Daniela 7
03.10.11,14:23
Ahojte poraďáci
A som tu opäť.Ako sa prosím vás zaúčtuje v JÚ v programe alfa mesačný poplatok za telefón paušál v O2?A tiež keď mi v januári 2012 príde faktúra za telefón ale za december 2011 ako sa to presne v alfe zapíše a zaúčtuje? Moc ďakujem
mondes
03.10.11,14:49
Ahojte poraďáci
A som tu opäť.Ako sa prosím vás zaúčtuje v JÚ v programe alfa mesačný poplatok za telefón paušál v O2?A tiež keď mi v januári 2012 príde faktúra za telefón ale za december 2011 ako sa to presne v alfe zapíše a zaúčtuje? Moc ďakujem

Faktúru zaeviduješ do záväzkov. Ako predmet fakturácie ja dávam napr. poplatky za telefón a stlpec peňažného denníka - Prevádzková réžia. Úhradu dávaš cez peňažný denník - výdavok z banky a cez F7 si pohľadáš záväzok, ktorý chceš uhradiť a zaškrtneš úhrada záväzku.

Čo sa týka decembrovej faktúry, tak postupuješ rovnako. V ktorom roku uhrádzaš faktúru, v tom roku ju dávaš do výdavkov.
Daniela 7
03.10.11,16:38
Veľmi pekne ďakujem
A ešte by ma zaujímalo,či v alfe môžem mať ešte pred prvým vkladom podnikateľa v PD výdavky na podnikanie pred začatím živnosti,ale súvisiace so živnosťou.Dala som si tieto výdavky v PD cez ten interný doklad a s dátumom začatia podnikania.Alebo to nie je dobre?
Katka22
03.10.11,18:44
Veľmi pekne ďakujem
A ešte by ma zaujímalo,či v alfe môžem mať ešte pred prvým vkladom podnikateľa v PD výdavky na podnikanie pred začatím živnosti,ale súvisiace so živnosťou.Dala som si tieto výdavky v PD cez ten interný doklad a s dátumom začatia podnikania.Alebo to nie je dobre?
Dobrý večer
Výdavky na podnikanie pred začatím živnosti zaúčtujete cez interný doklad .
Daniela 7
03.10.11,19:02
A ako zaúčtujem telefon,ktorý je s dobíjaním?Viem,že sú to záväzky v PD,ale musím si visť aj ceniny?A čo bude môj daňový doklad?
Katka22
03.10.11,19:13
A ako zaúčtujem telefon,ktorý je s dobíjaním?Viem,že sú to záväzky v PD,ale musím si visť aj ceniny?A čo bude môj daňový doklad? doklad je ta kartička .
A cez záväzky by som to nedávala, ale priamo ako výdaj z pokladne .
Daniela 7
03.10.11,20:01
Takže si dám výdaj z pokladne,alebo účtu a ako účel je to prevádzková režia.Je to OK?
ego.mc
04.10.11,05:09
Veľmi pekne ďakujem
A ešte by ma zaujímalo,či v alfe môžem mať ešte pred prvým vkladom podnikateľa v PD výdavky na podnikanie pred začatím živnosti,ale súvisiace so živnosťou.Dala som si tieto výdavky v PD cez ten interný doklad a s dátumom začatia podnikania.Alebo to nie je dobre?
Nie, nie je to dobre. :)
Výdavky pred začatím živnosti zaúčtujete cez interný doklad až v uzávierkových operáciách.
Daniela 7
04.10.11,06:57
Takže až na konci kalendárneho roka?A ako presne sa to v alfe robí?
Daniela 7
05.10.11,10:53
Ahojte súrne by som potrebovala vedieť,či postupujem správne hlavne od účtovníkov v alfe.Vediem jednoduché účto a nie som platca DPH.Dnes som si kúpila v O2 sim kartu na dobíjanie.Telefon je na firmu.Bol mi vydaný bloček v hodnote ... €. Je tento bloček daňovo uznatelným? A v PD som si to dala ako výdavok z pokladne a účel som dala prevádzková réžia.Je to tak správne?A ešte ked si budem chodiť kupovať dobíjací kupón do predajne robím to tak isto,však?Bloček si odložím a to je všetko?MOc prosím o odpoveď
Ďakujem
mondes
05.10.11,11:06
Ahojte súrne by som potrebovala vedieť,či postupujem správne hlavne od účtovníkov v alfe.Vediem jednoduché účto a nie som platca DPH.Dnes som si kúpila v O2 sim kartu na dobíjanie.Telefon je na firmu.Bol mi vydaný bloček v hodnote ... €. Je tento bloček daňovo uznatelným? A v PD som si to dala ako výdavok z pokladne a účel som dala prevádzková réžia.Je to tak správne?A ešte ked si budem chodiť kupovať dobíjací kupón do predajne robím to tak isto,však?Bloček si odložím a to je všetko?MOc prosím o odpoveď
Ďakujem

Áno, samozrejme, že bloček je daňovo uznateľným. Ešte ja by som si tú prevádzkovú réžiu rozčlenila, napr. by som dala "mobilný telefón". A bloček pripnúť k výdavkovému pokl. dokladu. Buď si ho vytlačíš, alebo môžeš aj ručne vypísať, pripnúť k nemu bloček a zaradiť do účtovníctva.
Daniela 7
05.10.11,11:19
Takže to isté robím aj ked si budem raz za čas kupovať dobíjací kupón,však?A ked si vytlačím ten výdavkový pokladničný doklad z alfy,netreba tam aj podpisy?Alebo stačí len ten môj.
ego.mc
05.10.11,11:31
Takže to isté robím aj ked si budem raz za čas kupovať dobíjací kupón,však? Áno. A ked si vytlačím ten výdavkový pokladničný doklad z alfy,netreba tam aj podpisy?Alebo stačí len ten môj. Stačí Váš.
Odpoveď v texte.:)
Daniela 7
05.10.11,11:34
Ďakujem
Katrina13
06.10.11,06:26
Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť, keď príde FA za december 2011 v januári 2012 ako bolo spomenuté, zaevidujem ju do záväzkov v januári 2012 a aj ju v januári uhradím, ale DPH by mala ísť do DP do IV.Q . 2011 ak príde FA do 25 dňa v mesiaci, je to správne? Lenže výpis z účtu zase za január príde až vo februári, kedy už DP musí byť odovzdané, ako to riešiť?
ego.mc
07.10.11,05:42
Aj DPH pôjde do januára 2012.
lucia.sal
13.02.12,15:00
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, manžel si spravil živnosť a ma sukromný telefon na kredit, ktorý chceme dať na živnosť. chcela by som vedieť čo je lepšie dat si telefon na fakturu alebo si kupovat kredit a nechavat blocky. a este otazocka. može mať na živnost 2 telefóny u jedného operatora????on ma otvorenu živnost ako elektrikar. ďakujem
szivics
14.02.12,08:21
Dobrý deň,
prosím Vás o radu, manžel si spravil živnosť a ma sukromný telefon na kredit, ktorý chceme dať na živnosť. chcela by som vedieť čo je lepšie dat si telefon na fakturu alebo si kupovat kredit a nechavat blocky. a este otazocka. može mať na živnost 2 telefóny u jedného operatora????on ma otvorenu živnost ako elektrikar. ďakujem

Dobrý deň, tak či je lepšie mať telefón na faktúru alebo dobíjanie je podľa mňa úplne jedno, aj to aj to je oprávnený výdavok. Ide o to čo vyhovuje Vám.
Čo sa týka dvoch telefónov, nie je nikde povedané koľko by mal mať SZČO telefónov, ide o to či to obháji pri prípadnej daňovej kontrole, či ich potrebuje obidva na vykonávanie živnosti, zvážila by som to.