brunko4
02.10.11,16:21
Dobrý deň, potrebovala by som poradíť ohľadom predčasného dôchodku. Dátum narodenia mám február 1953 a jedno dieťa. Odrobených mám rokov až až, ale teraz už 3 roky vykonávam osobnú asistenciu ZŤP a to 5x9 hod. v týždni- teda v pracovné dni. Podávam ročné daňové priznanie z príjmu, ale zdravotné a dôchodkové poistenie platí štát. Ide mi o to či by som to aj naďalej mohla v takomto rozsahu vykonávať bez obmedzenia. vyzerá to dobre, ale neplynie mi z tejto práce nárok na dovolenku ani PN, keby som marodovala. Mohol by mi prosím niekto poradiť???
veronikasad
02.10.11,14:26
Tvoj dôch.vek je 60 rokov, 6 mesiacov. O predčasný dôchodok môžeš požiadať najskôr dva roky pred dovršením dôch.veku.
Nie je možný súbeh poberania PSD a dôch.poistenia, PSD ti pozastavia.
brunko4
02.10.11,15:44
čo to je PSD? No to by som už ten vek aj spľňala. Štát by ušetril na odvodoch.
brunko4
02.10.11,15:50
čo to je PSD? No to by som už ten vek aj spľňala. Štát by ušetril na odvodoch.
veronikasad
02.10.11,15:51
čo to je PSD? No to by som už ten vek aj spľňala. Štát by ušetril na odvodoch.
PSD= predčasný starobný dôchodok. V súbehu s ním nemôžeš vykonávať osobnú asistenciu.

Za každých 30 kal. dní sa PSD kráti o 0,5 %.
Katy a R
02.10.11,16:04
PSD= predčasný starobný dôchodok. V súbehu s ním nemôžeš vykonávať osobnú asistenciu.

Za každých 30 kal. dní sa PSD kráti o 0,5 %.

Ale môže - aspoň ja tam také obmedzenie nevidím ... len teda treba upraviť rozsah OA tak, aby nebol platcom dôchodkového poistenia štát.;) (odhlásiť sa)

.. inak ten terajší rozsah OA je poriadny! dá sa to zvládnuť?
brunko4
02.10.11,16:41
ale áno od 7-16 ,
Stefan2005
02.10.11,16:56
... od 1.1.2011 - z postavenia samostatne zárobkovo činnej osoby na účely sociálneho poistenia bude vyňatá fyzická osoba, ktorá má podľa zmluvy o výkone osobnej asistencie vykonávať osobnú asistenciu fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím.
brunko4
03.10.11,15:52
to akože čo znamená?
Katy a R
04.10.11,09:23
to akože čo znamená?

.. no, že si to treba dobre prepočítať - je tam veľa vecí dôležitých... aj by si mohla požiadať o PD - samozrejme treba počítať s tým krátením (ako píše Veronika)... Predpokladám, že si prihlásená na dôchodkové poistenie . Ak je to tak, tak momentálne platí za teba štát z min VZ- čiže dôležité je tiež, aký si mala VZ v minulosti .. či si teraz náhodou "nekazíš" dobrý OMB :confused:. - aj keď dobu poistenia získavaš .....
katka228
30.12.12,18:44
Dobrý večer,chcela by som sa pýtat že kedy by mohla moja mamka ist do predcasny dochodok,ked ma 30rokov odrobených 3 plnolete deti a uz ma 57 rokov.
Doteraz furt ju odmietli, enviete poradit ako by mohla ist do dochodku,alebo do invalid labo ma silnu trombozu v nohach.
dakujem
veronikasad
30.12.12,19:00
Dobrý večer,chcela by som sa pýtat že kedy by mohla moja mamka ist do predcasny dochodok,ked ma 30rokov odrobených 3 plnolete deti a uz ma 57 rokov.
Doteraz furt ju odmietli, enviete poradit ako by mohla ist do dochodku,alebo do invalid labo ma silnu trombozu v nohach.
dakujem
Dôchodkový vek tvojej matky je

Váš dôchodkový vek:
58 rokov a 6 mesiacov

PSD je nepriznali zrejme preto, že vypočítaný starobný dôchodok, krátený z titulu odchodu do predčasného SD nedosiahol 1,2-násobok sumy životného minima plnoletej osoby. Musí počkať na dovršenie riadneho dôchodkového veku (58 rokov, 6 mesiacov)



(1) Poistenec, ktorý nie je sporiteľ podľa osobitného predpisu, 1) má nárok na predčasný starobný dôchodok, ak ku dňu, od ktorého žiada o jeho priznanie,

a) bol dôchodkovo poistený najmenej 15 rokov,
b) chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
c) suma predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1, 2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitného predpisu.56)
Mila123
30.12.12,19:21
ak nemá nárok na priznanie PSD, nech skúsi i keď má menej ako 2 roky do SD , podľa môjho názoru , v tomto prípade ak má zdravotné problémy vznikne nárok na ID.......záleží na posúdení zdravotného stavu posudkovým lekárom......
wagner
30.12.12,19:26
Pokiaľ vybaví ID, tak jej vznikne aj nárok na SD. Vieš že dnes má každý čas