zuzka info
03.10.11,14:14
Dobrý deň,
Chcem sa spýtať na dedenie . Sme traja súrodenci, rovnakým dielom sme zdedili dom po rodičoch,jeden zo súrodencov mi dom prenechá a druhý chce vyplatit..ako mám teraz postupovať???

Ďakujem za rady
Mária27
03.10.11,12:33
Ak ešte neprebehlo dedičské konanie, môžete navrhnúť takúto dedičskú dohodu notárovi. Dedičskou dohodou sa môžete podeliť s majetkom hocijako, len musia súhlasiť všetci dedičia. Ak bude jeden brat požadovať určitú sumu, dajte to zapísať, prípadne aj s termínom, dokedy mu to máš vyplatiť.
ZuzicXY
03.10.11,12:52
Dedičské konanie už prebehlo..a je to ukončené zatial tak, že je to nás všetkých troch rovnakým dielom...teraz to mám obnoviť??? alebo ako postupovať, jednoducho íst za notárom ?
Mária27
03.10.11,15:21
V prípade, že ste na liste vlastníctva zapísaní ako spoluvlastníci, môžete sa dohodnúť o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva (môžu byť tieto 2 dohody na jednej listine a v jednom návrhu na vklad nového vlastníctva do katastra). Zrušíte spoluvlastníctvo a zároveň odsúhlasíte, že sa stávaš výlučnou vlastníčkou celej nehnuteľnosti s tým, že vyplatíš jedného brata, s druhým bratom ste vyporiadaní.

Mohla by si to urobiť aj tak, že ti jeden brat svoj podiel daruje a druhý predá - to sú dve samostatné dohody.

Občiansky zákonník
§ 141


(1) Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní; ak je predmetom spoluvlastníctva nehnuteľnosť, dohoda musí byť písomná.

(2) Každý zo spoluvlastníkov je povinný vydať ostatným na požiadanie písomné potvrdenie o tom, ako sa vyporiadali, ak nemala už dohoda o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní písomnú formu.
wiliamko
03.10.12,07:40
dobry den mal by som zopar otazok aj ja k tej teme, ked ze mam ten isty problem. so zrusenim a vysporiadanim vlastnictva mam ist na katastralny urad? Ta dohoda spoluvlastnikov o zruseni spoluvlastnictva a o vzajomnom vysporiadani ,staci ked ju vypravujem ja lebo, kam s tym mam ist? este by som chcel vediet ci na to vsetko musia byt pritomny spoluvlastnici,alebo staci splnomocnenie (cestne prehlasenie) za odpoved dakujem
wiliamko
03.10.12,07:49
dobry den mal by som zopar otazok aj ja k tej teme, ked ze mam ten isty problem. so zrusenim a vysporiadanim vlastnictva mam ist na katastralny urad? Ta dohoda spoluvlastnikov o zruseni spoluvlastnictva a o vzajomnom vysporiadani ,staci ked ju vypravujem ja lebo, kam s tym mam ist? este by som chcel vediet ci na to vsetko musia byt pritomny spoluvlastnici,alebo staci splnomocnenie (cestne prehlasenie) za odpoved dakujem
draik
03.10.12,11:48
Dohodu si môžte vypracovať sami, podpisy osvedčiť u notára resp. na matrike, spoluvlastníci sa môžu nechať zastupovať na základe plnomocenstva, následne podáte návrh na vklad do katastra.
wiliamko
03.10.12,12:02
ako by mala vyzerat taka dohoda co by tam nemalo chybat?
draik
03.10.12,16:30
Ak o tom nemáte šajn, obetujte niekoľko desiatok eur na právnika. Vyhnete sa zbytočným komplikáciám.
Mária27
03.10.12,18:03
Splnomocnenie na prevod nehnuteľnosti nie je obyčajné plnomocenstvo, musí tam byť na konkrétnu nehnuteľnosť, ktorá musí byť presne popísaná. Lepšie je zaslať mu zmluvu, nech ju podpíše a osvedčí podpis.

Pozri vzor napr.
http://www.poradca.sk/subpages/Vzory/Vzory.aspx