Jennny1404
04.10.11,12:44
Chcela by som sa opytat, ci mam narok ziadat danovy bonus, ak pracujem na dohodu o vykonani prace. Mozu mi ho vyplacat mesacne v zamestnani? (samozrejme, ak moj prijem presiahne polovicu minimalnej mzdy).

Ak za 3 mesaice prace na dohodu splnim podmienku prijmu vo vyske aspon 6 nasobku minimalnej mzdy, mozem si v rocnom danovom priznani ziadat doplatok danoveho bonusu za zvysnyhc 9 mesiacov?

Riesim, ci to plati len o "hlavnom pracovnom pomere" alebo sa prijmom zo zavislej cinnosti rozumie aj prijem z pracena dohodu, ak iny nemam (resp. mam - ale len rodicovsky prispevok) .
Dakujem.
Xanti
04.10.11,10:47
Ak tvoj ročný príjem bude z dohôd vyšší ako 1/2 min. mzdy tak Ti pri podaní DP doplatia naraz daňový bonus za celý rok. Načo to komplikovať?
Katy a R
04.10.11,10:52
ak je príjem taký ... tak môžeš aj mesačne (ak požiadaš - vyplníš potrebné tlačivo) .. aj za celý rok (v DP).
je to na tebe ... ja osobne by som si zvolila prvú možnosť ;)
Mila123
04.10.11,11:15
jasne , že môžeš, podľa môjho názoru si ho uplatňuj mesačne, aby sa ti nestalo, že nesplniš podmienky za rok minimálne . 6-nás. min.. mzdy, vo výplate ti vnziká nárok, ak bude min. 1/2 zo 317,- € ale ak by si nedosiahla 6x 317 .- € za rok by si cez RZD či DP typ A , (nemohla by si si ho uplatnovať )v tomto prípade nevzniká nárok.....
Katy a R
04.10.11,11:48
Ak pracuješ na dohodu, daňový bonus Ti nepatrí. Len pri trvalom pracovnom pomere a to ak pracuješ viac ako šesť mesiacov a Tvoj hrubý príjem je vyšší ako polovička minimálnej mzdy.

.. no neviem, kde si to zobrala ... pozri lepšie § 33
Jennny1404
04.10.11,12:04
Dakujem vsetkym za postrehy.

evatoth - urcite nemusim mat odpracovanyhc 6 mesiacov, ten 6-nasobok minimalnej mzdy mozem zarobit hoc aj za jediny mesiac.
naposledy, ked som nastupovala po RD, tak od septembra a nasledne mi po podani danoveho doplatili za prvyhc 8 mesiacov, aj ked som pracovala len 4, splnila som podmienku 6 nasobku min. mzdy.


xanti - nechcem to komplikovat,. ale radsej si ho uplatnim mesacne,ak sa da, lebo mesacne mi vyjde, len si nie som ista, ci po 3 mesiacoch prekrocim 6 nasobok min. mzdy. Cize v danovom by mi nemusel vyjst. Ako o tom pisali dalsi prispievatelia po tebe.
Preto potrebujem vediet, ci si ho mozem pri praci na dohodu uplatnovat mesacne a ci
mi ho potom po podani danoveho doplatia aj za prvyhc 9 mesiacov, ak prijem prekroci 6 nasobok min. mzdy. Mzdarka v praci je otrasna, pdola nej sa nic neda a nad vsetkym, s cim dojdem, kruti ocami a musi si to overovat.

Potrebovala som vediet prave to, ci to mozem aj pri dohode, nielen pri pracovnom pomere.
Preto budem velmi rada, ak mi napisete z konkretnej skusenosti, ze ste to robili, da sa to. a ze aj v danovom si ho mozem uplatnit potom.
Dakujem este raz.
Jennny1404
04.10.11,12:07
Katy a R,. Mila, dakujem, to budem velmi rada, ak mi to naozaj bude patrit. :)
Mila123
04.10.11,12:12
Ak pracuješ na dohodu, daňový bonus Ti nepatrí. Len pri trvalom pracovnom pomere, ak Tvoj hrubý príjem je vyšší ako polovička minimálnej mzdy. Ak si ho neuplatníš u zamestnávateľa, môžeš si podať daňové priznanie, alebo požiadať posledného zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a tam si ho uplatniť. Pri podávaní daňového priznania musíš okrem podmienky najmenej polovičky príjmu z minimálnej mzdy splniť aj podmienku odpracovania najmenej 6 mesiacov. Ak si daňový bonus budeš uplatňovať u zamestnávateľa mesačne a nebudeš pracovať viac ako šesť mesiacov v roku, daňový bonus štátu nevraciaš.
ozaj pozri si §33 daň. zákona.....podľa Tvojho tvrdenia, všetci, kt. pracujú na dobu určitú nemajú nárok na DB??? pretože, tvrdíš, že v trvalom prac. pomere, iba tí si môžu uplatňovať....
Mila123
04.10.11,12:26
Trvalým pracovným pomerom som myslela pracovný pomer na dobu neurčitú i určitú, len som chcela vylúčiť dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti. Jednoducho povedané, daňový bonus dostaneš tam, kde za Teba zamestnávateľ platí odvody do soc. a zdrav.poisťovne a nie len úrazové a garančné poistenie do soc. poisťovne.
poprosím, akým zákonom sa riadiš??? presne § poprosím.....pretože ja som našla v daň. zákone, v § 33 ods. 1, toto znenie (stále je v platnosti)......(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 20,51 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.