baron81
05.10.11,11:26
Pekný deň, viem že témy ohľadom študujúcich konateľov tu boli avšak vždy sa otázky líšia preto by som chcel vedieť, či ako študent denného štúdia Vš založím SRO, budem len konateľom, žiadne odmeny ani výplata nič platím potom nejaké odvody? Ďalšia vec zarobené peniaze so zdaneným ziskom na podnikateľskom účte môžem normálne míňať, alebo sa treba zamestnať na dohodu vo vlastnej firme aby som ich mohol čerpať? Veľmi pekne ďakujem..
KEJKA
05.10.11,10:42
a ked vieš, že tém je veľa.........koľko si si ich prečítal? Ved si študent, štúdium ti predsa nemôže byť cudzie, či ako?
Takže stýkrát zopakujem:
podľa zadania neplatíš žiadne odvody, sro je samostatný právny subjekt.
Ako spoločník môžeš si vybrať vlastným rozhodnutím jediného spoločníka podiel na zisku /po jeho zdanení a schválení RUZ/.
Podľa novej legislatívy podiel na zisku podlieha odvodu do ZP - teda budeš si musieť v dalsom roku urobiť RZZP a odviesť ZP - zatiaľ je to myslím 10%.
Schéma
r.2011 - založenie sro, podnikanie, dosiahnutie zisku
r.2012 - podanie DPPO, RUZ, schválenie RUZ, rozhodnutí o podiele na zisku aj jeho vyplatenie
r.2013 - RZZP a odvod do ZP
RZZP majú robiť už ZP po novom, to netuším ako bude fungovať.
baron81
05.10.11,11:28
Ale ak by som si neuplatňoval podiel.. Čiže všetky peniaze by som nechával SRO-cke a vyplácal by som si iba dohodu t.j. 296 aby som nemusel nič zdaňovať by som platil iba to málo za brigádnika.. A peniaze zarobené SRO na podnikateľskom účte sa môžu míňať len tak, myslím použiť na čokoľvek čo nesúvisí s podnikaním alebo sú určené čisto len na podnikanie čiže sa k nim dostanem iba ak si vyplatím podiel respektíve sa zamestnám na dohodu alebo odmenu konateľovi?
Ak som ťa správne pochopil začnem podnikať a prvý rok ma nič netrápi, počas neho si urobím dohodu z ktorej odvediem to minimum daní a ostatné papierovačky až o rok správne?
Inak veľmi pekne ďakujem...
tictac7
05.10.11,12:06
...človeče, tak ako Ti písala Kejka, Ty si si teda naozaj absolútne nič nenaštudoval....tu je škoda niečo radiť.... tak, ako som už viackrát písala - najprv si treba naštudovať aspoň základné veci a potom podnikať. "A peniaze zarobené SRO na podnikateľskom účte sa môžu míňať len tak, myslím použiť na čokoľvek čo nesúvisí s podnikaním alebo sú určené čisto len na podnikanie..." - len na podnikanie!!! - teda všetky výdavky treba riadne zdokladovať. "...si urobím dohodu z ktorej odvediem to minimum daní a ostatné papierovačky až o rok správne?" - nie nesprávne!!!! Aj dohodár je zamestnanec - teda povinnosti - SP, možno aj DÚ.... Ale fakt, najskôr si niečo naštuduj a potom sa pýtaj konkrétne na to, čo Ti nie je jasné, lebo mne je jasné, že nemáš o podnikaní ani poňatia... toť môj názor :mad:
baron81
05.10.11,15:50
Máš pravdu v tom že nemám o podnikaní ani šajnu a ten účet to mi nebolo jasné, čo sa týka toho dohodára viem že treba odvádzať hneď, čiže povinnosti, tým minimom som myslel odvod z práce na dohodu ktorá má podstatne nižšie odvody. Len mi ešte nie je jasné ja si urobím výplatu na dohodu 296€ a môžem si dať na hodinu akúkoľvek sumu , nakoľko je práca na dohodu obmedzená počtom hodín? Tak aby som ušetril hodiny, prípadne čo by sa stalo ak by som si napísal za rok maximálne 350hodín ale zárobok 30€ na hodinu? Ďakujem
KEJKA
05.10.11,17:03
ved chceš mať maximálne 296 EUR mesačne kvoli daniam, tak ozaj nechápem, prečo riešiš nejakú hodinovku a počet hodín?
Daj si kludne taxu 296 EUTR na hodinu a vykazuj odpracovanú 1 hodinu mesačne, je to jedno.
a prosím ťa študuj, študuj, študuj......
ešte ano sro nemáš založenú a už tu dosť ostro špekuluješ.
Robím sro viacerým študentom, ale takýto prípad nemám.
baron81
05.10.11,18:30
Ďakujem, za odpoveď ono nejde o špekuláciu, len načo platiť štátu pokiaľ som stále študentom, preto hľadám možnosti ako je to najvýhodnejšie. Už som to takmer všetko pochopil a stačili 3 príspevky i keď pre Vás sú to banálne veci, pre človeka ktorý nikdy nepodnikal nestačí len čítať pretože na nete je toho veľa avšak situácie sú buď odlišné alebo nezrozumiteľné pre môj príklad. Aj tak Vám pekne ďakujem pomohli ste mi.. Ja študujem veľa, chodím na školu ekonomického zamerania avšak tam tlačia do hlavy somariny z teórie, učia zo starých kníh a veci do života nikdy nenaučia, vyznám sa v XY veciach zo strojárskej technológie a z automobilového priemyslu takže študujem dosť. Na poradu som prišiel pretože viem že mi tu poradia aj keď sa spýtam pre Vás hlúpo, ale človek nemôže vedieť všetko.. Ešte raz ďakujem za odpovede...