stravne
03.10.11,21:30
Ahojte,
potrebovala by som poradiť. Ide o slovenskú firmu, ktorá poskytuje služby stavebného dozoru v Maďarsku a nedosahuje tržby do potrebnej sumy na registráciu.
V tomto prípade - stavebný dozor je službou, ktorá má miesto dodania v Maďarsku. Takže je povinnosť registrácie?
Ďakujem
jeso
04.10.11,06:26
tiež som si nebola istá o registrácii zvárača - neplatiteľa DPh podľa § 7a , nakoľko jeho služby spadajú pod § 16 ods.1-
tak som radšej dala dopyt na DrSr - odpoved prikladám :
otázka 14.5.2010
Slovenský zvárač - neplatca DPH zvára v štátoch EU na potrubí na nehnuteľnosti , svoje služby fakturuje Slovákovi , ktorý je registrovaný v štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza

musí sa zvárač registrovať podľa § 7a zákona o DPH na Slovensku , alebo táto dodávka spadá pod § 16 - miesto dodania služby vzťahujúce sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť náchádza a v tom prípade nie je registrácia potrebná

Dakujem za odpoved


odpoved :

Daňové riaditeľstvo SR pracovisko Nitra k Vašej žiadosti vo veci uplatňovania zákona č. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov ( ďalej len zákon o DPH ) uvádza nasledovné:
Podľa § 16 ods.1 zákona o DPH miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť ......, je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. To znamená, že ide o taký druh služby, ktorá sa zdaňuje v členskom štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Medzi tieto služby patrí najmä nájom nehnuteľnosti, ubytovacie služby, služby zamerané na prípravu a koordináciu stavebných prác, služby architektov, realitných maklérov, znalcov, stavebného dozoru a taktiež služby , ktoré bezprostredne súvisia s využitím pozemku. Pri posúdení toho, či sa služba viaže alebo neviaže na nehnuteľnosť odporúčame vychádzať z toho, že ak sa služba len veľmi nepatrne viaže k nehnuteľnosti, nemá sa posúdiť podľa osobitného pravidla.
Naopak ako služba viažuca sa k nehnuteľnosti sa posúdi taká služba, ak nehnuteľnosť predstavuje kľúčový a nevyhnutný prvok pri poskytnutí služby.
Na základe uvedených skutočností ak ide o službu podľa § 16 ods.1 zákona o DPH zdaniteľná osoba sa nemusí registrovať podľa § 7a zákona o DPH.
Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom dane, je v zmysle § 7a zákona o DPH povinná podať miestne príslušnému daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň:
1./ pred prijatím služby z iného členského štátu, pri ktorej jej vznikla daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 zákona o DPH alebo
2./ pred dodaním služby do iného členského štátu, pri ktorej sa určí miesto dodania podľa § 15 ods.1 zákona o DPH.


.................................................. .................................................. .................................................. .........................................

možno ti to pomôže ...
stravne
05.10.11,13:18
Tak teraz už naozaj neviem správnu odpoveď. Môže mi niekto poradiť?

Ide o slovenskú firmu, ktorá poskytuje služby stavebného dozoru v Maďarsku a nedosahuje obrat 49.790 EUR potrebný na registráciu pre DPH na SR.
V tomto prípade - stavebný dozor je službou, ktorá má miesto dodania v Maďarsku. Fakturuje maďarskej spoločnosti, ktorá je registrovaná v ich štáte pre daň.

Ako to vyfakturuje?

Ďakujem
zk24
05.10.11,13:27
Tak teraz už naozaj neviem správnu odpoveď. Môže mi niekto poradiť?

Ide o slovenskú firmu, ktorá poskytuje služby stavebného dozoru v Maďarsku a nedosahuje obrat 49.790 EUR potrebný na registráciu pre DPH na SR.
V tomto prípade - stavebný dozor je službou, ktorá má miesto dodania v Maďarsku. Fakturuje maďarskej spoločnosti, ktorá je registrovaná v ich štáte pre daň.

Ako to vyfakturuje?

Ďakujem

Podľa mojho nazoru sa vystavuje FA bez DPH, kedze miestom dodania sluzby je Madarsko.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/nehn_par15.pdf
jeso
05.10.11,20:35
slovenská firma nie je platitelom DPH - faktúru vystavíš tak ako iné - bez DPH
a ak by si bola platiteľom aj tak ju vystavuješ bez DPH - nakoľko ide o dodanie v EU
stravne
06.10.11,13:38
Podla zakona o DPH by sa ale mala registrovat na danovom urade:

§ 7a

(2) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom a ktorá má v tuzemsku sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, dodáva službu, pri ktorej je miesto dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte a osobou povinnou platiť daň je príjemca služby, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred dodaním služby; žiadosť o registráciu pre daň táto zdaniteľná osoba nepodáva, ak je registrovaná pre daň podľa § 7.

Dakujem za info.
zk24
06.10.11,13:55
Ide o sluzby s miestom dodania podla §16.
Ninna
07.10.11,16:33
Dobrý večer , chcem sa opýtať na Váš názor - radu:
fakturujem predaj vyrobkov s montážou firme ktorá má IČO zahraničné , počas septembra sa zaregistrovali na DPH na Slovensku- IČ DPH -Slovenské , pri fakturácii mám použiť DIČ zahraničné alebo totožné s IČ DPH len bez SK? Otázkou mojou je či môže mať firma registrovaná pre IČ DPH na Slovensku iné DIČ -teda zahraničné?
KEJKA
07.10.11,17:19
aj zahraničná firma sa môže registrovať pre DPH v SR.
Môže byť registrovaná aj vo svojej krajine aj u nás.
fakturuješ podľa toho, pod akým ičDPH objedná tovar-službu.
Ninna
07.10.11,18:28
aj zahraničná firma sa môže registrovať pre DPH v SR.
Môže byť registrovaná aj vo svojej krajine aj u nás.
fakturuješ podľa toho, pod akým ičDPH objedná tovar-službu.
čiže keď uvediem IČ DPH: SK 0000 tak DIČ bude slovenské 0000? kombinácia IČ DPH SK0000 a DIČ 1111A zahraničná nie je správna ?
Opýtam sa inak - keď sa niekto zaregistruje ako platca DPH dostáva automaticky aj DIČ Slovenské?