stoopid
21.01.06,14:53
Čafte všetci,

Moja prosba o pomoc sa týka toho, že prenajímame nehnuteľnosť a zároveň nájomníkom vystavujeme faktúry za dodanú energiu - elektrická, plyn, voda. Dostal som radu, že text faktúry má obsahovať údaj: služba poskytnutá v súvislosti s nájmom. Z hľadiska DPH a z hľadiska účtovníctva, ide o dodanie tovaru, alebo o dodanie služby?
Zita5
21.01.06,13:55
Čafte všetci,

Moja prosba o pomoc sa týka toho, že prenajímame nehnuteľnosť a zároveň nájomníkom vystavujeme faktúry za dodanú energiu - elektrická, plyn, voda. Dostal som radu, že text faktúry má obsahovať údaj: služba poskytnutá v súvislosti s nájmom. Z hľadiska DPH a z hľadiska účtovníctva, ide o dodanie tovaru, alebo o dodanie služby?


O dodanie služby poskytnutej s nájmom .
stoopid
21.01.06,13:57
:) dik moc. a keby tam bolo napísané dodanie elektrickej energie?
Zita5
21.01.06,13:59
Nevidím ani v tom žiadny problém . Dostávam aj ja faktúry a zasa opačne aj ja fakturujem:

spotreba elektrickej energie za mesiac ........... počet kw ...... sadzba ... atď.
stoopid
21.01.06,14:01
A keď vystavíš faktúru svojmu nájomníkovi, zaúčtuješ výnos na 602?
Zita5
21.01.06,14:15
A keď vystavíš faktúru svojmu nájomníkovi, zaúčtuješ výnos na 602?

Narazila kosa na kameň . Účtujem v JÚ , ale podľa mňa by to mohlo byť na 602 , neviem ako ma pochvália účtovníci , ktorý účtujú v PÚ . Čakaj ešte na odpoveď od kolegov.:confused:
stoopid
21.01.06,14:20
Začínam si totiž klásť otázku, či nejde o dodanie tovaru. Podľa zákona o DPH §8 ods. 1 je dodanie elektrickej energie, plynu a vody dodaním tovaru.
Zita5
21.01.06,14:27
No pozerala som §8 a je to tak , len teraz ma mýli to že , považujem to ako tovar od elektrárni , vodárni, plynární , ale neviem ako to teraz definovať , keď dávaš do prenájmu nehnuteľnosť aj s uvedenými médiami .

Radšej ešte počkaj pokiaľ sa ozvú ďalší . Neviem prečo si myslím že by to mala byť služba . Prenájom priestorov nie je predsa tovar .Ale paragraf 8 DPH o tom značí , že áno .
No uvidíme .
ALDA
21.01.06,14:43
Začínam si totiž klásť otázku, či nejde o dodanie tovaru. Podľa zákona o DPH §8 ods. 1 je dodanie elektrickej energie, plynu a vody dodaním tovaru.

Dodávam, že nájom služba..ale energia-tovar!
stoopid
21.01.06,14:49
Alda, prosím, napíš viac, nerozumiem, čo si chcela povedať.
ALDA
21.01.06,14:52
Alda, prosím, napíš viac, nerozumiem, čo si chcela povedať.




Nájom je služba, ale refakt. energii je tovar..takže rozúčtujem: ..311/602
311/601
+ DPH
stoopid
21.01.06,15:12
Nebude sa to považovať za nepovolené podnikanie, ono predsa len ide o regulované odvetvie a nie každý má právo dodávať elektrickú energiu?
liba2
21.01.06,15:15
Nebude sa to považovať za nepovolené podnikanie, ono predsa len ide o regulované odvetvie a nie každý má právo dodávať elektrickú energiu?Nie, refakturácia energií pri prenájme nehnuteľností je bežná vec.
stoopid
21.01.06,15:20
Takže tomu mám rozumieť tak, že Alda a Liba tvrdia, že ide o predaj tovaru (aj pre účely dph a má sa účtovať na 601. Som v tomto prípade poviný podať súhrný výkaz?
liba2
21.01.06,15:33
Nebude sa to považovať za nepovolené podnikanie, ono predsa len ide o regulované odvetvie a nie každý má právo dodávať elektrickú energiu?Reagovala som len na slovaná "nepovolené podnikanie".
K účtovaniu:
Ing Cenigová vo svojej Praktickej príručke k 1.1.2005 uvádza na strane 230 k účtu 502-Spotreba energie - okrem iného toto: "V prospech účtu 502 sa účtujú náhrady od pracovníkov alebo iných osôb za odobranú energiu z externých dodávok vyúčtovaných účtovnej jednotke (napr. el. prúd, plyn a pod.)".
Na strane 410 k tomuto účtu zmenila slová "iných osôb" na "právnických osôb".
Pri účtoch 602 a 604 vôbec nespomína refakturáciu energie.
Na účte 601-tržby za vlastné výrobky, sa to nemôže účtovať.
stoopid
21.01.06,15:36
Ďakujem Liba, viem, že momentálne ide o odbočenie od témy DPH, ale ako by si riešila účtovanie?
liba2
21.01.06,15:38
§ 8 zákona o DPH:

" (1) Dodaním tovaru je
a) dodanie hmotného majetku, pri ktorom dochádza k zmene vlastníckeho práva, ak tento zákon neustanovuje inak; na účely tohto zákona hmotným majetkom sú hnuteľné a nehnuteľné veci, ako aj elektrina, plyn, voda, teplo, chlad a bankovky a mince, ak sa predávajú na zberateľské účely za inú cenu, ako je ich nominálna hodnota, alebo za inú cenu, ako je prepočet ich nominálnej hodnoty na slovenskú menu podľa kurzu vyhlasovaného Národnou bankou Slovenska........" .
Teda energia je dodanie tovaru.
stoopid
21.01.06,15:43
Vďaka, ešte pokiaľ dobre rozumiem, nie som povinný podávať súhrnný výkaz, pretože nejde o obchod s inou krajinou. Môžeš potvrdiť, prosím?
liba2
21.01.06,15:44
Ďakujem Liba, viem, že momentálne ide o odbočenie od témy DPH, ale ako by si riešila účtovanie?V rokoch 2002-2003 som účtovala firmu ktorá prenajímala priestory a refaktúrovala el. aj plyn. Účtovala som to tak ako radí Cenigová, teda na 502 DAL. Aj firme to tak vyhovovalo, lebo tým sa očistili náklady na 502 na skutočné, ktoré spotrebovala firma na energie.
Podotýkam, že to bolo pred platnosťou nového zákona o DPH.
Ak sa rozhodneš pre tento variant, rozhodne si urob k tomu internú smernicu.
Napriek tomu čo uvádza Cenigová, ak sa rozhodneš používať účet tr.6, tak zaúčtovala by som to ako tovar a urobila by som osobitný analyt. účet.
liba2
21.01.06,15:46
Vďaka, ešte pokiaľ dobre rozumiem, nie som povinný podávať súhrnný výkaz, pretože nejde o obchod s inou krajinou. Môžeš potvrdiť, prosím?No to vieš ty či ide o obchod s inou krajinou :) . Vychádzala som z toho , že el. odoberáš z Elektrání a plyn z SPP.:)
A faktúruješ SK odberateľom.
stoopid
21.01.06,15:51
Ďakujem moc
ALBO
21.01.06,17:38
Elektrina, voda a plyn a teplo boli tovar aj v predchádzajúcom zákone, a vždy bol problém pri ich prefakturácii pri stanovení dňa DP. Písala som to minule ( myslím v téme s telekomom), že práve z dôvodu, že to nie je služba sa konečne podarilo presadiť v zákone od 1.1. 2006 nové ustanovenie o dátume DP pri refakturáciách nájomného.
Pri účtovaní nájomného je podľa mnňa dobré účtovať na opačnú stranu 5*, pretože sa tak zobrazí reálna hodnota spotreby.
stoopid
22.01.06,10:58
Keď nad tým rozmýšľam, nie je až tak dôležité, či zaúčtujem zníženie 502, alebo predaj 604, dôležité sú dve veci - spôsob vykázania - vykážem vo výsledovke len reálnu spotrebu, takže 502 - 604 a druhá vec - vzkázanie dph - musím vystaviť svojmu nájomníkovi faktúru s DPH. Môj softvér ľahšie zvládne zaradiť správne do výkazu DPH 604, ako vymenovať všetky možné analytiky 502 do rôznych riadkov výkazu DPH. Čo si o tom myslíte?
Jana Acsová
22.01.06,11:32
Celá téma sa trošku zviezla až príliš pod Zákon o dani z pridanej hodnoty.

Preto uvádzam:
To, čo môže byť z hľadiska účtovníctva službou, môže byť pre účely Zákona o dani z pridanej hodnoty tovarom. Vždy je preto dôležité rozlišovať vecnú stránku fakturácie a túto posúdiť osobitne z hľadiska účtovného a osobitne z hľadiska ZDPH.
Fakturácia spotrebovaných energií je z hľadiska ZDPH fakturáciou za tovar. Avšak z vecného posúdenia zmluvnej dodávky, môže byť považovaná za dodávku služieb. Podľa môjho názoru samotné účtovanie záleží na tom, ako je dohodnutý predmet zmluvy v nájomnej zmluve, t.j. môže to byť služba, prípadne "refundácia" spotrebovaných energií. Nie je možné jednoznačne pre zadávateľa otázky zodpovedať, čo je v tejto chvíli pre neho správne. Je potrebné si to pozrieť v zmluve, k čomu sa prenajímateľ a nájomca zaviazali.
Ale aj napriek uvádzanému, nikdy by som k fakturácii energií nepristúpila ako k fakturácii výroby, t.j. k spomínanému účtu 601, alebo "nedajbože" .-) 604 (to že je to z hľadiska ZDPH tovar nemá vplyv na posúdenie účtovného prípadu).
Buď by to bola súčasť dodávanej služby nájomného t.j. účtovanie 602, alebo je to úhrada nákladov spojených s nájmom, kde by sa mohlo uvažovať o znížení pôvodne naúčtovaných nákladov. Záleží to na dohodnutom predmete zmluvy.

Čo sa týka DPH, tak skutočne od 1.1.2006 je to už v zákone jasnejšie pomenované. Do 31.12.2005 mal platiteľ k fakturácii energií pristúpiť so zreteľom na stanovenie dátumu dodania tovaru, od čoho sa odvíjala aj správna fakturácia. Daňová povinnosť vznikala ak šlo o opakovane dodávaný tovar, najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba vzťahovala.
Od 1.1.2006 je potrebné rozlišovať, či prenajímateľ žiada od nájomcu paušálnu platbu za energie, alebo platbu za presne dodané množstvo energií. V druhom prípade vznikne daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry.
ondrejvla
22.01.06,12:47
Nakoľko sa jedná o vyúčtovanie elektriny nájomníkovi, považujem nájomníka na základne uzatvorenej zmluvy za iný subjekt, pri došlej faktúre účtujem nasledovne:
315/A / 321/A spotreba energie
343/A / 321/A DPH,
pri prefakturácií energií nájomníkovi účtujem :
311/A / 315/A spotreba energie
311/A / 343/A DPH,
a nakoľko ja nie som dodávateľom energie, ale len prefakturovávam túto na základe skutočného čerpania, do vystavenej faktúry dávame kód služby. deň daň.povinnosti sa pre mňa stáva deň vyhotovenia faktúry.
Mikolajova
22.01.06,13:11
Chcela by som sa opýtať ak fakturujeme prenájom nehnuteľnosti kde súčasťou ceny nájmu je aj elektrina, plyn, voda ... odberateľovi daňová povinnosť vzniká napr. ak fakturujem za január napr.15.01.2006 dňom vyhotovenia faktúry?
Jana Acsová
22.01.06,13:40
Chcela by som sa opýtať ak fakturujeme prenájom nehnuteľnosti kde súčasťou ceny nájmu je aj elektrina, plyn, voda ... odberateľovi daňová povinnosť vzniká napr. ak fakturujem za január napr.15.01.2006 dňom vyhotovenia faktúry?Záleží na tom, ako je uzatvorená zmluva a či požadujete od odberateľa paušálne (predpokladané) platby za energie, alebo presné čiastky z vyúčtovania, t.j. podľa skutočnej spotreby.
Jana Acsová
22.01.06,13:55
Nakoľko sa jedná o vyúčtovanie elektriny nájomníkovi, považujem nájomníka na základne uzatvorenej zmluvy za iný subjekt, pri došlej faktúre účtujem nasledovne:
315/A / 321/A spotreba energie
343/A / 321/A DPH...
Tento spôsob pri aplikácii v súčasnosti platných zákonných ustanovení nedoporučujem všeobecne aplikovať.

Vysvetlenie:
Zmluva na odber energií znie na prenajímateľa. Prenajímateľ vstupuje do zmluvného vzťahu s dodávateľom energií a je jeho obchodným partnerom. Prijíma dodávku. V nájomnej zmluve sa zároveň zaviazal, že dodávku služieb spojených s nájmom pre nájomcu zabezpečí. Mám za to, že v prípade, že sa postavíme k prenajímateľovi ako k dodávateľovi všetkých služieb spojených s nájmom je to pre neho riadne prijatá dodávka, čo deklaruje aj uplatnením odpočítania dane a na druhej strane poskytnutá dodávka nájomcovi s uplatnením dane.
Keby sme deklarovali, že prijaté plnenie sa prenajímateľa netýka (čo prezentuje aj spomínané účtovanie na účet pohľadávky) mám za to, že by prenajímateľ vlastne nemal právo na odpočítanie dane, nakoľko sa nejedná o dodávku jemu poskytnutú. Ja spájam účtovanie na pohľadávku s prípadom výdavkov hradených v mene a na účet inej osoby - z pohľadu ZDPH tzv. prechodné položky.

Predmetné účtovanie na účte 315 bolo aktuálne v prípade niektorých zmlúv pred pár rokmi, ale mám za to, že zmenou ustanovení najmä z pohľadu ZDPH sa zmenil aj pohľad na predmetné dodávky.
Zastávam názor, ak sa v zmysle nájomnej zmluvy prenajímateľ zaviaže k zabezpečeniu dodávok súvisiacich s nájmom, jedná s o ním poskytnuté dodávky a preto účtovanie predmetných dodávok by malo byť výsledkové (s použitím nákladových a výnosových účtov podľa predmetu zmluvy).
ondrejvla
22.01.06,15:47
Ja spájam účtovanie na pohľadávku s prípadom výdavkov hradených v mene a na účet inej osoby - z pohľadu ZDPH tzv. prechodné položky.

Predmetné účtovanie na účte 315 bolo aktuálne v prípade niektorých zmlúv pred pár rokmi, ale mám za to, že zmenou ustanovení najmä z pohľadu ZDPH sa zmenil aj pohľad na predmetné dodávky.
Zastávam názor, ak sa v zmysle nájomnej zmluvy prenajímateľ zaviaže k zabezpečeniu dodávok súvisiacich s nájmom, jedná s o ním poskytnuté dodávky a preto účtovanie predmetných dodávok by malo byť výsledkové (s použitím nákladových a výnosových účtov podľa predmetu zmluvy).[/quote]

Súhlasím, je to aktualita dávno zašlá, no niekedy siahnem i po tejto alternatíve, vychádzam z toho, že :
publikácia "Účtovné súvzťažnosti 2005" od autoriek Ing.Kaletová, Ing.Turóciová na str. 114 cit.publikácie pri možnostiach účtovania aktívneho účtu 315 uvádza i túto možnosť vyúčtovania náhrad vynaložených účtovnou jednotkou za iné subjekty, a i keď v zákone 431/2003 v znení zákona 561 a 562/2004 Zz, podľa § 49, ods.5 sa uvádza :
na účte ostatné pohľadávky sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov, napr. reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu.
Taktiež som uvažovala o účtovaní prostredníctvom účtu 378, ale nakoniec som zvolila tento postup. Účtovať cez nákladový účet 502 sa mi zdalo neaktuálne, nakoľko skutočná spotreba sa týkala len nájomcu a nie prenajímateľa, z toho dôvodu som nevolila účtovanie o tejto nákladovej položke, i keď som uvažovala o preúčtovaní prostredníctvom účtu 648.
Pre účt.obdobie roku 2005 som volila tento postup, v budúcnosti budem možno uvažovať o zmene, ak nájdem možnosť, ktorá bude vhodná pre tento druh spotreby.
Jana Acsová
22.01.06,15:56
...vychádzam z toho, že :
publikácia "Účtovné súvzťažnosti 2005" od autoriek Ing.Kaletová, Ing.Turóciová na str. 114 cit.publikácie pri možnostiach účtovania aktívneho účtu 315 uvádza i túto možnosť vyúčtovania náhrad vynaložených účtovnou jednotkou za iné subjekty, ...

S tým plne súhlasím, ale ja tento prípad nestotožňujem s nájomným, ale so spomínanými výdavkami v mene a na účet iného subjektu, čo podľa môjho názoru nie je prípad obstaraných a fakturovaných energií.


...na účte ostatné pohľadávky sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov, napr. reklamácie voči dodávateľom, nárok na záručný paušál pri prevzatí záväzkov za záručné opravy, pohľadávky z predaja dlhodobého majetku a materiálu.
V tejto citácii rovnako nevidím aplikáciu na prípad fakturovaných energií. Z môjho pohľadu je nájomca riadny odberateľ služieb prenajímateľa v zmysle nájomnej zmluvy.

Nech sa akokoľvek vyvinie táto diskusia, skutočne nedoporučujem uvádzané účtovanie cez účet 315.
liba2
22.01.06,16:16
.............Účtovať cez nákladový účet 502 sa mi zdalo neaktuálne, nakoľko skutočná spotreba sa týkala len nájomcu a nie prenajímateľa, z toho dôvodu som nevolila účtovanie o tejto nákladovej položke, i keď .........
Vzhľadom nato, že som reagovala v tejto téme v predchádzajúcich príspevkoch a citovala Ing. Cenigovú v súvislosti s účtovaním refaktúrovanej energie na SÚ 502, chcem doplniť ešte, že nie vždy sa skutočná spotreba týka len nájomcu.
Vychádzala som z prípadu, kedy v jednom objekte bolo niekoľko nájomcov a aj prenajímateľ používal časť objektu na podnikanie. Spotreba el. sa sledovala na jednom elektromeri a zmluvne dohodnutým kľúčom sa faktúrovala nájomcom. Prenajímateľ mal celú spotrebu na MD 502 a spotrebu nájomcov na DAL 502. Teda zostatok účtu vyjadroval skutočnú spotrebu el. u prenajímateľa. Jemu to vyhovovalo a ja som sa pri svojom rozhodnutí odvolala na menovanú a uznávanú odborníčku pre účtovníctvo. :)
Jana Acsová
22.01.06,16:42
Mám za to, že konkrétny spôsob účtovania by sa mal odvíjať od znenia predmetu nájomnej zmluvy. Zmluvy nie sú unifikované a vyplývajú z nich rôzne povinnosti prenajímateľa aj nájomcu.
ondrejvla
22.01.06,16:49
Neviem, či sa mi podarí túto odpoveď odoslať, už ma to 3x vyhodilo z Porady, preto opätovne odpovedám.
Nakoľko v priestoroch, ktoré sú v prenájme je jediným nájomníkom prenajímateľa, ten sídli v iných priestoroch nerieši sa tu spotreba energie a jej rozúčtovanie pomocou kľúča.
Súhlasím, že z pohľadu ZDPH by malo byť účtované v triede 5 a v triede 6, budem tento prípad riešiť a sa zaoberať inou možnosťou postupu v tomto prípade.
Inak nechápem prečo liba2 sa rozčuľuješ, uznávam menovanú odborníčku Ing.Cenigovú, nereagovala som na konkrétne tvoju odpoveď, ale každý z nás môže mať svoj názor, alebo postup, každý z nás má iný prípad riešenia, i keď v podstate je to to isté, len v ružovom.
ALBO
22.01.06,19:48
Chcela by som sa opýtať ak fakturujeme prenájom nehnuteľnosti kde súčasťou ceny nájmu je aj elektrina, plyn, voda ... odberateľovi daňová povinnosť vzniká napr. ak fakturujem za január napr.15.01.2006 dňom vyhotovenia faktúry?

pýtate sa pravdepodobne na taký prápad fakturácie nájomného,kedy v cene nájomného máte zakalkulovanú aj energiu, (tzn. že už nedochádza k žiadnym vyúčtovaniam, energií).Deň dodania je podľa § 19 ods. 3 prvá veta= najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.Tz za január môžete dať dátum dodania hociktorý deň od 1.1. do 31.1. Za február od 1,2 do 29,2....
Veta, ktorá pribudla do § 19 ods. 3 novelou k roku 2006 sa TýKA LEN TýCH PRíPADOV, ak fakturujete zvlášť nájomné a a zvlášť energiu.
No a tu treba tiež rozlišovať dva spôsoby.:
Ak refakturujete alikvotnu časť energie opakovane na základe presných hodnôt z faktúr od elektrárni, potom na výstupnej Fa dáte dátum dodania dátum vystavenia (to je tá novela).
Ak ale fakturujete paušálne mesačne energiu (rovnaké sumy) a na konci roka ju vyučtovávate, vtedy idete podľa prvej vety= dátum dodania= najneskôr posledný deň obdobia (napr.paušál za január , splatný 15. februára, deň dodania je od 1.1. do 31.1)
Mikolajova
23.01.06,12:59
Je správny postup ak všetko zaúčtujem ako služby - nájomné pričom k 31.12.2005 nerobím žiadne vyúčtovanie. Je totižto v jednej budove spoločný elektromer. Je to ťažko kontrolovateľné.
liba2
23.01.06,13:28
Je správny postup ak všetko zaúčtujem ako služby - nájomné pričom k 31.12.2005 nerobím žiadne vyúčtovanie. Je totižto v jednej budove spoločný elektromer. Je to ťažko kontrolovateľné.Je to správne.
Mirkaska
23.01.06,14:39
Veta, ktorá pribudla do § 19 ods. 3 novelou k roku 2006 sa TýKA LEN TýCH PRíPADOV, ak fakturujete zvlášť nájomné a a zvlášť energiu.
No a tu treba tiež rozlišovať dva spôsoby.:
Ak refakturujete alikvotnu časť energie opakovane na základe presných hodnôt z faktúr od elektrárni, potom na výstupnej Fa dáte dátum dodania dátum vystavenia (to je tá novela).
Ak ale fakturujete paušálne mesačne energiu (rovnaké sumy) a na konci roka ju vyučtovávate, vtedy idete podľa prvej vety= dátum dodania= najneskôr posledný deň obdobia (napr.paušál za január , splatný 15. februára, deň dodania je od 1.1. do 31.1)
A čo v prípade, že mesačne sa účtuje záloha a štvrťročne (polročne) sa fakturuje skutočná spotreba na základe faktúr (polročne chodí vyúčtovanie od SSE)? Môžeme pri štvrťročnom (polr.)vyúčtovaní použiť dátum dodania dátum vystavenia. Ja si myslím, že áno. :confused: :)
ALBO
23.01.06,15:57
A čo v prípade, že mesačne sa účtuje záloha a štvrťročne (polročne) sa fakturuje skutočná spotreba na základe faktúr (polročne chodí vyúčtovanie od SSE)? Môžeme pri štvrťročnom (polr.)vyúčtovaní použiť dátum dodania dátum vystavenia. Ja si myslím, že áno. :confused: :)

Keď mesačne fakturujete energiu paušálne, tak dáte na výstupnej faKTúRE deň dodania príslušný mesiac, na ktorý sa paušál vzťahuje. No a keď robíte vyúčtovanie na základe faktúry od elektrární to už je niečo ako dobropis alebo ťarchopis§ 25 (akoby ste tými paušálmi dohodli množstvo a teraz ho vyúčtovaním upresňujete). No a pri DP a ŤP je deň DP deň vystavenia Fa.
Mikolajova
27.02.06,19:27
CITUJEM: Ak refakturujete alikvotnu časť energie opakovane na základe presných hodnôt z faktúr od elektrárni, potom na výstupnej Fa dáte dátum dodania dátum vystavenia (to je tá novela).
Ak ale fakturujete paušálne mesačne energiu (rovnaké sumy) a na konci roka ju vyučtovávate, vtedy idete podľa prvej vety= dátum dodania= najneskôr posledný deň obdobia (napr.paušál za január , splatný 15. februára, deň dodania je od 1.1. do 31.1)


Tu je môj problem: Ako postupovať ak quartálne refakturujem elektr. energiu podľa spotreby eletrometra na základe odpočtu v sume taxa elektrárni podľa zmluvy to znam. za quartál, nie podľa vyúčtovacej faktúry od elektrárni. Kedy vzniká zdaniteľné plnenie?:confused:
ALBO
27.02.06,19:43
CITUJEM: Ak refakturujete alikvotnu časť energie opakovane na základe presných hodnôt z faktúr od elektrárni, potom na výstupnej Fa dáte dátum dodania dátum vystavenia (to je tá novela).
Ak ale fakturujete paušálne mesačne energiu (rovnaké sumy) a na konci roka ju vyučtovávate, vtedy idete podľa prvej vety= dátum dodania= najneskôr posledný deň obdobia (napr.paušál za január , splatný 15. februára, deň dodania je od 1.1. do 31.1)


Tu je môj problem: Ako postupovať ak quartálne refakturujem elektr. energiu podľa spotreby eletrometra na základe odpočtu v sume taxa elektrárni podľa zmluvy to znam. za quartál, nie podľa vyúčtovacej faktúry od elektrárni. Kedy vzniká zdaniteľné plnenie?:confused:

§19/´=Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary.

Podľa mňa postupujete podľa vyššie uvedeného.
skvrnka
28.02.06,16:31
Čo sa týka refakturácií elektrickej energie, plynu atď,
auditor mi povedal, že to je služba teda účtovať na 602
( hoci z pohľadu dph je to tovar)

A daňová povinnosť pri presne dodanom množstve , ktoré
je každý mesiac iné - odpočet robíme z podružných elektromerov-
- platí § 19 ..... dňom vyhotovenia faktúry...
Tweety
28.02.06,16:42
Čafte všetci,

Moja prosba o pomoc sa týka toho, že prenajímame nehnuteľnosť a zároveň nájomníkom vystavujeme faktúry za dodanú energiu - elektrická, plyn, voda. Dostal som radu, že text faktúry má obsahovať údaj: služba poskytnutá v súvislosti s nájmom. Z hľadiska DPH a z hľadiska účtovníctva, ide o dodanie tovaru, alebo o dodanie služby?
Je to dodanie služby, tovar by bol, ak by ste boli dodávateľom energie.
ALBO
28.02.06,19:42
Je to dodanie služby, tovar by bol, ak by ste boli dodávateľom energie.

Ak vystavujete nájomníkom FA za energie popri nájomnom (osobitne=refakturujete) ide o dodanie tovaru z pohľadu DPH. Enegia je tovar a vy sa správate akoby ste ten tovar dodávali sami §9/4.
Ako službu by ste to mohli chápať len v prípade ak by energia bola zakalkulovaná v cene nájmu, takže by vám nájomník platil len nájomné.
Mikolajova
21.05.06,14:35
Ak refakturujeme el. energiu za 01/2006 je nejaký predpis do ktorého dátumu to musíme urobiť. Ja som vystavila faktúru 15.02.2006 z dátumom dodania 15.02.2006 je tento môj postup správny?
Jana Acsová
21.05.06,14:42
Ak refakturujeme el. energiu za 01/2006 je nejaký predpis do ktorého dátumu to musíme urobiť. Ja som vystavila faktúru 15.02.2006 z dátumom dodania 15.02.2006 je tento môj postup správny?
Ak sa dobre pamätám, už Vám bolo odpovedané na podobnú otázku ...

Platí § 19 ods. 3, podľa toho čo je predmetom fakturácie. Presná čiastka podľa odpisu elektromera, alebo vyúčtovania z SSE alebo paušálna platba. Uvediem citáciu zákona, ktorá sa vás týka:

§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty.html#hore)(3)...Ak platiteľ požaduje za každé obdobie opakovane poskytovaného nájmu nehnuteľnosti popri nájomnom osobitne úhradu za presne dodané množstvo elektriny, plynu, vody a tepla, vzniká daňová povinnosť pri týchto tovaroch dňom vyhotovenia faktúry, ktorou platiteľ požaduje platbu za tieto tovary...

Neuvádzate podmienky fakturácie, ale mám za to, že ustanovenie zákona je pomerne čitateľné.
Presná čiastka za január: dátum dodania = dátum vystavenia faktúry
Paušálna čiastka: najneskorší dátum dodania 31.1.2006
Mikolajova
21.05.06,14:45
Len som sa chcela utvrdiť a ďakujem za trpezlivosť.
sara
10.01.07,18:06
pýtate sa pravdepodobne na taký prápad fakturácie nájomného,kedy v cene nájomného máte zakalkulovanú aj energiu, (tzn. že už nedochádza k žiadnym vyúčtovaniam, energií).Deň dodania je podľa § 19 ods. 3 prvá veta= najneskôr posledný deň obdobia, na ktoré sa platba vzťahuje.Tz za január môžete dať dátum dodania hociktorý deň od 1.1. do 31.1. Za február od 1,2 do 29,2....
Veta, ktorá pribudla do § 19 ods. 3 novelou k roku 2006 sa TýKA LEN TýCH PRíPADOV, ak fakturujete zvlášť nájomné a a zvlášť energiu.
No a tu treba tiež rozlišovať dva spôsoby.:
Ak refakturujete alikvotnu časť energie opakovane na základe presných hodnôt z faktúr od elektrárni, potom na výstupnej Fa dáte dátum dodania dátum vystavenia (to je tá novela).
Ak ale fakturujete paušálne mesačne energiu (rovnaké sumy) a na konci roka ju vyučtovávate, vtedy idete podľa prvej vety= dátum dodania= najneskôr posledný deň obdobia (napr.paušál za január , splatný 15. februára, deň dodania je od 1.1. do 31.1)


Prosím Vás, mesačne faktúrujeme paušálne čiastky za energie, to znamená, že napr. za január bude deň dodania hociktorý od 1.-31.1. Ale zaujíma ma, či je možné v tomto prípade dať deň dodania aj skôr, napr. 29.12.?
plavčík
14.01.07,16:43
Čo sa týka refakturácií elektrickej energie, plynu atď,
auditor mi povedal, že to je služba teda účtovať na 602
( hoci z pohľadu dph je to tovar)

A daňová povinnosť pri presne dodanom množstve , ktoré
je každý mesiac iné - odpočet robíme z podružných elektromerov-
- platí § 19 ..... dňom vyhotovenia faktúry...


Tak teraz neviem čo s tým.... už som sa uzrozumel, že ak prenajímame nebyt.priestory a vystavujem fa za elektrinu, teplo,vodu tak je to síce služba, ale z hľadiska DPH je to tovar....A za deň DP by sa od 1.1.2006 mal považovať deň vystavenia OF .Ale čo s tým ak som už to "pohnojil" a v priebehu roku som vystavoval OF takto:

napr. za 4/2006
dátum vystavenia = 10.5.2006 / zo zákona do 15. dní od dodaniaslužby/
dátum dodania služby = 30.4.2006 / čiže aj do DPH som to dal do 4/2006

ČO S TÝM MÁM TERAZ UROBIŤ???

Som mesačný plátca DPH..

A ešte podotázka:
Ako mám postupovať ak budem mať nájomníka ktorému budem vystavovať OF za nájom v ktorom je energia zahrnutá paušálne - mesačne dopredu?
Čiže v 1/2007 mu vystavím za obdobie 2/2007 ....Kedy vznikne plnenie z hľadiska DPH?

TAK MI PROSÍM PORAĎTE!!!

PS:
Mám taký pocit, že sa vzdám účtovníctva a pôjdem vykladať vagóny.... tam nebudem aspoň "škodiť" svojou nevedomosťou....
plavčík
14.01.07,18:18
Posúvam otázku
Orsz
14.01.07,18:46
Tak teraz neviem čo s tým.... už som sa uzrozumel, že ak prenajímame nebyt.priestory a vystavujem fa za elektrinu, teplo,vodu tak je to síce služba, ale z hľadiska DPH je to tovar....A za deň DP by sa od 1.1.2006 mal považovať deň vystavenia OF .Ale čo s tým ak som už to "pohnojil" a v priebehu roku som vystavoval OF takto:

napr. za 4/2006
dátum vystavenia = 10.5.2006 / zo zákona do 15. dní od dodaniaslužby/
dátum dodania služby = 30.4.2006 / čiže aj do DPH som to dal do 4/2006



ČO S TÝM MÁM TERAZ UROBIŤ???

Som mesačný plátca DPH..

A ešte podotázka:
Ako mám postupovať ak budem mať nájomníka ktorému budem vystavovať OF za nájom v ktorom je energia zahrnutá paušálne - mesačne dopredu?
Čiže v 1/2007 mu vystavím za obdobie 2/2007 ....Kedy vznikne plnenie z hľadiska DPH?

TAK MI PROSÍM PORAĎTE!!!

PS:
Mám taký pocit, že sa vzdám účtovníctva a pôjdem vykladať vagóny.... tam nebudem aspoň "škodiť" svojou nevedomosťou....


K prvej otázke - nemusíš s tým robiť nič, pretože to máš správne. K podotázke, plnenie z hľadiska DPH vzniká najskôr dňom prvého dodania teda 1.2., ak chceš prijať zálohu vopred, musíš vystaviť faktúru na prijatú platbu v januári, a potom 1.2. riadnu faktúru na dodanie so zúčtovanou zaplatenou DPH - z prijatej zálohy vopred.
Vôbec sa nevzdávaj, keby si vedel aké problémy mnohí majú tak tieto Tvoje sú naozaj OK.
plavčík
14.01.07,19:07
ĎAKUJEM ORSZ...ale čítal som veľa príspevkov a hlavne pani Acsová to rozpísala tak, že ak vystavujem OF za elektrickú energiu, mal by som tam mať dátum dodania / čiže aj DPH/ deň vystavenia OF a nie obdobie za ktoré sa to robí.

K druhej "pootázke" v zmluve mám napísané, že sa bude faktúra vystavovať dopredu....čiže nie záloha/ tam mi je to jasné....i keď som teraz tak domotaný , že si vôbec neverím.../ ale ja mám vystaviť mesiac dopredu OF so splanosťou tiež mesiac dopredu.
Napríklad dátum vystavenia 1.1.2007
dátum splatnosti 10.1.2007
dátum dodania ????????????

text Fakturujeme podľa zmluvy za obdobie 2/07

A to sa chcem opýtať či ak na OF napíšem dátum dodania 1.1.2007 - či to nebude zle i keď mi to odberateľ zaplatí v 1/07 čo je vlastne OK lebo platbu príjmem v 1/07 aj ju odvediem za 1/07 ale služba 2/07.....?
Milan Benka
14.01.07,19:10
Tak teraz neviem čo s tým.... už som sa uzrozumel, že ak prenajímame nebyt.priestory a vystavujem fa za elektrinu, teplo,vodu tak je to síce služba, ale z hľadiska DPH je to tovar....A za deň DP by sa od 1.1.2006 mal považovať deň vystavenia OF .Ale čo s tým ak som už to "pohnojil" a v priebehu roku som vystavoval OF takto:

napr. za 4/2006
dátum vystavenia = 10.5.2006 / zo zákona do 15. dní od dodaniaslužby/
dátum dodania služby = 30.4.2006 / čiže aj do DPH som to dal do 4/2006

ČO S TÝM MÁM TERAZ UROBIŤ???



Podľa môjho názoru si odviedol DPH neoprávnene skôr ako si mal. Zákon jasne hovorí dňom vystavenia fa. Ak odberateľ pozná zákon, odpočet si uplatnil podľa dátumu vystavenia fa. Na tvojom mieste by som to uviedol do súladu so zákonom.
Opravné doklady + dodatočné DP. Nezávidím ti.
Milan Benka
14.01.07,19:13
Som mesačný plátca DPH..

A ešte podotázka:
Ako mám postupovať ak budem mať nájomníka ktorému budem vystavovať OF za nájom v ktorom je energia zahrnutá paušálne - mesačne dopredu?
Čiže v 1/2007 mu vystavím za obdobie 2/2007 ....Kedy vznikne plnenie z hľadiska DPH?

TAK MI PROSÍM PORAĎTE!!!

PS:
Mám taký pocit, že sa vzdám účtovníctva a pôjdem vykladať vagóny.... tam nebudem aspoň "škodiť" svojou nevedomosťou....



Čo sa týka podotázky, súhlasím s Orsz v prísp. 50
Milan Benka
14.01.07,19:17
ĎAKUJEM ORSZ...ale čítal som veľa príspevkov a hlavne pani Acsová to rozpísala tak, že ak vystavujem OF za elektrickú energiu, mal by som tam mať dátum dodania / čiže aj DPH/ deň vystavenia OF a nie obdobie za ktoré sa to robí.

K druhej "pootázke" v zmluve mám napísané, že sa bude faktúra vystavovať dopredu....čiže nie záloha/ tam mi je to jasné....i keď som teraz tak domotaný , že si vôbec neverím.../ ale ja mám vystaviť mesiac dopredu OF so splanosťou tiež mesiac dopredu.
Napríklad dátum vystavenia 1.1.2007
dátum splatnosti 10.1.2007
dátum dodania ????????????

text Fakturujeme podľa zmluvy za obdobie 2/07

A to sa chcem opýtať či ak na OF napíšem dátum dodania 1.1.2007 - či to nebude zle i keď mi to odberateľ zaplatí v 1/07 čo je vlastne OK lebo platbu príjmem v 1/07 aj ju odvediem za 1/07 ale služba 2/07.....? Z hľadiska odvodu DPH je to ok. Ale nie je to v súlade so zákonom.


Fakturácia dopredu je fakturácia zálohy.
Dát. vyst 1.1
Splatn. 10.1
Dodané - ešte nebolo - preto je to záloha.
Orsz
14.01.07,19:18
Plavčík, nie je celkom tak, že deň vystavenia musí byť totožný s dňom dodania pri fakturovaní el.energie. Tento § bol pridaný zo zákona predovšetkým preto, lebo firmy, ktoré energie refakturovali časovo nestíhali splniť 15 dňovú lehotu na fakturáciu energií, pretože čakali na faktúru od dodávateľa energií. Preto, ak refakturuješ presné množstvo a faktúra od elektrární za 1/07 Ti príde napr.10.2.07 /aj deň vyhotovenia na faktúre od dodávateľa je napr. 5.2./ tak pre teba nastáva deň dodania dňom vyhotovenia faktúry - teda v tomto prípade za január až dňom 10.2.
V tvojom prípade je ale otázne - či fakturuješ presné množstvo, alebo paušálne. Ak paušálne, daňová povinnosť vzniká vždy najneskôr posledným dňom dodania - a ty máš povinnosť najneskôr do 15 dní vystaviť faktúru. Neviem, ktorý prípad sa na teba vzťahuje, keď si v tom, že to nie je správne.
K tej fakturácii o mesiac skôr, by mohol byť problém na druhej strane, teda u odberateľa - podľa mňa by to malo ísť cez zálohové platby, a dodržať skutočné dodanie tovaru alebo služby.
plavčík
14.01.07,19:22
NO tak VĎAKA ....BENKA..... myslel som si, že som to pohnojil !
To mám teraz podávať 12x daňové priznanie DPH ???
To si rovno zajtra napíšem výpoveď, lebo ma zožerú zaživa...
Tak sa už lúčim a idem písať tú výpoveď.
Orsz
14.01.07,19:22
Podľa môjho názoru si odviedol DPH neoprávnene skôr ako si mal. Zákon jasne hovorí dňom vystavenia fa. Ak odberateľ pozná zákon, odpočet si uplatnil podľa dátumu vystavenia fa. Na tvojom mieste by som to uviedol do súladu so zákonom.
Opravné doklady + dodatočné DP. Nezávidím ti.

Benka, myslím, že problém je hlavne na strane odberateľa. Neviem, či je to nevyhnutné opraviť - pretože mne z jeho príspevku nebolo jasné, či sa jednalo o paušál alebo o fakturáciu presného množstva. Inak ja vystavujem mesačne za plyn a vodu faktúru vždy k poslednému dňu v mesiaci, a tým istým dňom je aj deň dodania - refakturujem podľa faktúr od dodávateľov, ktoré vždy obdžím v tom istom mesiaci.
Milan Benka
14.01.07,19:22
Plavčík, nie je celkom tak, že deň vystavenia musí byť totožný s dňom dodania pri fakturovaní el.energie. Tento § bol pridaný zo zákona predovšetkým preto, lebo firmy, ktoré energie refakturovali časovo nestíhali splniť 15 dňovú lehotu na fakturáciu energií, pretože čakali na faktúru od dodávateľa energií. Preto, ak refakturuješ presné množstvo a faktúra od elektrární za 1/07 Ti príde napr.10.2.07 /aj deň vyhotovenia na faktúre od dodávateľa je napr. 5.2./ tak pre teba nastáva deň dodania dňom vyhotovenia faktúry - teda v tomto prípade za január až dňom 10.2. Toto naozaj nebolo úplne jasné zo zadania.
V tvojom prípade je ale otázne - či fakturuješ presné množstvo, alebo paušálne. Ak paušálne, daňová povinnosť vzniká vždy najneskôr posledným dňom dodania - a ty máš povinnosť najneskôr do 15 dní vystaviť faktúru. ÁNO
Neviem, ktorý prípad sa na teba vzťahuje, keď si v tom, že to nie je správne.
K tej fakturácii o mesiac skôr, by mohol byť problém na druhej strane, teda u odberateľa - podľa mňa by to malo ísť cez zálohové platby, a dodržať skutočné dodanie tovaru alebo služby. Malo sa ísť cez zálohové platby, ale problém budú mať pri kontrolách obe strany.


zvýraznené
Orsz
14.01.07,19:24
NO tak VĎAKA ....BENKA..... myslel som si, že som to pohnojil !
To mám teraz podávať 12x daňové priznanie DPH ???
To si rovno zajtra napíšem výpoveď, lebo ma zožerú zaživa...
Tak sa už lúčim a idem písať tú výpoveď.

Plavčík, priblíž ešte ako to fakturuješ - je to dôležité. Sú to paušálne čiastky, alebo presné množstvo. Podľa mňa nie je nevyhnutné, aby si robil DDP, tak sa neplaš. Priblíž to.
Milan Benka
14.01.07,19:25
Benka, myslím, že problém je hlavne na strane odberateľa. Neviem, či je to nevyhnutné opraviť - pretože mne z jeho príspevku nebolo jasné, či sa jednalo o paušál alebo o fakturáciu presného množstva. Inak ja vystavujem mesačne za plyn a vodu faktúru vždy k poslednému dňu v mesiaci, a tým istým dňom je aj deň dodania - refakturujem podľa faktúr od dodávateľov, ktoré vždy obdžím v tom istom mesiaci.

V prípade fakturácie presného množstva energií je jednoznačne daňová povinnosť dňom vystavenia fa. Teda ak 10.5 vystavím fa za energie odobrané v 4 mesiaci, daňová povinnosť mi vznikne 10.5.
Problém nie je len skôr pýtať od štátu, ale aj skôr odviesť.
Milan Benka
14.01.07,19:26
NO tak VĎAKA ....BENKA..... myslel som si, že som to pohnojil !
To mám teraz podávať 12x daňové priznanie DPH ???
To si rovno zajtra napíšem výpoveď, lebo ma zožerú zaživa...
Tak sa už lúčim a idem písať tú výpoveď.

Napíš poriadne ako vlastne faktúruješ. Tak ako sa pýta aj Orsz.
plavčík
14.01.07,19:29
Orsz...máš pravdu v rom paušálnom fakturovaní, ale ja to robím tak, že správca mi konkrétne na 1 odberateľa napíše spotrebu...čiže nie paušál a benka má pravdu....žiaľ !
To že vystavíš fa napr 31.12.2006 za plnenie 12/06 je v zmysle zákona OK, ale ako môžeš vystaviť presnú sumu za spotrebovanú energiu 31.12.2006 keď nemám fa z elektrární?

benka...kontrola na DPH i audit v minulosti na toto bol...a čuduj sa svete OK....
Milan Benka
14.01.07,19:31
Orsz...máš pravdu v rom paušálnom fakturovaní, ale ja to robím tak, že správca mi konkrétne na 1 odberateľa napíše spotrebu...čiže nie paušál a benka má pravdu....žiaľ !
To že vystavíš fa napr 31.12.2006 za plnenie 12/06 je v zmysle zákona OK, ale ako môžeš vystaviť presnú sumu za spotrebovanú energiu 31.12.2006 keď nemám fa z elektrární?

benka...kontrola na DPH i audit v minulosti na toto bol...a čuduj sa svete OK....

Kedy v minulosti?
Nikto nie je neomylný, ani kontrolóri.
Ale raz sa jeden nájde ...........
Orsz
14.01.07,19:33
Tento paragraf je platný od 1.1.2006 - predtýmto rokom si to robil správne - to som sa zasa ja v roku 2005 kopla, ale našťastie bolo toho asi do 3000,-Sk DPH za celý rok - pretože to bolo len pre jedného nájomcu - nebolo to vo veľkom. Ale nechala som to tak a ...........uvidím.
plavčík
14.01.07,19:38
Podľa môjho názoru si odviedol DPH neoprávnene skôr ako si mal. Zákon jasne hovorí dňom vystavenia fa. Ak odberateľ pozná zákon, odpočet si uplatnil podľa dátumu vystavenia fa. Na tvojom mieste by som to uviedol do súladu so zákonom.
Opravné doklady + dodatočné DP. Nezávidím ti.

Chcem sa ešte opýtať....je to "strašná" chyba keď som niečo odviedol skôr?Veď v podstate som DÚ o nič neukrátil. Ja viem je to čístá špekulácia ale aj tak ma to zaujíma.
Orsz
14.01.07,19:42
Ťažko povedať, kto by prišiel - či nejaký chytrák alebo dobrák. No to som prikreslila. Neviem si pomôcť, ale podľa mňa to nie je až taká tragédia. Ak by ťa chceli pokutovať - tak za porušenie daňových predpisov - ale to sa stáva málokedy - hlavne vtedy, ak si nejakú firmu berú na mušku.
ALBO
15.01.07,07:10
Chcem sa ešte opýtať....je to "strašná" chyba keď som niečo odviedol skôr?Veď v podstate som DÚ o nič neukrátil. Ja viem je to čístá špekulácia ale aj tak ma to zaujíma.
Možno to z pohľadu rozdielu medzi mesiacmi ani neni taka zaujimava suma .V tých doda bude vždy len komp. 2 mesiacov.
Zavisi od kontrolora, keď nebude mať nič lepšie, bude mu dobré aj toto.Pri refakturácii to naozaj správne malo byť tak ako píšu vyššie.
plavčík
16.01.07,17:55
ĎAKUJEM všetkým za odpovede i podporu. Človek sa učí na vlastných chybách i keď niektoré bolia. Ale rozhodol som sa "hrať mŕtveho chrobáka" a "prispieť v kostole do kasičky/rozumej modliť sa / aby mi na tie mesiace neprišla kontrola. No a samozrejme čo som mohol som ešte dal do správneho stavu. Trochu som sa prekúsal v zmluve k tomuto odberateľovi a prišiel som na to, že bola dosť stará a napísaná tak, že to nebolo presne špecifikované. Čo je síce chyba zmluvy...ale za tú je zodpovedný niekto iný a ja som len pripomenul, že tú zmluvu je treba prerobiť aby to bolo OK po každej stránke a tak za december som to už urobil správne s tým, že bude upravená zmluva od 12/06. Takže som aspoň trošičku "krytý".
Ešte raz vďaka.
POUČIL SOM SA!
Adina
09.03.07,08:41
Ja mám otázku v prípade nájomcu. Kým sme mali nájomnú zml postavenú tak, že energia sa platila paušálne (bez vyúčtovania) účtovala som ju ako služby spojené s nájmom 518.
Keď sa uzatvorila zml na dodávku energie s prenajímateľom, účtujem na 502.
Myslíte, že je to tak dobre?
betka
09.03.07,09:13
ˇAno, je to tak.
Adina
09.03.07,09:23
Ďakujem betka, nebola som si istá. Zvlášť keď zmena prebehla v priebehu roka, takže mám na 502-ke údaje až od 4/06. Tak mám blbý pocit, že mám skreslený nájom aj elektrinu.
betka
09.03.07,17:15
Zmena prebehla v priebehu roka, urobte dodatok, kde je zakotvené, že nájomca platí energie od 4/06. Ťažko povedať, že je to skreslené, pretože v prvých troch mesiacoch ste mali nájomné včetne energií (t.j 518), a v dodatku k zmluve budete mať osobitne nájom, osobitne energie....(518. 502)
betka
09.03.07,19:05
koňo
09.03.07,19:44
Z hľadiska DPH je predaj energií (voda, teplo, el.) dodaním tovaru. Ak ich fakturuješ oddelene od nájmu, potom vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry (pozri § 19 ods. 3 zákona o DPH).
Z hľadiska účtovníctva by som považoval za správne účtovať nákup do nákladov (502 alebo 503) a výnos na 602 (lebo ide o predmet podnikania). Pozor treba daň na účtovnú závierku, vtedy treba aj náklady aj výnosy časovo správne zaradiť.
koňo
09.03.07,19:45
Pre stoopid
Z hľadiska DPH je predaj energií (voda, teplo, el.) dodaním tovaru. Ak ich fakturuješ oddelene od nájmu, potom vzniká daňová povinnosť dňom vystavenia faktúry (pozri § 19 ods. 3 zákona o DPH).
Z hľadiska účtovníctva by som považoval za správne účtovať nákup do nákladov (502 alebo 503) a výnos na 602 (lebo ide o predmet podnikania). Pozor treba daň na účtovnú závierku, vtedy treba aj náklady aj výnosy časovo správne zaradiť.
M3G
21.03.07,09:15
mimotemy nerád sa Vám tu miešam do špecifickej témy, ale nechcem ani zakladať novú tému. Ale to čo sa chcem spýtať, sa mi zdá aplikovateľné na horeuvedené prípady.

Zaujímalo by ma, ako zaúčtovať poštovné na môj účet, ktoré refaktúrujem klientovi. Doteraz som to dával na 602. Podľa mňa dobre. Ale či naozaj :confused:

Ďalej som nakúpil kolky(ktoré mi vyúčtovala špeditérska služba). Nedám ich do kalkulácie tovaru, ale zvlášť ich refaktúrujem. Môže tiež použiť 602?
kacena26
05.09.07,09:40
Ahojte, chcem sa uistiť či učtujem správne
sme platcami dph a prenajimame nebyt.priestory tiež platcovy dph.
v nájomnej zmluve je cena za mesacný nájom+spotrena energie 6,- za KW májomcova má vlastné hodiny tak vieme kolko za mesiac spotrebuje.
učtujem to: májom 311/602A a dph 311/343
je to v poriatku?
kacena26
06.09.07,08:41
Ahojte, chcem sa uistiť či učtujem správne
sme platcami dph a prenajimame nebyt.priestory tiež platcovy dph.
v nájomnej zmluve je cena za mesacný nájom+spotrena energie 6,- za KW májomcova má vlastné hodiny tak vieme kolko za mesiac spotrebuje.
učtujem to: májom 311/602A a dph 311/343
je to v poriatku?

Alebo to má byt takto nájom za mesiac 311/602A
spotreba energie 311/604A
dph 311/343A
alebo je to dobré tak ako som to robila doteraz, ze som nájom a spotrebu energie uctovala spolu 311/602A
Pri precitaní príspevkov naozaj neviem co je správne
kacena26
07.09.07,10:20
Pripomýnym, poradí niekto?
blondy
10.10.07,06:07
Citát:
Pôvodca textu príspevku: stoopid
Nebude sa to považovať za nepovolené podnikanie, ono predsa len ide o regulované odvetvie a nie každý má právo dodávať elektrickú energiu?


Nie, refakturácia energií pri prenájme nehnuteľností je bežná vec.


...
mám otázku, budeme refakturovať el.energiu, ale nie popri prenájme. Susedná firma bude mať umiestnené na našom pozemku hodiny a ideme im refakturovať skutočne odobratú el.energiu. DP bude deň vystavenia faktúry. Nič tým neporušíme??
Eva M
08.02.08,19:29
Dobrý večer,
majiteľ chce, aby som prefaktúrovala nájomníkom elektr.energiu. Faktúra je vystavená 7.1.08, dátum dodania tovaru 31.12.07. S akými dátumami môžem ja vystaviť faktúry? Aj my sme mali preplatok na elektrine, aj väčšina nájomcov bude mať preplatok (platia mesačné zálohy). Ďakujem.
Stefan2005
08.02.08,20:15
Dobrý večer,
majiteľ chce, aby som prefaktúrovala nájomníkom elektr.energiu. Faktúra je vystavená 7.1.08, dátum dodania tovaru 31.12.07. S akými dátumami môžem ja vystaviť faktúry? Aj my sme mali preplatok na elektrine, aj väčšina nájomcov bude mať preplatok (platia mesačné zálohy). Ďakujem.

Sme v sekcii DPH, takže táto otázka došla dosť neskoro.
V jednoduchom účtovníctve vo bude mať vplyv na výkaz MaZ.
V podvojnom účtovníctve sa to dotkne aj ZD. Vecne a časovo to súvisí s rokom 2007. A aké dátumy? Dátum dodania 31.12.2007, vystavenia ????, odoslania???....
Nakoniec účtovanie do roka 2007 je vo vašom záujme.
MartinkoK
28.07.08,06:14
Prečítala som celú tému a aj tak neviem čo je správne pri prefakturovaní energií nájomníkom. Dátum dodania je mi jasný kedže neúčtujem zálohy ale dohodnuté kwh takže to bude dátum vystavenia faktúry. Ale čo s tým zaúčtovaním vyšle faktúry, ktorý účet mám použiť 602, 604, alebo 502 na D?
MartinkoK
28.07.08,07:17
Prečítala som celú tému a aj tak neviem čo je správne pri prefakturovaní energií nájomníkom. Dátum dodania je mi jasný kedže neúčtujem zálohy ale dohodnuté kwh takže to bude dátum vystavenia faktúry. Ale čo s tým zaúčtovaním vyšle faktúry, ktorý účet mám použiť 602, 604, alebo 502 na D?

Nikto sa už neozve?????
lydinka
08.12.09,20:18
prosím vás, chcem si to ujasnit:
ak fakturujem energie podla skutočnej spotreby - tak vydaná fa/refakturácia energií/ je predaj tovaru, teda prijata fa napr. od plynární je nákup tovaru
ak sa platí paušálne tak je to služba, teda vydaná faktúra na služby, a teda prijata fa napr. od plynární je čo? réžia???

ujasnite mi to niekto prosím
lydinka
04.01.10,23:01
prosím vás, chcem si to ujasnit:
ak fakturujem energie podla skutočnej spotreby - tak vydaná fa/refakturácia energií/ je predaj tovaru, teda prijata fa napr. od plynární je nákup tovaru
ak sa platí paušálne tak je to služba, teda vydaná faktúra na služby, a teda prijata fa napr. od plynární je čo? réžia???

ujasnite mi to niekto prosím


prosííííím, a ešte otázka ku koeficientu: koeficientovat budem len prijaté faktúry za réžiu ako napr. telfon, kancelarske potreby, a pod???
striebro1
05.01.10,06:37
prosííííím, a ešte otázka ku koeficientu: koeficientovat budem len prijaté faktúry za réžiu ako napr. telfon, kancelarske potreby, a pod???

to co sa tyka alebo co je predmetom oslobodeneho vystupu...
lydinka
06.01.10,20:25
to co sa tyka alebo co je predmetom oslobodeneho vystupu...


Táto firma vlastne len prenajíma priestory, nič iné nerobí, ale má kanceláriu, telefon, čiže vlastne sa koeficientuje celá réžia, pretože súvisí aj aj, mám pravdu???
ďakujem
Mikolajova
07.01.10,10:10
Prosím Vás ak fakturujem spotrebu elelktrickej energie podla odpoctu energie, môzem fakturovat aj za nizsiu sumu za aku ju kupim od elektrárni?
Stefan2005
07.01.10,10:30
Prosím Vás ak fakturujem spotrebu elelktrickej energie podla odpoctu energie, môzem fakturovat aj za nizsiu sumu za aku ju kupim od elektrárni?

A aký máte na to dôvod a ako to chcete obhájiť?
Alebo podnikáte v energetike a máte na to povolenie? Pokiaľ podnikáte v tejto sfére, môžete faktúrovať dodávku elektriny (ale potom to je aké podnikanie, keď fakturujete so stratou).
Ak nie, prichádza do úvahy iba refakturácia - a pre mňa to znamená 1:1.
A aká je otázka na DPH?
joki
07.01.10,10:33
Pri fakturácii / refakturácií / energie nájomcom sa použije sadzba pri nákupe energie, len si určite, akým výpočtovým kľúčom budete faktúrovať energiu nájomcom. Ja posielam aj prefotenú fa. od dodavateľa. Nesmiem použiť vyššiu sadzbu, to by bolo obchodovanie s energiou, na to nemám živnosť. Množstvo určujem, buď pomocným elektromerom alebo pomerom cez metre štvorcové nájomnej plochy voči celkovej nájomn. ploche, alebo podľa spotreby súčtu výkonu spotreb., ktoré používa konkrétny nájomca.
lydinka
07.01.10,19:24
Táto firma vlastne len prenajíma priestory, nič iné nerobí, ale má kanceláriu, telefon, čiže vlastne sa koeficientuje celá réžia, pretože súvisí aj aj, mám pravdu???
ďakujem

A čo napríklad opravy do 1000€ na budove? Nad 1000 € je to navýšenie OC a tie opravy do 1000€ sa budú koeficientovat??? Ďakujem
Stefan2005
07.01.10,20:10
A čo napríklad opravy do 1000€ na budove? Nad 1000 € je to navýšenie OC a tie opravy do 1000€ sa budú koeficientovat??? Ďakujem

Opravy do 1000€ i nad 1000€ (ba i nad 1700€) sú vždy, bez ohľadu na výšku ceny opravy len opravami....
Alenaa
15.03.10,08:58
Zdravím Vás,
tiež mám problémy s fakturáciu energie.
Prenajímame priestory – až 10.februára 2010 sme sa dohodli s nájomcom, že im vyfakturujeme za energiu za rok 2009 určitú sumu./Tá suma ešte stále nie je konečná – účtujeme ZÁLOHU za energiu za 2009./
Chcela by som sa opýtať, či v r. 2009 nemám naúčtovať niečo ako opak nevyfakturovanej dodávky, čo sa účtuje na 326.
Napr. V roku 2009: 314A/602xxx
V roku 2010: 311/314 a 311/343

Ďakujem za pomoc.Alena
giga123
15.03.10,09:31
ja to fakturujem ako " služby spojené s nájmom" , a účtujem to na 602 prísl.analytika. Minulý rok som mala aj daň.kontrolu na DPH a nevytkli mi to.
giga123
15.03.10,09:34
ja dávam cez koeficient všetko čo súvisí s opravami budovy bez ohľadu na výšku sumy.
giga123
15.03.10,09:41
čo sa týka energií, ja si toho cca20teho decembra odpíšem vždy stav elektromeru, plynomeru aj vodomeru a požiadam SSE, SPP aj VEOLIU o koncor.vyúčtovanie t.j. o vystavenie vyúčt.faktúry mimo fakturačného obdobia, aby som to dostala ešte do starého roka. Tie faktúry prídu spravidla už s januárovým dátumom. Ja to potom naúčtujem takto:
1, sumu bez DPH z vyúčtovacej fa naúčtujem do decembra starého roka ako 502 prísl.analyt./326
2, a v novom roku účtujem suma bez DPH 326/321, a DPH 343/321