tarzan123
04.10.11,07:24
Dobry den. Chcela by som sa informovat na pravo dedicstva po zosnulom synovi. Nehnutelny majetok syn nadobudol dedenim po svojom otcovi. S otcom mojho syna som sa rozviedla, pravne vysporiadala a syn bol zvereny do mojej opatery. Po smrti uz exmanzela zdedil syn otcov majetok, ktoreho polovica patri bratovi mojho exmanzela. Tento majetok nadobudli bratia {moj exmanzel a jeho brat} dedicstvom po svojich rodicoch. Danu nehnutelnost obyva a spravuje brat mojho exmanzela. Ake pravo mam na nehnutelnost po zosnulom synovi a ak nejake mam, tak ako je to s rozdelenim majetku ked polovicu vlastni brat mojho exmanzela a uvedeny majetok spravuje a ja a ani moj syn sme do nehnutelnosti nic neinvestovali.

Dakujem za radu.
jurmiro
04.10.11,05:46
Dobry den,


ak Vas syn zomrel ako slobodny a bezdetny a nastalo by dedenie zo zakona (syn nemal zriadeny platny zavet), dedilo by sa v druhej dedicskej skupine. Tu dedia manzel, porucitelovi rodicia a ti ktori zili s porucitelom v spolocnej domacnosti a ktori sa z tohto dovodu starali o spolocnu domacnost alebo boli odkazani vyzivou na porucitela, kazdy rovnym dielom, manzel vsak vzdy najmenej polovicu.
Pokial by vsak nebolo manzela a spoluzijucich osob, dedili by v druhej skupine len porucitelovi rodicia, cize ak otca niet, len vy.


Ak predmetne nehnutelnosti su v podielovom spoluvlastnictve viacerych osob, podielove spoluvlastnictvo je mozne rozdelit a vyporiadat bud dohodou alebo na navrh spoluvlastnika sudom. Sposob vyporiadania zavisi napr. od druhu nehnutelnosti (pozemok, dom,...)
Mária27
04.10.11,07:57
Ak dedičské konanie po synovi ešte neprebehlo, zdedíš po ňom majetok ku dňu smrti. Odvtedy (rozdelenia spoluvlastníctva) môžeš žiadať od tvojho exšvagra peňažnú náhradu za využívanie celého majetku, teda aj tvojho podielu. Išlo by to žiadať ešte aj za syna (premlčacia doba sú tri roky), je to však trochu zložitejšie - pohľadávkou v dedičskom konaní.