kuzmin
02.10.11,15:41
Dobrý deň prajem, potrebovala by som poradiť.
S manželom sme v rozvodovom konaní, on pracuje v Anglicku na živnosť, ktorú má otvorenú tam a ja som momentálne práceneschopná s tým, že som si bola nútená začať vybavovať invalidný dôchodok, nakoľko som už po druhom infarkte.
Teraz nám vytýčili pojednávanie na tento mesiac oktober. On v prepočte na Eurá zarába mesačne cca 2100 eura, ja kedže som už 10 mesiacov na PNke mám akurát nemocenské dávky, čo je 300 na mesiac, rodinné prídavky poberá on v Anglicku.
On si udal v návrhu na rozvod 160 eura na dcéru (16 ročná, druhý ročník gymnázia) a 140 eura na syna (5 ročný, predškolská výchova v materskej škôlke).
Ja som s právnikom na vyjadrenie k návrhu dala požiadavku 400 na dcéru a 300 na syna.
Pokiaľ som chodila do práce, tak som mala plat cca 580 eura, teraz neviem koľko mi vypočítajú invalidný dôchodok. ale určite to bude menej ako som zarábala v práci.
Preto sa pýtam, ak na súde neuznajú a nestanovia výšku výživného podľa mňa, či môžem žiadať aj ja na seba výživné.
Problém je však v tom, že už teraz píše dcére, že on nemá peniaze a nič nám platiť nebude, ako treba postupovať potom?
Bývame v podnájme a nechceme zostať na ulici.
Ďakujem za skorú odpoveď.
bubkoch
02.10.11,14:18
ako a cim preukazes ze tvoje náklady na dve deti presahuju 700€ mesacne ??? vyzivne je na deti, nie na tvoj kralovsky beztarostny zivot za exmuzove peniaze
uz navrh tvojho muza je velkorysý, dufam ze s tvojou sprostou vypocitavostou ta sudy poslu kade lahsie
btw: o vyzivne na rozvedeneho manzela mozes poziadat bez ohladu na vysku vyzivneho na deti ...
misoft
02.10.11,14:32
ako a cim preukazes ze tvoje náklady na dve deti presahuju 700€ mesacne ??? vyzivne je na deti, nie na tvoj kralovsky beztarostny zivot za exmuzove peniaze Trochu tvrdé vyjadrenie, ale nie je ďaleko od pravdy. 400€ na 16-ročnú a 300€ na 5-ročného je trochu veľa - treba brať reálne, aké náklady sú vynaložené + pripočítať nejaké to percento na prilepšenie (pre deti) - asi 300+170€ (počítať pri 5-ročnom, že rastie a stále je potrebné niečo nové kupovať, 16-ročná kočka tiež už nie je malá - má svoje sny). Okrem toho pri deťoch treba uvažovať aj o pridaných nákladoch - žijú s matkou a musí sa platiť nájomné, stravujú sa - kupovať potraviny, potrebujú hygienu - hygienické potreby a voda, treba platiť miestne dane (aj za deti) - to všetko sú náklady, ktoré treba platiť. Takže toto si prestrelil. Nevieš, ako je to starať sa sám o dve deti, pričom s jedným plieska puberta o stenu a druhé o dva roky pôjde do školy- opäť ďalšie náklady.


Preto sa pýtam, ak na súde neuznajú a nestanovia výšku výživného podľa mňa, či môžem žiadať aj ja na seba výživné. Áno
Problém je však v tom, že už teraz píše dcére, že on nemá peniaze a nič nám platiť nebude nezáujem - plať, ako treba postupovať potom? Náhradné výživné, prípadne exekúcia - zablokujú mu účty - pokiaľ je v zahraničí, obrátiť sa na Centrum právnej pomoci.
Bývame v podnájme a nechceme zostať na ulici.
kuzmin
02.10.11,14:35
kráľovský život? 450 platím za byt ja poberám 300, deti tu bývajú so mnou, ja som nezapríčinila že nám banka zobrala rodinný dom a po druhé, dcéra chodí na ZUŠku a hrá v kapele, čo sú nemálé vydavky, cestovné a strava je kde?
malý má zvýšené náklady na zdravotnú staroslivosť, lebo je alergik, náš výdaj mesačný aj z nájmom je teraz 960 euro zdokladovaných pane, keby som pracovala, tak zarobím aj viac.... nikdy som nikomu nič zlé nepriala, ale vám by som toto dopriala PANE
bubkoch
02.10.11,14:39
Trochu tvrdé vyjadrenie, ale nie je ďaleko od pravdy. 400€ na 16-ročnú a 300€ na 5-ročného je trochu veľa - treba brať reálne, aké náklady sú vynaložené + pripočítať nejaké to percento na prilepšenie (pre deti) - asi 300+170€ (počítať pri 5-ročnom, že rastie a stále je potrebné niečo nové kupovať, 16-ročná kočka tiež už nie je malá - má svoje sny). Okrem toho pri deťoch treba uvažovať aj o pridaných nákladoch - žijú s matkou a musí sa platiť nájomné, stravujú sa - kupovať potraviny, potrebujú hygienu - hygienické potreby a voda, treba platiť miestne dane (aj za deti) - to všetko sú náklady, ktoré treba platiť. Takže toto si prestrelil. Nevieš, ako je to starať sa sám o dve deti, pričom s jednym plieska puberta o stenu a druhé o dva roky pôjde do školy- opäť ďalšie náklady.
prave naopak, viem velmi dobre co je to starat sa o 2 deti ... a viem ake su na nich naklady ... na nakladoch sa maju podielat obaja, takze vyzivne 700€ znamena ze skutovcne naklady su este o dost vyssie ...
pytat 700€ na dve deti je užera
tych 300+150 = 450 si ako spocital ? chces povedat ze naklady na dve deti v takom veku su vyse 600€ mesacne (ked pocitam ze aj matka sa musi podielat na nakladoch) ?
kuzmin
02.10.11,14:43
prave naopak, viem velmi dobre co je to starat sa o 2 deti ... a viem ake su na nich naklady ... na nakladoch sa maju podielat obaja, takze vyzivne 700€ znamena ze skutovcne naklady su este o dost vyssie ...
pytat 700€ na dve deti je užera
tych 300+150 = 450 si ako spocital ? chces povedat ze naklady na dve deti v takom veku su vyse 600€ mesacne (ked pocitam ze aj matka sa musi podielat na nakladoch) ?




súhlasím, ale vážený pane asi ste dobre nečítal, že som po dvoch infarktoch a vybavujem invalidný, ktorý nebude stačiť ani na náklady spojené z bytom nie ešte na mňa a deti,
bubkoch
02.10.11,14:48
súhlasím, ale vážený pane asi ste dobre nečítal, že som po dvoch infarktoch a vybavujem invalidný, ktorý nebude stačiť ani na náklady spojené z bytom nie ešte na mňa a deti,
na to, ze ste po dvch infarktoch na invalidnom a vase moznosti pracovat su vyrazne obmedzene, vymysleli institut "vyzivne na rozvedeneho manzela" ... podmienky na jeho priznanie si lahko vygooglite, vyzivne na deti nema suplovat vas príjem ... ale to súdy nastastie vedia
Xanti
02.10.11,14:50
Bubkoch,
čo sa týka výživného na rozvedeného manžela tak toto je možné len do 5 rokov po rozvode a potom sa zadávateľka pôjde aj s deťmi pásť? Si zbytočne tvrdý.
misoft
02.10.11,14:52
tych 300+150 = 450 si ako spocital ? Toto som zadal nie podľa zákonov, ale podľa reality. kuzmin doplnila ale ďalšie skutočnosti, takže môj odhad tým pádom ide do ľuftu.
BTW: môj brat (rozvedený) platí na svoju 18-ročnú dcéru 250€ (študuje), je nezamestnaný (berie akúkoľvek prácu - i krátkodobú). Jeho ex... sa opäť vydala, má príjem 800€, jej man... má príjem 1200€. A to ešte mala toľko trúfalosti, že žiadala, aby ešte aj jej platil 300€ (pri ich príjme!) - našťastie na súde to neprešlo, ba dostala od sudkyne ústne napomenutie za nemorálnosť. Okrem toho - jeho dcéra je u neho každý deň (našťastie je plnoletá, takže sa nemusí pýtať, aby sa s nim stretávala), tiež ho to niečo stojí.
kuzmin
02.10.11,14:54
ako a cim preukazes ze tvoje náklady na dve deti presahuju 700€ mesacne ??? vyzivne je na deti, nie na tvoj kralovsky beztarostny zivot za exmuzove peniaze
uz navrh tvojho muza je velkorysý, dufam ze s tvojou sprostou vypocitavostou ta sudy poslu kade lahsie
btw: o vyzivne na rozvedeneho manzela mozes poziadat bez ohladu na vysku vyzivneho na deti ...


a ešte niečo by som chcela Vám pane napísať, on sám tvrdil že mi zaplatí také výživné ako je v anglicku a to vykrikoval aj pred právnikmi že 20-30% z platu, jeho plat sa pohybuje 2100-2500 euro na mesiac, tak koľko je to percent? ak si to viete vypočítať, tak ak sa oháňa anglickými mierami, tak to aj žiadam, nič viac nič menej
Tweety
02.10.11,15:14
a ešte niečo by som chcela Vám pane napísať, on sám tvrdil že mi zaplatí také výživné ako je v anglicku a to vykrikoval aj pred právnikmi že 20-30% z platu, jeho plat sa pohybuje 2100-2500 euro na mesiac, tak koľko je to percent? ak si to viete vypočítať, tak ak sa oháňa anglickými mierami, tak to aj žiadam, nič viac nič menej
AK on sám také výživné navrhne, a súd bude súhlasiť, budeš mať vyhraté. Veď rozvodom neprestáva byť otcom. Ak má peňazí dosť a chce byť veľkorysý, nech prispieva.
kuzmin
02.10.11,15:24
AK on sám také výživné navrhne, a súd bude súhlasiť, budeš mať vyhraté. Veď rozvodom neprestáva byť otcom. Ak má peňazí dosť a chce byť veľkorysý, nech prispieva.

lenže problém je v tom že do návrhu dal len 160 + 140 a ústne mi povedal že mi zvyšok bude doplácať, lenže ja tomu predsa nemôžem veriť ak to nie je dané písomne, fakt nie som padnutá na hlavu, tak písomne chce platiť 300 a k tomu by mi len tak dával 400 na dobré slovo? veď tomu predsa nikto neuverí, tak som to dala ja písomne do odôvodnenia....
misoft
02.10.11,15:27
lenže problém je v tom že do návrhu dal len 160 + 140 a ústne mi povedal že mi zvyšok bude doplácať, lenže ja tomu predsa nemôžem veriť ak to nie je dané písomne, fakt nie som padnutá na hlavu, tak písomne chce platiť 300 a k tomu by mi len tak dával 400 na dobré slovo? veď tomu predsa nikto neuverí, tak som to dala ja písomne do odôvodnenia...

Co je psáno - to je dáno! Asi tak!
Ice dive
02.10.11,16:02
no ale zase píšeš, že je živnostník, t.j 2100 -2500 ečiek nemusí byť každý mesiac samozrejmosť... budúci mesiac to už tak byť nemusí... preto asi jeho opatrnosť, že 300 eur na papiery a 400 na dobré slovo...
kuzmin
02.10.11,17:20
no ale zase píšeš, že je živnostník, t.j 2100 -2500 ečiek nemusí byť každý mesiac samozrejmosť... budúci mesiac to už tak byť nemusí... preto asi jeho opatrnosť, že 300 eur na papiery a 400 na dobré slovo...

lenže on robí ako živnostník pre firmu už tretí rok, a k rozvodu dodal daňové priznanie, a pochybujem že by sa osamostatnil, to by nemal také pohodlie, cez týždeň mu platí zamestnávateľ stravu aj ubytovanie a vozí sa na služobnom aute, takže ešte aj benzín platí firma, jeho náklady sú akurát cez víkendy, to je veľký rozdiel ako tu na slovensku,
arizona
02.10.11,17:38
Never zas vsetkemu,mozno trosku prikrasluje .-)

Ani zivnostnici v GB nemaju vzdy na ruziach ustlane.Stale castejsie sa stava, ze nie je praca,alebo ze pracu daju radsej domacim ...ako zivnostnik ma tiez urcite naklady,musi platit dane atd.

Neviem, preco si tu spominala "anglicke vyzivne".
Ved on je Slovak,iba v GB pracuje nie? A deti ziju na Slovensku a predpokladam, ze aj sud bude na SK. Takze si myslim, ze sa bude vychadzat zo slov. zakonov aj ked mu urcite dost navysia kvoli jeho vacsiemu prijmu.