Katrina13
01.10.11,07:48
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu. Platca DPH predáva auto súkromnej osobe. Pred r.2008 DPH z predávaného auta nebola odpísaná preto teraz zo sumy za ktorú sa auto predá nemusíme odviesť DPH, len neviem ako vystaviť doklady - PPD a Kúpnu zmluvu, či s rozpisom základ+DPH - len potom základ bude POZD a čo s tou DPH, alebo bez DPH a celá suma bude tvoriť len základ, ktorý zaevidujem ako POZD? Možno hlúpa otázka ale som začiatočník, tak ma prosím ospravedlňte.
KEJKA
01.10.11,05:53
DPH v tomto prípade na doklade nemá čo robiť, ide to mimo režimu DPH. Teda dohodnete sa na kúpnej cene a to je cena konečná pre teba POZD.
Tweety
01.10.11,06:14
Dobrý deň chcela by som Vás poprosiť o radu. Platca DPH predáva auto súkromnej osobe. Pred r.2008 DPH z predávaného auta nebola odpísaná preto teraz zo sumy za ktorú sa auto predá nemusíme odviesť DPH, len neviem ako vystaviť doklady - PPD a Kúpnu zmluvu, či s rozpisom základ+DPH - len potom základ bude POZD a čo s tou DPH, alebo bez DPH a celá suma bude tvoriť len základ, ktorý zaevidujem ako POZD? Možno hlúpa otázka ale som začiatočník, tak ma prosím ospravedlňte.
Kedže ste obstarali MV, pri kúpe ktorého nebola možnosť uplatniť odpočet dph, teraz, pri jeho predaji, uplatníte oslobodenie podľa §42 Zákona o dph , a teda predaj podľa KZ bude bez dph.
Katrina13
01.10.11,06:56
Veľmi pekne Vám ďakujem!
marleau
01.10.11,07:10
Odrazu sa spýtam:ja,platca DPH idem kúpiť auto od súkromnej osoby.Ako s DPH?Či rovnako ako vyššieuvedené?
Tweety
01.10.11,07:35
Odrazu sa spýtam:ja,platca DPH idem kúpiť auto od súkromnej osoby.Ako s DPH?Či rovnako ako vyššieuvedené?
Ak si platiteľom dph, mal by si nárok na jej odpočet,(ak by si kúpil od platiteľa) ale kedže ho kúpiš od súkromnej osoby, nemáš si akú daň odpočítať. AK by si ho chcel po čase predať, musel by si ho predať s dph.
Katrina13
01.10.11,15:36
Kedže ste obstarali MV, pri kúpe ktorého nebola možnosť uplatniť odpočet dph, teraz, pri jeho predaji, uplatníte oslobodenie podľa §43 Zákona o dph , a teda predaj podľa KZ bude bez dph.

Dobrý deň, mohli by ste mi prosím ešte napísať, kde je to presne v zákone?Samozrejme nespochybňujem radu, zákon som čítala len tam sa hovorí o dovoze do členských štátov a v paragrafe 42 o službách oslobodených od dane a ked aj zákony čítam, sú pre mňa niekedy dosť nezrozumiteľné a vždy sa odvolávajú na iné časti a ako začiatočníkovi mi to robí problém sa v tom orientovať.
Katrina13
01.10.11,15:52
A ak by ste na mňa mali trpezlivosť, je nejaký predpis, že kedy nemusí platca dph vystavovať doklad s dph ? Pretože som si myslela že ako platca dph musím vždy vystvovať doklady s dph.
KEJKA
01.10.11,16:55
doklady musíš vystavovať s DPH inému platiteľovi DPH alebo zdaniteľnej osobe. nemusíš občanovi, ale aj tak musíš mať relevantný doklad do účtovníctva, lebo aj predaj občanovi podlieha povinnosti odviesť DPH.
KEJKA
01.10.11,16:58
nejdem vyhľadávať a citovať §, ale aj pri kúpe auta sa treba riadiť ustanoveniami o nadobudnutí tovaru v tuzemsku. Ak tovar/auto kúpiš od neplatiteľa DPH, nemáš doklad a nemôžeš si DPH odpočítať /neplatiteľ DPH neodvádza..............
na druhej strane ako platiteľ pri predaji každého tovaru/auta v tuzemsku DPH odvádzaš.
Katrina13
02.10.11,04:33
doklady musíš vystavovať s DPH inému platiteľovi DPH alebo zdaniteľnej osobe. nemusíš občanovi, ale aj tak musíš mať relevantný doklad do účtovníctva, lebo aj predaj občanovi podlieha povinnosti odviesť DPH.

Už som trochu dopletená, takže vystaviť doklad s DPH nemusím ale odviesť DPH musím?
Úplne konkrétne príklad, auto sa kupovalo za cca.23.000 s DPH pred 6 rokmi, ale vraj pred r.2008 sa nedala odpísať DPH z osobného automobilu a ani sa neodpísala,takže teraz pri predaji ju nemusím odvádzať, takže ako ste písali, doklady vystavím bez DPH, ale nemusím ju teda ani odvádzať nie?
Citované sa vzťahuje napr na to, keď nakúpim tovar a predám ho občanovi tak samozrejme odvádzam DPH, aj keď na doklade písane byť nemusí - rozumiem správne?
Ďakujem moc.
KEJKA
02.10.11,05:17
rozumieš správne. Ty si otázku rozšírila=zovšeobecnila, tak ťa moja odpoveď doplietla. Platí však aj odpoveď predtým, týkajúca sa výlučne toho auta, a predaja, ktorý popisuješ - tam je to doklad bez vyčíslenia DPH.
Tweety
02.10.11,06:25
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím ešte napísať, kde je to presne v zákone?Samozrejme nespochybňujem radu, zákon som čítala len tam sa hovorí o dovoze do členských štátov a v paragrafe 42 o službách oslobodených od dane a ked aj zákony čítam, sú pre mňa niekedy dosť nezrozumiteľné a vždy sa odvolávajú na iné časti a ako začiatočníkovi mi to robí problém sa v tom orientovať.
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7
Katrina13
03.10.11,06:44
Mohla by som sa ešte spýtať, keď sa auto vyraďovalo predajom k 16.8 ( tak išlo oznámenie na DÚ ) musí byť aj PPD a KZ z 16.8? Keby bol vystavený neskôr išlo by už o vyradenie auta nie predajom ale do osobného užívania? Alebo na dátume nezáleží?
JAJA11
03.10.11,07:04
Mohla by som sa ešte spýtať, keď sa auto vyraďovalo predajom k 16.8 ( tak išlo oznámenie na DÚ ) musí byť aj PPD a KZ z 16.8? Keby bol vystavený neskôr išlo by už o vyradenie auta nie predajom ale do osobného užívania? Alebo na dátume nezáleží?

Nerozumiem celkom otázke...
Vyradenie auta v priebehu mesiaca, znamená, že z povinnosti byť platiteľom dane z motorového vozidla sa odhlási k poslednému dňu tohto mesiaca. Myslím, že neskorší dátum na zmluve by nemusel byť problém a stále to môže byť predaj v rámci účtovníctva. Ono to teoreticky môže znamenať, že auto už nepoužívate na podnikanie , ale v evidencii ho máte až do odpredania. (trebárs už máte iné, nové auto a na podnikanie používate už len nové...
Katrina13
03.10.11,07:20
Nerozumiem celkom otázke...
Vyradenie auta v priebehu mesiaca, znamená, že z povinnosti byť platiteľom dane z motorového vozidla sa odhlási k poslednému dňu tohto mesiaca. Myslím, že neskorší dátum na zmluve by nemusel byť problém a stále to môže byť predaj v rámci účtovníctva. Ono to teoreticky môže znamenať, že auto už nepoužívate na podnikanie , ale v evidencii ho máte až do odpredania. (trebárs už máte iné, nové auto a na podnikanie používate už len nové...

Presne je to tak, že 16.8 sa auto odhlásilo na DÚ - poslalo sa oznámenie o zániku daňovej povinnosti, ale reálne bolo predané 20.8 a oznámenie o vzniku daňovej povinnosti bolo s dátumom 31.8 keď sa zaevidovalo na dopravnom, aj keď prevzaté bolo to nové auto už 26.8, no zaradili sme ho do OM až 31.8, tak neviem, či nie je problém, že 16.8 bolo oznámenie o odhlásení auta z DU a predané 20.8, či ešte môže ísť o predaj? Neviem ako sa to určuje.
Katrina13
03.10.11,07:24
A ešte by ma zaujímala platba dane, keď sa sme poslali oznámenie zániku daň.povinnosti starého auta s dátumom 16.8, viem že daň platím za celý mesiac august ešte, ale keď zároveň sme dali oznámenie o vzniku daňovej povinnosti s dátumom 31.8 pre nové auto, platím tiež daň aj za august? Asi áno, to som nedomyslela tieto dôsledky, ale nie som si istá.
JAJA11
03.10.11,08:14
áno, presne tak, tam ste mali auto zaradiť až od 1.9., a ušetrili by ste, ale to snáď až taký problém nie je.
Podľa mňa to je stále predaj auta, vy ho z účtovníctva vyradíte až predajom toho 20.8. , myslím, že to odhlásenie o 4 dni skôr nie je problém :-)
betka
03.10.11,18:57
Doplním

§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010


(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

Predaj uvedeného OA nevstupuje ani do DP.

K Ďalšej VAšej otázke, znenie par. o vystavovaní FA:

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
Katrina13
05.10.11,05:06
Ešte by som mala predsa otázku, nové auto bolo zaradené do podnikania 31.8., ale 26.8 keď sa preberalo na predajni sa musela natankovať nafta, môžem si dať tento bloček ako výdaj PHM-réžia? Alebo môže sa to zahrnúť do OC ako náklad súvisiaci s obstaraním, len tam môže ísť len základ, neviem, ako by som potom uplatnila aj DPH.
Tweety
05.10.11,05:07
Ešte by som mala predsa otázku, nové auto bolo zaradené do podnikania 31.8., ale 26.8 keď sa preberalo na predajni sa musela natankovať nafta, môžem si dať tento bloček ako výdaj PHM-réžia? Alebo môže sa to zahrnúť do OC ako náklad súvisiaci s obstaraním, len tam môže ísť len základ, neviem, ako by som potom uplatnila aj DPH.
PHM nie sú súčasťou OC MV,zaúčtuješ to ako ich nákup, s nárokom na odpočet dph(ak máte doklad od platiteľa a aj vy ste platiteľom)
silvia
06.10.11,09:02
Prosím Vás, ak platca DPH predáva ešte neodpísané nákladné auto SZČO-neplatcovi DPH, predajná cena bez DPH na účte 641 môže byť nižšia ako ZC na 541 (je to daňovo uznaný náklad?), a platca odvedie DPH z predajnej ceny, správne?
Diky.
Tweety
06.10.11,09:06
Prosím Vás, ak platca DPH predáva ešte neodpísané nákladné auto SZČO-neplatcovi DPH, predajná cena bez DPH na účte 641 môže byť nižšia ako ZC na 541 (je to daňovo uznaný náklad?), a platca odvedie DPH z predajnej ceny, správne? Áno, správne.
Diky.
V texte.
lucy25
06.10.11,10:25
Dobry den, chcem sa spytat ak firma platca DPH predava auto kategorie N1G fyzickej osobe, je povinnost odviest dan ???? Auto bolo kupene v r.2007 a bol uplatneny odpocet DPH.

Prosim surne !!!
JAJA11
06.10.11,10:35
Dobry den, chcem sa spytat ak firma platca DPH predava auto kategorie N1G fyzickej osobe, je povinnost odviest dan ???? Auto bolo kupene v r.2007 a bol uplatneny odpocet DPH.

Prosim surne !!!

áno, musí ...
Katrina13
11.10.11,10:31
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím potvrdiť či účtujem správne? Za predané auto sa kúpilo nové, ale museli sme časť zobrať na úver a chcem sa spýtať či tú časť kúpnej ceny na úver vyrovnám na faktúre cez ID ako Nákup DM a dať ako uzávierkovú operáciu?
JAJA11
11.10.11,15:51
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím potvrdiť či účtujem správne? Za predané auto sa kúpilo nové, ale museli sme časť zobrať na úver a chcem sa spýtať či tú časť kúpnej ceny na úver vyrovnám na faktúre cez ID ako Nákup DM a dať ako uzávierkovú operáciu?

Myslím, že by ste si mali založiť v účtovníctve nový bankový účet - úver, z ktorého uhradíte faktúru za auto. Splátky úveru budú potom výdavky neovplyvňujúce základ dane. :)
zuzule
11.10.11,19:12
Dobrý deň,
radšej sa spýtam odborníkov, lebo problematika kúpy a predaja MV sa mi zdá zložitá.

S.r.o.- platiteľ DPH kúpila vo februári 2011 od fyzickej osoby nepodnikateľa ojazdené MV. Avšak s autom nie je spokojná ide ho predať opäť nepodnikateľovi. Predáva ho s DPH? A DPH sa vypočíta z predajnej ceny, alebo z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, keďže sa jednalo o ojazdené auto? Mohlo by sa to chápať ako použitý tovar? A-ha, asi nie, lebo to bol majetok. spriávne rozmýšľam?
Ďakujem
Sarlotka
11.10.11,19:45
Dobrý deň,
radšej sa spýtam odborníkov, lebo problematika kúpy a predaja MV sa mi zdá zložitá.

S.r.o.- platiteľ DPH kúpila vo februári 2011 od fyzickej osoby nepodnikateľa ojazdené MV. Avšak s autom nie je spokojná ide ho predať opäť nepodnikateľovi. Predáva ho s DPH? A DPH sa vypočíta z predajnej ceny, alebo z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, keďže sa jednalo o ojazdené auto? Mohlo by sa to chápať ako použitý tovar? A-ha, asi nie, lebo to bol majetok. spriávne rozmýšľam?
Ďakujem

sro predáva ďalej s DPH
Katrina13
12.10.11,03:22
Myslím, že by ste si mali založiť v účtovníctve nový bankový účet - úver, z ktorého uhradíte faktúru za auto. Splátky úveru budú potom výdavky neovplyvňujúce základ dane. :)

To by tak asi bolo keby sme brali úver v banke, ale toto išlo cez nebankovú spoločnosť, ktorá priamo vyplatila predajcu aut do chýbajúcej čiastky a ja mám splátkový kalendár, tak som na porade našla, že si ho nahodiť asi podľa jednotlivých splátok, a tie už budem rozdeľovať ako istina VNZD a úrok ako VOZD, ale tú faktúru , že treba cez ID vyrovnať, len neviem či to dať ako Nákup DM a ako uzávierkovú operáciu?
JAJA11
12.10.11,05:31
To by tak asi bolo keby sme brali úver v banke, ale toto išlo cez nebankovú spoločnosť, ktorá priamo vyplatila predajcu aut do chýbajúcej čiastky a ja mám splátkový kalendár, tak som na porade našla, že si ho nahodiť asi podľa jednotlivých splátok, a tie už budem rozdeľovať ako istina VNZD a úrok ako VOZD, ale tú faktúru , že treba cez ID vyrovnať, len neviem či to dať ako Nákup DM a ako uzávierkovú operáciu?

Myslím, že ako nákup DM, ale nemyslím, že je to uzavierková operácia, je to bežný ID, ostatné, tak ako píšete :-)
JAJA11
12.10.11,05:35
Dobrý deň,
radšej sa spýtam odborníkov, lebo problematika kúpy a predaja MV sa mi zdá zložitá.

S.r.o.- platiteľ DPH kúpila vo februári 2011 od fyzickej osoby nepodnikateľa ojazdené MV. Avšak s autom nie je spokojná ide ho predať opäť nepodnikateľovi. Predáva ho s DPH? A DPH sa vypočíta z predajnej ceny, alebo z rozdielu medzi kúpnou a predajnou cenou, keďže sa jednalo o ojazdené auto? Mohlo by sa to chápať ako použitý tovar? A-ha, asi nie, lebo to bol majetok. spriávne rozmýšľam?
Ďakujem

No je to dosť komplikované a nespravodlivé, keď medzi neplatcov DPH vstúpi platca DPH. Neviem či by nebolo lepšie vrátiť auto predávajúcemu, on vystaví dobropis a ten neplatca DPH ho predá ďalšiemu neplatcovi DPH. Len to je trochu komplikované čo sa týka papierov. Tiež záleží na vzťahu s pôvodným majiteľom a výške DPH, či sa oplatí špekulovať alebo nie ...
Katrina13
15.10.11,09:02
Dobrý deň, poradili by ste mi prosím ako je to s účtovnými odpismi? Platí stále že keď je auto od augusta v podnikaní teda 5 mesiacov, tak treba počítať (5:48) ? Teda účtovné a daňové odpisy sa rovnať nebudú? A rozdiel vyrovnať k 31.12 cez ID?Alebo si môžem v programe nastaviť že účtovné = daňové odpisy, mám v tom trochu zmätok lebo v JÚ treba účto. odpisy viesť len na inventárnej karte, že tam záleží na predpokladanej dobe použiteľnosti, neviem si poradiť ako to teda zaevidovať.
rodina1
15.10.11,13:08
Dobrý deň, poradili by ste mi prosím ako je to s účtovnými odpismi? Platí stále že keď je auto od augusta v podnikaní teda 5 mesiacov, tak treba počítať (5:48) ? Teda účtovné a daňové odpisy sa rovnať nebudú? A rozdiel vyrovnať k 31.12 cez ID?Alebo si môžem v programe nastaviť že účtovné = daňové odpisy, mám v tom trochu zmätok lebo v JÚ treba účto. odpisy viesť len na inventárnej karte, že tam záleží na predpokladanej dobe použiteľnosti, neviem si poradiť ako to teda zaevidovať.

Účtovné odpisy sa ti nemusia rovnať daňovým odpisom. Rozdiel sa nevyrovnáva cez ID.
Skús si preštudovať aj pár tém:
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-43811820-danove-a-uctovne-odpisy-nie-je-to-iste
http://www.porada.sk/t105014-uctovne-a-danove-odpisy.html
http://podnikanie.etrend.sk/podnikanie-uctovnictvo-a-dane/danove-a-uctovne-odpisy-poradna.html
http://www.akopodnikat.sk/index.php?option=com_content&task=category§ionid=8&id=52&Itemid=78
dasasopi
16.10.11,07:16
nejdem vyhľadávať a citovať §, ale aj pri kúpe auta sa treba riadiť ustanoveniami o nadobudnutí tovaru v tuzemsku. Ak tovar/auto kúpiš od neplatiteľa DPH, nemáš doklad a nemôžeš si DPH odpočítať /neplatiteľ DPH neodvádza..............
na druhej strane ako platiteľ pri predaji každého tovaru/auta v tuzemsku DPH odvádzaš.

Ahoj Kejka, chcela by som sa opýtať na DPH pri OA zaradené do majetku kúpeného v roku 2000 od neplatcu DPH. Ak ho chcem predať v 2011 musím vystaviť fa s DPH alebo je to oslobodené podľa §42. Vopred vďaka
Tweety
16.10.11,07:34
Ahoj Kejka, chcela by som sa opýtať na DPH pri OA zaradené do majetku kúpeného v roku 2000 od neplatcu DPH. Ak ho chcem predať v 2011 musím vystaviť fa s DPH alebo je to oslobodené podľa §42. Vopred vďaka
Nie som Kejka, ale ak dovolíš odpoviem, ak ste platiteľom dph, MV predáte s dph. Uvedený § sa vás netýka.
dasasopi
16.10.11,10:34
Ďakujem pekne.
KEJKA
16.10.11,11:10
mie som stotožnená s vyššie uvedenom názore o povinnosti odviesť DPH pri rpedaji OA /obstaranie v r. 2000.
podľa mňa sa prechodné ustanovenia dajú použiť aj na prípad kúpy od nepaltiteľa.
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

som si vedomá množstva períspevkov, dovodov a citácii s opačným názorom.
Tweety
16.10.11,11:14
mie som stotožnená s vyššie uvedenom názore o povinnosti odviesť DPH pri rpedaji OA /obstaranie v r. 2000.
podľa mňa sa prechodné ustanovenia dajú použiť aj na prípad kúpy od nepaltiteľa.
§ 85i
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Na odpočítanie dane, ktorá sa vzťahuje na kúpu a nájom osobného automobilu registrovaného v kategórii M1, sa vzťahuje § 49 ods. 7 písm. a) a § 49 ods. 8 a 9 v znení účinnom do 31. decembra 2009, ak zmluva o kúpe osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 a zmluva o nájme osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 bola uzavretá do 31. decembra 2009 a osobný automobil bol odovzdaný kupujúcemu alebo nájomcovi do 31. decembra 2009.
(2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.

som si vedomá množstva períspevkov, dovodov a citácii s opačným názorom.
Ide ale o to, že tu nebolo vylúčené odpočítanie dph, pretože nebolo akú daň odpočítať, resp. neodpočítať, kedže sa MV kúpilo od neplatiteľa ,teda bez nej.
KEJKA
16.10.11,11:25
iba som si dovolila vyjadriť svoj názor, ktorý sa nezmenil. Podľa mňa MV spadalo do uvedenej kategórie, DPH bola raz odvedená pri prvom predaji nového auta a tak to má zostať. Zásada, že sa vyhýbame duplicitným odvodom DPH pri mojom ponímaní je zachovaná.
Názorý druhých rešpektujem, aj ked ich nezdieľam.
babi2
16.10.11,12:40
Tiež si myslím, že v tomto prípade musí predávajúci fakturovať s DPH. MV kúpil od neplatiteľa a teda neodpočítal DPH z toho dôvodu, že nebolo akú DPH odpočítať a nie žeby neodpočítal DPH z dôvodu vylúčeného odpočtu podľa § 49 ods.7/a platného do 31.12.2011.
Tu je príklad z priloženého linku.
Podľa § 85i ods. 2 novely zákona o DPH, dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH v znení účinnom do 31.12.2009. Platiteľ dane, ktorý po 1.1.2010 predá osobný automobil zaradený v kategórii M1, pri kúpe ktorého v súlade s § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH účinného do 31.12.2009 nemohol odpočítať daň, pri jeho predaji postupuje podľa cit. prechodného ustanovenia novely zákona o DPH, t.j. predaj predmetného automobilu oslobodí od dane podľa § 85i ods. 2 novely zákona o DPH, vzhľadom na to, že pri jeho kúpe do 31.12.2009 bolo vylúčené odpočítanie dane. Príklad: Platiteľ dane kúpil osobný automobil registrovaný v kategórii M1 dňa 15.11.2008 a podľa § 49 ods. 7 písm. a) zákona o DPH pri jeho kúpe nemohol uplatniť odpočítanie dane. Platiteľ dane sa rozhodne v mesiaci júl 2010 predmetný automobil predať. Pri nadobudnutí predmetného automobilu platiteľ dane nemohol odpočítať daň, preto jeho predaj v roku 2010 je oslobodený od dane podľa § 85i ods. 2 zákona o DPH. http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_osaut0210.pdf
KEJKA
16.10.11,15:12
ja to stále považujem za jednostranný pohľad.
babi2
17.10.11,07:46
Myslím, že aj v priloženom linku, odpoveď od Azly, to potvrdzuje, že v tomto prípade bude predaj s DPH. Prikladám tiež vysvetlenie z DRSR, otázka č.12 na str.10 /aj keď sú možno tie čísla v § a písmenká zmenené, podstata je rovnaká/, to je môj názor

http://www.porada.sk/t112785-kupa-auta-od-fyzickej-osoby.html (http://www.porada.sk/t112785-kupa-auta-od-fyzickej-osoby.html)
Vivči
17.10.11,09:51
Ahojte, SZCO platca DPH v roku 2006 kupil osobne auto, nie N1. Odpočítať DPH nemohol. V roku 2011 predal auto fyzickej osobe občanovi. Faktúru vystavil bez DPH. Auto bol odpísaný v roku 2010. SZČO musí dať celú predajnú cenu do príjmov alebo môže odpočítať z tej ceny niečo? Ďakujem za odpoveď!
eva.toth
17.10.11,10:12
Celú predajnú cenu treba zahrnúť do príjmov. Odpisy sa už nedajú uplatniť.
katka s.
19.10.11,14:28
Prosím Vás potrebovala by som potvrdiť moje úvahy. s.r.o. v februári 2011 kúpila jazdené osobné auto M1 z Českej republiky z autobazáru. Dph sme neuplatnili. Ani som ho neuvádzala v daňovom priznaní DPH. V septembri 2011 ho predala FO-nepodnikateľovi. Faktúru s.r.o. vystavila bez vyčíslenia DPH. Nevstupuje do daňového priznania DPH. Ďakujem. Pomotali ma predchádzajúce príspevky.
KEJKA
19.10.11,16:15
ak je sro platiteľ DPH a predala ho v SR, tak DPH na výstupe musí byť.
Katrina13
28.10.11,06:36
Dobrý deň, mohla by som sa prosím spýtať, keď som zaradila nové auto do podnikania 1.9 a staré bolo odhlásené v auguste, v daňovom priznaní mi bude figurovať čo do odpisov aj staré aj nové auto? A mohli by ste mi prosím napísať, ked bude podnikateľ v strate, ako sa riešia účtovné odpisy? Daňové zadám neodpisovať v aktuálnom roku.Ďakujem.
Katrina13
28.10.11,06:43
Dobrý deň, mohla by som sa prosím spýtať, keď som zaradila nové auto do podnikania 1.9 a staré bolo odhlásené v auguste, v daňovom priznaní mi bude figurovať čo do odpisov aj staré aj nové auto? A mohli by ste mi prosím napísať, ked bude podnikateľ v strate, ako sa riešia účtovné odpisy? Daňové zadám neodpisovať v aktuálnom roku.Ďakujem.

A ak by ste mali trpezlivosť, prosím objasnite mi nasledovné: DO uplatním v daňovom priznaní k dani z príjmu + uplatňuje sa tam rozdiel medzi Účtovnou ZC a Daňovou zostatkovou cenou cez odpočítateľnú položku, ktorá tiež znižuje ZD. Takže ak mám auto v hodnote 10.000, DO pri rovnomernom opisovaní budú 2.500 a ÚO vynde pri 60 mesiacoch používania 1166,69. Rozdiel daňovej ZC a účtovnej ZC bude 1.333,31 ( Daň.ZC je nižšia ako účtovná ZC )a o túto sumu môžem tiež znížiť ZD, nevytvára sa tak nejaká duplicita, že odpočítavam viac ako by som mala?Však cez DO bude celé auto odpísané za 4 roky, tak prečo sa tam zahŕňa aj ten rozdiel, príde mi to ako niečo navyše.A prosím ešte ak mi môžete poradiť, ak mi pri predaji auta ostanú nedoodpisované ÚO, neviem ako to uzavrieť.
Katrina13
28.10.11,10:47
Prosím viete mi napísať či je toto správne? Našla som to na www.epi.sk
"
Odporúčaný postup
Podnikateľom odporúčame postupovať nasledovne:

• rozhodnúť sa, ako budú pri výpočte účtovných odpisov postupovať,
• zostaviť odpisový plán,
• na konci každého mesiaca zaúčtovať účtovný odpis ako výdavok ovplyvňujúci ZD a v druhovom členení výdavkov do stĺpca „Prevádzková réžia“,
• k 31. 12. vypočítať odpisy daňové a porovnať ich výšku s odpismi účtovnými,
• v prípade rozdielu, t. j., že výška účtovných odpisov je iná ako výška daňových odpisov, upraviť ZD v zmysle ustanovení ZDP.

Do daňových výdavkov sa započítavajú len daňové odpisy
Podľa § 24 ods. 2 písm. a) ZDP môže podnikateľ započítať do daňových výdavkov len daňové odpisy, ktoré vypočíta podľa ustanovení ZDP. V prípade, že podnikateľ účtuje v priebehu roku do daňových výdavkov, t. j. výdavkov ovplyvňujúcich ZD mesačne účtovné odpisy, musí na konci roku v rámci uzávierkových účtovných operácií upraviť ZD:

• ak daňové odpisy = účtovným odpisom, ZD sa neupravuje,
• ak sú daňové odpisy nižšie ako účtovné odpisy, ZD sa upraví znížením ZD o vypočítaný rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi,
• ak sú daňové odpisy vyššie ako účtovné odpisy, ZD sa upraví zvýšením o vypočítaný rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi. "

Zase inde som čítala že ZD ovplyvňujú len DO a ÚO sú evidované len na karte majetku, ja som už z toho totálne domotaná. Už neviem či teda dávať ÚO každý mesiac ako VOZD do réžie cez ID a 31.12 urobiť korekciu ZD, alebo urobiť k 31.12 len daňový odpis alebo ako? Strašne komplikovaná téma pre mňa.Prosím poraďte.
Katarina
28.10.11,10:57
Ste v téme JU, tak predpokladám že účtujete v JU. Odpisy sa môžu robiť z auta, ktoré je k 31.12.2011 v majetku firmy. V JU už nie ste povinná robiť daňové aj účtovné odpisy. Daňové odpisy sa môžu rovnať účtovným odpisom. Ale ak robíte daňové aj účtovné odpisy, tak ako VOZD zaúčtujete na konci roka daňový odpis. Do výkazu MaZ však zapisujete zostatkovú hodnotu ako rozdiel medzi obstarávacou cenou a účtovnými odpismy. Ak sa mýlim opravte ma.
Katarina
28.10.11,11:17
UO nedávajte každý mesiac ako VOZD, zaúčtujte k 31.12.2011 daňový odpis ako VOZD.
Katrina13
28.10.11,15:26
Takže ak som to správne pochopila, k 31.12 dám VOZD cez ID daňový odpis. Nemusím teda dávať ÚO každý mesiac ako VOZD a 31.12 potom zvyšovať alebo znižovať ZD podľa porovnania s DO? Ale pokiaľ viem, tak ÚO viesť musím na karte majetku lenže auto nebolo celý rok v podnikaní, až od 1.9. môžem teda dať DO = ÚO. Konkrétne zo sumy 19.000 budú DO k 31.12 4.750 a ÚO na karte majetku môžu tiež byť teda 4.750 aj ked sa auto v roku 2011 používalo len 4 mesiace? Myslela som že tu musím rátať účtovný odpis pre jednotlivé mesiace keďže auto nebolo celý rok v podnikaní, čiže by ÚO nerovali sa z DO a z rozdielu by sa znižoval alebo zvyšoval ZD?
Jarka 1
28.10.11,15:57
V jednoduchom účtovníctve sa daňové odpisy dostanú do nákladov na konci roka cez ID. Účtovné odpisy neovplyvňujú ZD. Účtovná zostatková hodnota sa však uvedie vo Výkaze MaZ. V JÚ rozdiel medzi ÚO a DO neovplyvňuje ZD.
Katarina
28.10.11,17:23
Takže ak som to správne pochopila, k 31.12 dám VOZD cez ID daňový odpis. Ano Nemusím teda dávať ÚO každý mesiac ako VOZD a 31.12 potom zvyšovať alebo znižovať ZD podľa porovnania s DO?Nie Ale pokiaľ viem, tak ÚO viesť musímnemusíte, je to na vašom rozhodnutí /bolo obdobie, kedy aj v JU bola povinnosť robiť ÚO, neviem presne, tuším to bolo v roku 2008 a 2009/ v roku 2011 nie ste povinná robiť UO, na karte DHIM označte, že DO=UO na karte majetku lenže auto nebolo celý rok v podnikaní, až od 1.9. môžem teda dať DO = ÚO. Konkrétne zo sumy 19.000 budú DO k 31.12 4.750 ANO a ÚO na karte majetku môžu tiež byť teda 4.750 ANOaj ked sa auto v roku 2011 používalo len 4 mesiace? Myslela som že tu musím rátať účtovný odpis pre jednotlivé mesiace keďže auto nebolo celý rok v podnikaní, čiže by ÚO nerovali sa z DO a z rozdielu by sa znižoval alebo zvyšoval ZD?

Odpoveď v texte
Eríček
21.12.16,17:11
Dobrý deň, chcem sa opýtať aj ja, nakoľko sa vôbec nevyznám v daniach. Keď kúpim osobné auto ako platca DPH v cene povedzme 20 000€ bez DPH, tiež od platcu DPH, tak kedy najskôr ho môžem predať ? Aj o rok ? Je jedno v akej cene keď na auto "hodím" aj DPH ? Môžem ho trebárs o rok predať za 16000€ s DPH ? Veľmi mi s tým pomôžete. Vopred Vám ďakujem za odpoveď :)
KEJKA
22.12.16,07:56
Veľmi ti pomôže, ak auto predáš so stratou 4000 bez DPH v priebehu jedného roka?
Divné počty.
Inak - je to tak auto môžeš kúpiť a následne predať, cena musí byť obvyklá, hlavne závisí komu ho predáš (spriaznené osoby, transferové oceňovanie...............)

Nezadávame dalšie otázky takto, len formou súvisiacej otázky ! - viď vľavo hore.
Takže už sem nebudem reagovať - toto je výnimka, kedže sa blížia Vianoce :-)
Eríček
22.12.16,18:15
Kejka ďakujem za odpoveď...tu ani nešlo tak o sumu či stratu, ale či vôbec auto môžem predať kedykoľvek a za akúkoľvek cenu keď ho nadobudnem bez DPH a predám s DPH. Aká je obvyklá cena ? A keď bude neobvyklá tak čo ? Riadi sa to nejakými pravidlami ? Vďaka za upozornenie no neprispievam sem často tak neviem...teraz odpovedám na tvoju odpoveď. Vďaka za pekný darček pod stromček ;)