrejme že ako uvádza Kvaka, zvýšená, alebo znížená sadzba dane musí platiť pre všetkých rovnako, bez ohľadu na to, kde majú trvalý pobyt.