DevilQo
05.10.11,11:40
Zdravim

chcel by som sa spytat ako je to s dietami pre zivnostnikov. Ak chodim 4x do tyzdna kvoli praci do ineho mesta ostatok pracujem z domu ako je to s dietami? aku ciastku si viem dat do nakladov? musim mat kupene stravne listky alebo bloky co som si kupoval jedlo alebo sa da odpisat nejaka hodnota na konkretne dni?

jeden uctovnik mi vravel ze ak je to sluzobna cesta tak sa to pocita podla hodin a vzdialenosti od miesta kde mam sidlo firmy a druha uctovnicka mi povedala ze si to mozem odpisat jedine ak mam bloceky z obedov alebo kupene stravne listky.

dakujem
Zužu
05.10.11,09:56
par 19 odst 2 písm e) výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, 87) a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom v tomto mieste

osobitný predpis je zákon o cestovných náhradách a opatrenia MPSVR
Pre rok 2011 sú sumy stravného pre jednotlivé časové pásma na základe opatrenia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny č. 533/2010 z 21. decembra 2010 o sumách stravného vo výške:
a) 3,80 eura pre časové pásmo 5 až 12 hodín,
b) 5,70 eura pre časové pásmo nad 12 hodín až 18 hodín,
c) 8,80 eura pre časové pásmo nad 18 hodín.
Na tie dni, keď sa práca vykonáva mimo obvyklého pracoviska sa vypíše cestovný príkaz, vyznačí sa v ňom čas trvania pracovnej cesty.
ego.mc
05.10.11,10:44
Iba by som doplnil, že máte nárok na stravné za každý odpracovaný deň:
ZoDP § 19 p) stravné vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovených na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu, 87) ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu89) v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e),

Stravné si môžete uplatniť, ak máte bloky za jedlo od poskytovateľa stravy (nie z potravín), alebo vopred kúpené stravné lístky.
DevilQo
05.10.11,13:42
a ostatne dni co pracujem z domu riesit stravnym listkom alebo je nejaka ina moznost tiez?
ego.mc
05.10.11,18:28
Veď som Vám to napísal: Stravné si môžete uplatniť, ak máte bloky za jedlo od poskytovateľa stravy (nie z potravín), alebo vopred kúpené stravné lístky. :)
gerlach 2
05.10.11,18:43
plne suhlasim :)
DevilQo
06.10.11,03:40
jasne dakujem pekne za rada :)
Katrina13
06.10.11,05:07
Dobrý deň, som začiatočník preto by som Vás chcela poprosiť ešte o usmernenie, keď SZČO, ktorý pracuje z domu a objedná si jedlo z reštiky, ako ste spomínali, môže to ísť do výdavkov, ale mohli by ste mi prosím napísať ako sa to zaúčtuje a či stačí bloček pripnúť k VPD? Prípadne keď ide na pracovnú cestu ale nevedie knihu jázd, uplatňuje 80% z PHM, môže si dať tiež stravu do nákladov?
Zužu
06.10.11,06:12
odpovede - príspevok 3 a príspevok 4
Katrina13
06.10.11,06:30
odpovede - príspevok 3 a príspevok 4

Príspevky som čítala, len na utvrdenie, takže ak si objednám jedlo z reštiky keď pracujem z domu v sume napr. 5 eur, uplatním si z toho na základe bloku max. 3,80 eur za každý odpracovaný deň, čiže ak pracujem v nejakom týždni 7 dní, tak za každý deň max.v sume 3,80 eur ako výdavok cez Pokladňu a VPD ako VOZD? Trošku ma to poplietlo lebo v prísp.3 ide o cestovné náhrady ale nižšie bola aj otz. práce z domu, kde bola tiež odpoveď ,že si možno stravné uplatniť.Len sa potrebujem utvrdiť aby som hneď na začiatku nespravila chybu, tak sa ospravedlňujem za dodatočné otázky.
Zužu
06.10.11,06:41
Príspevky som čítala, len na utvrdenie, takže ak si objednám jedlo z reštiky keď pracujem z domu v sume napr. 5 eur, uplatním si z toho na základe bloku max. 3,80 eur za každý odpracovaný deň, čiže ak pracujem v nejakom týždni 7 dní, tak za každý deň max.v sume 3,80 eur ako výdavok cez Pokladňu a VPD ako VOZD? áno Trošku ma to poplietlo lebo v prísp.3 ide o cestovné náhrady ale nižšie bola aj otz. práce z domu, kde bola tiež odpoveď ,že si možno stravné uplatniť.Len sa potrebujem utvrdiť aby som hneď na začiatku nespravila chybu, tak sa ospravedlňujem za dodatočné otázky.
ešte dopĺňam: Stravné cez víkend - za predpokladu, že podnikateľ skutočne odpracoval deň, za ktorý si uplatňuje výdavok na stravovanie, môže si dať do nákladov stravné aj za sobotu, nedeľu alebo štátny sviatok. Súčasne je povinný preukázať, že skutočne odpracoval tento deň.

odpovede v texte : červenou
ada.gustafik@gmail.com
06.10.11,06:52
Nejaký príklad ako dokážem, že podnikateľ pracoval? Jedná sa o podnikateľa v oblasti terénnych a zemných prác, takže manuálna práca...
Zužu
06.10.11,07:26
cestovný príkaz, výkaz práce - potvrdený odberateľom
Katrina13
06.10.11,08:46
Možno hlúpa otázka ale uplatňuje sa z takéhoto bloku aj DPH? Čiže suma 3,80 bude základ 3,04 a ostatné 0,76 mi ide do DPH?
Zužu
06.10.11,09:32
Fyzickej osobe, platiteľovi dane, v zmysle § 49 zákona o DPH pri nákupe stravných lístkov
a stravovacích poukážok na osobnú spotrebu nevzniká právo na odpočítanie dane.
Ako výdavok si uplatní cenu stravovania vrátane DPH (do výšky určeného limitu) = 3,80 €.
Aldan
07.02.12,10:39
ako prosím preukáže účtovníčka szčo že pracovala v sobotu a v nedeľu, aby mála nárok na stravný lístok?
Tweety
07.02.12,10:40
ako prosím preukáže účtovníčka szčo že pracovala v sobotu a v nedeľu, aby mála nárok na stravný lístok?Evidenciou -tzv. dochádzkou, ale nárok je ako u zamestnancov.