SMartina
05.10.11,07:05
Ahojte. Vedel by mi niekto poradiť? Ak konateľ urobil súkromný nákup s firemnou kartou, ako to mám zaúčtovať? Je nejaký odkaz na kros stránke ako často kladná otázka? Nenašla som nič také.

Ak by to bol firemný nákup tak by to bolo: napr. ID: doklad o nákupe: 501/261, BV: 261/221. Tak by to bolo správne?

A čo súkromný nákup?

Vopred ďakujem.:)
nika224
05.10.11,05:15
Zaúčtuj si to ako pohľadávku voči konateľovi 335 (alebo 355 ak je konateľ aj spoločníkom)/221 a následne Ti to vráti do pokladne 211/335.
Alebo potom v závislosti od toho, ako účtuješ platby platobnou kartou, použi namiesto 335 účet 261.
KEJKA
05.10.11,05:15
viem, že na tejto vynovenej Porade sa ťažko vyhľadáva, tak len s ohľadom na to zopakujem.
Na platby kartou sa môže využiť aj iný účet, teda okrem 261 aj 379.
Súkromný nákup účtujem ako pohľadávku voči konateľovi. Účet nepíšem, rozhodnem sa podľa toho či je iba konateľ, alebo aj zamestnanec, alebo aj spoločník.
Ak je spoločník, tak účtujem v jednej firme aj na nedaňové náklady 501.99 alebo 518.99, alebo 512.99 podľa druhu dokladu /viem,že tie peniaze nevráti/.
SMartina
05.10.11,06:54
Ďakujem za pomoc.
jacekova
15.10.11,09:58
viem, že na tejto vynovenej Porade sa ťažko vyhľadáva, tak len s ohľadom na to zopakujem.
Na platby kartou sa môže využiť aj iný účet, teda okrem 261 aj 379.
Súkromný nákup účtujem ako pohľadávku voči konateľovi. Účet nepíšem, rozhodnem sa podľa toho či je iba konateľ, alebo aj zamestnanec, alebo aj spoločník.
Ak je spoločník, tak účtujem v jednej firme aj na nedaňové náklady 501.99 alebo 518.99, alebo 512.99 podľa druhu dokladu /viem,že tie peniaze nevráti/.

dalo by sa to nejako zhrnúť?

keď je teda platba kartou (nie súkromný nákup ale firemný), tak je to 5../261
ak to zaplatí konateľ, aký účet použijem? 5../? tiež 261?
a ak je konateľ aj spoločník? 5../?
a ak je konateľ aj zamestnanec? 5../?

dakujem vopred za radu....
KEJKA
15.10.11,13:32
dalo by sa to nejako zhrnúť?

keď je teda platba kartou (nie súkromný nákup ale firemný), tak je to 5../261, alebo 379 DAL
ak to zaplatí konateľ, aký účet použijem? 5../? tiež 261?, ja radšej 379 DAL
a ak je konateľ aj spoločník? 5../?............365
a ak je konateľ aj zamestnanec? 5../?.......333

dakujem vopred za radu....
v texte
zk24
15.10.11,13:48
Ak je spoločník, tak účtujem v jednej firme aj na nedaňové náklady 501.99 alebo 518.99, alebo 512.99 podľa druhu dokladu /viem,že tie peniaze nevráti/.

Mne osobne sa veľmi nepáči účtovanie platieb na nedaňové nákladové účty, ak ide o súkromné platby spoločníka. Tak veľmi jednoducho dokáže vybrať všetky peniaze z banky a z pokladne spoločnosti.

Nemám skúsenosti ako sa na to díva daňová kontrola, ale vždy účtujem proti pohľadávke či už spoločníka alebo konateľa s tým, že to potom vráti do pokladne. Je to veľmi jednoduchý spôsob ako rozhádzať peniaze firmy a spraviť z nej firmu s nulovym majetkom.

Nemám skúsenosti. Je to niečo, čo daňová kontrola uzná? Viem akí sú spoločníci, a že nemajú problém platiť všetko firemnou kartou, ja sa ich vždy snažím od toho odhovárať a im vravím, že čo vyberú z banky to sa im vkladá do pokladne. Niektorí majú na 211-tke desaťtisíce eur.

Ak by to šlo dávať na nedaňové náklady, tak mu poviem, nech letnú dovolenku platí akože z firemných peňazí a zbaví sa zostatku na 211-tke.

No neviem...

Nosia mi aj bločky z nákupov potravín domov a všeličoho. Nejako mi to nesedí.
Rozalka
15.10.11,13:48
viem, že na tejto vynovenej Porade sa ťažko vyhľadáva, tak len s ohľadom na to zopakujem.
Na platby kartou sa môže využiť aj iný účet, teda okrem 261 aj 379.
Súkromný nákup účtujem ako pohľadávku voči konateľovi. Účet nepíšem, rozhodnem sa podľa toho či je iba konateľ, alebo aj zamestnanec, alebo aj spoločník.
Ak je spoločník, tak účtujem v jednej firme aj na nedaňové náklady 501.99 alebo 518.99, alebo 512.99 podľa druhu dokladu /viem,že tie peniaze nevráti/.

Zaúčtovala by som ako pohľadávku, ak je zaúčtované ako nedaňové náklady, pre firmu to je vlastne jedno, len mám takú dilemu: nemal by ten spoločník z týchto súkromných výdavkov odviesť odvody a daň? Pre neho predstavujú príjmy ...
KEJKA
15.10.11,13:53
Zaúčtovanie je správne, len mám takú dilemu: nemal by ten spoločník z týchto súkromných príjmov odviesť odvody a daň?
ja mám presne takú dilemu. Spoločník=konateľ nemá príjem zo spoločnosti.
Klient je súčasne právnik a rozporuje môj názor, vraj nemá oporu v zákone, odôvodnenie si nepamätám, nie som s tým stotožnená.
ALe fiktívne peniaze účtovať nebudem, doklady mi dal, evidentne to minul a nemieni vrátiť.
Tak preto s jeho vedomím, že si za to zodpovedá, účtujem na nedaňové náklady.
Svoju zodpovednosť mi podpísal, ďalej neriešim.
Stefan2005
15.10.11,14:02
Zaúčtovala by som ako pohľadávku...

...súhlasím - tiež všetky súkromné platby účtujem ako pohľadávku; dokonca keď na bločku za PHL je napr. energetický nápoj, tak ani ten neúčtujem do nedaňových výdavkov (výdavok len do výšky PHL)
Anja111
15.10.11,17:27
dalo by sa to nejako zhrnúť?

keď je teda platba kartou (nie súkromný nákup ale firemný), tak je to 5../261
ak to zaplatí konateľ, aký účet použijem? 5../? tiež 261?
a ak je konateľ aj spoločník? 5../?
a ak je konateľ aj zamestnanec? 5../?

dakujem vopred za radu....

http://www.porada.sk/t98608-platba-kartou-phm.html
jacekova
16.10.11,10:30
dalo by sa to nejako zhrnúť?

keď je teda platba kartou (nie súkromný nákup ale firemný), tak je to 5../261 alebo 379 DAL
ak to zaplatí konateľ, aký účet použijem? 5../? tiež 261? ja radšej 379 DAL
a ak je konateľ aj spoločník? 5../? ....365
a ak je konateľ aj zamestnanec? 5../?....333

dakujem vopred za radu....


v texte


neviem,či som sa dobre vyjadrila, tak sorry za opakovanie.

ale KEJKA, to účtovanie čo si napísala nie je myslené tak, že keď sa firemnou kartou kupuje niečo na súkromné účely?

a potom keď sa kupuje firemnou kartou na firemné účely, tak všetko cez 261?
KEJKA
16.10.11,11:13
nie, nie je to ymslené tak...... súkromné, firemné -tam rozlišuejem účet na strane MD,
Ja som uviedla stranu Dal........pre všetky platby firemnou PK.
zk24
16.10.11,12:01
neviem,či som sa dobre vyjadrila, tak sorry za opakovanie.

ale KEJKA, to účtovanie čo si napísala nie je myslené tak, že keď sa firemnou kartou kupuje niečo na súkromné účely?

a potom keď sa kupuje firemnou kartou na firemné účely, tak všetko cez 261?

Keď ide o firemné platby z firemnej karty, tak účtujem ja:
ID: 5**/261 (doklad blok)
BU: 261/221 (VBU)

Videla som účtovanie aj:
ID. 5**/379 (blok)
BU: 379/221 (VBU)

Uplatňujem prvý spôsob, ale ani o druhom si nemyslím, že je nesprávny.
Betina2
17.10.11,10:02
Prosím Vás a ked na bločku okrem iných uznaných vecí máte aj nákup trebárs pracieho prášku a aviváže ....ved prevádzkujú dielňu (len nie som si istá či v majetku alebo OE je aj práčka :( a nie sú autoservis, ale robia služby, pri ktorých sa ozaj dá rýchlo ušmudlať :)) tak uznáte nákup týchto pracích prostiedkov ako daňový náklad alebo nie? A k tomu odpočet dph ? Lebo ja som argumentoval, že to tak isto môže použiť aj na súkromné pranie...ale odpoved bola, že majú montérky, ktoré sa im ušpinia, tak prečo nie? Načo platiť práčovni. Vraj tam doniesli nejakú staršiu práčku, ale ja o tom nemám písomný doklad (teda o tej práčke) Nemohla by som ju aspoň do operatívnej evidencie na základe nejakého protokolu zaznamenať, aj ked doklad o nákupe nemám? Lebo sa bojím, že pri kontrole všetky tie pracie prostriedky a čistidlá na odevy neuznajú..... A s tými prac. odevmi...hm, nie sú trvale označené logom ani názvom firmy, je tam len natlačené razítko čiernej farby, viditelné, ale neviem či praním nepustí......a čo napríklad obuv, ako sa má označiť, aby ju pri kontrole uznali ako daňový náklad....
PS: v tejto "novej" porade sa fakt hrozne ťažko vyhladáva. Dúfam, že to vrátia do "starých kolají"
zk24
17.10.11,10:09
Ja som riešila rovnaký problém s kúpou toneru do nákladov, ked nemám v majetku tlaciaren. Pracujem z domu, mám vlastnú tlačiaren, ktorú využívam iba pracovne, a ked som kupovala toner tak som to samozrejme chcela do nákladov. Tak som spravila sama so sebou nejaku darovaciu zmluvu, cim som v nulovej hodnote zaradila tlaciaren (realne existujucu) do majetku firmy, evidujem ju iba na karte drobneho majetku.

prave preto aby som si mohla v súvislosti s tlacenim davat naklady do uctovnictva.
Betina2
17.10.11,10:16
Ešte k účtovaniu súkromných nákupov cez firemnú PK:

Bežne sa stáva, že na bloku z pumpy máme tankovanie PHL (uplatňujeme paušál 80%), žuvačky, cigarety, jedlo, pitie....
PHL 80% ZD 501AE/261AE
PHL DPH z 80% ZD 343AE/261AE
PHL 20% ZD 501999nedaň/261AE
PHL DPH z 20% ZD 548999nedaň/261AE

ak mám predložený blok:
osobný nákup na bloku AE 335 resp. 355 podla povahy používateľa karty/ 261AE
vyplatenie do pokladne 211/335,355

resp. ak sa rozhodne, že peniaze nevráti (iba konateľ, spoločník), tak cez ID preúčtujem 5xxx nedaňový podľa povahy/355 (ak mám blok a viem povahu nákupu). Zamestnanec musí vrátiť, inak zrážka zo mzdy.

Druhá možnosť:
Nepredloží doklad o nákupe:
335,355/221 peniaze stiahli z účtu, neviem za čo, vznik pohladávky
Preplatenie do pokladne 211/335,355,
resp. pri nepreplatení na základe inventarizácie preúčtovanie na ID 548AE nedaň podla mena konateľa/355. Pretože nevieme účel ani povahu nákladu... Takto pekne zafiguruje aj vo výsledovke aj v súvahe a to skôr radšej zaplatia do pokladne :) U mňa tento spôsob vlastne ani nemám v praxi. Resp. ak niekedy vkladali svoje peniaze do pokladne (a existuje záväzok firmy), tak započítať s touto pohľadávkou.
Betina2
17.10.11,10:24
Ja som riešila rovnaký problém s kúpou toneru do nákladov, ked nemám v majetku tlaciaren. Pracujem z domu, mám vlastnú tlačiaren, ktorú využívam iba pracovne, a ked som kupovala toner tak som to samozrejme chcela do nákladov. Tak som spravila sama so sebou nejaku darovaciu zmluvu, cim som v nulovej hodnote zaradila tlaciaren (realne existujucu) do majetku firmy, evidujem ju iba na karte drobneho majetku.

prave preto aby som si mohla v súvislosti s tlacenim davat naklady do uctovnictva.

ZK24, operatívna evidencia je v mojom prípade evidencia drobného majetku, takže dám tú ich práčku do zoznamu OE ako drobný majetok. A musí byť zmluva? Ja som myslela len nejaký preberací protokol. (vtedy a vtedy sa zapojila a spojazdnila na prevádzke taká a taká práčka, typ a pod.....a používa sa od...účel použitia, umiestnenie, množstvo, typ a označiť ju štítkom, samolepkou s poradovým číslom a dátumom. Nestačí ? )

Inak mne na Tvoj prípad s tonerom bolo kedysi povedané, že ak mám zariadenú kanceláriu, môžem predsa tlačiť aj na požičanej a nemusím ju mať v majetku. A trebárs aj mojej vlastnej, mužovej, bratovej.....jednoducho vieš preukázať, že ju pravidelne používaš, lebo na papier tlačíš z tlačiarne....
Druhá vec je, že kedysi sme mali tlačiareň v majetku, ale úplne inú.....
mirhu
23.01.12,10:48
Keď ide o firemné platby z firemnej karty, tak účtujem ja:
ID: 5**/261 (doklad blok)
BU: 261/221 (VBU)

Videla som účtovanie aj:
ID. 5**/379 (blok)
BU: 379/221 (VBU)

Uplatňujem prvý spôsob, ale ani o druhom si nemyslím, že je nesprávny.


Ja som zas videla spôsob :
doklad o nákupe PHM, platený kartou
VPD 501/211
na konci mesiaca preúčtovanie v pokladni 211/261
keď príde výpis z BÚ 261/221
Je to správne? - mám dve protichodné informácie, jedna hovorí o účtovaní cez ID a tá druhá cez pokladňu

Ďakujem
jacekova
23.01.12,10:50
Ja som zas videla spôsob :
doklad o nákupe PHM, platený kartou
VPD 501/211
na konci mesiaca preúčtovanie v pokladni 211/261
keď príde výpis z BÚ 261/221
Je to správne? - mám dve protichodné informácie, jedna hovorí o účtovaní cez ID a tá druhá cez pokladňu

Ďakujem


ja sa jednoznačne prikláňam k 1.spôsobu od zk24, čiže cez ID a účet 261