peniakperes
05.10.11,09:36
Podnikám ako SZČO nákup a predaj drevnej hmoty, som plátca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo.
Pre zabezpečenie príjmov používam súkromné motorové vozidlo, za ktoré som zaplatil daň z motorových vozidiel.
Čo si môžem uplatniť do výdavkov na toto motorové vozidlo?
Napr. Cenu PHM crátane DPH, alebo odpočítať DPH, paušálne náhrady za km atď. ?

ďakujem.
Timka1
05.10.11,08:07
Podnikám ako SZČO nákup a predaj drevnej hmoty, som plátca DPH, vediem jednoduché účtovníctvo.
Pre zabezpečenie príjmov používam súkromné motorové vozidlo, za ktoré som zaplatil daň z motorových vozidiel.
Čo si môžem uplatniť do výdavkov na toto motorové vozidlo?
Napr. Cenu PHM crátane DPH, alebo odpočítať DPH, paušálne náhrady za km atď. ?

ďakujem.

- daň z motorových vozidiel,
- náhrady za spotrebované pohonné látky (spotrebu PHL vypočítaš podľa údajov v TP vozidla) cenu za PHL je potrebné preukázať dokladom o nákupe)
- základnú náhradu za každý km jazdy - 0,183 €/km
- ďalšie výdavky súvisiace s použitím vozidla na pracovnú cestu - diaľničné poplatky, parkovacie poplatky
Zužu
05.10.11,09:59
Ja nesúhlasím s ďalšími výdavkami, ktoré súvisia s použitím vozidla - dialničné nálepky, parkovacie karty. Paušálna náhrada vo výške 0,183 €/km je náhrada za amortizáciu,opravy a všetky ostatné výdavky týkajúce sa tohto auta.
tinkas
05.10.11,10:01
Dôležité je či je automobil zaradení v OM alebo nie
Zužu
05.10.11,10:05
Tak zadávateľ otázky nech doplní ako myslel súkromné MV - zaradené do majetku alebo nie. Ináč sa tu budeme dohadovať ako to myslel.
Timka1
05.10.11,10:11
pridávam užitočný link - daňové výdavky na automobil , je to tam pekne rozpísané, podľa toho či je automobil v podníkaní alebo nie, obstaraný finančným lízingom alebo prenajatý automobil

http://www.podnikam.webnoviny.sk/automobil/danove-vydavky-automobil/22998
Zužu
05.10.11,10:42
Mala som daňovú kontrolu, pri ktorej mi boli náklady za parkovné neuznané ako daňový výdaj /MV nebolo v majetku firmy- bola poskytovaná základná náhrada za km ../. Kontrolór mi to odôvodnil takto: Základná náhrada - teraz vo výške 0,183 €/km - zahŕňa všetky ostatné náhrady, ktoré súviasia s MV.

ešte by som doplnila zákony :
zákon o dani z príjmu par 19 odst 2 písm e)....ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

87 - zákon o cestovných náhradách par. 7 - v tomto paragrafe sa nepíše o žiadnych ďalších daňových výdajoch
alohamercy
25.09.13,10:49
Takže ako to vlastne je? Môže si SZČO, kt. používa súkromné motorové vozidlo aj na prevádzkovanie SZČ a vedie JU uplatnťt vo výdavkoch zaplatenú daň z MV, alebo je táto daň zohľadnená v amortizácii? Ďakujem
marjankaj
25.09.13,11:21
Na drsr je toto.
F.A.Q.
Daň z príjmov fyzických osôb
Daňové výdavky
Spotrebované pohonné látky, výdavky na pracovné cesty

otázka:
Aké výdavky si môžem ako podnikateľ zahrnúť do daňových výdavkov pri pracovných cestách, na ktorých používam vlastné osobné auto?

Odpoveď:
Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov.
marjankaj
25.09.13,11:23
A čo tak §19 ods.3 písm.j?
marjankaj
25.09.13,16:51
Nie, nie je. Viď môj príspevok.
katkap17
07.10.13,07:52
Ako je to potom v prípade nákladného auta nezahrnutého do podnikania čo si môže dať do výdavkov, neplatí to isté ako pri osobnom vozidle?
marjankaj
07.10.13,07:57
NIE. Veď prečo by inak do zákona písali, že sa to týka iba vlastného OSOBNÉHO vozidla?:eek: