Veronika D.
04.10.11,20:23
Dobrý den, potrebovala by som poradit...
Som v 6 týždni tehotenstva, cakam na potvrdenie od gynekologa, pretože sa nechcem vratit do práce lebo pracujem s mentalne postihnutými a to by mohlo ohrozit mna aj moje dieta....
V juli 2011 som si zacala platit DNP, v marci 2012 bude 9 mesiacou kedy mozem cerpat tu peknu marodku...ale ak sa dam hned vypisat na PN ovplyvni to nejak tuto peknu marodku a matersku?
Dakujem...
Xanti
04.10.11,18:34
No Veronika,
ktohovie či ešte budeš môcť čerpať tú peknú materskú, nakoľko sa chystajú zmeny v zákonoch tj. je návrh na zrušenie DNP. Resp. že nebude možný súbeh DNP a zamestnania. A ty nestihneš mať 270 dní poistenia DNP ešte v tomto roku. Treba to sledovať, ako sa to zmení.

Čo sa týka tvojej prípadnej terajšej PN, tak nie neovplyvní to nič akurát ak si prihlásená na DNP tak odvody platiť musíš .
Veronika D.
04.10.11,18:39
a ak by som bola nezamestnana?
Xanti
04.10.11,18:41
Tak čo?

Ak by si dala teraz výpoved tak tvoja PN z DNP by bola len z minima, a maximum mať by si nestihla do konca roka . Na to by si potrebovala 26 týždnov platenia DNP.
Xanti
04.10.11,18:44
Prečítaj si túto tému na porade ... http://www.porada.sk/t177338-dobrovolne-nemocenske-poistenie-v-roku-2012-a.html pochopíš o čom píšem.
Veronika D.
04.10.11,19:08
No, dufam ze som to pochopila:(
Bohuzial niesom v dobrej situacii, pretoze minulý týždeň som sa dozvedela ze sa ma chce p.riaditelka zbavit a vzapetí som si robila tehotenský test, kedze som sa bala ist do prace dala som sa vypisat na marodku a vo stvrtok budem mat potvrdenie o tehotenstve, neviem co mam robit...relativne by som ju mohla presvedcit aby mi dala vypoved, a nasledne by som isla na podporu alebo marodku...mam zmluvu do juna a vtedy mam aj termin porodu, mam potom este narok na matersku s práce?
Xanti
04.10.11,19:11
Ano budeš mať nárok na materské zo zamestnania, ak jej dáš potvrdenie o tehotenstve tak ťa vyhodiť nesmie. Alebo ani počas PN ťa nesmie vyhodiť. Zbytočné je sa dať vyhodiť, nakoľko do konca roka by si nestihla platiť 26 týždnov z maxima a tým pádom by bola pre teba materská nezaujímavá.
Veronika D.
04.10.11,19:16
No to je pravda...dakujem...budem sa aj modlit aby to este neschvalili, davas tomu nejaku sancu?
Xanti
04.10.11,19:18
Hm... ťažko povedať, návrh zákona je na svete, pred rokom zrušili možnosť byť DNP starobným dôchodcom, predčasným a plne invalidným. Teraz zrejme budú pokračovať v redukcii..

Nezabúdaj teba vyhodiť nemôžu z práce ak dáš písomne potvrdené tehotenstvo ... a sleduj zákony, zmeny aj tu na porade, či sa Ti oplatí platiť DNP alebo ho zrušiť... teraz je ešte veľmi ťažko povedať jednoznačne.
Veronika D.
04.10.11,19:28
Ale teraz ma napadlo...ja pracujem ako socialny pracovnik, ale mohla by som pracovat aj v kancelarii, ale ak nema pre mna ine vhodne miesto, nemam pravo na nahradu mzdy v plnej vyske? a nemusim ist ani na rizikove...nie?