bea
06.09.04,16:01
V SME bol 31.8.2004 uvedený článok o odvodoch dôchodcov a bolo tam uvedené nasledovné:
"Odvodové povinnosti zamestnávateľa pri zamestnávaní dôchodcu :

- zamestnávateľ odvádza za zamestnanca, požívateľa starobného dôchodku, poistné do všetkých fondov tak ako za ostatných zamestnancov

Odvodové povinnosti zamestnaného dôchodcu :

Zamestnanec - požívateľ starobného dôchodku platí

- nemocenské poistenie

- dôchodkové poistenie

- zdravotné poistenie

- neplatí poistenie v nezamestnanosti

- neplatí starobné poistenie invalidné

Zdroj www.employment.gov.sk "

Prešla som Poradu, ale neviem nájsť príspevok, ktorý by sa týmto podrobnejšie zaoberal.
Ja si totiž myslím, že zvýraznená časť nie je pravdivá. Ja viem tak, že zamestnávateľ za dôchodcu neplatí dôchodkové invalidné poistenie ani poistenie v nezamestnanosti. To, že neplatí dôchodkové inv. poistenie som našla v § 128 ods. 4, ale nejako sa mi nedarí nájsť to, že neplatí ani poistenie v nezamestnanosti. Ale na stránke Min. práce a soc. vecí som nenašla ani žiadnu informáciu, ktorú uvádza SME. Prosím, napíšte mi svoj názor!
Jozef Mihál
06.09.04,14:42
V SME sa v článkoch týkajúcich sa daní a odvodov vyskytujú chybičky, treba ale uznať, že ich redaktori sa učia a tých chýb už ubúda.

To, že zamestnávateľ za dôchodcu neplatí invalidné poistenie jasne vyplýva z § 128 odsek 4.

Podľa § 19 odsek 3 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje na osobu, ktorej sa vypláca starobný dôchodok. Znamená to, že ani dotyčná osoba - zamestnanec, ani jej zamestnávateľ neplatia poistné na poistenie v nezamestnanosti. Myslím že vo všeobecnosti tento výklad uznáva i Sociálna poisťovňa.
Meja88
07.09.04,07:16
Ahoj,

dôchodca nepotrebuje platiť poistné na poistenie v nezamestnanosti, pretože už nemôže byť nezamestnaný.Povedali nám to aj na školení zo Sociálky.
saman
09.03.05,06:29
Prosim Vas mate niekto skusenosti s tym, ako je to s platenim poistenia v nezamestnanosti u dochodcu poberajuceho predcasny starobny dochodok? Od 1.1.05 je to jasne uvedene v § 19 ods.3 zakona o soc.poisteni (ze sa neplati) ale co v r. 2004??? Dakujem.
saman
09.03.05,10:24
gita
09.03.05,12:00
Kto sa stretol s výsluhovým dôchodkom? Je to to isté ako starobný? Sú to vojaci, policajti. Ako u tých s odvodmi?
kaja
09.03.05,12:25
Výsluhový dôchodok je niečo iné ako starobný takýto zamestnanec aj zamestnávateľ odvádza riadne do všetkých fondov akurát teno dôchodca nemá nárok na odpočítateľnú časť základu dne na danovníka ale daňový bonus na detičky mu patrí ak spĺňa podmienky.
McMarti
09.06.05,06:53
Kto sa stretol s výsluhovým dôchodkom? Je to to isté ako starobný? Sú to vojaci, policajti. Ako u tých s odvodmi?Vie niekto poradiť ako je to so zamestnancom kotrému bolo vydané rozhodnutie o výsluhovom dôchodku či tento zamstnanec má nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane a na daňový bonus pri dieťati, aké odvodové povinnosti má? A čo za neho odvádza zamestnávateľ. Prosím pomôžte skúsení mzdári.Prečítala som tu všetky témy ale nikkde to nieje jasne napísané.
uzivatel2
09.06.05,07:48
Výsluhoví dôchodcovia platia ak sa zamestnanjú všetky odvody aj poistenie v nezamestnanosti.
Ak nie je výsluhovým dôchodcom k 1. 1. 2005, ale sa ním stane v priebehu roka má nárok na nezdanitaľnú čiastku ešte za celý rok 2005. Kata
McMarti
09.06.05,07:49
Výsluhoví dôchodcovia platia ak sa zamestnanjú všetky odvody aj poistenie v nezamestnanosti. Kata

Dakujem.. potvrdila mi to aj socialna poistovna v Bratislave cez telefon čo som ostala prekvapená :)
barbadoss
13.06.05,14:34
V SME sa v článkoch týkajúcich sa daní a odvodov vyskytujú chybičky, treba ale uznať, že ich redaktori sa učia a tých chýb už ubúda.

To, že zamestnávateľ za dôchodcu neplatí invalidné poistenie jasne vyplýva z § 128 odsek 4.

Podľa § 19 odsek 3 sa poistenie v nezamestnanosti nevzťahuje na osobu, ktorej sa vypláca starobný dôchodok. Znamená to, že ani dotyčná osoba - zamestnanec, ani jej zamestnávateľ neplatia poistné na poistenie v nezamestnanosti. Myslím že vo všeobecnosti tento výklad uznáva i Sociálna poisťovňa.
Prosím Vás existujú ešte vôbec nejaké osobitné povinnosti zamestnávateľa v prípade ak zamestnáva starobného dôchodcu ???
Mám dojem že všetky možné oznamky voči SP už boli zrušené ale nie som si istá...




Ďakujem za odpoveď
barbadoss
13.06.05,16:01
To isté čo sa týka obmedzenia zamestnávania (bolo nutné ho zamestnávať na dobu určitú) - už to bolo zrušené.
Len neviem kedy a čím (neviem to nájsť v zákone) - bol to § 98 pôvodného zákona ? ešte pred účinnosťou 431/2003 ?

ďakujem za odpoveď
H.B.
17.01.07,08:12
Neviete náhodou, či platí zamestnávateľ garančné poistenie za dôchodcu, ktorý je zamestnaný na pracovnú zmluvu od 01.01.2007?
jankasm
17.01.07,08:18
Neviete náhodou, či platí zamestnávateľ garančné poistenie za dôchodcu, ktorý je zamestnaný na pracovnú zmluvu od 01.01.2007?

Áno, garančné sa platí aj za dôchodcov. ;)
H.B.
17.01.07,08:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Aj mne to tak vychádzalo, čo som si pohľadala, ale program mi to neráta, tak som si nebola istá.