slvk
05.10.11,16:21
Z elektrární mi prišlo upozornenie o výmene elektromeru. Bolo v nom uvedene, ze pokial je merac na pristupnom mieste, nie je nutne, aby sme pri vymene fyzicky boli, ze si ho vymenia aj bez nasej pritomnosti. Kedze sme v tom case doma neboli, merac si vymenili bez nas. Je to spravny postup? To nie je nutne pri vymene meraca pritomnost majitela a jeho podpis? veď ako mi dokazu, ze odcitana hodnota z meradla bola spravne zaevidovana?
misoft
05.10.11,14:26
Nijako. V takýchto prípadoch je asi najistejšie poznačiť si číslo elektromera a stav (prípadne foto) a po namontovaní opäť na novom. Výsledok by potom mal byť vo faktúre za el. energiu(starý elmer konečný stav, nový elmer počiatočný stav a dátum výmeny). V prípade nejasností na zákazníckom mieste podať reklamáciu za nesprávne odčítané hodnoty a dokladovať to (vtedy foto by bodlo).
bubkoch
05.10.11,14:37
Z elektrární mi prišlo upozornenie o výmene elektromeru. Bolo v nom uvedene, ze pokial je merac na pristupnom mieste, nie je nutne, aby sme pri vymene fyzicky boli, ze si ho vymenia aj bez nasej pritomnosti. Kedze sme v tom case doma neboli, merac si vymenili bez nas. Je to spravny postup? To nie je nutne pri vymene meraca pritomnost majitela a jeho podpis? veď ako mi dokazu, ze odcitana hodnota z meradla bola spravne zaevidovana?

upozornenie o vymene ti neprislo z elektrarni ale od prevadzkovatela distribucnej sustavy na uzemi kde byvas (ZSE-D, SSE-D, VSD) ...
ak je merac na pristupnom mieste (a pri novych pripojeniach to uz je podmienka), nemusi byt pritomny majitel ... ak si nebol prítomný a mas pochybnosti a neveris im, mozes si isť k distributorovi ten svoj merac skontrolovat a pozriet stav, tusim 2 tyzdne ho tam maju uskladneny pre pripad tvojej kontroly ...

citat z prevadzkoveho poriadku jedneho distributora:

PDS má právo požadovať pri nových pripojeniach alebo pri pripojeniach ktoré sú
v zmysle tohto Prevádzkového poriadku chápané ako nové pripojenia, aby meracie
miesto a celá trasa prípojky od odbočenia od DS až po meracie miesto boli
umiestnené na verejne prístupnom mieste. Ako verejne prístupné miesto je chápané
miesto, na ktoré je možné vstúpiť kedykoľvek voľne, bez prekonávania zábran,
oplotenia, bez použitia špeciálnych pomôcok a pod.

PDS je povinný oznámiť termín výmeny určeného meradla 15 dní pred
uskutočnením výmeny. PDS si vyhradzuje v oznámený deň právo výmeny a
odpočtu určeného meradla bez účasti odberateľa alebo výrobcu s tým, že o výmene
meradla zanechá na odbernom mieste alebo na inom obvyklom mieste informáciu
o uskutočnenej výmene meradla spolu s koncovým stavom počítadla doterajšieho
určeného meradla a začiatočným stavom nového určeného meradla.