dadda77
05.10.11,07:50
Ahojte, poprosila by som niekoho o radu v tejto záležitosti: Dala som kolegovi 1650,-HUF z valutovej pokladne na nákup diaľnič. známky v Maďarsku. Doniesol mi aj bloček o tom presne na sumu 1650,- HUF. Ako zaúčtovať celú túto transakciu a či sa tu vôbec niekde počíta kurzový rozdiel? Ďakujem všetkým za odpoveď!!!
Tweety
05.10.11,05:57
Ahojte, poprosila by som niekoho o radu v tejto záležitosti: Dala som kolegovi 1650,-HUF z valutovej pokladne na nákup diaľnič. známky v Maďarsku. Doniesol mi aj bloček o tom presne na sumu 1650,- HUF. Ako zaúčtovať celú túto transakciu a či sa tu vôbec niekde počíta kurzový rozdiel? Ďakujem všetkým za odpoveď!!!
ÁNo, samozrejme, že počíta. Ak nákup DZ súvisel s CP, všetko zaúčtuješ na 512AE.
Ester plus
05.10.11,06:15
Ak si vydala peniaze z valutovej pokladne tak záleží od toho akú metódu evidencie cudzej meny používaš. AK používaš metódu FIFO tak kurzový rozdiel ti nevznikne. A ak zúčtovávaš daný účtovný prípad priamo tak to zaúčtuješ 518/211.
dadda77
05.10.11,07:33
Ďakujem za odpovede. Len ten kurzový rozdiel mi nie je jasný. S akým kurzom zaúčtovať doklad? A potom ako mi vznikne kurzový rozdiel? Už mám v tom chaos a nechcem to urobiť zle. Ďakujem!
Mikolajova
06.10.11,10:32
Dobry den, prosim Vas ako najlepsie zrusit zalohu z uctu 314, aby mi nefigurovala vo firme, kt. sme zaplatili FO za prace, kt. nevykonala. Peniaze uz neuvidime je to z r.2006.
Adiks
07.10.11,08:51
546/314
a_je_to
07.10.11,18:37
Ďakujem za odpovede. Len ten kurzový rozdiel mi nie je jasný. S akým kurzom zaúčtovať doklad? A potom ako mi vznikne kurzový rozdiel? Už mám v tom chaos a nechcem to urobiť zle. Ďakujem!

Vydanie zálohy 314/211A v pokladni, príloha doklad o vyplatení. Nákup diaľničnej známky 518/314 v interných dokladoch, príloha bloček z nákupu. Uvažoval by som o účte 512, keby nákup bol súčasťou viacerých výdavkov zo služobnej cesty a cesťáka. Ale bez toho ... radšej 518. Kurzový rozdiel ... žiadny, niet z čoho vypočítať, lebo nevznikol žiadny záväzok, ani externá pohľadávka, ani následne úhradou nezanikli. Šlo o hotovostnú platbu valutou. Forinty by mali byť ocenené v pokladni pevným, alebo váženým priemerným nákupným kurzom /§24, ods.3 prvá veta ZoÚ/ a až do spotrebovania, alebo nového doplnenia pokladne. A takým istým kurzom by mal byť ocenený aj nákup.
Stefan2005
07.10.11,19:58
Vydanie zálohy 314/211A v pokladni, príloha doklad o vyplatení. Nákup diaľničnej známky 518/314 v interných dokladoch, príloha bloček z nákupu....

použitie pohľadávkového účtu je namieste, ovšem nie 314-tky (používa sa na preddavky dodávateľom) ale napr. 335 (záloha kolegovi)....
Mikolajova
04.11.11,11:32
Dobry den, prosim Vas zdedila som účtovnictvo a potrebujem opravit úctovanie z min. roku, účtovnicka mala na účte 343 zostatok, ale DU tento zostatok neevidoval, tak sa rozhodla, ze tento rozdiel zauctuje do vynosov, no toho roku DU prisiel na to, ze nemal v evidencii jeden DPH vykaz a pozaduje od nas zaplatit tento dlh. Prosim Vas ja mam 343 uz nulovu ako to co najlespie zuctovat.
JAJA11
04.11.11,11:40
Dobry den, prosim Vas zdedila som účtovnictvo a potrebujem opravit úctovanie z min. roku, účtovnicka mala na účte 343 zostatok, ale DU tento zostatok neevidoval, tak sa rozhodla, ze tento rozdiel zauctuje do vynosov, no toho roku DU prisiel na to, ze nemal v evidencii jeden DPH vykaz a pozaduje od nas zaplatit tento dlh. Prosim Vas ja mam 343 uz nulovu ako to co najlespie zuctovat.

Asi by som si pozrela spôsob ako to účtovníčka zaúčtovala a urobila som opačný zápis. V podstate ide o opravu minulých období, kedy bolo na dani odvedené viac, takže ani nie je potrebné robiť DDP :)
Mikolajova
04.11.11,12:32
No minuleho roku to dala do vynosov ale mne by to znizilo vynosy a neviem ci je tento postup spravny.
KEJKA
04.11.11,12:38
ak to dala do výnosov a zdanila, tak ti to daj na 548 - nákladov.
JAJA11
04.11.11,12:42
No minuleho roku to dala do vynosov ale mne by to znizilo vynosy a neviem ci je tento postup spravny.

myslím, že áno. Minulý rok boli nesprávne navýšené výnosy, týmto zápisom sa opraví výška výnosov. Týka sa to síce minulých období, ale nie je v tomto prípade potrebné robiť DDP. Môže to byť aj v nákladoch, ale v súčasnosti sa presadzuje názor, že oprava by mala byť na tom účte, kde sa stala chyba :o