hrabal
06.09.04,16:20
Nakolko som - napriek niekolko desiatkam dotazov na Min.financii aj Danovom urade -
este stale nedostal relevantne informacie / jednoznacne vysvetlenie k dolu uvedenej problematike,
obraciam sa na Vas s opakovanou ziadostou o vycerpavajuce a seriozne stanovisko:


A. nedostal som zatial relevantne vyjadrenie k nizsie uvedenemu dotazu:

1. Budu spatne povazovane za prijem a zdanovane (ako prijem) aj pohladavky zivnostnikov vzniknute pred 31.12.2004 ,
teda aj v pripade zivnostnikov prechadzajucich zo zakona na podvojne uctovnictvo od 1.1. 2005 ??
(Pokial ANO, akym sposobom bude taka dodatocna dan vymahana, pokial je zivnostnik bez prostriedkov?)

2. Budu spatne zdanovane aj SKLADOVE ZASOBY vzniknute pred ucinnostou zakona i v pripade zivnostnikov
prechadzajucich zo zakona na podvojne uctovnictvo od 1.1. 2005 ??
(aj ked za ne uz danovnik odviedol DPH pri ich kupe a je bez prostriedkov ?)
M3G
06.09.04,19:29
Byť Vami, pozrel by som si zopár diskusií v okolí jednoduchého a podvojného účtovníctva, je tam veľa zaujímavostí.

1. Pohladávky budú považované za výnos v plnom rozsahu, jedinú možnosť máte asi v čiastočnom odpise pohľadávok, ktoré sú po splatnosti, do nákladov. Čo sa týka vymáhania - daňový úrad predpokladá, že keď máte pohľadávky za milión, tak by nemal pre Vás robiť problém uhradiť 190 tisíc daní.

2. Rovnako aj pri zásobách - keď ste zásoby nakupovali, nákup išiel do výdavkov, ktoré Vám znižovali daň z príjmov. Teraz na vyrovnanie Vám to pôjde do výnosov.

Môj názor: zatiaľ nikto nevie, ako to v skutočnosti bude, predpokladám však, že príslušné ministerstvo sa do konca roka vyjadrí a vydá nejaký výnos, ktorý by zabránil likvidácii malého a stredného podnikateľa.......
M3G
11.09.04,08:47
Presne ako som hovoril, konečne si uvedomili, že ten prechod je blbosť a povinnosť prechodu z JÚ na PÚ už zrušili...