EkoMax
05.10.11,07:00
Potrebovala by som poradiť, SZČO účtujúci JÚ, platiteľ DPH začal robiť prepravu. Tankovania v zahraničí robí v hotovosti a na kartu Shell. Ako účtovať DPH z týchto dokladov ? Po celodennom študovaní príspevkov som dospela k tomu, že DPH treba žiadať z jednotlivých štátov na základe limitov. Do roku 2010 mohola ísť celá suma do nákladov, od roku 2011 DPH nie je možné uplatňovať v nákladoch. Musí sa žiadať od jednotlivých krajín. Čím ďalej to čítam, tým mám z toho väčší chaos.

1. Aký je limit v jednotlivých krajinách, na DÚ mi povedali že to mám nájsť na ich stránke - vrátenie DPH, ale tam som nič ohľadom limitov nenašla.
V príspevkoch som sa dočítala, že limit je nad 50,- €, to je limit za rok ?
2. Faktúry chodia zo Shell Slovensko, fakturácia je z Nemecka, Talianska, ČR, Holandsko..........., považovať to za faktúry zahraničné ?

3. Ak mám tankovania v hotovosti, postupujem rovnako ako pri faktúre ? Teda DPH neuplatním a zaúčtujem ako výdavok mimo základ dane ?

4. Musím DPH vyžiadať ? Ak ho žiadať budem, tak tankovanie môžem zaúčtovať celé do nákladov a vrátené DPH pôjde po vrátení do výnosov ?

Vopred za pomoc ďakujem.
Betina2
14.10.11,11:30
Takže vlani sa to dalo dať celé do nákladov a tento rok už nie? My tankujeme len klasicky v hotovosti alebo platbou kartou, nikto nám neposiela faktúry a ani npoužívame tankovacie karty.
invest
14.10.11,12:47
DPH v zahranici:
- toto je trosku komplikovanejsi problem. Zahranicna DPH moze byt u nas danovym vydavkom, len ak neme narok na jej refundaciu v zahranici. §19 ods3 pismeno k bod 4 zakona o DzP. Ak mame narok na refundaciu v zahranici a tuto moznost nevyuzijeme, tak to nieje danovym vydavkom
- Ziadost o vratenie DPH v zahranici sa podava prostrednictvom DU Bratislava I (§55f zakona o DPH)
- Minimalna suma, ktora sa moze ziadat je 50 EUR DPH za rok. Takze ak nebudete mat 50 EUR v uhrne za rok , je to danovy naklad
- Ak to bude 50 EUR DPH a viac za rok, je to nedanovy naklad, ale mate pravo si to ziadat spat.
zk24
14.10.11,12:54
S tými 50 € to nájdem kde, prosím?
tictac7
14.10.11,12:56
Mám ešte jednu otázku, tých 50 EUR sa myslí za všetky krajiny spolu alebo podľa jednotlivých krajín jednotlivo?
invest
14.10.11,12:57
to mám od daňového poradcu a myslel tým nemecko. Myslím, že v každej krajine je to iné.
zk24
14.10.11,13:01
Keď sa napríklad v tejto linke, čo v inej téme priložila Betina2, píše že v Rakúsku nie je vôbec nárok žiadať DPH späť pri osobných automobiloch, znamená to teda pre mňa, že automaticky môžem celú DPH dávať do daňových výdavkov?

http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26
Betina2
14.10.11,13:40
Neviem, nezdá sa mi tých 50 Eur. Nie je to náhodou tak, že z inej krajiny môžu od nás žiadať vrátenie DPH, ak u nás presiahli čiastku 50 Eur? Lebo na Čemade mali pri každom štáte iné sumy a boli aj o dosť vyššie.

ZK24:
Ja som z toho paf, ale chápem to tak, že my ako nie dopravca, nie prepravca, a pod. ak natakujem v Rakúsku do firemného auta (osobného) trebárs naftu, tak vôbec mi takýto blok nevstupuje do sledovania (každá ŠPZ má pridelenú zvlášť AE 501 na PHL, a teda, kedže nie je nárok na refundáciu, tak to bude celkom určite náklad daňový. Preto si myslím, že ked celú sumu takéhoto nákupu phl zaúčtujem priamo na AE501 priradenú k danému autu, tak by to malo byť OK. Ak natankujem ale do nákladného auta, účtujem 501AE, DPH 548AE (TP a odôvodnenie, prečo som v Rak. na jeden bolok tankovala menej ako 75 litrov sa prikladá k žiadosti) a v súčte presiahnem limit (vrátane iných uznaných platieb, napr. nákup nejakého náradia, alebo toho pracovného oblečenia (?), alebo kanc. materiálu, vybavenia...musím vždy skúmať, či je nárok, ak nie je, ZD vrátane DPH ide na jeden účet, ak je tak potom DPH ide na 548AE) aspoň 100 Eur ročne v DPH (len DPH) tak mám nárok na vrátenie, podám žiadosť s prílohami a čakám na rozhodnutie. A po doručení rozhodnutia účtujem o rozdiele 548,648. A navyše bločky z nákupu PHL sa akceptujú bez pečiatky a podpisu predajcu do 150 Eur, na vyššiu sumu treba aj to. Faktúry navyše musia mať aj prílohu......a navyše ak niečo firma kupuje na faktúru od platitela DPH, tak si tam dá aj svoje identif, údaje zapísať a faktúra je potom obvykle bez DPH, takže nie je čo riešiť refundáciu...to iný režim....
Takže zas tak vela takých prípadov, kde to bude možné refundovať asi nebude, ale určite to bude náročnejšie na sledovanie.....:(
babi2
14.10.11,13:42
Keď sa napríklad v tejto linke, čo v inej téme priložila Betina2, píše že v Rakúsku nie je vôbec nárok žiadať DPH späť pri osobných automobiloch, znamená to teda pre mňa, že automaticky môžem celú DPH dávať do daňových výdavkov?

http://www.cesmad.sk/page.php?kat=115&stat_id=26

Myslím, že to čo je v tom linku už neplatí, je to staršieho dáta, prikladám link kde je stav platný do 31.12.2010 a od 1.1.2011

http://www.pp.sk/1562/DPH-zaplatena-slovenskym-platitelom-v-zahranici-a-zaklad-dane-z-prijmov_DUPP33037.aspx (http://www.pp.sk/1562/DPH-zaplatena-slovenskym-platitelom-v-zahranici-a-zaklad-dane-z-prijmov_DUPP33037.aspx)
Betina2
14.10.11,13:55
Babi, ďakujem, to by znamenalo jednotný limit pre každý štát.....je to ozaj tak? A čo obmedzenia týkajúce sa povahy nákupu......v tom PP je to na môj vkus velmi zovšeobecnené, aj ked aj to pomôže, ale radšej by som videla link na nejaké zákonné usmernenie alebo priamo smernicu či zákon....ozaj si nemienim študovať smernice a zákony jednotlivých štátov a na drsr som to nejako nenašla s tými číselnými údajmi a obmedzeniami......

ak niekto účtujete autodopravu, určite poznáte aktuálne znenia a zdroje, z ktorých informácie čerpáte.
Prosím pripojte sem aktuálne znenia a platnú legislatívu. Istotne ďakujem za všetkých :)
babi2
14.10.11,14:03
Babi, ďakujem, to by znamenalo jednotný limit pre každý štát.....je to ozaj tak? A čo obmedzenia týkajúce sa povahy nákupu......v tom PP je to na môj vkus velmi zovšeobecnené, aj ked aj to pomôže, ale radšej by som videla link na nejaké zákonné usmernenie alebo priamo smernicu či zákon....ozaj si nemienim študovať smernice a zákony jednotlivých štátov a na drsr som to nejako nenašla s tými číselnými údajmi a obmedzeniami......

ak niekto účtujete autodopravu, určite poznáte aktuálne znenia a zdroje, z ktorých informácie čerpáte.
Prosím pripojte sem aktuálne znenia a platnú legislatívu. Istotne ďakujem za všetkých :)
Ja som pátrala kade tade a tento výklad mi povedal najviac, neviem kde by sa ešte dalo niečo nájsť, no na tej stránke česmadu, sa hovorí napr. že sa nevracia DPH z PHM tankovaných priamo do auta, alebo DPH z ubytovacích služieb, ale to bolo tuším z r.2009. V tom linku DUPP je v príkladoch uvedené, že sa táto DPH dá nárokovať, tak neviem, snáď do konca roka sa k tomu dozvieme aj niečo viac;)
Betina2
14.10.11,14:13
babi, určite to pomohlo....tiež som už aj na inej stránke našla ten limit 50 Eur....ale prdsa nech zabehnutí napíšu, ako to vlastne je a odkial čerpajú aktuálne info :)

Tak to má teda česmad dosť o ničom stránku...ked je to neaktuálne....
Krakonoš
14.10.11,20:17
Na stránke drsr som našla vpravo hore modrý stlpec a v ňom Vrátenie DPH, časť Podanie žiadosti a tam je Orientačný zoznam podmienok členských štátov EU...
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/vratenie_dph/data/podanie_ziadosti.pdf