tibor1000
05.10.11,18:47
Dobrý deň poraďáci.
Chcel by som Vás poprosiť o názor:
klientak ma požiadal o radu - s partnerom chcu začať podnikať. Klienta uz má rozbehnutý obchod, ktorý chcú rozšíriť. Rozmýšlajú nad variantou:
žeby zacal mať parner vlastnú živnosť - je nezamestnaný, možno žiadosť o príspevok z úradu práce
alebo spolu založia združenie (vlastne aj v tomto prípade potrebuje partner živnosť,ako to je s príspevkom z úradu práce,tak to uz neviem,či sa to dá použiť aj pri združení..?
alebo je pre nich výhodná s.r.o.? len tu by sa asi museli obidvaja zamestnať,platiť zo mzdy odvody,a ešte aj zdravotné odvody z podielov na zisku-takze s.r.o. mi az taká výhodná nepripadá.. neviem..
a možno by aj časť domu-obchod-vlozili do podnikania
je to možne?

vopred ďakujem velmi moc za názor
KEJKA
05.10.11,17:44
to je vec rozhodnutia každého.
Ak jeden má už niečo rozbehnuté, tak sro by asi nebola dobrá varianta, rovnako ani združenie.
prečo nemôže ten druhý podnikať aj s prípadným príspevkom samostatne?
A spoluprácu by si dohodli zmluvne medzi sebou a riadne fakturovali?
Ak by bol nejaký priestor spoločný - ten obchod hádam patrí len jednému z nich, tak ten druhý môže platiť nájom, či?

čo sa týka sro, tam nie je nutné - nie je povinnosť sa zamestnať, a teda ani platiť odvody, to si na omyle.
tibor1000
06.10.11,06:06
Oni sú partneri-ako druh a družka,a takto si chcú akoby založiť ešte obchod spoločne a deliť si príjmy. Majú vlastný rodinný dom,kde urobili prístavbu -neviem či je toto možné dať do podnikania,či treba nejako samostatne ohodnotiť prístavbu,a z nej aj platiť vyššiu daň (kedze sa pouzíva na podnikanie),+ energie do výdavkov (ale to sa mi moc výhodné nezdá dávať túto prístavbu do podnikania, mozno len tie energie,ale zial s tým nemám skúsenosti..

Som myslel že zamestnať sa v s.r.o.- vo vlastnom záujme,aby aspon platili ako také odvody,aj keby z minimálnej mzdy, kedze by nemali iné zamestnanie..

No mám to dosť zamotané,naozaj neviem čo by bolo pre nich najvhodnejšie...

ďakujem moc za názor Kejka,aj ostatným aj sa vyjadria
tibor1000
06.10.11,06:16
Ešte ma tak napadlo - oni chcú mať spoločný podnik pravdepodobne preto,že budú používať ten spoločný obchod na spoločné podnikanie,a aj 1 spoločné auto. To auto mi vychádza asi najvýhodnejsie,ak sa bude účtovať ako súkromný automobil na kilometre,však? Myslím že sa oplatí vložiť automobil do podnikania len ked je vo vyššej sume a nový,aby sa oplatili odpisy. Takto by sa asi vložil v trhovej hodnote,ktorá už nebude pravdepodobne najvyššia.. No asi to treba všetko prepočítať.. uff
KEJKA
06.10.11,06:39
podľa mňa ked sú takto partneri aj v živote, nech to nekomplikujú združením, nech nič nevkladajú do podnikania, teda do majetku.
Auto podľa km, každý si vykáže svoje km a náhrady u seba,
zaplatí sa DMV - platí ten, kto je zapísaný ako vlastník.
Energie - ak ten priestor má svoje počítadlo, je to jednoduchšie, ak to bude treba rozpočítavať na domácnosť a podnikateľský priestor - je to horšie, ťažšie aj na obhájenie. zasa záleží na koho meno chodí vyúčtovanie - ten si uplatní alikvotný výdavok u seba a partnerovi bude fakturovať napr. polovicu, tretinu podľa dohody.
Nepodceňujte riziko ponorkovej choroby - spolužitie plus spoločné podnikanie a ešte k tomu formou združenia či sro - skutočne aspoň v tomto si nechať treba samostatnosť - vyhnú sa v budúcnosti problémom.
ešte k tej prístavbe - závisí od stavebného povolenia a účelu, ale ak je to podnikateľský objekt tak áno, z toho sa platí vyššia daň.
tibor1000
06.10.11,06:51
No skusime to s nimi prebrať. zas im tak okato nemožem povedať že je rizikové aj spolužitie aj podnikanie :) je to na ich rozhodnutí. Ešte ma zaujíma ohladne automobilu - vlastník sa prihlási na daň.úrade, auto je napísané na jeho r.č, asi im vyjde výhodnejšie písať si km. A to si môže samostatne písať kilometre jeden aj druhý podnikateľ samostatne?? ved iba majiteľ,alebo ak by auto prenajímal druhému,nie? ale zas ako by mu ho mohol prenajímať,ked niektoré dni ho používa jeden,a iné dni druhý.. joj už to vidím ako to bude zložité.. Kejka prosím a ak by chceli auto vložiť do podnikania,beriem do úvahy trhovú cenu? a s tým objektom by to bolo ako,to by musel samostatne znalec vypracovat znalecky posudok,oceniť prístavbu-aj ak má spoločnú stenu s obytným domom? a potom by sme túto prístavbu odpisovali 20 rokov... ? ďakujem Ti moc Kejka,si úplne namakaná informáciami.. Dik moc
Zita5
06.10.11,07:01
Ja vôbec nevidím v združení strašiaka , pokiaľ by mali skutočne všetko právne a zmluvne ošetrené - teda musí byť zrejmé čo vkladá do združenia družka a čo druh.Ostatné spolu nadobudnuté veci pri spoločnom podnikaní budú ich spoločným majetkom.Jedine by som mala výhradu ku vkladu nehnuteľnosti do obchodného majetku. Energie(elektrina,plyn,voda ,ešte tu záleží ako do doriešiť, či zvlášť meračmi a pod.) by sa mohli účtovať za tu časť , kde by sa podniká .Ostatné ako prestavba,prístavba nie , pokiaľ táto budova nebude v OM .
Samozrejme treba vec zveriť do rúk právnikovi,myslím vypracovanie zmluvy .
Zita5
06.10.11,07:28
Oni sú partneri-ako druh a družka,a takto si chcú akoby založiť ešte obchod spoločne a deliť si príjmy. Majú vlastný rodinný dom,kde urobili prístavbu -neviem či je toto možné dať do podnikania,či treba nejako samostatne ohodnotiť prístavbu,a z nej aj platiť vyššiu daň (kedze sa pouzíva na podnikanie),+ energie do výdavkov (ale to sa mi moc výhodné nezdá dávať túto prístavbu do podnikania, mozno len tie energie,ale zial s tým nemám skúsenosti..

Som myslel že zamestnať sa v s.r.o.- vo vlastnom záujme,aby aspon platili ako také odvody,aj keby z minimálnej mzdy, kedze by nemali iné zamestnanie..

No mám to dosť zamotané,naozaj neviem čo by bolo pre nich najvhodnejšie...

ďakujem moc za názor Kejka,aj ostatným aj sa vyjadria

V tomto linku je popísané čo s nehnuteľnosťou ak sa vloží do OM , alebo sa využíva bez vloženia do OM http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-a-6-a.html?highlight= . K tomuto materiálu sa často vraciam a veľa krát som ho už priložila na Porade .

Chcem však ešte napísať , že aby môj vyššie uvedený príspevok nebol chápaný tak, že by som nesúhlasila s Kejkou .V jej príspevkoch je dosť opatrnosti, ktoré vychádzajú zo skúseností.Ja však mám taktiež skúsenosti aj dobré,ale aj zlé so združením . Ale vždy to vychádza z medziľudských vzťahov osôb , ktoré sa touto formou chcú vydať na podnikanie . Taktiež kladiem veľký dôraz na skutočne dobre, pravdivé a dôsledné vedenie účtovníctva pre takto združené osoby .Ale základom všetkého(ako štart) je dobre vypracovaná Zmluva o združení.
tibor1000
06.10.11,08:47
ďakujem Vám moc dievčatá,veľmi ste mi pomohli. idem si naštudovať ten vklad do podnikania,mozno sa potom ešte ozvem. ďakujem za cenné rady.
zalobaba
06.10.11,14:27
Dobrý deň poraďáci.
Chcel by som Vás poprosiť o názor:
klientak ma požiadal o radu - s partnerom chcu začať podnikať. Klienta uz má rozbehnutý obchod, ktorý chcú rozšíriť. Rozmýšlajú nad variantou:
žeby zacal mať parner vlastnú živnosť - je nezamestnaný, možno žiadosť o príspevok z úradu práce
alebo spolu založia združenie (vlastne aj v tomto prípade potrebuje partner živnosť,ako to je s príspevkom z úradu práce,tak to uz neviem,či sa to dá použiť aj pri združení..?
alebo je pre nich výhodná s.r.o.? len tu by sa asi museli obidvaja zamestnať,platiť zo mzdy odvody,a ešte aj zdravotné odvody z podielov na zisku-takze s.r.o. mi az taká výhodná nepripadá.. neviem..
a možno by aj časť domu-obchod-vlozili do podnikania
je to možne?

vopred ďakujem velmi moc za názor

.....prečo žiadajú rady práve od teba ??? :eek: V SRO sa môžu, ale nemusia zamestnať, prípadne sa môžu zamestnať napr. na skrátený pracovný úväzok, atď. atď. .....:D