Jennys
21.01.06,14:59
Ahojte všetci poraďáci!
Neviem či mi budete môcť poradiť. Vediem jednoduché účtovníctvo bez DPH a zasielam zákazníkom tovar dobierkou. Párkrát sa mi stalo, že sa zásielka vrátila späť a tak keďže sa mi tento tovar zo zásielky nepodarilo zatiaľ predať, chcela by som urobiť súťaž, kde by som ho ponúkla ako cenu. Ako si to potom mám účtovať v účtovníctve? Môžem si to dať do výdavkov a akým spôsobom? Ďalej by som chcela ponúknuť aj poukážky na nákup tovaru. Môžem to faktúrovať potom ako mínusovú položku na faktúre keď si zákazník uplatní zľavu z tejto poukážky (napr. 100Sk)? ďakujem veľmi pekne za rady.
Jennys
23.01.06,07:01
nikto mi naozaj neviete poradiť?:confused:
Jennys
01.03.06,14:57
Prosím poraďte mi niekto:rolleyes:
Lapko
01.03.06,15:24
Ahojte všetci poraďáci!
Neviem či mi budete môcť poradiť. Vediem jednoduché účtovníctvo bez DPH a zasielam zákazníkom tovar dobierkou. Párkrát sa mi stalo, že sa zásielka vrátila späť a tak keďže sa mi tento tovar zo zásielky nepodarilo zatiaľ predať, chcela by som urobiť súťaž, kde by som ho ponúkla ako cenu. Ako si to potom mám účtovať v účtovníctve? Môžem si to dať do výdavkov a akým spôsobom? Ďalej by som chcela ponúknuť aj poukážky na nákup tovaru. Môžem to faktúrovať potom ako mínusovú položku na faktúre keď si zákazník uplatní zľavu z tejto poukážky (napr. 100Sk)? ďakujem veľmi pekne za rady.

Neviem poradit co sa tyka uctovania v pripade ak to das ako darcek. Moze to byt vydavok ako prevadzkova rezia, kedze uvedies nejaku sutaz, zakaznik napr nieco nakupi a pod. a ty mu za to ponuknes darcek.

Co sa tyka zlavy napr. 100Sk, jednoducho to nauctuj takto:
Cena tovaru napr. 1000,-
Nakupna cena tovaru napr. 700,- (zalezi na tom aky je to tovar, na vyske tvojej marze a pod.)
takze tvoj cisty zisk je 300,-

Na fakture uvedies ako predajnu cenu namiesto 1000 Sk sumu 900 Sk a tym zarobis podla prikladu hore namiesto troch stovak dve... Takto to robim aj ja :)
renča1
01.03.06,17:11
Ahojte všetci poraďáci!
Neviem či mi budete môcť poradiť. Vediem jednoduché účtovníctvo bez DPH a zasielam zákazníkom tovar dobierkou. Párkrát sa mi stalo, že sa zásielka vrátila späť a tak keďže sa mi tento tovar zo zásielky nepodarilo zatiaľ predať, chcela by som urobiť súťaž, kde by som ho ponúkla ako cenu. Ako si to potom mám účtovať v účtovníctve? Môžem si to dať do výdavkov a akým spôsobom? Ďalej by som chcela ponúknuť aj poukážky na nákup tovaru. Môžem to faktúrovať potom ako mínusovú položku na faktúre keď si zákazník uplatní zľavu z tejto poukážky (napr. 100Sk)? ďakujem veľmi pekne za rady.

Podľa § 19 ods.2 písm.k) zákona o dani z príjmov sú daň.výdavkami na prezentáciu činnosti daňovníka, tovarov, služieb, nehnuteľností, obchod.mena, ochrannej známky, obchod.označenia výrobkov a iných práv a závazkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpeč., udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka. Za výdavky daňov. sa považujú v plnej výške výdavky na reklamu, ktoré sú vynaložené nielen na dosiah.príjmov, ale aj na zabezpečenie a udržanie týchto príjmov. Musí však ísť o výdavok na reklamu súvisiacich s príjmami, nie výdavok sponzors.charakteru. Výdavky na reklamu môžu byť formou napr:
- inzercie, zverej.plagátov, reklam.nápisov, transparentov, propag. a vystavovania exponátov, priamy výdavkov súvisiacich so zhotov. reklám vo vlastnej réžií....
Okrem výdavkov na reklamu uvedených horevyššie, ktoré sa uznajú ako daňové výdavky v plnej výške u všetkých daňovníkov, aj dalšie výdavky na reklamu sú daňovými výdavkami podľa zákona o dani z príjmov, ak sa preukáže ich súvis s činnosťou daňovníka, s dosiahnutím , zabezpeč., a udržaním jeho súčastných a aj budúcich príjmov.:- preukázat. vynaložené prostriedky na reklamu výrobkov, služieb alebo inej činnosti daňovníka, na výhry a prémie z reklam.súťaží, z predajných, žreb. , výhrených a podobných podujatí prístupných verejnosti a na ochutnávky výrobkov, bez limitovania ich výšky.


Pri dodržaní týchto podmienok predpokladám že už je naúčtovaný výdavok a zostane výdavkom ovplyv.základ dane. Ak tovar eviduješ na sklade, tak urobíš výdaj v obstar.cene. Neviem čo ešte by si chcela vedieť o účtovaní. K tej druhej veci môžeš to robiť tak ako si napísala.:)