easton1818
04.10.11,15:36
Ahojte, takže, nech je moj pribeh kompletny:
V januari tohto roku mi uctovnicka povedla aze si nie je ista znenim pragrafu, ktory uklada povinnost podvat danove priznania k dph pre fyzicke osoby, ktore su registrovane k DPH podla paragrafu 7a. A tak som to zaca presetrovat, pytal som sa aj tu, dostal som odpoved ze som povinny podat dodatocne danove priznanie. Aby som si odpoved potvrdil, pytal som sa miestnych uctovniciek, ktore maju na starosti uctovnictvo vo velkych firmach, dostal som rozne odpovede a tak som si siel po odpoved do poradne na danovy urad. Tam mi bolo povedane ze to neovladaju ale ze si myslia ze nie som povinny kedze som sa registroval k dph len pre sluzby ako je to v paragrafe Na karticke z danoveho mam taktiez uvadzane ze je to registracia pre sluzby a tak som to pouzival len na to. Takze kedze sa mi nedostalo poriadnej odpovede ani v poradni na danovom zavolal som na krajske riaditelstvo do bb kde mi bolo povedane to co na porade a tak som teda tie danove priznania odniesol na danovy. Dalsie prekvapenie bolo ked spravkyna dane nechapala preco to nosim na co som jej to vsetko vysvetlil. Aj tak nechapala a poprosila ma ci by som jej nemohol preposlat znenie od pani z krajskeho riaditelstva, ktora mi to rozpisala mailom vtedy, pretoze cez telefon nemala cas. A tak som jej to poslal. Presla dlha doba pokuta nkde, a az dnes prisla za vsetkych 8 mesiacov, za kazdy mesiac 33,19 €: moja otazka znie, mam podat odvolanie ? Co by take odvolanie malo obsahovat? Mam ist osobne spravit zapisnicu o odvolanie na danovy alebo poslat pisomne ? Mam sancu pochodit s argumentami typu ze cely danovy nevedel ako to ma byt, aj ked z poradne to psimne nemam mail od spravkyne dane mam . Dakujem vsetkym vopred
zk24
04.10.11,13:46
To, ze nie je niekto neplatca DPH, pripadne registrovany podla §7a (neplatitel DPH, iba registrovany pre IC DPH) este neznamena ze mu nemoze vzniknut situacia podat danove priznanie k DPH.

Mal si stanovisko z drsr.sk, pisomne, ze si bol v nejakom konkretnom pripade povinny podat DP DPH. Osobne by som sa riadila tym stanoviskom.

Skoda ze si nam ho sem neprilepil a mohol sa niekto skuseny k tomu vyjadrit. Ale pises ze na porade ti radili podat DP DPH...

neviem ci ma v tvojom pripade zmysel odvolavat sa voci tomu, ze si si nesplnil povinnost.

Ale skusit to mozes samozrejme.
Nella_2
04.10.11,13:57
Poskytoval si len služby? Neprešla na teba daňová povinnosť, tým že si nadobudol tovar z iného členského štátu alebo si prijal službu?

Citácia z materiálu DRSR:
"Ostatné povinnosti zdaniteľnej osoby registrovanej podľa § 7a novely zákona o DPH
2./ Zdaniteľná osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH, ktorá je príjemcom služby z iného členského štátu a prešla na ňu daňová povinnosť podľa § 69 ods.3 novely zákona o DPH, je povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote aj zaplatiť daň.
3./ Každá osoba registrovaná podľa § 7a novely zákona o DPH je podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH pri nadobudnutí tovaru z iného členského štátu povinná platiť daň. Po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom jej vznikla daňová povinnosť, je povinná do 25 dní podať daňové priznanie a v tej istej lehote aj zaplatiť daň."

Nič z tohto sa ťa netýka?
Ester plus
04.10.11,14:00
Ak si registrovný podľa § 7a zákona o DPH tak povinnosť podať daňové priznanie sa nevzťahuje na služby, pri ktorých je miesto dodania mimo tuzemska viď §2 Predmet dane. Neviem či si poskytoval službu do EU alebo prijímal. Lebo pri poskytnutí služby do EU ak je miesto dodania mimo tuzemska DP k DPH sa nepodáva, podá sa len SV. Ak prijmeš službu z EU a miesto dodania je v tuzemsku tak priznanie k DPH podáš nakoľko máš povinnosť z danej služby si DPH dopočítať, uviesť v priznaní k DPH a odviesť, nemáš však nárok na odpočet DPH z nakúpenej služby z EU.
Katy a R
04.10.11,14:03
...
Mam sancu pochodit s argumentami typu ze cely danovy nevedel ako to ma byt, aj ked z poradne to psimne nemam mail od spravkyne dane mam . Dakujem vsetkym vopred

.. ja len k tomu (nie k povinnosti v súvislosti s DPH) ... určite nepochodíš s tým "že ani celý DU nevedel" ... :mee:
zk24
04.10.11,14:08
Keby si mal pisomne stanovisko z dopytu z drsr.sk ze si nemal povinnost podat DP DPH a teraz by ti prisla pokuta za nepodanie, malo by zmysel odvolavat sa. Ale mas stanovisko z drsr.sk kde ti pisu ze si bol povinny podat DP DPH, tak neviem. Ja tomu velke nadeje nedavam.
easton1818
04.10.11,14:41
Dodaval som sluzby do EU, podaval som SV, zaroven som ale prijmal tovar z ceska, ktory som platil dodavatelovi s dph, no aml osm nakupovat bez a danit to, prave toto mi nevedela pani na du vysvetlit ani jedna. Viem ze s tym zrejme nepochodim, no cloveka to mrzi, ze v state kde plati dane mu ani ti kompetentni, co si myslim ze pani v poradni bola nedokazu podat normalne jasne stanovisko. Pripajam aj mail z drsr. Velmi zaujimave bolo, ze pani spravkyna dane odomna ten mail chcela lebo sama nevedela ako to je, takze kde som sa mal dozvediet pravdu ? dokal som sa ajj az na drsr, bohuzial ma to bude stat cca 265 eur :
Registráciou podľa § 7a zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane. Ak zdaniteľná osoba prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo dodáva službu s miestom dodania v inom členskom štáte, vzniká jej registračná povinnosť podľa § 7a zákona o DPH. V prípade, ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu, takéto nadobudnutie tovaru je predmetom dane pre zdaniteľnú osobu registrovanú pre daň podľa § 7a zákona o DPH. Uvedený postup vyplýva z doplnenia § 11 ods. 5 zákona o DPH. To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.
marjankaj
04.10.11,14:41
A ako to zdôvodnili, že si bol povinný podať daňové priznanie? Podľa akého paragrafu?



§ 78
Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti

(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a, a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.

(2) Na účely tohto zákona sa vlastnou daňovou povinnosťou rozumie prevýšenie celkovej výšky dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru nad celkovou výškou odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie.

(3) Ak osobe, ktorá nie je platiteľom, vznikne povinnosť platiť daň (§ 69), je táto osoba povinná podať daňové priznanie do 25 dní po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikla daňová povinnosť, a v tej istej lehote zaplatiť daň s výnimkou podľa odseku 4.

(4) Osoba, ktorá nie je registrovaná pre daň podľa § 4 až 7, pri nadobudnutí nového dopravného prostriedku z iného členského štátu je povinná podať daňové priznanie do siedmich dní od nadobudnutia nového dopravného prostriedku a v tej istej lehote zaplatiť daň.


.....
Nella_2
04.10.11,14:44
Dodaval som sluzby do EU, podaval som SV, zaroven som ale prijmal tovar z ceska, ktory som platil dodavatelovi s dph, no aml osm nakupovat bez a danit to, prave toto mi nevedela pani na du vysvetlit ani jedna. Viem ze s tym zrejme nepochodim, no cloveka to mrzi, ze v state kde plati dane mu ani ti kompetentni, co si myslim ze pani v poradni bola nedokazu podat normalne jasne stanovisko. Pripajam aj mail z drsr. Velmi zaujimave bolo, ze pani spravkyna dane odomna ten mail chcela lebo sama nevedela ako to je, takze kde som sa mal dozvediet pravdu ? dokal som sa ajj az na drsr, bohuzial ma to bude stat cca 265 eur :
Registráciou podľa § 7a zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane. Ak zdaniteľná osoba prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo dodáva službu s miestom dodania v inom členskom štáte, vzniká jej registračná povinnosť podľa § 7a zákona o DPH. V prípade, ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu, takéto nadobudnutie tovaru je predmetom dane pre zdaniteľnú osobu registrovanú pre daň podľa § 7a zákona o DPH. Uvedený postup vyplýva z doplnenia § 11 ods. 5 zákona o DPH. To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.

Tak bohužiaľ, DÚ má pravdu - mal si povinnosť podať DP k DPH, aj keď nie si platiteľ DPH.
Ináč zamestnankyne DÚ nie sú povinné poskytovať odborné rady, na to slúžia daňoví poradcovia (ktorým samozrejme treba zaplatiť). Čiže nedá sa spoliehať na vyjadrenie radovej zamestnankyne DÚ a tobôž nie, ak Ti to nedajú písomne.
marjankaj
04.10.11,14:47
To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.

A vznikla ti povinnosť platiť daň? Možeš byť osoba povinná platiť daň, ale ak ti nevznikne povinnosť platiť daň, tak nemusíš podávať daňové priznanie. §78. Alebo je novšie znenie?
zk24
04.10.11,14:49
A ako to zdôvodnili, že si bol povinný podať daňové priznanie? Podľa akého paragrafu?

Nie iba platitel je povinny platit DPH. Platitel ma narok na odpocet DPH.

§69
(6) Pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa § 11 a § 11a.

A podľa §11 je predmetom dane:
(2) Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane, ak

a) nadobúdateľom je zdaniteľná osoba konajúca v postavení zdaniteľnej osoby,právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, alebo zahraničná osoba, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, a
b) dodávateľom je osoba identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, ktorá dodala tovar za protihodnotu, okrem dodania tovaru s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet a okrem dodania tovaru formou zásielkového predaja.

Jeho dodavatel je platitel DPH. A on je zdanitelnou osobu. Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z EU je predmetom dane v tuzemsku. Mal povinnost podat DP DPH do 25.dna, bez naroku na odpocet DPH.

Moj nazor. Kludne ma opravte ak sa mylim.
marjankaj
04.10.11,14:58
Zuzka, to že bral tovar z Česka napísal až potom. A neviem, či ten tovar bral každý mesiac.
Ester plus
04.10.11,15:30
Píšeš citujem "Takze kedze sa mi nedostalo poriadnej odpovede ani v poradni na danovom zavolal som na krajske riaditelstvo do bb kde mi bolo povedane to co na porade a tak som teda tie danove priznania odniesol na danovy. Dalsie prekvapenie bolo ked spravkyna dane nechapala preco to nosim na co som jej to vsetko vysvetlil. Aj tak nechapala a poprosila ma ci by som jej nemohol preposlat znenie od pani z krajskeho riaditelstva, ktora mi to rozpisala mailom vtedy, pretoze cez telefon nemala cas. A tak som jej to poslal. Presla dlha doba pokuta nkde, a az dnes prisla za vsetkych 8 mesiacov, za kazdy mesiac 33,19 €:"
Takže ty si tie DP k DPH zaniesol na DU ale nepodal? A potom si dostal kontrolu za rok 2011 na DPH a na to prišli?
Kvaka
04.10.11,15:32
Škoda, že si nedal na radu, ktorú si dostal v januári tu http://www.porada.sk/t155562-neplatca-dph-nakupuje-tovar-z-cr-od-platcu.html#post1611472, kde ti Kejka napísala
DPH odvádzaš za každý mesiac, v ktorom k nákupu došlo, čiže ak si DP DPH nepodával, tak ich podaj teraz - skôr, než ti na to príde kontrola.


(http://www.porada.sk/t155562-neplatca-dph-nakupuje-tovar-z-cr-od-platcu.html#post1611472)
Zita5
04.10.11,17:36
Zita5
04.10.11,18:07
Keby si mal pisomne stanovisko z dopytu z drsr.sk ze si nemal povinnost podat DP DPH a teraz by ti prisla pokuta za nepodanie, malo by zmysel odvolavat sa. Ale mas stanovisko z drsr.sk kde ti pisu ze si bol povinny podat DP DPH, tak neviem. Ja tomu velke nadeje nedavam.

To nie je stanovisko , to je len vyjadrenie konkrétneho pracovníka DRSR.Už sa to tu raz prebralo ak nájdem tému , tak ju priložím.Takže ja by som si veľké nádeje nerobila s nejakým vyjadrením pracovníka DRSR.Tiež som si myslela v minulosti, je to dokument , ktorým môžem správcu dane o niečom presvedčiť .Dokonca aj metodické pokyny sú napr.pre súd právne irelevantné .
marjankaj
04.10.11,18:29
Píšeš citujem "Takze kedze sa mi nedostalo poriadnej odpovede ani v poradni na danovom zavolal som na krajske riaditelstvo do bb kde mi bolo povedane to co na porade a tak som teda tie danove priznania odniesol na danovy. Dalsie prekvapenie bolo ked spravkyna dane nechapala preco to nosim na co som jej to vsetko vysvetlil. Aj tak nechapala a poprosila ma ci by som jej nemohol preposlat znenie od pani z krajskeho riaditelstva, ktora mi to rozpisala mailom vtedy, pretoze cez telefon nemala cas. A tak som jej to poslal. Presla dlha doba pokuta nkde, a az dnes prisla za vsetkych 8 mesiacov, za kazdy mesiac 33,19 €:"
Takže ty si tie DP k DPH zaniesol na DU ale nepodal? A potom si dostal kontrolu za rok 2011 na DPH a na to prišli?

Teda vlastne bonzol sám seba. Ako inak by tak rýchlo na to prišli?
Teda za každé nenulové DP zacvaká pokutu.
easton1818
04.10.11,19:39
Takt, na rady Kejky om dal, hned som tie dodatocne dp spravila podal v januari. Tovar som nadobudal kazdy mesiac od marca myslim. Ani jedno nebolo ennulove, dan som zaplatil. Viem ze som spravil chybu, napravil som ju, ide mi o princip, ze dostanem pokutu za nieco, co mi nevie nikto na danovom vysvetlit a teda som poctivec, spravil som to tak ako to ma byt aby som nemal neskor opletacky ak by prisla kontrola, viem ze spravca dane je povinny vyrubit mi pokutu za kazde neskoro podane DP, bolo ich myslim 8. Ja by som vas chcel len poprosit o radu ako spravne napisat odvolanie, co tam spomenut, ako to formulovat, aby som mal aspon malu sancu na uspech.
marjankaj
04.10.11,19:45
Takt, na rady Kejky om dal, hned som tie dodatocne dp spravila podal v januari. Tovar som nadobudal kazdy mesiac od marca myslim. Ani jedno nebolo ennulove, dan som zaplatil. Viem ze som spravil chybu, napravil som ju, ide mi o princip, ze dostanem pokutu za nieco, co mi nevie nikto na danovom vysvetlit a teda som poctivec, spravil som to tak ako to ma byt aby som nemal neskor opletacky ak by prisla kontrola, viem ze spravca dane je povinny vyrubit mi pokutu za kazde neskoro podane DP, bolo ich myslim 8. Ja by som vas chcel len poprosit o radu ako spravne napisat odvolanie, co tam spomenut, ako to formulovat, aby som mal aspon malu sancu na uspech.

A stačilo si prečítať §78 ods.(3) zákona o DPH. Tam je to čierne na bielom.
evina
04.10.11,20:10
Dodaval som sluzby do EU, podaval som SV, zaroven som ale prijmal tovar z ceska, ktory som platil dodavatelovi s dph, no aml osm nakupovat bez a danit to, prave toto mi nevedela pani na du vysvetlit ani jedna. Viem ze s tym zrejme nepochodim, no cloveka to mrzi, ze v state kde plati dane mu ani ti kompetentni, co si myslim ze pani v poradni bola nedokazu podat normalne jasne stanovisko. Pripajam aj mail z drsr. Velmi zaujimave bolo, ze pani spravkyna dane odomna ten mail chcela lebo sama nevedela ako to je, takze kde som sa mal dozvediet pravdu ? dokal som sa ajj az na drsr, bohuzial ma to bude stat cca 265 eur :
Registráciou podľa § 7a zákona o DPH č. 222/2004 Z.z. v z.n.p. sa zdaniteľná osoba nestáva platiteľom dane. Ak zdaniteľná osoba prijíma službu s miestom dodania v tuzemsku od zahraničnej osoby z iného členského štátu alebo dodáva službu s miestom dodania v inom členskom štáte, vzniká jej registračná povinnosť podľa § 7a zákona o DPH. V prípade, ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu, takéto nadobudnutie tovaru je predmetom dane pre zdaniteľnú osobu registrovanú pre daň podľa § 7a zákona o DPH. Uvedený postup vyplýva z doplnenia § 11 ods. 5 zákona o DPH. To znamená, že ak sa zdaniteľná osoba zaregistruje pre daň podľa § 7a zákona o DPH z dôvodu dodania služby zdaniteľnej osobe s miestom dodania v inom členskom štáte, nie je registrovaná pre daň podľa § 7 zákona o DPH a následne nadobudne v tuzemsku tovar z iného členského štátu v hodnote nižšej ako je limit pre registráciu podľa § 7 zákona o DPH čiže nižšej ako 13 941,45 eura, nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je predmetom dane a zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 69 ods. 6 zákona o DPH.

Musím povedať, že toto popísané v stanovisku DRSR je v zákone napísané tak, že mám chuť odísť do predčasného dôchodku. Neviem, či mi niekto dokáže vysvetlť, prečo sa rovno osoba neregistruje podľa pR. 7 sužby a tovar a len platí bez nároku na odpočet. V jednom paragrafe je to chvíľku tak a chvíľku zas onak...fakt zrelé pre pokuty.
srska
04.10.11,20:15
To nie je stanovisko , to je len vyjadrenie konkrétneho pracovníka DRSR.Už sa to tu raz prebralo ak nájdem tému , tak ju priložím.Takže ja by som si veľké nádeje nerobila s nejakým vyjadrením pracovníka DRSR.Tiež som si myslela v minulosti, je to dokument , ktorým môžem správcu dane o niečom presvedčiť .Dokonca aj metodické pokyny sú napr.pre súd právne irelevantné .máš pravdu - preto bude zavedený tzv. inštitút záväzného stanoviska, o ktoré si subjekt bude môcť požiadať po zaplatení správneho poplatku - a teraz sa držte stoličiek - 2000 eur
easton1818
04.10.11,20:19
A stačilo si prečítať §78 ods.(3) zákona o DPH. Tam je to čierne na bielom.
ano viem to, bohuzial bola to moja chyba neznalost zakona neospravedlnuje ale nie som clovek co by s tym cele dni robil, resp nepoznam vsetky zakony, paragrafy, odstavce, spoliehal som sa na to ze pri registracii mi povedali ze je to len na sluzby. Prosim tu vsak o radu ako formulovat odvolanie, svoju chybu som niekolko krat priznal :)
marjankaj
04.10.11,21:09
Zákon o správe daní a poplatkov

ŠTVRTÁ ČASŤ
RIADNE OPRAVNÉ PROSTRIEDKY

§ 46
Odvolanie
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16135-zakon-o-sprave-dani-a-poplatkov-od-01-05-2011-a.html#hore)

(1) Proti určeniu dane správcom dane a proti iným rozhodnutiam, pre ktoré je to zákonom ustanovené, sa účastník konania môže odvolať, ak sa odvolania nevzdal písomne alebo ústne do zápisnice.

(2) Proti rozhodnutiu o určení dane dohodou a proti výzve podľa § 41, ktorá predchádza určeniu dane, nemožno sa odvolať ani uplatniť mimoriadny opravný prostriedok.

(3) Odvolanie sa podáva písomne alebo ústne do zápisnice u správcu dane alebo orgánu, ktorého rozhodnutie je odvolaním napadnuté (ďalej len prvostupňový orgán ).

(4) Odvolanie musí obsahovať

a) presné označenie prvostupňového orgánu,
b) presné označenie odvolávajúceho sa,
c) číslo konania, prípadne číslo rozhodnutia, proti ktorému odvolanie smeruje,
d) uvedenie rozporu s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia,
e) dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní, ak sa v odvolaní nenamieta len rozpor s právnymi predpismi,
f) navrhované zmeny alebo zrušenie napadnutého rozhodnutia.

(5) Odvolanie možno podať do pätnástich dní odo dňa doručenia rozhodnutia, proti ktorému odvolanie smeruje, ak nie je v tomto zákone ustanovené inak. Ak neobsahuje podané odvolanie zákonom predpísané náležitosti, vyzve prvostupňový orgán odvolávajúceho sa na jeho doplnenie s poučením, v akom smere musí byť doplnené, a o následkoch nevyhovenia výzve a určí na to primeranú lehotu, najmenej pätnásť dní. Ak vyhovie odvolávajúci sa tejto výzve v plnom rozsahu, považuje sa odvolanie za včas a riadne podané. Ak nevyhovie odvolávajúci sa výzve v lehote určenej vo výzve, prvostupňový orgán odvolacie konanie zastaví. Proti rozhodnutiu o zastavení konania je odvolanie prípustné. Ak odvolanie proti rozhodnutiu o zastavení konania nemá náležitosti ustanovené zákonom, správca dane vyzve daňový subjekt na doplnenie odvolania s poučením o spôsobe jeho doplnenia; rovnako ho poučí aj o následkoch jeho nedoplnenia. Ak daňový subjekt doplní odvolanie v plnom rozsahu a v lehote určenej vo výzve, považuje sa odvolanie za včas a riadne podané. Ak daňový subjekt nedoplní odvolanie v plnom rozsahu a v lehote určenej vo výzve, prvostupňový orgán konanie zastaví. Proti tomuto rozhodnutiu nie je prípustné odvolanie.

(6) Ak nemôže prvostupňový orgán posúdiť všetky údaje odvolania na základe výsledkov už vykonaného konania, konanie doplní.

(7) Odvolávajúci sa môže odvolanie doplniť alebo pozmeniť najneskôr do 15 dní odo dňa jeho podania.

(8) Ak odvolávajúci sa vezme svoje odvolanie späť, nemôže podať v tej istej veci odvolanie nové, i keď by ešte odvolacia lehota neuplynula. Oznámenie o späťvzatí odvolania musí byť podané písomne alebo ústne do zápisnice. Dňom späťvzatia odvolania je deň uvedený v písomnom oznámení odvolávajúceho sa alebo v zápisnici o späťvzatí odvolania; týmto dňom je rozhodnutie právoplatné. Ak sú v dobe od podania odvolania do jeho späťvzatia vykonané prvostupňovým orgánom v konaní úkony, späťvzatím sa nezrušujú a možno ich využiť v ďalšom konaní.

(9) Odvolanie má odkladný účinok, ak neustanoví tento zákon inak.

(10) Odvolanie je neprípustné, ak smeruje len proti odôvodneniu rozhodnutia, bez toho, aby súčasne bol napadnutý jeho výrok.

Najlepšie bude poradiť sa s tvojou správkyňou. Teda ak je prístupná. Myslím, že je to skôr na ochote DÚ.
Zita5
05.10.11,05:46
máš pravdu - preto bude zavedený tzv. inštitút záväzného stanoviska, o ktoré si subjekt bude môcť požiadať po zaplatení správneho poplatku - a teraz sa držte stoličiek - 2000 eur

Tak táto správa už preletela cez média. Hmmm je to riadna suma , ale zasa to bude záväzné stanovisko
evina
05.10.11,07:00
Tak táto správa už preletela cez média. Hmmm je to riadna suma , ale zasa to bude záväzné stanovisko

No ďakujem pekne za také záväzné stanovisko. Odvediem daň 100 EUR a za stanovisko zaplatím 2000 EUR. Ktorý daňový poradca si vypýta takúto sumu? Koľko záväzných stanovísk musí dať účtovník, podnikateľ......pri aplikácii stále sa meniacich a často zložitých formulácii zákonov? Z môjho pohľadu je to nemorálna cena......možno ak mi zachráni pol milióna, ale štát bude takto zarábať na vysvetľovaní zložitých zákonov....hmmm

at
Zita5
05.10.11,07:16
No ďakujem pekne za také záväzné stanovisko. Odvediem daň 100 EUR a za stanovisko zaplatím 2000 EUR. Ktorý daňový poradca si vypýta takúto sumu? Koľko záväzných stanovísk musí dať účtovník, podnikateľ......pri aplikácii stále sa meniacich a často zložitých formulácii zákonov? Z môjho pohľadu je to nemorálna cena......možno ak mi zachráni pol milióna, ale štát bude takto zarábať na vysvetľovaní zložitých zákonov....hmmm

at

Evka teraz pozerám , že som príspevok napísala dvojzmyselne a nedokončene, to nebolo zámerom . Tak ja keď som to počula z úst ministra financií , až ma zamrazilo pri sume 2000 euro . Nie som si istá , že na tom štát zarobí , pochybujem ........neviem , možno od toho očakávajú veľa.Ale tiež si myslím, že suma je je neskutočná, to by som mohla zavrieť krám.
srska
05.10.11,07:21
Tak táto správa už preletela cez média. Hmmm je to riadna suma , ale zasa to bude záväzné stanoviskočítal som k tomu návrh mf
Zita5
05.10.11,07:23
Ktorý zákon o tom pojednáva ? Prosím nasmeruj ma na ten link .
srska
05.10.11,07:27
Ktorý zákon o tom pojednáva ? Prosím nasmeruj ma na ten link .neni to zákon, tuším to nazvali koncepcia. pozrem a dám link
srska
05.10.11,07:42
vlastná iniciatíva mf sr a navrhujú to zaviesť od 2013 : Návrh opatrení na zlepšenie poskytovania informácií daňovou správou a colnou správou:) - v prílohe pdf
Kvaka
05.10.11,08:08
Takt, na rady Kejky om dal, hned som tie dodatocne dp spravila podal v januari. Tovar som nadobudal kazdy mesiac od marca myslim. Ani jedno nebolo ennulove, dan som zaplatil. Viem ze som spravil chybu, napravil som ju, ide mi o princip, ze dostanem pokutu za nieco, co mi nevie nikto na danovom vysvetlit a teda som poctivec, spravil som to tak ako to ma byt aby som nemal neskor opletacky ak by prisla kontrola, viem ze spravca dane je povinny vyrubit mi pokutu za kazde neskoro podane DP, bolo ich myslim 8. Ja by som vas chcel len poprosit o radu ako spravne napisat odvolanie, co tam spomenut, ako to formulovat, aby som mal aspon malu sancu na uspech.
Myslím, že s odvolaním moc nepochodíš, musel by si dokázať rozpor s právnymi predpismi, skutkovým stavom alebo inými dôvodmi, ktoré preukazujú nesprávnosť alebo nezákonnosť napadnutého rozhodnutia, a ak budeš namietať aj iné ako rozpor s právnym predpisom, tak musíš mať aj dôkazy k tvrdeniam uvedeným v odvolaní. Čo tam dáš? Pokuta bola vyrubená v súlade so zákonom, a aký dôkaz predložíš? Ty si sa informoval v januári vlastne už po funuse, ak som dobre pochopila, takže to ti vyrubili pokutu ešte za rok 2010. Môžeš skúsiť odvolanie, napíš, že si v dobrej viere nepodával DP, lebo zákon je nejednoznačný, ale musíš dokázať tú nejednoznačnosť, čo bude asi nemožné.
Milan Benka
05.10.11,08:11
ano viem to, bohuzial bola to moja chyba neznalost zakona neospravedlnuje ale nie som clovek co by s tym cele dni robil, resp nepoznam vsetky zakony, paragrafy, odstavce, spoliehal som sa na to ze pri registracii mi povedali ze je to len na sluzby. Prosim tu vsak o radu ako formulovat odvolanie, svoju chybu som niekolko krat priznal :)

Odvolanie nepômôže. V rozhodnutí o odvolaní bude potvrdenie rozhodnutie správcu dane.
Môžete však podať žiadosť o odpustenie sankcie.
Zita5
05.10.11,08:19
Odvolanie nepômôže. V rozhodnutí o odvolaní bude potvrdenie rozhodnutie správcu dane.
Môžete však podať žiadosť o odpustenie sankcie.

Súhlasím, ale treba sa pripraviť , že každá žiadosť 16,50 euro kolok.Čize 8 PV x 16,50 euro .
evina
05.10.11,12:06
vlastná iniciatíva mf sr a navrhujú to zaviesť od 2013 : Návrh opatrení na zlepšenie poskytovania informácií daňovou správou a colnou správou:) - v prílohe pdf

Prečo mám pocit, že tvorcovia zákonov a štátne inštitúcie, ktoré zabezpečujú ich realizáciu to už mali robiť dávno a s úplnou samozrejmosťou a ak tak za minimálny poplatok. To my tak zložito píšeme zákony? Ako sa "zjednodušujú" je vidieť aj na vzrastajúcej tendencii dopytov.l Myslím, že aj zakladateľ témy by bol ušetrený pokuty, keby v paragrafe 7a bolo rovno napísané, že po prijatí služby z EÚ je povinný sa registrovať a zároveň mu to zakladá povinnosť zdaňovať aj tovar dodaný do tuzemska podľa §11 a nie to rozvlákať do štyroch písmen, paragrafov a nenápadne napísať vetičku....
P.s. samozrejme aj to čo som napísala sa dá upraviť do jasnéej právnej formulácie, čo teraz nebolo mojím cieľom , kdyby neco......
grammatika
05.10.11,13:49
Ahojte, veľmi dlho som nebola na porade, ale postupne sa budem zapájať..

Ak som správne pochopila, firma je registrovaná podľa §7a - čiže kvôli službám, podáva SV. Ale nakúpila i tovar z Čiech a tu nastáva otázka či musí alebo nemusí podávať DPH priznanie:
K tejto téme DU vydal usmernenie: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_vyk_nar_282_2011.pdf:

Článok 4 - nezdanenie nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Pridelenie identifikačného čísla pre DPH (IČ DPH) zdaniteľnej osobe, ktorá poskytuje
služby do iného členského štátu alebo ich z neho prijíma, pričom má DPH platiť výlučne
odberateľ, nemá ovplyvniť právo tejto osoby na nezdanenie tovaru, ktorý nadobudne v
rámci Spoločenstva. Zdaniteľná osoba, ktorá má právo na nezdanenie nadobudnutia
tovaru z iného členského štátu, má toto právo naďalej bez ohľadu na to, že jej bolo
pridelené IČ DPH z dôvodu prijatia alebo poskytnutia služieb. Ak však v súvislosti s
nadobudnutím tovaru v rámci Spoločenstva zdaniteľná osoba oznámi svoje IČ DPH
dodávateľovi, má sa za to, že sa rozhodla zdaňovať nadobudnutie tovaru.
Podľa zákona o DPH ide o prípady, kedy je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa
§ 7a zákona o DPH a má pridelené slovenské IČ DPH. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je
platiteľom dane, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, ktorého celková
hodnota za stanovené obdobie nedosiahla 13 941,45 eur, má podľa nariadenia právo na
nezdanenie tovaru nadobudnutého z iného členského štátu. Toto právo nevyplýva z
ustanovenia § 11 ods. 5 zákona o DPH, a preto pokiaľ nedôjde k úprave zákona oDPH,
na základe zásady prednosti práva EÚ pred národným právom má od 1. júla 2011
prednosť článok 4 nariadenia pred § 11 ods. 5 zákona o DPH.
Príklad č. 1
Zdaniteľná osoba je od 20. júna 2011 registrovaná pre daň podľa § 7a zákona o DPH
z dôvodu poskytovania služieb s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri
ktorých je osobou povinnou platiť daň zákazník v inom členskom štáte. V septembri 2011
si táto zdaniteľná osoba prvýkrát objedná tovar v hodnote 800 eur z iného členského
štátu – z Maďarska, pričom pri objednaní tovaru nepoužije IČ DPH pridelené podľa § 7a
zákona o DPH. Maďarský dodávateľ jej na základe tejto skutočnosti uplatní k cene
tovaru sadzbu dane platnú v Maďarsku. Zdaniteľná osoba nie je podľa článku 4
nariadenia povinná priznať a zaplatiť slovenskú daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku.
Poznámka:
Ak by zdaniteľná osoba pri objednaní tovaru oznámila maďarskému podnikateľovi svoje
IČ DPH, považuje sa v zmysle článku 4 nariadenia za osobu, ktorá sa rozhodla zdaňovať
nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. V takomto prípade maďarský
podnikateľ vyhotoví faktúru v cene bez DPH a dodanie tovaru uvedie v súhrnnom výkaze.
Zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň v zmysle § 69 ods. 6 zákona o DPH.

Čiže ak neprekročila hodnotu 13941,45 € za nadobudnutý tovar, tak nemusí podávať DPH priznanie - riadi sa podľa európskej smernice a nie podľa nášho zákona o DPH.
Dáša_
05.10.11,14:42
Takže teraz je zásadná otázka: oznamil alebo neoznámil pri nákupe tovaru z CZ svoje icdph? Je toto IČ DPH aj na faktúrach?
Teda, ak to správne chápem
evina
05.10.11,15:19
Ahojte, veľmi dlho som nebola na porade, ale postupne sa budem zapájať..

Ak som správne pochopila, firma je registrovaná podľa §7a - čiže kvôli službám, podáva SV. Ale nakúpila i tovar z Čiech a tu nastáva otázka či musí alebo nemusí podávať DPH priznanie:
K tejto téme DU vydal usmernenie: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_vyk_nar_282_2011.pdf:

Článok 4 - nezdanenie nadobudnutia tovaru v tuzemsku z iného členského štátu
Pridelenie identifikačného čísla pre DPH (IČ DPH) zdaniteľnej osobe, ktorá poskytuje
služby do iného členského štátu alebo ich z neho prijíma, pričom má DPH platiť výlučne
odberateľ, nemá ovplyvniť právo tejto osoby na nezdanenie tovaru, ktorý nadobudne v
rámci Spoločenstva. Zdaniteľná osoba, ktorá má právo na nezdanenie nadobudnutia
tovaru z iného členského štátu, má toto právo naďalej bez ohľadu na to, že jej bolo
pridelené IČ DPH z dôvodu prijatia alebo poskytnutia služieb. Ak však v súvislosti s
nadobudnutím tovaru v rámci Spoločenstva zdaniteľná osoba oznámi svoje IČ DPH
dodávateľovi, má sa za to, že sa rozhodla zdaňovať nadobudnutie tovaru.
Podľa zákona o DPH ide o prípady, kedy je zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa
§ 7a zákona o DPH a má pridelené slovenské IČ DPH. Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je
platiteľom dane, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, ktorého celková
hodnota za stanovené obdobie nedosiahla 13 941,45 eur, má podľa nariadenia právo na
nezdanenie tovaru nadobudnutého z iného členského štátu. Toto právo nevyplýva z
ustanovenia § 11 ods. 5 zákona o DPH, a preto pokiaľ nedôjde k úprave zákona oDPH,
na základe zásady prednosti práva EÚ pred národným právom má od 1. júla 2011
prednosť článok 4 nariadenia pred § 11 ods. 5 zákona o DPH.
Príklad č. 1
Zdaniteľná osoba je od 20. júna 2011 registrovaná pre daň podľa § 7a zákona o DPH
z dôvodu poskytovania služieb s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 zákona o DPH, pri
ktorých je osobou povinnou platiť daň zákazník v inom členskom štáte. V septembri 2011
si táto zdaniteľná osoba prvýkrát objedná tovar v hodnote 800 eur z iného členského
štátu – z Maďarska, pričom pri objednaní tovaru nepoužije IČ DPH pridelené podľa § 7a
zákona o DPH. Maďarský dodávateľ jej na základe tejto skutočnosti uplatní k cene
tovaru sadzbu dane platnú v Maďarsku. Zdaniteľná osoba nie je podľa článku 4
nariadenia povinná priznať a zaplatiť slovenskú daň z nadobudnutia tovaru v tuzemsku.
Poznámka:
Ak by zdaniteľná osoba pri objednaní tovaru oznámila maďarskému podnikateľovi svoje
IČ DPH, považuje sa v zmysle článku 4 nariadenia za osobu, ktorá sa rozhodla zdaňovať
nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. V takomto prípade maďarský
podnikateľ vyhotoví faktúru v cene bez DPH a dodanie tovaru uvedie v súhrnnom výkaze.
Zdaniteľná osoba je osobou povinnou platiť daň v zmysle § 69 ods. 6 zákona o DPH.

Čiže ak neprekročila hodnotu 13941,45 € za nadobudnutý tovar, tak nemusí podávať DPH priznanie - riadi sa podľa európskej smernice a nie podľa nášho zákona o DPH.


Tak toto je dokonalé :) Obe stanoviská, či už mailom alebo na stránke vyšli z drsr. Mne sa hodí viac toto, lebo mi hrozí tiež prušvih v tejto oblasti, lebo som postupovala podľa ...nad 13 941,45.....nepodávam a našťastie IČ DPH sme neposkytli. Nuž v roku 2013 ak dám 2000 EUR budem jasná:)
easton1818
05.10.11,15:38
Svoje ic dph som neuvadzal az do momentu kedy som zistil, teda dostal som informacie o tom, ze som tak mal robit. Vtedy som si dal prerobit vsetky faktury u dodavatelov. myslim ze mam niekde urcite aj tie stare bez ic dph. Dakujem vam velmi pekne vsetkym, este premyslam ci spisanie odvolanie sam, alebo zaplatit pravnika, ak pravnika, kolko by asi taky pravnik stal. Dakujem
Dáša_
05.10.11,15:41
Svoje ic dph som neuvadzal az do momentu kedy som zistil, teda dostal som informacie o tom, ze som tak mal robit. Vtedy som si dal prerobit vsetky faktury u dodavatelov. myslim ze mam niekde urcite aj tie stare bez ic dph. Dakujem vam velmi pekne vsetkym, este premyslam ci spisanie odvolanie sam, alebo zaplatit pravnika, ak pravnika, kolko by asi taky pravnik stal. Dakujem

pozor ale, aby sa právnik vyznal v daňovom práve. To nepozná každý. možno by bol lepší daňový poradca
grammatika
05.10.11,17:04
Osobne by som sa odvolala na nepresnosť v zákone, ako píšu i v tom linku, odvolala by som sa na danu europsku smernicu a žiadala odpustiť pokuty... ak teda faktúry boli vystavené s českou DPH...
marjankaj
05.10.11,17:30
Osobne by som sa odvolala na nepresnosť v zákone, ako píšu i v tom linku, odvolala by som sa na danu europsku smernicu a žiadala odpustiť pokuty... ak teda faktúry boli vystavené s českou DPH...

Veď česká strana mu ich prerobila. A určite aj podala súhrnný výkaz. Teda mu vznikla daňová povinnosť a aj ju zaplatil.
Dáša_
05.10.11,17:33
Veď česká strana mu ich prerobila. A určite aj podala súhrnný výkaz. Teda mu vznikla daňová povinnosť a aj ju zaplatil.

Ja osobne by som tipovala, že pod prerobila sa myslí iba že dopísali na faktúru IČ DPH, inak faktúru nemenili. Ale uvidíme, čo sa dozvieme.
martin.pc
05.10.11,17:34
ahojte
srska
05.10.11,17:36
Osobne by som sa odvolala na nepresnosť v zákone, ako píšu i v tom linku, odvolala by som sa na danu europsku smernicu a žiadala odpustiť pokuty... ak teda faktúry boli vystavené s českou DPH...
hm, ale toto:

Článok 4
Zdaniteľná osoba, ktorá má nárok na nezdanenie nadobudnutia tovaru v rámci Spoločenstva v súlade s článkom 3 smernice 2006/112/ES, má tento nárok naďalej, ak bolo danej zdaniteľnej osobe podľa článku 214 ods. 1 písm. d) alebo e) uvedenej smernice pridelené identifikačné číslo pre DPH v súvislosti s prijatými službami, za ktoré je povinná zaplatiť DPH, alebo v súvislosti so službami, ktoré uvedená zdaniteľná osoba poskytla na území iného členského štátu a za ktoré je DPH splatná len príjemcom.
Ak však táto zdaniteľná osoba oznámi toto identifikačné číslo pre DPH dodávateľovi v súvislosti s nadobudnutím tovaru v rámci Spoločenstva, považuje sa za osobu, ktorá využila možnosť ustanovenú v článku 3 ods. 3 uvedenej smernice

sa začalo uplatňovať a má prednosť pred § 11/5 222/2004 len od 01.07.2011 až do zmeny zákona 222/2004.

v návrhu novely 222/2004 je už §11/5 navrhnuté upraviť takto:
(5) Ustanovenie odseku 4 písm. b) sa nevzťahuje na nadobudnutie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, ak podľa osobitného predpisu6) povinnosť platiť spotrebnú daň v tuzemsku vzniká nadobúdateľovi , a na nadobudnutie tovaru, ak osoba uvedená v odseku 4 písm. b) má pridelené identifikačné číslo pre daň podľa § 7a (http://www.******.sk/viewtopic.php?f=18&t=14).
grammatika
05.10.11,17:42
Som si podrobne nečítala to, čo písala zadávateľka, že v akom období to bolo a či a ako jej opravili faktúry. Pretože, ak nane uviedli icdph ale i českú dph, tak faktúry by neboli správne...a neviem, v akom časovom horizonte opravy vykonávali - či "chceli" riskovať pokuty za súhrnné výkazy...
evina
05.10.11,17:54
Som si podrobne nečítala to, čo písala zadávateľka, že v akom období to bolo a či a ako jej opravili faktúry. Pretože, ak nane uviedli icdph ale i českú dph, tak faktúry by neboli správne...a neviem, v akom časovom horizonte opravy vykonávali - či "chceli" riskovať pokuty za súhrnné výkazy...


Mne si Gramatika každopádne veľmi pomohla týmto linkom, lebo som mala také plnenie ale po júli 2011 som fakt vďačná:) lebo pri čítaní témy ma oblialo - poznáte to:)
P.s. čítam to tak pozorne, že mi práve totálne do uhla zhorela cibuľa na šporáku :mee:
srska
05.10.11,17:56
:D:D:D proč pláčete nad cibulí?
evina
05.10.11,18:08
Lebo som musela pokus opakovať a dvakrát štípala :D:D a ešte aj hrniec drhnúť, ale neva hlavná vec, že mám ok paragraf 7a;)