Janeka
06.10.11,09:08
Dobrý de§, potrebovala by som poradiť, ako je to po novom.

1.Chcela by som dať výpoveď v práci, mám odrobené 2,5 roka, mám nárok na podporu?

2. Výpoveď by som chcela dať k zajtrajšiemu dňu. Musím absolvovať výpovednú dobu, alebo si môžem vybrať 2mesačné odstupné?

3. Je možné, že ak si vyberiem 2 mesačné odstupné, skončiť v práci od 1.11.2011?


Veľmi pekne Vám Ďakujem.


JF
veronikasad
06.10.11,07:09
Dobrý de§, potrebovala by som poradiť, ako je to po novom.

1.Chcela by som dať výpoveď v práci, mám odrobené 2,5 roka, mám nárok na podporu?

2. Výpoveď by som chcela dať k zajtrajšiemu dňu. Musím absolvovať výpovednú dobu, alebo si môžem vybrať 2mesačné odstupné?

3. Je možné, že ak si vyberiem 2 mesačné odstupné, skončiť v práci od 1.11.2011?


Veľmi pekne Vám Ďakujem.


JF
Kedy si naposledy poberala dávku v nezamestnanosti ?
Nárok na odstupné máš len v prípade, ak dostaneš výpoveď od zamestnávatela.
Ak dáva výpoveď zamestnanec, plynie mu výpovedná doba, pokial sa nedohodneš na ukončení prac.pomeru dohodou.
Tweety
06.10.11,07:10
Dobrý de§, potrebovala by som poradiť, ako je to po novom.

1.Chcela by som dať výpoveď v práci, mám odrobené 2,5 roka, mám nárok na podporu?

2. Výpoveď by som chcela dať k zajtrajšiemu dňu. Musím absolvovať výpovednú dobu, alebo si môžem vybrať 2mesačné odstupné?

3. Je možné, že ak si vyberiem 2 mesačné odstupné, skončiť v práci od 1.11.2011?


Veľmi pekne Vám Ďakujem.


JF
AK máš odpracovaných 2,5 roka, a predtým si nebola na podpore, tak nárok určite máš. A k druhej otázke, kedže si dala výpoveĎ Ty, nárok na dostupné nemáš. Kedže VD je dvojmesačná,(začne plynúť 1.11.) tvoj PP skončí 31.12.2011.
rodina1
06.10.11,07:20
Ešte doplním Majku (Tweety), ak by si chcela v zamestnaní skončiť skôr, môžeš navrhnúť zamestnávateľovi Dohodu o ukončení PP v zmysle § 60 ZP. Upozorňujem však, že s touto dohodou musí zamestnávateľ súhlasiť.
Ak by nesúhlasil, zostáva ti len podať výpoveď. Ostatné platí, ako napísala Majka.
Janeka
06.10.11,07:35
zatial som na podpore nebola nikdy. no na dohodu ma urcite nepustia, budem musiet prezit vypovednu dobu. dakujem za info.
veronikasad
06.10.11,07:38
zatial som na podpore nebola nikdy. no na dohodu ma urcite nepustia, budem musiet prezit vypovednu dobu. dakujem za info.
Splňaš podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti, vznikne ti nárok na dávku v nezamestnanosti. Keďže registrovať sa budeš až po skončení výpovednej doby po 1.1.2012 - ak bude schválená novela zákona, výplata dávky v nezamestnanosti bude podľa nových podmienok.
Janeka
06.10.11,07:41
dobre a este by som sa chcela opytat, podpora sa vypocitava z priemerneho hrubeho platu za posledne dva roky. z toho 60 %, to sa este zdanuje potom ano? viem si to vyratat aj sama ako by mi to vyslo?
veronikasad
06.10.11,07:44
dobre a este by som sa chcela opytat, podpora sa vypocitava z priemerneho hrubeho platu za posledne dva roky. z toho 60 %, to sa este zdanuje potom ano? viem si to vyratat aj sama ako by mi to vyslo?
do 31.12.2011 je dávka v nezamestnanosti 50 % denného vymer.základu (spravidla hrubej mzdy). Počíta sa za kal. dni. Nie je predmetom dane z príjmu.

veľmi zjednodušený výpočet (ak si nebola na PN).
Súčet hrubej mzdy za posledných 24 mesiacov / počet kal. dní. Z toho dávka v nezamestnanosti (za celý mesiac) 50 %. x počet kal. dní v mesiaci.
Janeka
06.10.11,07:50
prepacte ze sa tak hlupo pytam, ale predmetom dane z prijmu to znamena ze sa nezdanuje? som v tomto obore uplny laik.
veronikasad
06.10.11,07:51
prepacte ze sa tak hlupo pytam, ale predmetom dane z prijmu to znamena ze sa nezdanuje? som v tomto obore uplny laik.
ano, je to čistá mzda.
Tweety
06.10.11,07:52
prepacte ze sa tak hlupo pytam, ale predmetom dane z prijmu to znamena ze sa nezdanuje? som v tomto obore uplny laik.
AK je niečo predmetom dane, tak sa zdaňuje, ak nie je, tak sa nezdaňuje, to znamená, že prípadnú dávku neuvádzaš do DP, ani nezdaňuješ.
rodina1
06.10.11,07:53
prepacte ze sa tak hlupo pytam, ale predmetom dane z prijmu to znamena ze sa nezdanuje? som v tomto obore uplny laik.

Podpora v nezamestnanosti sa nezdaňuje. Dostaneš % z denného vymeriavacieho základu (nepíšem koľko %, nakoľko sa to bude meniť) za každý kalendárny deň v mesiaci.
Janeka
18.10.11,07:16
aha no vyborne. a ešte posledná otázka, dohodli sme sa na výpovedi k 15.12.2011, čiže ak sa hneď na nasledujúci deň nahlásim na úrd práce, dostanem podporu podľa starého výpočtu, alebo už podľa nového?