libelka
05.10.11,13:02
Dobrý deň, potrebovala by som vyplniť mes.výkaz poistného pre 1 dohodára, ale háčik je v tom ,že doposiaľ sam sa takému niečomu absolútne nevenovala. Tak teda neviem ako na to a preto vás žiadam o radu. Mám zopár otázok, hlavne čo s týka prílohy.
1. Aký mam uviesť počet kalendárnych dní ak v skutočnosti odpracoval 15 .
2. Vymeriavací základ pre UP a pre GP v prípade ak by maal odpracovaných menej hod. ako bolo uvedené v dohode je ake? Skutočný stav odpracovaných hodín?
3. Ako je to s príspevkami pre UP a GP, kto to hradí?
4. Ako je to v takom prípade s daňou? (nie je živnostník, poberá soc. dávky)
5. Pri posielaní cez internet:, je niečo na čo by som sa mala zamerať?

Žiadam vás o pomoc, lebo ozaj neviem ako ´dalej. Všetkým vopred ďakujem.
tictac7
05.10.11,11:10
1. počet kalendárnych dní - dáš podľa skutočnosti na akú bola dohoda uzavretá, vrátane sobôt a nediel, bez ohľadu na to, že fyzicky odpracoval 15 dní
2. vymeriavací základ je jeho hrubá mzda, odpracované hodiny s tým nič nemajú spoločné
3. UP, aj GP hradí zamestnávateľ
4. daň je ako pri každom inom PP, teda 19% a ak spĺňa podmienky a má podpísané vyhlásenie, má nárok na nezdaniteľnú časť
5. aby bolo všetko dobre vypísané, ak nebude, vráti sa Ti to, a hlavne aby bol aj zamestnanec aj prihlásený - kontrola na register Ti automaticky urobí aj kontrolu na tie kalendárne dni, preto tam musíš dať všetky, aj tie, ktoré reálne nepracoval...
rodina1
05.10.11,11:12
Len taká poznámočka: si prihlásená na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti? ...
libelka
05.10.11,18:22
Nie, nie som. Snažila som si niečo o tom vyhľadať na internete, ale mám v tom chaos ešte väčší ako pred tým.
Ak mám dohodára (Dohoda o pracovnej činnosti), treba sa tiež nahlásiť na DÚ? A aký je postup a tiež čo k tomu budem potrebovať. Ďakujem.
libelka
06.10.11,10:44
Tak dnes som podala konečne výkaz. Len ešte tá daň. Je potrebné to nahlásiť na DÚ? Ja si myslím že hej, ale aký postup, ktoré tlačivo, čo mám na ňom vypísať, atd... Za odpovede vopred ďakujem.
Ivenka
06.10.11,10:47
Na DU Prehľad o zrazených a odvedených preddavkov - nemáš soft na mzdy ? Podáva sa za Q, čiže teraz do 30.10.2011. V príspevku č.3 sa Ťa pýtali či si hlasila na DU že máš zamestnancov? Ak ale nebudeš mať už zamestnancov tiež to treba ohlasiť na DU lebo budu od Teba čakať každý kvartál výkazy a za nepodanie je 66,00 Eur pokuta. Stačí to potom listom, že už nemate zamestnancov.
veronikasad
06.10.11,10:53
Nie, nie som. Snažila som si niečo o tom vyhľadať na internete, ale mám v tom chaos ešte väčší ako pred tým.
Ak mám dohodára (Dohoda o pracovnej činnosti), treba sa tiež nahlásiť na DÚ? A aký je postup a tiež čo k tomu budem potrebovať. Ďakujem.
odkedy trvá výkon práce dohodára ? Skôr než podáš štvrťročný prehlad, nezabudni na doplnenie registrácie dane zo závislej činnosti.
zk24
06.10.11,10:57
Nie, nie som. Snažila som si niečo o tom vyhľadať na internete, ale mám v tom chaos ešte väčší ako pred tým.
Ak mám dohodára (Dohoda o pracovnej činnosti), treba sa tiež nahlásiť na DÚ? A aký je postup a tiež čo k tomu budem potrebovať. Ďakujem.

Ano, musis sa registrovat na DU ako platitel zo zavislej cinnosti.

Neni na to ziadne tlacivo, jednoducho text v style: "Tymto Vám oznamujeme, ze odo dna 1.10.2011 sme zacali zamestnavat naseho prveho zamestnanca a zaroven Vas ziadame o registraciu pre dan zo zavislej cinnosti".


proste iba nieco na tento sposob...
Ivenka
06.10.11,11:03
Teraz mi napadla v suvislosti ešte jedna otázka? Ak ma ZC od 1.9.2011 ale daň zrazila až v 10.mesiaci podáva Q Prehľad až za 4.Q ? Mýlim sa ?
zk24
06.10.11,11:10
Teraz mi napadla v suvislosti ešte jedna otázka? Ak ma ZC od 1.9.2011 ale daň zrazila až v 10.mesiaci podáva Q Prehľad až za 4.Q ? Mýlim sa ?

Podla mna uz za 3Q. Do prehladu 3Q davam dane strhnute zo mzdy 07,08,09.....
rodina1
06.10.11,11:14
Teraz mi napadla v suvislosti ešte jedna otázka? Ak ma ZC od 1.9.2011 ale daň zrazila až v 10.mesiaci podáva Q Prehľad až za 4.Q ? Mýlim sa ?

Pri dohodároch už neplatí, že Prehľad sa podáva za mesiac, kedy bola daň zrazená, nakoľko už nejde o zrážkovú daň, ale o daň preddavkovú.
To znamená, ak zamestnancovi bola mzda za 9. mesiac vyplatená v 10. mesiaci, je potrebné podať Prehľad za III. Q 2011 (za mesiace júl - september). V tvojom prípade bude v Prehľade vyplnený len mesiac september.
Ivenka
06.10.11,11:28
Už som to vygooglila aj na nete. Došlo mi to, ja ťapa.
zk24
06.10.11,11:31
že ťapa :D
libelka
06.10.11,18:42
DOhodár je od 2.9.2011. A registrovať treba na DÚ, ano??? Teraz kedy treba podať výkaz na DÚ?
libelka
06.10.11,18:44
Už som si všimla, je tam september. Ale som to asi nestihla. Do kedy je potrebné podať ten výkaz na DÚ.?
zk24
06.10.11,18:48
DOhodár je od 2.9.2011. A registrovať treba na DÚ, ano??? Teraz kedy treba podať výkaz na DÚ?


Co sa tyka registracie na DU:

§31 Zákona o správe daní a poplatkov
(4) Platiteľ dane je povinný požiadať o registráciu u správcu dane najneskôr do 15 dní od vzniku povinnosti zrážať daň alebo preddavky na ňu alebo daň vyberať, ak osobitný zákon neustanovuje inak.

Co sa tyka Prehladu o zrazenych a odvedenych preddavkoch na dan, tak do 31.10.2011

Odporučam si toto stiahnut:
tictac7
06.10.11,18:49
vždy do 30 dní po skončení kalendárneho štvrťroka a potom Hlásenie (za celý rok) do 31.3. po skončení kalendárneho roka. Inak na stránke www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) sú všetky tlačivá, návody na vyplnenie, aj termíny...
tictac7
06.10.11,18:51
...zas ma niekto predbehol :). Inak s tým 31.10. som si nie celkom istá - nie je to do 30 dní po skončení štvrťroka? Teda možno sa niečo zmenilo...netuším...
zk24
06.10.11,18:56
Je, ale 30.10.2011 je nedela :) Takze prvy nasledujuci pracovny den.
tictac7
06.10.11,18:59
...aha, ja som do kalendára tak ďaleko ešte nepozerala. Mám predtým ešte pár "pekných" iných termínov...veď ako asi každý :)
zk24
06.10.11,19:00
mam pred sebou danovy kalendar, ktory som prilozila vyssie :)
JanoL
07.10.11,05:22
Dovolím si doplniť - zmena termínu na podanie PREHĽADU "do 30 dní" bola upravená niekedy v r.2006


Zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov
...........
§ 49
Lehoty na podávanie daňového priznania, prehľadu a hlásenia
(1) Daňové priznanie (§ 32 a 41), prehľad [§ 39 ods. 9 písm. a)] alebo hlásenie [§ 39 ods. 9 písm. b)] podáva daňovník miestne príslušnému správcovi dane.
(2) Daňové priznanie alebo hlásenie sa podáva do troch kalendárnych mesiacov po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak tento zákon neustanovuje inak; prehľad sa podáva do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po uplynutí kalendárneho štvrťroka. V lehote na podanie daňového priznania je daňovník povinný daň aj zaplatiť.

Prajem pekný deň

Jano
libelka
07.10.11,20:11
Zatiaľ ďakujem
libelka
12.10.11,18:40
Tak som tu opäť. Nahlásila som dohodára na DÚ. Poradili mi, že ak poberá dávky v nez. nemusím mu odvádzať daň, ale stačí ak podpíše potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí zákl. dane. A tu sa pýtam, čo je lepšie? Nemôžu mu siahnuť na dávky?? Ďakujem.... Súrne prosím....??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
Mila123
12.10.11,18:45
Tak som tu opäť. Nahlásila som dohodára na DÚ. Poradili mi, že ak poberá dávky v nez. nemusím mu odvádzať daň, ale stačí ak podpíše potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí zákl. dane. A tu sa pýtam, čo je lepšie? Nemôžu mu siahnuť na dávky?? Ďakujem.... Súrne prosím....??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !
ak nezamestnaný, resp. evidovaný na UP má príjem vyšší ako 139.90€ (v hrubom) mesačne bude z evidencie vyradený.....
a ak ti podpíše vyhlásenie, uplatníš mu nezd. sumu podľa § 11 daň. zákona...
zk24
12.10.11,18:47
Tak som tu opäť. Nahlásila som dohodára na DÚ. Poradili mi, že ak poberá dávky v nez. nemusím mu odvádzať daň, ale stačí ak podpíše potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí zákl. dane. A tu sa pýtam, čo je lepšie? Nemôžu mu siahnuť na dávky?? Ďakujem.... Súrne prosím....??!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !

Pre to, ci ho vyradia alebo nevyradia z evidencie UP rozhoduje výška jeho odmeny / mzdy. Nie to, či si uplatňuje NČZD. Má právo si ju uplatnovať u jedného zamestnávateľa. Ak si ju uplatní u teba, jeho preddavky na dan budu nulove (teda závisí od výšky príjmu).


Citujem:
Od 01.07.2011 maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva túto zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny je 139,90 EUR. Skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie za uplynulý kalendárny mesiac v termíne, ktorý mu stanoví úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Zdroj: http://www.upsvar.sk/sluzby-zamestnanosti/informacie-pre-obcanov-pri-evidovani-sa-na-urade-psvr/podmienky-evidencie.html?page_id=12926
libelka
12.10.11,19:06
Príjem má vo výške 87€. Vyššie to nešlo lebo by mu siahli na príspevky. Tak ak podáme takéto vyhlásenie je potrebné robiť aj naˇdalej prehľad o dani, ale s 0? A podáva sa Q, že?
Rada by som ešte poprosila nejaký linka na toto vyhlásenie.
ĎAKUJEM
Mila123
12.10.11,19:18
Príjem má vo výške 87€. Vyššie to nešlo lebo by mu siahli na príspevky. Tak ak podáme takéto vyhlásenie je potrebné robiť aj naˇdalej prehľad o dani, ale s 0? A podáva sa Q, že?
Rada by som ešte poprosila nejaký linka na toto vyhlásenie.
ĎAKUJEM
jasne, že sa podáva, aj ked je nulový......máš predsa zamestnanca, kt. dosahuje príjem ....
a link...skús na drsr.sk
libelka
12.10.11,19:32
Buď som slepá, alebo som slepá. Tam to nemôžem nájsť. Jedno som našla, ale to sa mi nejak nepozdáva. Asi to nie je ono. Prosím niekoho o skutočný link na Vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľnej časti. ĎAKUJEM
Mila123
12.10.11,19:36
Buď som slepá, alebo som slepá. Tam to nemôžem nájsť. Jedno som našla, ale to sa mi nejak nepozdáva. Asi to nie je ono. Prosím niekoho o skutočný link na Vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľnej časti. ĎAKUJEM
nezdaniteľná časť zo základu dane je riešená v § 11 daň. zákona......
zk24
12.10.11,19:40
Buď som slepá, alebo som slepá. Tam to nemôžem nájsť. Jedno som našla, ale to sa mi nejak nepozdáva. Asi to nie je ono. Prosím niekoho o skutočný link na Vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľnej časti. ĎAKUJEM


...
tictac7
12.10.11,19:43
Buď som slepá, alebo som slepá. Tam to nemôžem nájsť. Jedno som našla, ale to sa mi nejak nepozdáva. Asi to nie je ono. Prosím niekoho o skutočný link na Vyhlásenie o uplatnení nezdaniteľnej časti. ĎAKUJEM

http://www.drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3Cgxy9wFJgjiO-pEIsSB9b31fj_zcVP0A_YLciHJHR0VFAHgQXRo!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFSSDE!
zk24
12.10.11,19:45
Tieto linky z danoveho uradu vobec nefunguju... drsr.sk to ma velmi zle spravene...
tictac7
12.10.11,19:47
...jaaaj, to som netusila, dakujem za upozornenie ;) A dobru noc, idem radsej pať, lebo si ma zasa ubehla :)
tictac7
12.10.11,19:48
teraz som to ešte skúsila - a fakt - hodilo ma to len na výber tlačív, takže, keď niekto netuší kde hľadať, tak fakt nenájde...
libelka
12.10.11,21:20
Ako je to s prevzatím výplatnej pásky?? Predpokladám, že sa vedie nejaká evidencia. Má niekto nejaký vzor?
Ešte sa chcem opýtať na dohodára, či aj on potrebuje písať dochádzku. (predpokladám, že tiež áno)
Ďakujem.....
libelka
06.11.11,19:08
Som tu zas. V prvej otázke som sa pýtala na to, že ak má dohodár menej odpracovaných hodín ako to mám uviesť do výkazu? Príklad: Vym. základ má 87€ na 40 hod. Dohodár ale odpracoval len 15 hod.. Ako mám v tomto prípade vypísať výkaz.
1. Som povinná mu odviesť odvody vždy z výšky 87€?
2. Alebo tam napíšem len za tých 15 hodín???
Prosím......!!!!!!
zk24
06.11.11,19:10
A aký spôsob odmeny máte dohodnutý? Na základe hodinovej mzdy?*
libelka
06.11.11,19:19
Máme dohodu na 40 hod. 87€. Neviem nič o hodinovej mzde.
libelka
06.11.11,19:21
Neviem nič o hodinovej mzde. Má 87€ na 40 hod.
zk24
06.11.11,19:23
Máme dohodu na 40 hod. 87€. Neviem nič o hodinovej mzde.

Ale predpokladám, že mu vyplácate iba za 15h. Keď máte stanovené 87 € pri odpraovaní celej "kapacity", tak keď odpracoval iba 15h, tak mu predpokladám vyplácate 87/40*15 = 32,63 €. Alebo sa mýlim?

Ani zamestnanec keď má dohodnutú mesačnú mzdu a odpracuje iba polovicu, nedostane celú mzdu.

Takže ak mu vyplácate za 15h 32,63 €, tak to je zároveň vymeriavaci zaklad do SP pre UP a GP
libelka
06.11.11,19:33
Samozrejme, že len za 15 hodín. Predošlý mesiac mal 40 hod. tak nebol problém s vyplňovaním, ale teraz keď odpracoval len 15 tak neviem aký vym. základ mu mám vpísať do výkazu. Ja nemám problém s výpočtom, ale s tým , že je to môj druhý výkaz v živote a som z toho jeleň.:confused: Tak ak som dobre rozumela, tak mám uviesť skutočnú sumu za 15 hod., teda 32,63€. A ešte má otázočku. Odkiaľ budú oni vedieť, že odpracoval len 15 hod? Či im je to fuk?? Síce majú v zmluve uvedených 87€/40h. Tak nebude s tým problém?
zk24
06.11.11,19:36
Samozrejme, že len za 15 hodín. Predošlý mesiac mal 40 hod. tak nebol problém s vyplňovaním, ale teraz keď odpracoval len 15 tak neviem aký vym. základ mu mám vpísať do výkazu. Ja nemám problém s výpočtom, ale s tým , že je to môj druhý výkaz v živote a som z toho jeleň.:confused: Tak ak som dobre rozumela, tak mám uviesť skutočnú sumu za 15 hod., teda 32,63€. A ešte má otázočku. Odkiaľ budú oni vedieť, že odpracoval len 15 hod? Či im je to fuk?? Síce majú v zmluve uvedených 87€/40h. Tak nebude s tým problém?

Ved na SP nevedia aku ma mesacnu ci hodinovu mzdu. Ked budu chciet vediet ci platite odvody zo spravneho VZ tak pridu na kontrolu. Predpokladam, ze dohodár má dochádzkový list, kde je uvedené kolko odpracoval a aká je jeho mesacná odmena.*
Mila123
06.11.11,19:36
Samozrejme, že len za 15 hodín. Predošlý mesiac mal 40 hod. tak nebol problém s vyplňovaním, ale teraz keď odpracoval len 15 tak neviem aký vym. základ mu mám vpísať do výkazu. Ja nemám problém s výpočtom, ale s tým , že je to môj druhý výkaz v živote a som z toho jeleň.:confused: Tak ak som dobre rozumela, tak mám uviesť skutočnú sumu za 15 hod., teda 32,63€. A ešte má otázočku. Odkiaľ budú oni vedieť, že odpracoval len 15 hod? Či im je to fuk?? Síce majú v zmluve uvedených 87€/40h. Tak nebude s tým problém?
im je to fuk.....
inak ako by mali vedieť, že tých 40 hodín má dostať 87 € ????
libelka
06.11.11,19:40
Ďakujem za pomoc.:)