Lexxy
06.10.11,08:33
Dobrý deň,
ja by som chcela poprosiť o pomoc. Zamestnancom sme kupovali stravné lístky, teraz by som sme chceli prejst, ze im zabezpecime obedy - obedove menu.

1.Musim mat so stravovacim zariadanim zmluvu alebo mozem uplatnovat blociky z ich kazdodenneho obeda ?
2. Ak zamestnanec s obedom nebude suhlasit, musim mu dat inu nahradu? - logiky mi vyplyva zo ZP 152, ze nie
3. Obed v zariadeni stoji 2,80 €. Musi stat minimalne 2,85 € ako je min. hodnota stravneho listka alebo v tomto pripade na cene obeda nezalezi, ked obed obsahuje vsetko co ma mat teple jedlo?
4. Mozem aj v tomto pripade zamestnancovi strhavat prispevok na obed, ako pri stravnom listku?


Ďakujem za pripadne odpovede.
KEJKA
06.10.11,06:41
1 ano
2 nie
3 nie môže byť nižšia cena, limit je pre SL
4 áno samozrejme
Lexxy
06.10.11,06:49
Kejka, ďakujem moc za rýchlu odpoveď,
len jedno upresnenie k bodu 1. to áno je, že musím mať zmluvu?

Ešte ma napadlo ak možem:
5. obed je s DPH, môžem si to DPH uplatňovať každý mesiac?
6. je možné, že by nám zariadenie vystavilo faktúru na odobrané obedy za celý rok na konci roka a vtedy by som to dala do účtovníctva?

Ďakujem ešte raz.
tictac7
06.10.11,06:50
Dobrý deň,
ja by som chcela poprosiť o pomoc. Zamestnancom sme kupovali stravné lístky, teraz by som sme chceli prejst, ze im zabezpecime obedy - obedove menu.

1.Musim mat so stravovacim zariadanim zmluvu alebo mozem uplatnovat blociky z ich kazdodenneho obeda ? Zmluvu treba, aby z nej bolo jasné, že sú to obedy pre zamestnancov. Nebola by lepšia faktúra ako bločky?
2. Ak zamestnanec s obedom nebude suhlasit, musim mu dat inu nahradu? - logiky mi vyplyva zo ZP 152, ze nie Na základe tej vyššie uvedenej zmluvy zabezpečuješ stravu tým, že im obed nosí firma, takže Tvoja povinnosť je splnená
3. Obed v zariadeni stoji 2,80 €. Musi stat minimalne 2,85 € ako je min. hodnota stravneho listka alebo v tomto pripade na cene obeda nezalezi, ked obed obsahuje vsetko co ma mat teple jedlo? Ak máš takto zabezpečenú stravu, tak je všetko O.K.
4. Mozem aj v tomto pripade zamestnancovi strhavat prispevok na obed, ako pri stravnom listku? Áno, je to to isté. Len si budeš musieť viesť evidenciu, kto bol koľkokrát v danom mesiaci na obede. Možno by bolo jednoduchšie (u nás to tak robíme), že firma nám vyfakturuje 150 obedov, dá nám k faktúre lístky, ktoré si zamestnanci kúpia (teda len v hodnote, ktorú si hradia sami), pri objednávke obeda odovzdajú lístok, ktorý sa zase odovzdá, keď donesú obedy - a je aj kontrola, či nám dodali toľko obedov, čo vyfakturovali.


Ďakujem za pripadne odpovede.

v texte
tictac7
06.10.11,06:57
Kejka, ďakujem moc za rýchlu odpoveď,
len jedno upresnenie k bodu 1. to áno je, že musím mať zmluvu?

Ešte ma napadlo ak možem:
5. obed je s DPH, môžem si to DPH uplatňovať každý mesiac? Áno, nezabudni však, že budeš mať aj DPH na výstupe
6. je možné, že by nám zariadenie vystavilo faktúru na odobrané obedy za celý rok na konci roka a vtedy by som to dala do účtovníctva? Nie, je to opakované plnenie.

Ďakujem ešte raz.

v texte
Lexxy
06.10.11,07:18
tictac7, my mame dvoch zamestnancov, to sa da ukontrolovat:)
DPH na vystupe? ja to jedlo dalej nepredavam, ci ako? :)
tictac7
06.10.11,07:32
akože nie? Ja viem, že nie doslovne, ale jedlo "nespotrebuje" firma vo svojom "výrobnom procese" na dosiahnutie a udržanie príjmov, ale zamestnanci.....
Lexxy
06.10.11,07:34
takže čo to teda znamena, ako mam mat dph na vystupe?
Lexxy
06.10.11,07:36
tictac, ale keby nejedli, tak by nebol vykon a my by sme skoncili , nespokojní zákazníci atd., nie?.....:)
tictac7
06.10.11,07:37
v takej istej výške, ako na vstupe - popátraj v sekcii DPH - tam je toho neúrekom. Keď si nebudeš vedieť rady, napíš mi do profilu alebo SS-ku. Ja sa za chvíľu vypínam, a dnes už neprídem....
Tweety
06.10.11,07:42
v takej istej výške, ako na vstupe - popátraj v sekcii DPH - tam je toho neúrekom. Keď si nebudeš vedieť rady, napíš mi do profilu alebo SS-ku. Ja sa za chvíľu vypínam, a dnes už neprídem....
V takej istej výške ako pri vstupe? To nie je pravda, základom dane je hodnota, ktorú zaplatí zamestnanec, bez dane.
§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Lexxy
06.10.11,07:44
oki, skusim, normalne nechapem, chapala by som to, ze treba zdanit prispevok zamestnanca na obed ale totototo:(
Lexxy
06.10.11,07:46
Tweety, takze som to dobre pochopila? DPH dam na prispevok zamestnanca ?
Tweety
06.10.11,07:59
Tweety, takze som to dobre pochopila? DPH dam na prispevok zamestnanca ?
Uvediem príklad: Bude musieť zaplatiť 1,20 €./jeden obed. Takže základ dane bude 1 €, z toho odvediete dph.
Lexxy
06.10.11,08:24
Tweety, takze ak je cena obeda 2,1 € s dph, my prispejeme 1,16 € /55%/ a zamestnanec zaplati 0,93 €, soc. fond. 0,01 €.
0,93 € je zaklad 0,775 € a odvediem DPH 0,155 €?

Ešte ma napadlo, že ak zamestnanec obed nevyužije, že napr. pôjde na obed z 20 odprac. dni, len 15x, v tom pripade mu nemôžem asi strhnut prispevok na jedlo, ze? robi sa to podla realne odjedenych obedov?
Tweety
06.10.11,08:29
Tweety, takze ak je cena obeda 2,1 € s dph, my prispejeme 1,16 € /55%/ a zamestnanec zaplati 0,93 €, soc. fond. 0,01 €.
0,93 € je zaklad 0,775 € a odvediem DPH 0,155 €? Áno, tak, za jeden lístok, takže ak ich mal 20, tak násobíš 20 timi.

Ešte ma napadlo, že ak zamestnanec obed nevyužije, že napr. pôjde na obed z 20 odprac. dni, len 15x, v tom pripade mu nemôžem asi strhnut prispevok na jedlo, ze? robi sa to podla realne odjedenych obedov? Áno, len za skutočne odobraté obedy, je to rovnaké ako u SL, ak ich mu dáš 15, zaplatí len za 15.
V texte.
Lexxy
06.10.11,09:30
Tweety, dakujem, je mi to cele uz jasne:) ibaze stravne listky MUSIA dostat za kazdy odpracovany den, kdezto na obed bud pojdu alebo nie. Je to divne. Mne sa zda, ze zabezpecit obedy je vyhodnejsie ako davat stravne listky....
KEJKA
06.10.11,14:53
ty predsa nekontroluješ, či chodia alebo nechodia na obed. Povinnost zabezpečenia obedov je splnená ale nebudeš mu zrážať za niečo, čo nevyčerpal a dodávateľ nefakturoval.