pemas5
06.10.11,05:10
Dobrý deň,
môj otec si postavil v 60-tych rokoch na pozemku dvora jeho otca s jeho súhlasom hospodársku budovu (bez stav. povolenia 20m2, vtedy povolenie nemuselo byť), ktorú odvtedy až doteraz užíva.V roku 1979 sa tento pozemok sa prepísal na jeho syna (brata môjho otca). Po smtri brata pozemok prešiel na jeho ženu a začali komplikácie.Chce aby som im tú budovu , nakoľko je na ich pozemku odovzdal. Viete mi poradiť aké mám možnosti? Ďakujem
Mgr.Shrek
06.10.11,06:14
Vrch ustupuje spodku. Zásada občianskeho práve, ktorá znamená, že vlastník pozemku je aj vlastníkom nehnuteľností, ktoré na pozemku stoja.
Táto zásada je v súčasnom stave prelomená. To znamená, že vlastníkom pozemku a nehnuteľností na ňom stojacích môžu byť rôzne osoby.
Pokiaľ si na liste vlastníctve k tej budove ako vlastník zapísaný ty, tak nie je žiaden dôvod, aby si im tú budovu odovzdával. Je tvojím vlastníctvom. Keď chceš, tak ju predaj, ale nútiť ťa nik nemôže.
Mária27
06.10.11,10:02
o stavbe sa môžete dohodnúť, alebo sa vlastník môže domáhať a súd mu môže priznať právo v podľa obč. zákonníka:

§ 135c (Stavba na cudzom pozemku)(1) Ak niekto zriadi stavbu na cudzom pozemku, hoci na to nemá právo, môže súd na návrh vlastníka pozemku rozhodnúť, že stavbu treba odstrániť na náklady toho, kto stavbu zriadil (ďalej len "vlastník stavby").
(2) Pokiaľ by odstránenie stavby nebolo účelné, prikáže ju súd za náhradu do vlastníctva vlastníkovi pozemku, pokiaľ s tým vlastník pozemku súhlasí.
(3) Súd môže usporiadať pomery medzi vlastníkom pozemku a vlastníkom stavby aj inak, najmä tiež zriadiť za náhradu vecné bremeno, ktoré je nevyhnutné na výkon vlastníckeho práva k stavbe.


Odstránenie stavby zvyčajne súd nariadi vtedy, ak nevznikne veľká škoda, ak vlastník stavby od začiatku vedel, že tam stavať nesmie a pod.
Do vlastníctva vlastníkovi pozemku sa stavba prikáže za náhradu (nie bezplatne), ktorú určí súd, zvyčajne ak vlastník pozemku ju chce.
Vecné bremeno môžeš žiadať (aby tvoju stavbu strpel), ale nemusí byť zadarmo - asi budeš platiť nájomné za pozemok pod stavbou, ale aj za prístup k nej, ak ten prístup je cez jeho pozemok.