mg6683
05.10.11,08:17
Dobry den,
som zivnostnicka, maly obchodik s textilom a momentalne mam dilemu - mam fiskalnu pokladnu - pracovnik, ktory nam pokladnu nastavoval a overoval nam povedal, ze nemusime davat do pokladne denne vklady - stav kasy - znama mi ale zase tvrdi ze musim - tak teraz naozaj neviem, pretoze doteraz som vklady do pokladne nedavala Dakujem
aviavi
18.01.12,10:58
Ahojte,poradí niekto ako zaučtovať denné vklady, ak sa neurobil výber, iba denná uzávierka? Čiže ráno bol urobený vklad ale nebol urobený výber iba denná uzávierka? ide o JU.Dakujem
Danielle369
18.01.12,11:05
Vklad do pokladne nie je povinný...ale ked vklad dáš, tak musíš vklad bloček rok archivovať ....

Denný vklad sa neúčtuje...účtuje sa denná uzávierka....na vklade nemáš ani znak MF....

Ďalšími dokladmi, ktoré bude vyhotovovať ERP, sú:

•neplatný doklad – používa sa pri zaznamenávaní údajov v rámci skúšobnej prevádzky pri uvedení elektronickej registračnej pokladnice do prevádzky, po jej oprave alebo v rámci zaškolenia fyzickej osoby, ktorá bude evidovať tržby v elektronickej registračnej pokladnici. Takýto doklad sa nezahŕňa do tržieb , pokladnica vytlačí doklad označený slovami "NEPLATNÝ DOKLAD" v každom treťom riadku tohto dokladu. Takýto doklad nemá ochranný znak M a F;
•vklad – tento doklad sa vyhotovuje, ak podnikateľ napr. na začiatku dňa vloží do pokladnice hotovosť (na vydávanie), pričom tento vklad nie je tržbou. Taktiež neobsahuje ochranný znak;
•posledným typom dokladu je skúška pokladnice – tento doklad sa vyhotovuje, ak podnikateľ skúša pokladnicu pred jej uvedením do prevádzky. V každom treťom riadku tlačového výstupu, ktorý nesmie obsahovať ochranný znak, je napísané „skúška pokladnice“.
vvega
19.01.12,16:20
takže VKLAD nie je povinný? Daňový poradca totižto tvrdil, že vklad povinný JE. Tak teraz skutočne neviem, kde je pravda...
aviavi
19.01.12,18:39
Ďakujem za odpoveď! ešte by ma zaujímalo či musím dennú uzávierku zaúčtovať do denníka denne, alebo si môžem spraviť akoby mesačnú uzávierku (hoci bloček mesačná uz.nebudem mať) a tak zaúčtujem súčet denných uzávierok za mesiac....dám to ku koncu mesiaca.Môže sa to?
Ingrid Ondruskova
19.01.12,18:57
...Aj nám technik pri zavádzaní pokladne povedal, že treba dať vklad každý deň napr.10,- EUR /akože/ v skutočnosti reálne peniaze
nie....že je to potrebné, ja s koleg. pekných pár dní dumáme, že prečo...nie sme maloobchod, čiže
k nám do firmy bežní ľudia nechodia, peniaze kasírujeme my po prevádzkach cez obch.zástupcov...takže
nerozumiem....
calimero1
19.01.12,21:44
Podľa mňa je vklad povinný len vtedy, keď sa do pokladnice naozaj vložia peniaze, napr. drobné na vydávanie. Resp. ak sa tie peniaze v pokladnici už nachádzajú z predchádzajúceho dňa, treba ráno urobiť vklad vo výške tej hotovosti. Ak však v pokladnici nemám žiadne peniaze a zákazník mi zaplatí presne na cent a ja nemusím vydávať, vklad podľa mňa robiť netreba.
ilona
20.01.12,04:44
Vklad do pokladne je dobre dať preto a to určite myslel aj technik, že pracovníci DU majú právo kontrolovať hotovosť pokladne. Vždy je lepšie, keď sa tam nachádza viac peňazí ako ukazuje kasa, lebo keby bolo menej tak by to vyzeralo , že niečo nie je nahodené na kase. V niektorých prevádzkach napr. v reštaurácii sa to veľmi ľahko stane a potom by už bol väčší problém. Keď je však eur menej, tak to neriešia.
tictac7
20.01.12,05:31
Vklad do pokladne je dobre dať preto a to určite myslel aj technik, že pracovníci DU majú právo kontrolovať hotovosť pokladne. Vždy je lepšie, keď sa tam nachádza viac peňazí ako ukazuje kasa, lebo keby bolo menej tak by to vyzeralo , že niečo nie je nahodené na kase. V niektorých prevádzkach napr. v reštaurácii sa to veľmi ľahko stane a potom by už bol väčší problém. Keď je však eur viac, tak to neriešia.

....asi menej, si chcela napísať....oprav si to....;)
aviavi
20.01.12,10:33
A čo sa týka tých denných uzávierok? treba ich denne zaúčtovať do denníka? tz v jednom mesiaci ak je denná uz.robená 25x, tak to aj 25x musí byť zaúčtované? nestačí 1x na konci mesiaca (súčet všetkých denných uz.za mesiac)
ilona
21.01.12,06:41
Stačí 1x na konci mesiaca.
Silviah1
22.01.12,18:14
Vklad je nutný hlavne koli kontrole z DU. Chodia kontrolovať hotovosť a keď tam dáte ráno peniaze na vydávanie a neurobíte vklad tak vám budú prebývať peniaze a daniari to posudzujú ako predaj na čierno. Z toho dôvodu je treba dávať vklad.Silvia
tomino300
28.01.12,19:39
My ako maloobchod sme sa pytali nasho dodavatela pokladnice a povedal, ze akykolvek rozdiel = pokuta... Presne hovoril o slecne, ktorej spravili kontrolu a mala 2€ navyse a dostala 200€ pokutu. V kase nemaju byt ziadne peniaze navyse. Ked chyba, aj to je zle ale horsie ked je navyse
Mila123
28.01.12,19:53
My ako maloobchod sme sa pytali nasho dodavatela pokladnice a povedal, ze akykolvek rozdiel = pokuta... Presne hovoril o slecne, ktorej spravili kontrolu a mala 2€ navyse a dostala 200€ pokutu. V kase nemaju byt ziadne peniaze navyse. Ked chyba, aj to je zle ale horsie ked je navyse
ako nechcem spochybniť vierohodnosť dodávateľa pokladníc, on nie je daňový poradca......
rozdiel môže byť ale nie kladný...t.j. peniaze navyše v ERP....
ak ti budú chýbať, raz ťa bude trestať DU, že ti chýbajú a raz firma, že máš manko???? (ak si napríklad nesprávne vydala zvyšok)....:D

mňa jeden technik presviedčal, že musia mať všetci ERP, čo ho viedlo k tomu názoru ???? asi vlastná zisk.....

našim klientom, kt. používajú ERP som dávala inštrukcie, nakoniec som im prefotila podklady zo školenia, technici im nedali žiadne .....resp. veľmi málo informácií....
veronikasad
28.01.12,20:04
Mila, aby si nebola ty, alebo tvoji klienti pri kontrole nemilo prekvapení. Pozri usmernenie DR SR ohladom výdavkov z pokladne
http://www.porada.sk/t185358-vklad-do-pokladne-je-ci-nie-je-povinny.html#post1957812
tomino300
30.01.12,20:25
My pouzivame Varos FT4000 a program Omega na uctovanie. Dostal som instrukcie :) aby som kazdy den odklikol vlozit hotovost (z minuleho dna) lebo sa zevraj dennou uzavierkou vynuluje ta suma... Tak ako to teda je??? Uz fakt neviem koho sa opytat :(
mariani123
02.02.12,18:44
Zaleží od typu pokladne či denná uzávierka nuluje zásuvku.
1. typ - nuluje stav zásuvky aj pohyby. /t.j. vklady, tržby ..../ - treba vložiť aktualny stav penazí v zásuvke na začiatku dna.
2. typ - nuluje len pohyby /t.j. vklady, tržby ..../ - netreba hotovosť zostava z predchádzajúceho dna.

Priklad vložiš 100 € utržiš 100 € = spolu 200 € v zasuvke
1 typ - Po dennej uzávierke stav zásuvky podľa ERP = 0,00€ (fyzicky 200€ - ak ich tam chceš nechať tak ich tam musíš vložiť cez vklad - lebo sa v tom momente stali čiernymi peniazmi t.j. každá denná uzávierka je zároveň aj výberom celej hotovosti zo zásuvky. )
2 typ - po dennej uzávierke stav zásuvky v ERP 200,00 € ( fyzicky 200€ aj v ERP 200€ - aj po dennej uzávierke stav zásuvky súhlasí eviduješ len ďalšie tržby, vklady a výbery / výbery nerieši zákon, ale ak chceš aby ti sedela pokladňa presne tak si ich eviduj )

A ako zistiť o aký typ pokladne ide ?
- Jednoducho po dennej uzávierke si vytlač stav zásuvky ak je 0,00 € je to typ či 1. Ak tam zostala celá denná hotovosť je to typ 2.
calimero1
06.02.12,16:53
No tak bomba, mne predajca pokladnice tvrdil, že sa mi stav hotovosti automaticky vynuluje s dennou uzávierkou. Dnes som si vyskúšal vytlačiť stav hotovosti v zásuvke a pekne krásne tam boli naakumulované všetky tržby a vklady za posledné 2 mesiace, čo mám pokladnicu. Stav sa vynuloval až po spravení dennej uzávierky pokladničnej zásuvky.
Ide o pokladnicu Elcom. Máte aj vy takú skúsenosť?
Sionel
10.02.12,09:19
Ďakujem za odpoveď! ešte by ma zaujímalo či musím dennú uzávierku zaúčtovať do denníka denne, alebo si môžem spraviť akoby mesačnú uzávierku (hoci bloček mesačná uz.nebudem mať) a tak zaúčtujem súčet denných uzávierok za mesiac....dám to ku koncu mesiaca.Môže sa to?


Stačí 1x na konci mesiaca.

Zo zák. o ERP § 4: V prípade ak v daný deň bola v elektronickej registračnej pokladnici evidovaná tržba ale do 24,00 hod. daného dňa nebola vyhotovená denná uzávierka, vyhotovenie ďalšieho pokladničného dokladu bude možné začať až po vyhotovení dennej uzávierky (§ 4 ods. 2 písm. a) bod 1)

Aby účtovníctvo dávalo verný a pravdivý obraz, mala by som mať povinnosť (ak už vytlačím dennú uzávierku) ju aj bezodkladne zaúčtovať v peň. denníku. Ale nemám s týmto skúsenosti, tak sa prosím ešte niekto vyjadrite. Ďakujem.
Sionel
21.02.12,12:29
Takže chcela by som sa opraviť. Na školení mi bolo povedané, že o uzávierke stačí účtovať v mesačnom intervale. Ak som platcom DPH, prípadne mám pohľadávky, ktoré sú uhrádzané cez pokladňu, je lepšie účtovať denne.
tictac7
05.09.13,19:33
komentár neslúži na zadanie otázky