Daniela 7
02.10.11,06:59
Ahojte
Pýtam sa to dopredu.Mám eshop a účto si robím sama v programe alfa.Mám ale dilemu.Všetok predaj tovaru robím len cez internet.Takže aj zasielam faktúry v balíčkoch.Vediem si len skladovú evidenciu.Viem,že ak všetko prebieha cez net,stačí poslať s tovarom len faktúru.Ako sa ja preukážem daňovej kontrole,ak bude chcieť všetky výdavkové a príjmové doklady?Aj s podpismi?Veď mne nikto nič vlastne nebude podpisovať,keď tovar bude zaplatení dopredu a ja ho následne aj s faktúrou pošlem späť?A ktoré doklady z programu alfa ja musím kontrole preukázať?Stačí ich len vytlačiť a to im dať? A ešte fyzicky sklad ja nevediem,na drobný tovar mi stačí len malá polička.Môžu kontrolovať aj počet,či sedí množstvo tovaru?Musím si viesť aj cenník-ten tiež kontroluju?A či musia robiť kontrolu u mňa doma,alebo stačí len papiere zaniesť na DÚ ak ja nemám priestory na kontrolu?A dúfam že toto bude posledná otázka,z každej zaslanej faktúry si robím ešte pre seba,overuje si kontrola,či tie osoby naozaj ten tovar zaplatilia prebrali?Viem,že je tých otázok veľa ale naozaj mám dilemu a potrebujem súrne poradiť.
Danielle369
02.10.11,05:07
KEJKA
02.10.11,05:30
Ahojte
Pýtam sa to dopredu.Mám eshop a účto si robím sama v programe alfa.Mám ale dilemu.Všetok predaj tovaru robím len cez internet.Takže aj zasielam faktúry v balíčkoch.Vediem si len skladovú evidenciu.Viem,že ak všetko prebieha cez net,stačí poslať s tovarom len faktúru.........odpoved je v odporúčanom linku
Ako sa ja preukážem daňovej kontrole,ak bude chcieť všetky výdavkové a príjmové doklady?Aj s podpismi?
Veď mne nikto nič vlastne nebude podpisovať,keď tovar bude zaplatení dopredu a ja ho následne aj s faktúrou pošlem späť?................podľa zadania nebudeš mať PPD týkajúce sa predaja? ak by si prijala hotovstnú platbu tak áno, ale od 1.1.2012 povinne musí byť v ERP, tomu sa asi chceš vyhnúť.
A ktoré doklady z programu alfa ja musím kontrole preukázať?Stačí ich len vytlačiť a to im dať?
viacmenej áno, ale musia byť usporiadané, musia mať prílohy preukazujúce účtovný prípad, ak to nie je zrejmé so samotného dokladu.
A ešte fyzicky sklad ja nevediem,na drobný tovar mi stačí len malá polička.Môžu kontrolovať aj počet,či sedí množstvo tovaru?......samozrejme, môžu, skladovú evidenciu musíš viesť.
Musím si viesť aj cenník-ten tiež kontroluju?....cenník potrebuješ kvôli zákazníkom a je predmetom inej kontroly.
A či musia robiť kontrolu u mňa doma,alebo stačí len papiere zaniesť na DÚ ak ja nemám priestory na kontrolu?
to budeš mať vo výzve z DU, či máš doniesť doklady alebo vyčkať na kontrolu doma, následne sa s nimi dá dohodnúť podľa podmienok.................

A dúfam že toto bude posledná otázka,z každej zaslanej faktúry si robím .............čo? kopiu?ešte pre seba,
overuje si kontrola,či tie osoby naozaj ten tovar zaplatilia prebrali? .je možné aj miestne zisťovanie,iste, všetko podľa okolností a následných zistených skutočností počas kontroly. Nie je však dôvod overovať príjem tržby, ktorú priznávaš, ale je možná kontrola z dôvodu overenia výšky tržby.
Viem,že je tých otázok veľa ale naozaj mám dilemu a potrebujem súrne poradiť......Vari ťa čaká kontrola? Už samotná formulácia mne indikuje /prepáč/, že tvoje podnikanie obsahuje aj niektoré špekulácie, možno sa mýlim, určite však nesúdim, všetko v rámci zákona pripúšťam.
Daniela 7
02.10.11,05:51
Kejka
Ďakujem za odpoveď
BUdem to tu ešte študovať.Podotýkam aj keď to možno tak znie,nejde o žiadne špekulácie.Začala som ešte len v lete podnikať,takže kontrola mi ešte nehrozí.Len som sa to pýtala dopredu,lebo v účto som len začiatočník a rada by som robila všetko poriadne už na začiatku,aby ma nič neprekvapilo.Napr.pri otázke,či ten tovar prebrali či si to overujú nejde o žiadnu špekuláciu.Ale pokiaľ ja viem,ked mne kedysi prišiel nejaký tovar a ja som nebola SZČO a tovar bol v poriadku,po istom čase som faktúru vyhodila a ak by sa ma niekto na to pýtal,tak by som vôbec nevedela o čo išlo.Tak len preto som sa to pýtala.Potom nejde o to vyhnuť sa reg.pokladni,lebo ja som odjakživa chcela tovar predávať len cez eshop.Vyše 2 rokov som sa rozhodovala.A aj na začiatok mi stačí ozaj malá investícia.
KEJKA
02.10.11,06:03
v poriadku, treba sa pýtať. Samozrejme, že občan=tvoj zákazník nie je povinný uchovavať doklady o nákupe, ved aj ja ich zväčša po vypršaní záručnej doby vyhadzujem. Pýtala si sa na možnosť a zo strany kontroly DU je podľa mňa možné všetko.
Ty máš mať všetko v poriadku u seba a z toho, čo si popísala, ti chýba akurát skladová evidencia. Ja účtujem e-shopy a zatiaľ každého klienta som bez problémov presvedčila, aby skladovú evidenciu viedol. Akceptovali to a majú aspoň prehľad, čo nie je predané, resp. vyfakturované a kedy vlastne ten tovar kúpili.
Na začiatku stačilo, ked si na každú DF označili číslo OF a aj opačne. Neskôr si zaviedli excelovský systém tabuliek a jedna dokonca má program na skladové hospodárstvo. Je to vich záujme.
Daniela 7
02.10.11,07:23
Kejka
K tým faktúram by som sa chcela opýtať,ak mi ľudia za tovar zaplatia dopredu,stačí mi evidovať v PD len evidenciu pohľadávok typ dokladu faktúra,alebo musím v alfe ako typ dokladu dať najprv preddavkovú faktúru?Zdá sa mi to dosť komplikované.
Economic
02.10.11,08:29
Mali by ti sedieť vystavené faktúry s ich úhradami /samozrejme za predpokladu, že boli uhradené/. V Alfe sa dá vždy priradiť úhrada ku konkrétnej faktúre a j k partnerovi /zákazníkovi/ . Ak by si k prijatej platbe za zálohovú FA ešte v ten deň vystavila vydanú FA bolo by to jednoduché párovanie. V JÚ zdaňuješ vlastne len to čo Ti fyzicky príde ako tržba za tovar alebo úhrada FA. Alfa je veľmi dobrý program a keď budeš využívať všetky jej možnosti. nemala by si mať pri daňovej kontrole problém. Určite doporučem aj ja viesť sklad.
Daniela 7
02.10.11,08:39
Takže ak som to dobre pochopila,niekto si v eshope objedná tovar.Ja tam mám vedenú len platbu vopred na účet.V deň ako mi prídu na účet od neho peniaze,v PD si dám do pohľadávok sumu ktorú mi uhradil aj s dátumom úhrady a následne túto úhradu dám ako uhradenú do PD ako príjem na bankový účet.?A spolu s tovarom pošlem vlastne faktúru s dátumom úhrady na účte.Je to tak?
Economic
02.10.11,08:45
V peňažnom denníku úhrada bankou zadáš úhrada pohľadávky a vypáruješ si medzi tým vystavenú faktúru. Pohľadávky eviduješ v evidencii pohľadávok, ktoré sa Ti tam automaticky zaradia po vystavení fakúry cez FAKTURÁCIU,. Detto Tvoje dodávateľské faktúry po ich zaúčtovaní sa Ti rovno dostanú do evidencie Tvojich záväzkov. Potom účtuješ o úhrade záväzkov. Faktúru zašleš s dátumom úhrady. Áno
Daniela 7
02.10.11,08:51
Takže niečo také ako preddavková faktúra nie je pre mňa povinná.Však?A tie dátumy zadávam ako sú na bankovom výpise?
Economic
02.10.11,08:54
Takže niečo také ako preddavková faktúra nie je pre mňa povinná.Však?A tie dátumy zadávam ako sú na bankovom výpise?

Presne tak. Preddavkové faktúry nám slúžia ako akási istota.... Aspoň ja to tak robievam bežne. Nie je to povinnosť ich vystavovať. Dátumy úhrady napíšeš tak, ako nabehli na bankový účet, áno.