danielko
21.01.06,14:09
Prosím Vás o radu:

Cirkevný zbor vedie jedn. účtovníctvo.
v r. 2004 podpísal s ministerstvom kultúry zmluvu o poskytnutí dotácie. V máji 2005 túto dotáciu obdržal.

Odkedy má povinnosť prejsť na podvojné účtovníctvo?

Ďakujem za Vaše rady.
Manual
21.01.06,13:20
Prosím Vás o radu:

Cirkevný zbor vedie jedn. účtovníctvo.
v r. 2004 podpísal s ministerstvom kultúry zmluvu o poskytnutí dotácie. V máji 2005 túto dotáciu obdržal.

Odkedy má povinnosť prejsť na podvojné účtovníctvo?

Ďakujem za Vaše rady.
A odkial máš informáciu že musí ?:)
danielko
21.01.06,13:40
V § 9 zák. č. 431/2002 Z. z. sa hovorí, že účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa ods. 2.

v ods. 2
v sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

písm. e :
cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú a ak nie sú príjemcami dotácii ( grantov) zo štátneho rozpočtu.

---

Dedukciou vyššie uvedeného som došla k názoru, že pokiaľ je cirkev príjemcom dotácie zo štátneho rozpočtu, nepostačuje jej JÚ a má prejsť na PÚ.

v ods. 3 sa hovorí, že prechod zo sústavy JÚ do sústavy PÚ sa uskutočňuje vždy k 1. dňu v účtovného obdobia nasledujúcoho po účtovnom období, v ktorom zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy.

Preto mi nie je jasné, kedy ten deň D nastáva: či už v r. 2005, t. j. po podpísaní zmluvy,
alebo až v r. 2006, t. j. po prijatí dotácie ( dotácia došla takmer rok po podpísaní zmluvy ).
ondrejvla
21.01.06,16:49
Prechod zo sústavy JÚ do sústavy PÚ sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia nasledujúceho po účtovnom období, v ktorom účtovná jednotka zistila skutočnosti, ktoré sú dôvodom na zmenu účtovnej sústavy. Toľko z citovaného §9, zákona 431/2003 Zz, čiže v tvojom prípade by som považovala za prechod začiatok roku 2006.
danielko
21.01.06,18:46
Ďakujem, pomohla si mi. Predstava prerábania celeho roka 2005 na PÚ nebola príliš príjemná. Takto je to v pohode.
Vďaka.
Janca
31.01.06,09:16
Podľa mňa, ak príjem dotácie na BU je v r. 2006, PU začne robiť od 1.1.2007 - skutočnosť zistí až v r. 2006, kedy v JU zaúčtuje príjem peňazí.
tonkat
31.03.06,07:26
Prosím vás,ako mám v daňovom priznaní a výkazoch vykázať úrok z účtu a zrazenú daň z tohoto výnosu. Je to cirkevná organizácia, žiadne podnikanie, všetko oslobodené príjmy. Ďakujem pekne.
bezradná
07.04.06,12:08
Prosím vás,ako mám v daňovom priznaní a výkazoch vykázať úrok z účtu a zrazenú daň z tohoto výnosu. Je to cirkevná organizácia, žiadne podnikanie, všetko oslobodené príjmy. Ďakujem pekne.
Ja som účtovala(ručne v denníku) úrok do kolonky 24- úroky z vkladov. Daň som tam nemala ale ak by som mala, tak to dám do kolónky 35- kancelárske, telefónne ... výdavky, prípadne 45-ostatné výdavky.