helicka15
01.10.11,18:37
Dobrý deň, som čerstvá absolventka a mám ponuku v miestnej škole. Chcela by som sa opýtať, čo znamená morálna bezúhonnosť, ktorú odomňa zamestnávateľ vyžaduje, prípadne čo sa považuje za jej porušenie. Ďakujem.
220870
01.10.11,16:45
Trochu sprosto to napíšem,inak sa to asi nedá a bude to asi najvýstižnejšie.Nesmiete byť ,štetka,alkoholik ,feťák.
miramax1
01.10.11,17:04
Súhlasím s predchádzajúcou odpoveďou, ešte doplním čestná, férová, morálna, mravná, nemôžte mať záznam v registri trestov a nesmie byť voči vám vedené trestné konanie.
Pikoška
01.10.11,17:36
Prosím Vás pekne, a Vy ste sa už stretli niekedy s tým, aby si štetka priznala, že je štetka, alkoholik, že je alkoholik, a feťák, že je feťák? Keby bola na to kolónka v dotazníku, tak by sa musela vypĺňať na detektore lži. A keby sa vypĺňala, tak dobré s nami a zlé preč.;)
logomania
01.10.11,17:53
Pri prijímaní učiteľa do zamestnania si vyžaduje zamestnávateľ odpis z registra trestov nie starší ako 3 mesiace, doklady o vzdelaní a potvrdenie o vstupnej lekárskej prehliadke. Žiadne iné potvrdenie nemôže žiadať.
pe.pe
01.10.11,19:08
Zákon 317/2009 o pedag. a odborných zamestnancoch predpisuje len preukázanie bezúhonnosti (okrem zdravotnej spôsobilosti, odbornej a pedag. spôsobilosti, príp. ovládania štátneho jazyka). Nežiada preukázanie morálnej bezúhonnosti, čo sa vlastne ani nedá, keďže morálka je otázkou spoločenskej dohody.
Logománia uviedla aké "papiere" treba, len by som poopravil...nie odpis z registra trestov, ale výpis z registra trestov.
logomania
02.10.11,11:14
Pridávam k môjmu predchádzajúcemu príspevku: Odo mňa požadovali vždy odpis z registra trestov, pretože tam sú aj tresty, ktoré boli vymazané a vo výpise už nie sú zapísané. Na niektorých školách si chceli urobiť kópiu s čím som nesúhlasila, tak si to len pozreli a vrátili mi ho. Tiež potvrdenie o lekárskej prehliadke. Zabudla som napísať, že to je len doklad o spôsobilosti vykonávať učiteľské povolanie - nie sú tam uvedené žiadne diagnózy a podobne.
buchač
02.10.11,11:30
Prosím Vás pekne, a Vy ste sa už stretli niekedy s tým, aby si štetka priznala, že je štetka, alkoholik, že je alkoholik, a feťák, že je feťák? Keby bola na to kolónka v dotazníku, tak by sa musela vypĺňať na detektore lži. A keby sa vypĺňala, tak dobré s nami a zlé preč.;)

Ide síce o učiteľskú tému , no aj tak si dovolím podotknúť , že v poniektorých iných oblastiach sa určité skutočnosti môžu , ba dokonca aj preverujú ...
Kľudne sa môže dotyčná , preverovaná , osoba od susedovcov dozvedieť , že sa na ňu vypytovali ...na rôzne aspekty správania , alkoholu , drog alebo aj medziľudských vzťahov ...či rodiiných alebo susedských ...
pe.pe
02.10.11,12:01
Pridávam k môjmu predchádzajúcemu príspevku: Odo mňa požadovali vždy odpis z registra trestov, pretože tam sú aj tresty, ktoré boli vymazané a vo výpise už nie sú zapísané. Na niektorých školách si chceli urobiť kópiu s čím som nesúhlasila, tak si to len pozreli a vrátili mi ho. Tiež potvrdenie o lekárskej prehliadke. Zabudla som napísať, že to je len doklad o spôsobilosti vykonávať učiteľské povolanie - nie sú tam uvedené žiadne diagnózy a podobne.

...ja len že k odpisu z registra sa len tak bežná fyzická osoba nedostane, nakoľko oprávnenou osobou (okrem oprávnených orgánov) je len uchádzač o zamestnanie v bezpečnostnej a technickej službe, alebo zamestnanec týchto služieb (pri podaní žiadosti je treba uviesť plný názov služby)...práve kvôli súdom alebo zákonom zahladeným odsúdeniam, ktoré by mohli byť diskriminačné. A použite odpisu pre iné ako uvedené účely je zakázané. Tak aspoň hovorí zákon platný od 1.1.2008.
logomania
02.10.11,13:47
Čiže učiteľovi stačí výpis z registra trestov? Dobre vedieť do budúcnosti. Zámerne som si vyhľadala vo svojich dokumentoch či som si nepomýlila výpis s odpisom - Nie mala som ODPIS. Tak prečo potom odo mňa - učiteľky žiadali odpis ( na súde mi ho dali bez problémov)? Takže ak sa nemýlim tak zamestnávateľ porušil zákon.
misoft
02.10.11,14:03
Skôr - trochu si ho "prispôsobil". Na preukázanie "bezúhonosti" (smiešno to slovo) fakt stačí výpis. Ostatné už predsa spadá pod ochranu osobných údajov (a to ani zamestnávateľ nemá právo porušiť)
pe.pe
02.10.11,14:44
Čiže učiteľovi stačí výpis z registra trestov? Dobre vedieť do budúcnosti. Zámerne som si vyhľadala vo svojich dokumentoch či som si nepomýlila výpis s odpisom - Nie mala som ODPIS. Tak prečo potom odo mňa - učiteľky žiadali odpis ( na súde mi ho dali bez problémov)? Takže ak sa nemýlim tak zamestnávateľ porušil zákon.

Nooo...takže takto...som sa pohrabal v starých zákonoch a od 1.1.2004 do 31.12.2007 sa musel podľa vtedy platného zákona o výkone práce vo verejnom záujme predkladať odpis. Od 1.1.2008 novelizovali tento zákon a tiež zákon o registri trestov a od 1.1.2008 platí to, čo som uviedol vyššie. Takže ak si mala odpis z uvedeného obdobia, je to ok.
...a áno, dnes už len výpis. Nič iné by nám (v školstve) aj tak nedali.

ps: vďaka za inšpiráciu, mám rád zapeklité príbehy :)
logomania
02.10.11,20:14
No ešte posledná poznámočka: posledný odpis z reg. tr. odo mňa pýtali naposledy v apríli 2011! S upozornením, že výpis nie! Ďakujem za vysvetlenie.