lenka_bodorova
04.10.11,08:13
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či keď mi príšla faktúra za tovar a dodávateľ sa pomýlil a omylom dal tovar s 0% DPH, som povinná mu to povedať, či ju zaúčtujem, tak ako mi ju poslal?
A ešte sa mi stalo, že som dostala faktúru, kde dátum vyhovovenie bol viac ako 15 dní od dátumu vzniku daňovej povinnosti, zaúčtujem tak ako mi prišla? Ďakujem
truch
04.10.11,06:19
Mýliť sa je ľudské:) Ak sa dodávateľ pomýlil a vystavil nesprávnu fa, určite by som ho oslovila, aby ju prerobil, neúčtovala by som nesprávnu fa, počkala by som na tú opravenú.
zk24
04.10.11,06:20
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či keď mi príšla faktúra za tovar a dodávateľ sa pomýlil a omylom dal tovar s 0% DPH, som povinná mu to povedať, či ju zaúčtujem, tak ako mi ju poslal?
A ešte sa mi stalo, že som dostala faktúru, kde dátum vyhovovenie bol viac ako 15 dní od dátumu vzniku daňovej povinnosti, zaúčtujem tak ako mi prišla? Ďakujem

Prvy pripad: Je to tovar zo Slovenska ci zo zahranicia? Je platitelom DPH?
truch
04.10.11,06:29
Zuzka, to máš pravdu, ak je to fa zo zahraničia a dodávateľ je plátcom DPH, tak tá fa je správna:)
Moja odpoveď sa týka prípadu, ak je fa vystavená zle, dostali sme už aj takú fa, tuzemskú, kde bolo DPH vyššie ako základ:D
zk24
04.10.11,06:43
jasne, ja nevravim ze niekto odpovedal zle, iba ma napadlo, ze ta FA nemusi byt nespravna....
lenka_bodorova
04.10.11,07:20
jasné je to tuzemská faktúra. Ľudsky je mi jasné, že by som ho na to upozornila. Len som chcela vedieť, či keď to zaúčtujem tak ako prišla so spomýnanou chybou, či z toho môžem mať aj ja problém pri kontrole?
tictac7
04.10.11,07:25
...skôr, či neskôr na to príde aj dodávateľ (teda účtovníčka si to asi všimne), no a potom Ti pošle opravenú fa a asi s tým budeš mať problém aj Ty.

P.S. Inak vôbec nechápem, prečo to chceš silou-mocou zaúčtovať len tak a tváriť sa ako mŕtvy chrobák, myslím, že aj Tebe by padlo vhod, keď Ťa niekto upozorní na chybu, ktorú si spravila a nemusela riešiť nejaké dodatočné DP a neviem čo ešte. Alebo Ti ide len o to, že keď ich na to upozorníš, budeš musieť zaplatiť o 20% viac? Veď to si zas uplatníš, ako daň na vstupe, takže naozaj nechápem....:confused:
zk24
04.10.11,07:30
Ved Lenka sa pyta iba hypoteticky. Urcite ho na to upozorni, len sa pyta, ze keby si to trebars ani ona nevsimla a zauctovala tak, ako to je, ci by mohla mat z toho dodatocne problem.... Však Lenka? ;)
marjankaj
04.10.11,07:34
jasné je to tuzemská faktúra. Ľudsky je mi jasné, že by som ho na to upozornila. Len som chcela vedieť, či keď to zaúčtujem tak ako prišla so spomýnanou chybou, či z toho môžem mať aj ja problém pri kontrole?

A je ten dodávateľ platiteľom DPH? Skontroluj si to na stránke drsr.
evuš
05.10.11,04:22
Dobrý deň,

chcela by som sa spýtať, či keď mi príšla faktúra za tovar a dodávateľ sa pomýlil a omylom dal tovar s 0% DPH, som povinná mu to povedať, či ju zaúčtujem, tak ako mi ju poslal?
A ešte sa mi stalo, že som dostala faktúru, kde dátum vyhovovenie bol viac ako 15 dní od dátumu vzniku daňovej povinnosti, zaúčtujem tak ako mi prišla? Ďakujem

...i ja mám problém s jedným dodávateľom... fa vystaví napr. 26.10. a dátum zdaniteľného plnenia dá 30.09., fa mi príde až toho 26.10...
Ja fa zaúčtujem, kedy mi prišla s tým, že DPH si uplatňujem až za mesiac október. Je to tak OK ?
tictac7
05.10.11,04:27
...i ja mám problém s jedným dodávateľom... fa vystaví napr. 26.10. a dátum zdaniteľného plnenia dá 30.09., fa mi príde až toho 26.10...
Ja fa zaúčtujem, kedy mi prišla s tým, že DPH si uplatňujem až za mesiac október. Je to tak OK ?

Ahoj, Evi, v priebehu roka Ti to problém nerobí, horšie bude, čo urobíš v januári, keď Ti vystaví fa 26.1. a dá Ti zdaniteľné plnenie 31.12., lebo nárok na odpočet DPH si musíš uplatniť v príslušnom roku. Inak, upozorni ho, že porušuje zákon o DPH, nakoľko daňový doklad je povinný vystaviť do 15 dní po uskutočnení zdaniteľného plnenia. Na túto tému je tu veľa príspevkov, kde sú aj presné citácie zo zákona, skús troška popátrať ;)
evuš
05.10.11,04:37
Ahoj, Evi, v priebehu roka Ti to problém nerobí, horšie bude, čo urobíš v januári, keď Ti vystaví fa 26.1. a dá Ti zdaniteľné plnenie 31.12., lebo nárok na odpočet DPH si musíš uplatniť v príslušnom roku. Inak, upozorni ho, že porušuje zákon o DPH, nakoľko daňový doklad je povinný vystaviť do 15 dní po uskutočnení zdaniteľného plnenia. Na túto tému je tu veľa príspevkov, kde sú aj presné citácie zo zákona, skús troška popátrať ;)

Ahojky Adi, ja viem, že porušuje zákon, už viackrát som ho nato upozornila, no bez úspechu. Dokonca som mu vytlačila presné znenie zákona... Jedná sa o fakturáciu energií, nedá si vysvetliť, že hoci je faktúra za energie september, že faktúru vystaví, kedy jemu príde fa z elektrární a dá tam zd. plnenie ten istý deň, on vždy dá ku koncu mesiaca za ktorý boli energie fakturované... /je náš prenajímateľ/ Môžem mať z toho zle ja ? Na konci roka samozrejme mu to dám prerobiť presne ako na začiatku tohto roka !
tictac7
05.10.11,04:52
Ahojky Adi, ja viem, že porušuje zákon, už viackrát som ho nato upozornila, no bez úspechu. Dokonca som mu vytlačila presné znenie zákona... Jedná sa o fakturáciu energií, nedá si vysvetliť, že hoci je faktúra za energie september, že faktúru vystaví, kedy jemu príde fa z elektrární a dá tam zd. plnenie ten istý deň, on vždy dá ku koncu mesiaca za ktorý boli energie fakturované... /je náš prenajímateľ/ Môžem mať z toho zle ja ? Na konci roka samozrejme mu to dám prerobiť presne ako na začiatku tohto roka !

nie, Evi, Ty z toho zle mať nebudeš (za vystavený daňový doklad je vždy zodpovedný ten, čo ho vystavuje), a hlavne, keď mu dáš prerobiť tú fa, tak ako píšeš, tak to bude úplne O.K. Krásny (ešte troška letný) deň Ti prajem. :) Adriana
evuš
05.10.11,04:57
Adrianka, ĎAKUJÉÉÉM !
lenka_bodorova
05.10.11,08:22
ja som samozrejme dodávateľa upozornila na chybu, ale keď to zistel šéf, povedal že načo a nemám na to upozorňovať... preto som chcela vedieť či je to moja povinnosť (podľa zákona), aby som si to vedela obhájiť. Ďakujem za názory